Glukoměr (glukometr) je zařízení na měření hladiny cukru v krvi. Je potřebnou pomůckou pro každého diabetika. Výhodou je, že pro pravidelnou kontrolu hladiny cukru v krvi není třeba chodit k doktorovi. Na pravidelné lékařské prohlídky vám tak postačí chodit jen jednou za půl roku.
Při výběru glukoměru věnujte zvýšenou pozornost jeho měření. Levnější necertifikované přístroje mohou mít vysokou odchylku, která by negativně ovlivnila vaši léčbu. Zaměřte se i na porovnání velikosti displeje a paměti. Jednotlivé modely se také liší množstvím nabízených funkcí. Před nákupem se informujte i o ceně. Pokud máte diagnostikovanou cukrovku, informujte se o u své zdravotní pojišťovny o možném příspěvku na nákup.
Jak funguje glukoměr
Glukoměr je vhodný na měření i pro ty, kteří nemají žádné lékařské vzdělání. Jeho úkolem je poskytnout rychlý a jednoduchý způsob kontroly. Na měření budete potřebovat, kromě odběrového pera nebo lancet, také měřící proužky.
Pomocí přístroje zjistíte výsledek téměř okamžitě. Odběr krve se vykonává na bříšku prstu. Pomocí lancety nebo odběrového pera si propíchnete pokožku. Díky rychlosti propíchnutí je tento proces téměř bezbolestný. Tímto způsobem nasajete kapku krve na testovací proužek a vložíte do glukoměru. Hodnota měření se zobrazí na displeji.
Lanceta, nebo odběrové pero
Dále si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi lancetou a odběrovým perem. Lanceta je určená pouze na jednorázové použití. Odběrové pero je designově podobné peru na psaní. Do jeho vnitřku se vkládají sterilní jehly. Použitou jehlu je vždy potřeba vyměnit. Do některých modelů je možné vložit několik jehel naráz. Co se týče bolesti, mezi lancetou a perem není žádný rozdíl.
Podle čeho glukoměr vybírat
U glukometru, stejně jako u jiných zařízení, porovnejte různé druhy a parametry. Měla by vás zajímat hlavně přesnost měření. Kromě toho se jednotlivé modely liší i možností odběru z několika částí těla a dalšími funkcemi.
Přesnost měření
V případě přístroje, jako je glukometr, může každá odchylka měření negativně ovlivnit léčbu. Postačující odchylka je do 0,8 nmol/l. Můžete se také setkat s modely, které mají odchylku až do 20 %. Koupě takového glukoměru byste se měli vyvarovat. Mohlo by to mít za následek nesprávné nastavení léčby.
Přesnost měření může ovlivnit i nesprávný postup. Ujistěte se proto, že glukometr používáte přesně podle přiloženého návodu. Samozřejmostí výrobku by měl být i oficiální certifikát.
Velikost displeje
Velikost displeje ovlivní velikost zobrazovaných čísel. Vybírejte takovou, ze které budete moct hodnoty jednoduše přečíst. Jedná se nejen o hodnotu hladiny cukru v krvi, ale také o ostatní údaje v závislosti na funkci konkrétního přístroje. Některé modely mají podsvícený displej. Pomůže-li vám to při čtení, vyberte si tento model. Jiné typy dokáží pomocí integrovaného zvukového výstupu přečíst výsledek za vás.
Velikost displeje ovlivní i velikost celého přístroje. Rozdíly ale vždy budou jen v rozmezí několika málo centimetrů.
Odběr z různých částí těla
Chcete-li, abyste si mohli během měření odebrat krev nejen z prstu, ale i z jiných částí těla, zaměřte se na přístroj s touto funkcí. To vám umožní odebírat z té části, kde vám to nejvíce vyhovuje.
Paměť
Glukoměr s vnitřní pamětí si pamatuje měření bez toho, aniž byste si to museli zapisovat. Velikost paměti závisí na tom, kolik měření si budete moct uložit. Můžete se setkat s modely, které uloží jen 15 měření, ale i s takové, které bez problému zvládnou až 100–500 měření. Vybírejte podle vlastních požadavků. Čím více měření si budete chtít ukládat, tím méně si jich budete muset zapisovat.
Výdrž a typ baterie
Pohodlí během měření ovlivní také výdrž baterie. Některé glukoměry používají tužkové, jiné knoflíkové vyměnitelné baterie. Můžete se setkat s dobíjecí baterií, kterou nemusíte měnit. Takový přístroj je ale o něco těžší.
Množství krve
Na měření budete potřebovat jen několik kapek krve. I takové množství se ale u jednotlivých přístrojů liší. Dražší glukoměry zpravidla potřebují méně kapek.
Doba měření
Glukoměry se liší také dobou potřebnou na určení výsledku. Průměrná doba je 5 sekund. Každý typ to má ale jinak, může to být delší, nebo naopak i kratší.
Funkce glukoměrů
I když jsou glukoměry určené na měření hladiny cukru v krvi, často jsou vybavené více funkcemi. Ty ale čekejte spíš u dražších přístrojů. Setkáte se s následujícími:
Bluetooth
Připojení přístroje s počítačem nebo mobilním telefonem je možné pomocí síťového kabelu nebo bluetooth. Bezdrátové připojení vám umožní přenést výsledky měření do chytrého zařízení s možností dalšího uložení nebo prohlížení výsledků.
Codefree
Pokud si koupíte glukometr s označením codefree, nebudete ho muset kalibrovat. U přístrojů, které toto označení nemají, musíte glukometr kalibrovat vždy, když otevřete nové balení měřících proužků. Kalibrování se vykonává skenováním kódu nebo vložením čipu.
Indikátor
Při pravidelném měření určitě oceníte také indikátor vybití baterie, který vás upozorní na to, že ji bude potřeba vyměnit. Některé modely disponují také indikátorem nesprávného zasunutí testovacího proužku.
Automatické vypnutí
Tato funkce zabrání zbytečnému vybíjení baterie v případě, když zapomenete glukometr vypnout. Po několika sekundách se vypne sám.
Alarm
Alarm si snadno nastavíte na pravidelné časy, kdy je potřeba vykonat měření. Nebudete tak muset na měření myslet nebo si nastavovat budík na jiném zařízení.
Jiné hodnoty
Jestli chcete, aby vám glukoměr dokázal změřit i hodnotu cholesterolu, hemoglobinu nebo kyseliny močové, je to možné. Stačí, když si vyberete model, který toto měření umožňuje.
Smart glukoměry
Smart technologie najdete i na tomto přístroji. Tyto modely ale patří do vyšší cenové kategorie. Dokáží vám však vypočítat, jaké množství inzulínu byste měli použít. Kromě toho se setkáte i s jednoduššími funkcemi, jako je například počítání průměrného výsledku ve stanoveném období.
Tipy na závěr
Glukoměr je přístroj, díky kterému budete mít hladinu cukru v krvi vždy pod kontrolou a budete vědět, jak správné si podávat inzulín. Při výběru přístroje porovnávejte více poskytovaných parametrů. Nejdůležitější je přesnost měření. Dále by vás měla zajímat velikost displeje a paměti přístroje, možnost odběru z více částí těla a doba měření. Kromě toho porovnávejte i další doplňkové funkce. Mnohé z nich vám ulehčí využívání nebo vám poskytnou možnost měření i jiných hodnot v krvi.
Během používání je důležité, abyste dodržovali správný postup měření. Nezapomeňte na přesné pokyny z návodu na použití. Před měřením si umyjte a osušte ruce. Odstraníte tak pot, který by ovlivnil výsledek. Prsty nedezinfikujte. Pro dostatečné proudění krve by měly být ruce zahřáté. Bříško prstu, ze kterého krev odebíráte, promasírujte. Dodržujte požadované množství krve z návodu. Jestli váš glukometr nemá vnitřní paměť, nezapomínejte si výsledky měření zapisovat.
Další články týkající se zdraví:
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!