Jak vybrat turistický batoh

Každý turista ví, že kvalitní batoh je více jako místo, kam si uložíte potřebné věci. Turistický neboli outdoorový batoh musí splňovat určitá kritéria. Kromě objemu potřebného pro uložení vašich věcí, by se měl dobře nosit. Tak, aby vás po několika kilometrech chůze nebolela záda, hlava či ramena.

Určitým požadavkům musí vyhovovat i materiál, ze kterého je vyrobený. Samozřejmostí pro pobyt v přírodě by měla být úprava proti vlhkosti. Při výběru si všímejte také konstrukce a nosného systému. Vyšší komfort při používání vám zajistí praktické drobnosti, o kterých si přečtete v závěru článku.

Typy batohů

Turistické batohy jsou jedním z více typů batohů. Pro komplexnost problematiky si nejprve řekneme, jaké typy batohů najdete na trhu. Některé z nich jsou vhodné na turistiku, jiné spíše do města či na jiné činnosti.

Krosny

Pod pojmem krosny se označují batohy se zpevněnou vnější konstrukcí. Jsou vhodné pro vícedenní náročnější výlety. Kvůli zpevněné konstrukci mají vyšší hmotnost. Umožňují ale dobré rozložení váhy nákladu.

Turistické batohy

Turistické batohy se vyrábějí v objemu 30–50 l. Snadno do nich sbalíte výbavu pro vícedenní turistiku, dokonce i spacák a karimatku. I turistické batohy mají vyztužená záda. Odlehčenou konstrukci na zádech téměř neucítíte. Nošení batohu usnadňuje bederní popruh.

Expediční batohy

I expediční batohy využijete při delším pobytu v přírodě. Poskytují dostatek místa pro uložení všeho nezbytného. Vyrábějí se v objemu vyšším než 50 l. Mají odlehčenou konstrukci a nižší hmotnost než krosny. Ergonomické tvarování, bederní a hrudní popruhy umožňují nést hmotnost batohu na dlouhé vzdálenosti.

Sportovní batohy

Pokud pravidelně sportujete, pak určitě oceníte výhody sportovního batohu. Poskytuje dostatek prostoru pro uložení náhradního oblečení, pití a jídla. Vyrábí se v objemu do 30 l. Jednoduchá konstrukce je navíc uzpůsobena, aby dobře přiléhala k tělu a neomezovala vás v pohybu.

Batohy do města

Do města vám postačí batoh menšího objemu. Můžete jej nosit do školy, do práce nebo na výlety po městě. Pohodlně do něj uložíte pití, jídlo, doklady a jiné drobnosti. Pokud toho během dne více nachodíte, doporučujeme vám vybrat model s bederními popruhy. Ty ulevím vašim ramenou od té hmotnosti, kterou nosíte na zádech.

Batohy na palubu

Batohy na palubu jsou určeny pro všechny cestovatele. Mají menší objem, který si s sebou pohodlně vezmete do vlaku, autobusu či letadla.

Fotobatohy

Své místo mezi batohy si našli i fotobatohy. Jak název napovídá, využijete je na nošení fotoaparátu a jeho příslušenství. Fotobatohy poskytují nejen dostatek prostoru pro fotografické vybavení. Pro lepší ochranu drahých přístrojů jsou vybaveny kvalitním polstrováním.

Jaký zvolit objem

Turistický batoh by měl disponovat dostatečným prostorem pro uložení všeho, co budete potřebovat. Jeho objem se udává v litrech. Před tím, než si vyberete konkrétní model, zamyslete se nad tím, jak dlouhé výlety budete dělat. Od toho se bude odvíjet množství výbavy, kterou si budete potřebovat sbalit. Při výběru objemu si všímejte také praktických stahovacích popruhů, kterými můžete zmenšit objem batohu nebo na něj připevnit věci.

Podle objemu dělíme batohy na tři skupiny:

Objem 30–40 l

Taková velikost vám postačí pro jednodenní výlety do města či do hor. Pohodlně se vám tam směstnají náhradní oblečení, pláštěnka, mapa, jídlo i pití. Mají nejnižší váhu a také velikost.

Objem 40–50 l

Do batohu o objemu 50 l se sbalíte pohodlně i na celý víkend. Uložíte do něj všechno oblečení, hygienické potřeby a spací pytel. U tohoto objemu se setkáte s lepšími ergonomickými vlastnostmi, které vyhovují i náročnějším turistům.

Objem nad 60 l

V objemu nad 60 l koupíte velmi prostorné batohy vhodné na několikadenní pobyty v přírodě. V objemu nad 70 l si už můžete vybrat i zpevněné krosny či expediční batohy.

Způsob plnění a hmotnost

S objemem úzce souvisí i způsob plnění. Pokud hledáte outdoorový batoh, ve kterém se nebudete muset při hledání věcí během výletu dokola prohrabávat od hora až dolů, vybírejte modely s vhodným plněním. Batoh by měl být prakticky rozdělen na několik složek, díky kterým si věci snadněji uspořádáte. Podle způsobu plnění se můžete setkat s modely s horním, čelním nebo kombinovaným plněním.

Hmotnost závisí na objemu a celé konstrukci batohu. Při výběru berte ohled na zátěž, kterou budete schopni nést.

Důležitost nosného systému

Po několika hodinách chůze každý turista ocení optimální rozložení váhy batohu. Outdoorové batohy jsou proto vybavené popruhy pro odlehčení zad a ramen. Nosný systém turistického batohu tvoří bederní a hrudní popruh. Důležitá je také možnost nastavení délky ramenních pásů. Dalším prvkem, který by měl mít každý turistický batoh, je výztuž zádové části a odvětrávání zad. Při koupi zkontrolujte, zda má vybraný model všechny tyto prvky.

Na trhu se můžete setkat s batohy:

Bez konstrukce – to jsou zejména batohy s menším objemem. Výhodou je nízká hmotnost. Nevyužijete je ale pro nošení těžšího nákladu.

S vnější konstrukcí – takto jsou vybaveny krosny. Mají vyšší hmotnost, ale bez problémů v nich odnesete i tažné náklady.

S vnitřní konstrukcí – na vyztužení zádové části se používá odlehčená plastová konstrukce.

Jaký vybrat materiál

Aby vám turistický batoh dlouho a dobře sloužil, musí být vyroben z kvalitních materiálů. Jen ty vydrží vysokou zátěž a měly by odolávat vlhkosti alespoň do jisté míry. Materiál zádového systému by měl navíc dobře odvádět pot a rychle schnout. Výhodou je také pogumované dno.

Při výběru si všímejte i tloušťky materiálu, ze kterého je batoh šitý. Čím hrubší bude, tím vyšší bude jeho odolnost vůči oděru či roztržení. Zaměřte se také na některé vlastnosti materiálu:

Nepromokavá úprava – Ta by měla být základem. Nemůžete od každého batohu očekávat, že vydrží bez jakékoliv ochrany prudký liják, nepromokavá úprava ale zajistí jeho odolnost vůči vlhkosti.

Ripstop – tento termín označuje, že do látky jsou vetkaná silnější vlákna, která zvyšují její odolnost vůči roztržení. V takovém případě zabraňují zvětšení trhliny.

Kvalita šití – kvalitu batohu ovlivňuje ve velké míře kvalita šití. Určitě nekupujte batoh, ze kterého trčí nitky nebo se dokonce párají. Pro nepromokavost švů je důležitý jejich zátěr. Používají se PVC nebo akrylátové zátěry. Nejkvalitnější jsou polyuretanové zátěry.

Praktické tipy na závěr

Kvalitní outdoorový batoh vám umožní sbalit do přírody vše potřebné. A nejen to. Kvalita nosného systému zajistí optimální rozložení jeho váhy bez zbytečných přetížení zad a ramen. Důležitá je také odolnost materiálu vůči vlhkosti a roztržení.

Vybírejte objem batohu podle vašich potřeb. Turistické batohy s vyšším objemem se více pronesou, proto myslete také na zátěž, kterou budete při chůzi nést. Komfort při používání zvýší vhodné doplňky. Můžete se setkat s následujícími:

  • pláštěnka na ochranu před deštěm,
  • boční zapínací nebo otevřené kapsy pro zvýšení úložného prostoru,
  • popruhy na uchycení karimatky nebo jiných věcí,
  • vak na vodu s hadičkou, abyste mohli napít bez skládání batohu z hřbetu.

Jak vybrat trekové boty

Jak vybrat správnou bundu pro turistiku

Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Napsat komentář