Jak vybrat nejlepší domácí vinotéku

Pořádáte často rodinná a přátelská setkání nebo si rádi nalijete sklenku dobrého vína jen tak? Pak určitě oceníte domácí vinotéku. Díky ní můžete dlouhodobě skladovat víno při ideálních podmínkách a jako bonus je vinotéka i zajímavým doplňkem interiéru. Jak vinotéky fungují a podle čeho si vybrat, vám poradíme v tomto článku.

Kapacita vinotéky

Kapacita vinotéky se uvádí v počtu lahví, které se do vinotéky vejdou. Nabídka na trhu je opravdu široká. Pokud si dopřejete skleničku jen výjimečně, postačí vám malá vinotéka s kapacitou 6 lahví. Jestliže rádi hostíte přátele a rodinu, určitě se poohlédněte po vinotéce s větší kapacitou. Ty největší mají kapacitu až 200 lahví.

Od kapacity se odvíjí počet polic ve vinotéce. Většinou se jedná o vyjímatelné police. Důležitým parametrem je také materiál. Setkat se můžete s chromovanými nebo dřevěnými policemi.

  • Chromované police – jsou levnější, mají typicky prohnutý tvar, který dokonale pojme lahev.
  • Dřevěné police – dřevěné police mají výhodu v tom, že udržují ideální vlhkost a působí elegantněji.

Chladící zóny

Pro každý druh vína je vhodná jiná teplota skladování. Je proto důležité, abyste zvážili, jaká vína ve vinotéce chcete uskladnit. Podle počtu chladících zón dělíme vinotéky na:

  • Jednozónové –  lze nastavit pouze jedna teplota. Je tedy vhodná v případě, že budete skladovat jen jeden druh vína.
  • Dvouzónové – lze nastavit odlišnou teplotu ve dvou různých zónách vinotéky. Je tedy vhodná pro skladování dvou různých druhů vína.
  • Vícezónové – vinotéka je rozdělena na více než jednu nebo dvě chladící zóny. V každé zóně lze nastavit jinou teplotu. Bez problémů tak můžete skladovat několik různých druhů vína.
  • Vinotéky bez oddělených zónspeciální model vinotéky, kdy teplota se odshora dolů snižuje. Sami si tak určíte, do jaké části vinotéky víno uskladníte.

Cenově jsou nejdostupnější jednozónové vinotéky, za nimi následují dvouzónové, nejdražší je vícezónový typ.

Jaká je správná skladovací teplota vína

Šumivé víno 5–7 °C

Perlivé víno 8–10 °C

Bílé a růžové víno 7–12 °C

Červené víno 15–18 °C

Způsob chlazení vinotéky

U vinoték hraje důležitou roli i způsob chlazení. Na výběr máte mezi chlazením za pomoci termoelektrického článku nebo kompresoru.

Vinotéky s termoelektrickým článkem

Vinotéky s termoelektrickým článkem fungují na podobném principu jako většina přenosných ledniček. Jsou levnější než vinotéky s kompresorem. Výhodu je také jejich tichý chod bez vibrací. Nevýhodou je nižší výkon a vyšší spotřeba elektrické energie. Vychlazení vína s termoelektrickým článkem může trvat i celý den.

Vinotéky s kompresorem

Vinotéky s kompresorem fungují na stejném principu jako klasické ledničky. Mají větší chladící výkon a nižší spotřebu elektrické energie. Víno ochladí velmi rychle, zpravidla do 30 minut. Nevýhodou je vyšší cena  a hlučnost.

Hlučnost vinotéky

Pokud plánujete vinotéku umístit do prostoru, který běžně obýváte, určitě nezapomeňte při výběru zohlednit i její hlučnost. Jak už jsme zmínili výše, vinotéky s kompresorem jsou mnohem hlučnější než ty s termoelektrickým článkem. Hlučnost vinotéky zjistíte z energetického štítku. Nejčastěji se síla hlučnosti u domácích vinoték pohybuje mezi 25–50 decibely. Samozřejmě, že čím vyšší číslo, tím je vinotéka hlučnější.

Energetická náročnost

Předpokládáme, že vinotéka vám poběží celý den, stejně jako lednice. Proto je vhodné zaměřit se i na její spotřebu elektrické energie. Všechny údaje by měly být uvedeny na energetickém štítku. Spotřebu také ovlivňuje okolní teplota, užitný objem vinotéky a typ jejího chlazení.

Umístění vinotéky

Z hlediska umístění máte na výběr mezi dvěma typy vinoték – volně stojící a vestavná. Pro umístění obou typů platí některé společné zásady. Vinotéka by neměla být nikdy umístěna v blízkosti zdroje tepla (trouba, varná deska, radiátor, krb). Stejně tak by neměla být vystavena přímým slunečním paprskům. Oboje zvyšuje teplotu uvnitř vinotéky. Ta pak musí vynaložit větší úsilí na chlazení, což zvyšuje spotřebu elektrické energie.

Doplňkové funkce

Řada vinoték je vybavena množstvím doplňkových funkcí pro váš větší uživatelský komfort. Mezi nejčastější doplňky a příslušenství patří:

  • Airfreshfilter – neutralizuje nežádoucí pachy ve vinotéce.
  • Antibakteriální ochrana – hubí a odstraňuje nežádoucí bakterie uvnitř vinotéky.
  • LED displej – zobrazuje aktuální teplotu, vlhkost a další důležité informace.
  • LED osvětlení – vnitřní osvětlení vinotéky, svítí nepřetržitě, ale nezahřívá lahve.
  • Místo na uložení karafy – prostor k uložení vína nalitého v karafě.
  • Superchlazení – krátkodobě výrazně a rychle sníží teplotu ve vinotéce.
  • Touchlight – slouží k rozsvícení vnitřního prostoru vinotéky bez nutnosti otevření dvířek.
  • Uhlíkový filtr – zajišťuje přívod čerstvého vzduchu do vinotéky.
  • UV filtr – sluneční paprsky mohou víno znehodnotit. UV filtr zabudovaný ve skle dveří vinotéky zabrání pronikání paprsků dovnitř.
  • Zámek – vinotéku lze uzamknout, aby se do ní nedostaly nepovolené osoby (třeba zvědavé děti).

Jak správně skladovat víno

O vhodné teplotě skladování vína jsme psali výše. Pojďme se teď podívat, jaké další faktory byste si měli pohlídat, pokud chcete víno skladovat správně.

  • Vlhkost – aby korková zátka správně těsnila, je důležitá optimální hodnota vlhkosti ve vinotéce. Ideální vlhkost se pohybuje v rozmezí 50–70 %.
  • Poloha lahví – lahve s vínem se skladují naležato tak, aby byl korek v kontaktu s vínem a vlhký. Tím zabráníte jeho sesychání a oxidaci vína.
  • Klidné prostředí – aby víno dobře zrálo, potřebuje klid. I drobné vibrace mohou zrání vína narušit. Víno proto přemisťujte co nejméně a vyberte vinotéku opatřenou ochranou proti vibracím.

Cena

Cena se odvíjí od kapacity vinotéky, typu jejího chlazení a doplňkové výbavy. Základní model vinotéky pořídíte už do 5 000 Kč, ale nečekejte žádné zázraky. Obstojnou vinotéku lze pořídit v rozmezí 10 000–20 000 Kč. Pokud toužíte po opravdu špičkové vinotéce s velkou kapacitou a řadou nadstandardních funkcí, počítejte s cenou několik desítek tisíc.

Oblíbené značky

Mezi osvědčené výrobce vinoték patří např. Philco, Liebherr, Haier, Guzzanti, Dunavox a další.

Tyto články by také neměly uniknout vaší pozornosti:

Jak vybrat mrazák

Jak vybrat výrobník ledu

Podívejte se i na další články, které by se vám mohly hodit v souvislosti s vaší domácností.

Napsat komentář