zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak vybrat nejlepší opalovací krém

Při pobytu na slunci potřebuje naše pokožka účinnou ochranu. Opalovací krémy ji ochrání před škodlivým ultrafialovým zářením a spálením. Pro bezpečné opalování vám ale nestačí použít jen tak nějaký opalovací krém. Budete potřebovat přípravek se správným ochranným faktorem. Jeho výběr závisí na několika parametrech.

Nejdůležitější je váš fototyp. Kromě toho byste měli vybírat podle toho, kde budete opalovací krém používat. Silnější ochranný faktor budete potřebovat hlavně během pobytu u moře a na horách, kde je sluneční záření intenzivnější. Jednotlivé přípravky se liší i svou konzistencí. Rozdíl je také mezi opalovacími krémy určenými pro děti a pro dospělé a mezi krémy do solária. U vody oceníte voděodolný přípravek. Pro váš bezpečný pobyt na slunci jsme připravili krátký návod, jak vybírat opalovací krémy.

Jak vybrat vhodný ochranný faktor

Ochranný SPF faktor blokuje škodlivé sluneční UVB záření, které způsobuje, že se při delším pobytu na slunci spálíme. Vhodný ochranný faktor vyberete podle dvou kritérií. Prvním je fototyp. Druhým doba pobytu na slunci.

Jaký máte fototyp

Váš fototyp je dán množstvím pigmentu, barvou očí a vlasů. Na základě těchto ukazatelů známe 6 základních fototypů. Každý z nich reaguje na sluneční záření rozdílně a po uplynutí určité doby pokožka ztrácí přirozenou schopnost bránit se proti jeho škodlivým vlivům. Pak dochází k zarudnutí a následně spálení pokožky.

Fototyp I

Osoby s fototypem I mají velmi světlou pleť, která je citlivá na sluneční záření. Mají zrzavé nebo blond vlasy, modré, šedé nebo zelené oči. Tvář jim zdobí pihy. Pokožka fototypu I se na slunci neopaluje do hněda, ale naopak zčervená. Spálí se už za 5–10 minut. Nejvhodnějším ochranným faktorem je SPF 50+.

Fototyp II

Fototyp II mají lidé s modrýma, zelenýma nebo šedýma očima, s blond nebo světlehnědými vlasy. Pokožka s tímto fototypem se spálí na slunci přibližně po 20 minutách. Počáteční červený odstín však postupně zhnědne. Při pobytu na slunci se doporučuje SPF 20–40.

Fototyp III

Fototyp III se v našich zeměpisných šířkách vyskytuje nejčastěji. Vyznačuje se dobrou odolností vůči spálení. Ačkoliv při dlouhém pobytu na slunci člověk zrudne, postupně získá hnědý odstín. Lidé s tímto fototypem mají hnědé vlasy a hnědé nebo šedé oči. Bez nebezpečí spálení mohou být na přímém slunci až 35 minut. Pro tento fototyp se doporučuje používat SPF faktor 10–20.

Fototyp IV

Fototyp IV mají lidé s černými nebo tmavohnědými vlasy. Pleť je tmavší a bez nebezpečí spálení odolává slunečnímu záření až 45 minut. Při delším pobytu na slunci je potřebný ochranný faktor 5–20.

Fototyp V

Tento fototyp se v našich podmínkách nevyskytuje. Mají ho lidé s tmavou pokožkou, hnědýma očima a černými vlasy. Jejich pokožka vydrží na slunci bez spálení až 60 minut.

Fototyp VI

Lidé s fototypem VI mají velmi tmavou pokožku, černé vlasy a hnědé oči. Bez použití ochranného krému mohou být na slunci až 90 minut.

Jak určit ochranný faktor

Ochranný faktor, který budete potřebovat, zjistíte podle vašeho fototypu a doby pobytu na slunci. Výpočet je jednoduchý. Plánovanou dobu pobytu na slunci v minutách vydělíte počtem minut, během nichž se na slunci nespálíte i bez použití opalovacího krému.

Pokud například plánujete strávit venku 4 hodiny, což je 240 minut a máte fototyp 4, vydělíte číslo 240 číslem 45. Přičemž 45 minut je doba, během níž se vaše pokožka dokáže proti slunečnímu záření chránit sama. Výsledek tohoto příkladu je 5,3. To znamená, že byste měli zvolit SPF 5,3 a více.

V úvahu vezměte také intenzitu slunečního záření. Během pobytu na horách nebo u moře používejte opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem než obvykle.

Opalovací krémy podle konzistence

Opalovací přípravky se liší také svou konzistencí. Ta ovlivňuje zejména komfort nanášení. Podle konzistence známe:

Sprej

Sprejová forma se snadno nanáší. Je tekuté konzistence, což usnadňuje jeho roztírání. Nevýhodou může být, že se při stříkání z doporučené vzdálenosti opalovací přípravek rozstřikuje i do okolí, nejen přímo na pokožku. Obsah balení tak spotřebujete o něco rychleji.

Mléko

Mléko na opalování se velmi dobře vpíjí do pokožky. jemnější konzistenci oproti krému na opalování, díky čemuž se snadno roztírá.

Krém

Krém na opalování je o něco hustší než mléko. Obvykle poskytuje lepší odolnost vůči vodě. Nevýhodou může být obtížnější roztírání například na ochlupených mužských nohách.

Olej

Olej na opalování se velmi snadno roztírá. Na pokožce ale zanechává mastný film. Proto ho není vhodné používat pod oblečení. Pokud chcete poskytnout pokožce během opalování intenzivní výživu, bude pro vás olej vhodným řešením.

Gel

Gel na opalování se do pokožky výborně vstřebává. Výhodou je, že neucpává póry, což ocení zejména lidé s mastnou pokožkou.

Pěna

Výhodou pěny na opalování je jemná konzistence. Také se snadno nanáší a dobře vstřebává.

Tyčinka

Tyčinka na opalování slouží na ochranu rtů. Můžete ji použít i na jiné části těla nebo obličeje. Má hustou konzistenci a je voděodolná.

Máslo

Opalovací máslo má hustou konzistenci. Nanáší se proto o něco hůře než krém. Po jeho nanesení je třeba chvíli počkat, aby se vpila do pokožky.

Typy přípravků na opalování

Jednotlivé opalovací krémy a přípravky se od sebe odlišují i svým složením či určením.

Opalovací krémy pro děti

Speciální pozornost si zaslouží opalovací krémy pro děti. Jemná dětská pokožka potřebuje odlišnou péči. Od běžných přípravků na opalování se proto odlišují hlavně svým složením. Tyto krémy by neměly obsahovat žádné alergeny. Abyste předešli koupi nekvalitního přípravku, opalovací krémy pro děti kupujte v lékárně nebo vybírejte produkty osvědčených značek. Vhodné je také přečíst si složení.

Voděodolné opalovací krémy

V letním období oceníte voděodolné opalovací krémy. Jejich speciální složení zajistí, že vydrží i kontakt s vodou. Pokud se u vody zdržíte déle, doporučuje se přípravek nanášet opakovaně.

Opalovací krémy do solária

Na opalování v soláriu se používají přípravky s odlišným složením. Tyto krémy neobsahují ochranný faktor. Naopak, v jejich složení naleznete složky na podporu produkce pigmentu a rychlejší zhnědnutí pokožky.

Opalovací krémy na obličej

Pokožka je na obličeji jemnější než na ostatních částech těla. Potřebujete ji proto lépe chránit proti vlivu slunce. Tyto krémy mají lehkou konzistenci a velmi dobře se vstřebávají. Na pleti nezanechávají pocit mastnoty jako přípravky určené na celé tělo. Můžete je používat i v kombinaci s líčením. Některé je možné použít místo make-upu. Přípravky na obličej vybírejte podle typu vaší pleti.

Tipy na závěr

Při pobytu na slunci je třeba chránit pokožku před spálením. Proto vybírejte ten správný opalovací krém s dostatečně vysokým SPF faktorem. Jeho výšku vybírejte podle vašeho fototypu a plánované doby pobytu na slunci. Na výběr máte také opalovací přípravky různé konzistence a různé typy přípravků určených pro děti, na obličej či do solária.

Při používání krémů na opalování vám kromě toho doporučujeme dodržovat několik zásad:

  • Krém na opalování nanášejte 20–30 minut před plánovaným pobytem na slunci.
  • Při delším pobytu venku opakujte aplikaci přípravku na opalování. Opakované natírání je vhodné i po otření ručníkem nebo delším koupání ve vodě.
  • Při opalování nezapomínejte na jemnější pokožku na tváři. Speciální přípravky můžete koupit i na ochranu rtů.
  • Chcete-li dopřát pokožce dostatečnou výživu, vybírejte opalovací krémy s obsahem alantoinu, betakarotenu či jiných vitamínů.
  • Důležité je také ošetření pokožky po opalování. Nejlepší je přípravek s obsahem panthenolu.

Jak se zbavit akné

Jak vybrat tělové mléko

Jak správně vybrat sprchový gel

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář