Jak vybrat nejlepší sterilizátor dětských lahví

Stejně jako ohřívačky dětské stravy, tak i sterilizátory patří mezi výborné pomocníky v oblasti péče o dítě. Zajistí sterilní čistotu lahviček a potřeb pro miminka, ale třeba i jednotlivých součástí odsávačky mateřského mléka. Sterilizace párou je rychlá, efektivníbez použití chemie zabíjí 99,9 % bakterií. Zejména při pravidelném používání dětských lahví u nejmenších dětí oceníte pomoc sterilizátoru. Nejenom, že si ulehčíte práci a ušetříte čas, ale i pro dětské láhve je tato varianta šetrnější.  Kromě toho dnešní sterilizátory mohou mít i další velice užitečné funkce, které potěší třeba v kuchyni. Na trhu existuje řada sterilizátorů s různými funkcemi. K usnadnění volby si raději zkuste nejprve odpovědět na pár základních otázek.

  • Jak často budete sterilizátor používat?
  • Využili byste kromě běžné sterilizace lahviček i nějaké doplňkové funkce jako například vaření v páře?
  • Máte větší množství lahviček, které byste sterilizovali zároveň?
  • Vlastníte mikrovlnnou troubu a preferujete rychlejší způsob sterilizace?
  • Upřednostníte cenu před kvalitou? Nebo si raději připlatíte za vícefunkční přístroj?

Rozdělení sterilizátorů dle způsobu fungování

Mikrovlnný parní sterilizátor

Tento druh sterilizátoru je velice jednoduchý k údržbě a k obsluze. Velkou předností je nízká pořizovací cena. Sterilizace v mikrovlnné troubě je navíc oproti sterilizaci v elektrickém parním sterilizátoru velmi rychlá. Předností je také nízká spotřeba vody a to především ve srovnání s klasickou sterilizací v hrnci ve vodní lázni. 

Elektrický parní sterilizátor

Rozdíl oproti mikrovlnnému přístroji spočívá především ve způsobu zapojení do elektrické sítě. Jeho použití není vázáno na fungování dalšího zařízení. Manipulace je jednoduchá a i tento způsob sterilizace je poměrně rychlý. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Výhodou je přítomnost řady doplňkových funkcí.

Podle čeho správně vybírat

Mezi sterilizátory dětských lahví nejsou příliš velké rozdíly. Liší se zejména designem, provedením, cenou a pak dodatkovými funkcemi. Sterilizátory dětských lahví vybírejte spíše na základě těchto užitečných funkcí.

Vaření v páře

Vaření v páře je velice příjemný bonus, který samozřejmě mikrovlnné sterilizátory nenabízí. Jedná se o nejzdravější způsob přípravy stravy

Funkce zachování sterility lahviček ve sterilizátoru

Některé sterilizátory udrží sterilitu lahviček i po ukončení procesu sterilizace, a to na různě dlouhou dobu dle výrobku, při zachování neotevřeného sterilizátoru. Tato funkce je velmi užitečná a zajistí lahvičky připravené k použití.

Bezpečnost výrobku

Protože se většinou jedná o výrobky z plastu a při sterilizaci jsou tato zařízení vystavena vysokým teplotám, je více než žádoucí, aby byla vyrobena z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů bez přítomnosti jedovatých a zdraví ohrožujících chemických látek např. BPA.

Velikost

Jak již bylo řečeno, rozdíly mezi sterilizátory spočívají především v doplňkových funkcích, nicméně je tu ještě jeden poměrně nezanedbatelný rozdíl a tím je velikost sterilizátoru. Existují sterilizátory složené z více částí, které se skládají a rozkládají dle potřeby, a přestože nezabírají v kuchyni místo, tak pojmou velké množství lahví určených ke sterilizaci. Rozdíly ve velikosti se týkají především elektrických sterilizátorů, mikrovlnné jsou velikostně dost podobné, protože většina je určena pro standardní velikost mikrovlnné trouby. Samozřejmě jsou na trhu i menší mikrovlnné sterilizátory určené pro menší mikrovlnné trouby.

Cena

Podívejme se nyní na cenu, za kterou sterilizátory pořídíte. Ty se výrazně liší, nejlevnější sterilizátory koupíme již za cca 300 Kč, naopak nejdražší se prodávají za téměř 3 000 Kč a v sadě s jinými výrobky pro péči o děti dokonce za 4 000 Kč. Nejlevnější jsou sterilizátory mikrovlnné, naopak nejdražší jsou značkové elektrické s řadou funkcí.

Cena do 500 Kč

V této cenové relaci seženete výhradně mikrovlnné sterilizátory méně známých značek. Jedná se o jednoduchá zařízení, nicméně pro sterilizaci naprosto dostačující.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte mikrovlnné sterilizátory lepší kvality. Kromě toho pak také nejjednodušší sterilizátory elektrické.

Cena od 1 000 Kč do 1 500 Kč

V této cenové kategorii je řada elektrických sterilizátorů méně známých značek s více funkcemi jako např. kombinovaná zařízení spojující ohřívačku dětských lahví se sterilizátory či vaření v páře. Stále tu jsou dostupné také mikrovlnné sterilizátory, které jsou v sadě s dětskými lahvemi.

Cena od 1 500 Kč do 2 300 Kč

Zde se nacházejí přístroje kombinované, s nastavitelnou velikostí, která umožňuje pojmout větší množství lahví a jiného příslušenství. Zařízení mají funkci automatického vypnutí, dále pak v řadě případů také funkci uchování sterility i po ukončení cyklu při zachování uzavřeného víka.

Cena nad 2 300 Kč

Tyto výrobky jsou také kombinované, obsahují více funkcí jako např. sterilizace a sušení a jsou prodávané v sadě s manuální odsávačkou mateřského mléka a řadou dětských lahviček.

Oblíbené značky

Philips Avent – tradiční značka věnující se péči o dítě. Její kvalitní výrobky se řadí mezi špičku a jsou na trhu velice oblíbené. Sterilizátory této značky jsou kvalitní a nabízí v podstatě vše, co si může náročnější zákazník přát. Menší nevýhodou je vyšší cena, neboť značka nenabízí levnější variantu mikrovlnných sterilizátorů.

Bayby – tato značka je spíš kompromis, ale poměrně oblíbená, vyrábí sterilizátory mikrovlnné i elektrické a za nízké ceny.

Nuk – kromě sterilizátorů mikrovlnných nabízí také elektrické, jsou zajímavé vnitřním řešením se systémem vyjímatelných tyčí a košíku.

Babymoov – nabízí pouze elektrické vícefunkční sterilizátory, cena je vyšší, nicméně nabízí doplňkové funkce typu sterilizace a sušení lahví s příslušenstvím.

Suavinex – v nabídce je mikrovlnný i elektrický sterilizátor, který je zajímavý svou kompaktností – lze složit a rozložit, navíc lze jednu část použít i do mikrovlnné trouby.

Nuvita – mikrovlnný sterilizátor určený do malé mikrovlnné trouby.

Gorenje – na trhu má pouze jeden výrobek, elektrický sterilizátor, nabízející funkci ohřívání lahví. Je dražší, ale jedná se o kvalitní a oblíbený přístroj.

Béaba – v nabídce je sterilizátor elektrický i mikrovlnný, který je zajímavý tím, že nabízí možnost sterilizace jak v mikrovlnné troubě, tak za studena pomocí sterilizačního roztoku.

Zajímavosti a tipy

  • Na trhu existují již kombinovaná zařízení spojující sterilizátory lahví s ohřívačkami.
  • Po ukončení procesu sterilizace je přístroj vařicí a je třeba, abyste dbali na bezpečnou manipulaci a vyvarovali se opaření, tzn., vyčkejte nezbytně nutnou dobu před otevřením víka přístroje.

Přečtěte si také:

Jak vybrat kojeneckou lahev

Jak vybrat nejlepší ohřívač kojeneckých lahví

Napsat komentář