V dnešní uspěchané době každý z nás potřebuje občas trochu zrelaxovat. Někdo se ve chvílích odpočinku rád vydá do přírody, jiný se věnuje sportu. Po náročném dni je výbornou relaxací i wellness. Díky široké nabídce vířivek na trhu si takovou relaxaci můžete dopřát kdykoliv z pohodlí domova, aniž byste se museli vydat do relaxačního centra.
Vlastní vířivku zakoupíte ve dvou základních provedeních. Můžete si vybrat pevnou, nebo mobilní vířivku. Pevnou vířivku můžete umístit například do koupelny. Jak již název napovídá, taková vířivka je pevně zabudovaná a nedá se přemístit. Při její koupi očekávejte také vyšší náklady.
Menší náklady a zároveň možnost přemisťování přinášejí mobilní vířivky. Na trhu je najdete i pod názvem nafukovací vířivky. V našem článku se zaměříme právě na tento typ. Dozvíte se, jak se rozhodovat při výběru tak, aby zakoupený model vyhovoval vašim potřebám.
Jak vybrat mobilní vířivku
Před tím, než začnete porovnávat jednotlivé parametry mobilních vířivek, odpovězte si na několik základních otázek.
Kolik osob bude vířivku používat?
Důležitým aspektem výběru je počet osob, které budou nafukovací vířivku používat. Nabídka na trhu je v tomto ohledu široká. Můžete si vybrat nafukovací vířivky pro 2–9 osob.
Mobilní vířivky pro dvě osoby
Tento typ patří mezi nejmenší. Při koupi nafukovací vířivky pro dvě osoby vás potěší příznivá cena. Na výběr máte také z různých tvarů: ovál, čtverec nebo mnohoúhelník. Nafukovací vířivky pro dvě osoby mívají rozměry přibližně 146x85x68 cm s objemem 650 l vody.
Mobilní vířivky pro čtyři osoby
Tato velikost patří mezi nejprodávanější na trhu a postačí pro potřeby průměrně velké rodiny. Vyrábí se v objemu přibližně 800 l vody s vnitřním průměrem 150 cm (u kulatých modelů).
Mobilní vířivky pro šest a více osob
Pokud se rozhodnete pro vířivku pro šest a více osob, musíte počítat s rozměry více než dva metry (u kulatých modelů). Objem vody je v takových vířivkách 930–1 200 l.
Kam mobilní vířivku umístíte?
Tato otázka je velmi důležitá. Mobilní vířivky musí být umístěny na pevném a hladkém místě. Nezáleží na tom, zda to bude v interiéru nebo exteriéru. Umístění na trávníku není vhodné. Nafukovací vířivky můžete klidně i přemisťovat. V zimě je využijete například v zimní zahradě a v létě na terase.
Drobné nerovnosti povrchu lze vyřešit vhodnou podložkou pod vířivku. Vybírejte řešení z materiálu, který odolává vlhkosti. Jinak riskujete znehodnocení vířivky plísněmi.
Při umístění vířivky zkontrolujte také nosnost podlahy s ohledem na její váhu po napuštění včetně váhy osob, které ji budou používat. Při umístění do interiéru je důležité myslet i na zvýšenou vlhkost v místnosti s vířivkou. Měla by se dát dostatečně větrat. Vhodné je také, aby byly stěny pokryty obkladem odolným vůči vlhkosti.
Jak vyřešit připojení mobilní vířivky
Mobilní vířivky potřebují během provozu zapojení do elektrické sítě. Kromě toho potřebujete zajistit přítok a odtok vody. V exteriéru může být nafukovací vířivka napájena pomocí zahradní hadice. Předem však myslete na to, kam vodu z vířivky vylijete.
Parametry vířivek
Před koupí by vás měli zajímat parametry, kterými se jednotlivé modely od sebe odlišují.
Rozměry a hloubka mobilních vířivek
Rozměry vířivek se od sebe odlišují nejen v závislosti na počtu osob. Mohou se lišit v závislosti na konkrétním výrobci. Rozdíly mohou být také v rozměrech modelů určených pro stejný počet osob. Před koupí si proto zkontrolujte přesné rozměry vířivky.
Zvláště důležitým parametrem je hloubka mobilní vířivky. Od ní se odvíjí to, jakou část těla budete mít při koupání ponořenou. Běžná hloubka je při tom 70 cm. Předem počítejte s tím, že mobilní vířivky je potřeba pro využití všech funkcí naplnit alespoň do 80 % objemu.
Materiál
Co se týče materiálového zpracování, můžete si vybrat mobilní vířivky z několika materiálů:
Rhino Tech materiál
Rhino Tech je materiál s pevnou strukturou. Je odolný vůči mrazu i UV záření. Skládá se z několika vrstev. Jsou to: vrchní ochranná vrstva, PVC, vyztužení, laminátová tkanina, vyztužení, PVC. S tímto materiálem se můžete setkat i pod názvem Premium PVC.
Laminované PVC
Název laminované PVC označuje třívrstvé PVC. Tvoří ho vrstvy: odolné PVC, vnitřní vrstva síťoviny, odolné PVC. Výhodou je odolnost vůči UV záření.
I-Beam struktura
I-Beam struktura vyztužuje materiál pomocí vzduchových komor. To umožňuje opírat se o stěny vířivky.
Design a tvar
Mobilní vířivky najdete na trhu ve více tvarech. Můžete si tak vybrat kruhový, čtvercový nebo mnohoúhelníkový model. Nafukovací vířivky se od sebe dále liší barevnou úpravou povrchu. Některé modely mají vnější stěnu pokrytou odolným textilem.
Ovládání
Nafukovací vířivky se ovládají pomocí ovládacího panelu. Tvoří ho tlačítka, nebo LCD displej. Zde si můžete nastavit teplotu vody a intenzitu bublin. Kromě způsobu ovládání je důležitá i jeho dostupnost přímo z vířivky.
Filtrace vody
Abyste nemuseli na udržování čisté vody používat bazénovou chemii, vybírejte mobilní vířivky s vlastní filtrací vody. Díky tomu vám vydrží voda bez zakalení i několik měsíců. Důležitým údajem je při tom výkon filtrace – to znamená, kolik litrů vody vyčistí za hodinu. Ideální je, pokud je filtrace schopná pročistit za jednu hodinu celý objem vody ve vířivce. Můžete se setkat s těmito typy filtrace:
Kartušová filtrace
Kartušová filtrace se skládá z čerpadla a speciálního válce – kartuše, přes který protéká voda. Ve válci se zachycují veškeré nečistoty. Budete ho proto muset pravidelně čistit. Po delším používání je třeba filtrační válec vyměnit. Časté vyměňování můžete ovlivnit například přikrytím vířivky, když ji nepoužíváte. Díky tomu bude ve vodě méně nečistot.
Písková filtrace
Písková filtrace čistí vodu přes písek. Nevýhodou je, že nafukovací vířivky s pískovou filtrací jsou dražší. Výhody však oceníte při používání vířivky. Pískový filtr stačí vyměnit jednou za 2–3 roky. Díky dostatečnému výkonu je také vhodný i pro větší mobilní vířivky.
Trysky a ohřívání
Pokud se těšíte na pohodu ve vířivce, informujte se před koupí o počtu masážních trysek. Proud vody nebo bublinková koupel vymasírujete vaše tělo a vy se budete cítit dokonale zrelaxováni. Při výběru ale nezáleží jen na počtu trysek. Důležitá je také jejich velikost, umístění a typ trysek. Nejlepší volbou jsou modely se vzduchovými a hydromasážními tryskami.
Pohodlí ve vířivce zajišťuje i dostatečně teplá voda. Díky ohřevu vody budete moci vířivku používat i při nižších teplotách. Pozor však na mráz, ten může nafukovací vířivky poškodit. Ohřev vody se v popisu vířivek udává i v stupních. Tento údaj znamená, o kolik stupňů se voda ve vířivce ohřeje za hodinu. Ideální je, pokud je to 2–2,5 °C.
Závěr
Mobilní vířivky jsou výbornou volbou pro každého, kdo si rád užívá pohodlí a relaxaci. Oproti pevným vířivkám jsou mobilní vířivky navíc levnější. Výhodou je také jejich mobilita. Můžete je klidně sbalit a vzít s sebou například na chatu. V zimě je možné mobilní vířivky používat i v interiéru.
Navzdory lehkosti konstrukce jsou nafukovací vířivky stabilní. Vyrábějí se ve velikostech pro 2–9 osob. Na výběr máte také z více barevných provedení a tvarů. Před koupí vířivky zvažte kromě potřebného objemu i místo, kam ji umístíte. Kromě toho byste se měli informovat o její hloubce, materiálu, ze kterého je vyrobena a způsobu filtrace. Důležitými údaji jsou také rychlost ohřevu vody a velikost a typ masážních trysek. Výhodou je, když si k vybranému modelu můžete zakoupit další příslušenství jako kryt, podložku, opěrky hlavy nebo tašku na uskladnění či přenášení vířivky.