Mraznička pomáhá uchovat jídlo v zamraženém stavu po dobu několika měsíců. Je proto výborným pomocníkem na uskladnění potravin. Mrazit můžete maso, zeleninu, ovoce, pečivo i chléb. S mrazničkou už nemusíte vyhazovat zbytky jídla. Bez problému zamrazíte pečené nebo dušené maso, rýži i koláče. Jednotlivé modely mrazniček se ale liší různými parametry. Postupně si je projdeme, abyste si do své domácnosti vybrali spotřebič, který bude nejlépe vyhovovat potřebám vaší domácnosti.
Porovnáme typ konstrukce a poradíme vám při výběru objemu a klimatické třídy. Určitě vás bude zajímat i spotřeba mrazničky. Moderní spotřebiče disponují různými funkcemi, které při jejich používání oceníte.
Mrazničky podle typu konstrukce
Nejprve byste měli rozhodnout, jaký typ konstrukce vám bude více vyhovovat. Závisí to na vašich osobních preferencích i na tom, kam mrazničku umístíte.
Šuplíkové mrazničky
Šuplíkové mrazničky připomínají svojí konstrukcí klasickou chladničku. Otvírají se zepředu. Mrazící prostor je tvořený poličkami a zásuvkami, do nichž se ukládají potraviny. Toto rozdělení prostoru je výhodné v tom, že máte ke všemu rychlý přístup. Mrazničku je tedy důležité nechávat otevřenou jen minimální čas. Zásuvky se pro lepší přehlednost v mrazničce vyrábějí většinou z průhledného plastu. Výhodou je také, že díky své vyšší výšce zabírají méně podlahové plochy.
Pultové
Pultové mrazničky se pro své horní otvírání nazývají také truhlové. Vynikají svými izolačními vlastnostmi a nižší spotřebou. Tyto modely udrží potraviny zmrazené i při delším výpadku elektřiny. Mají totiž delší akumulační dobu. Uložíte do nich i velké kusy potravin, které by se do šuplíkové mrazničky nevešly.
Nevýhodou je, že zabírají v místnosti více místa. K jednotlivým potravinám je také těžší přístup, protože jsou naskládané na sobě v koších. Pultové mrazničky se kvůli své velikosti a designu hodí spíše do komory nebo jiných místností. V kuchyni nepůsobí moc esteticky.
Mrazničky podle umístění
Mrazničku si můžete zakoupit jako vestavěný, nebo volně stojící spotřebič.
Volně stojící mrazničky
Jako volně stojící mrazničku si můžete zakoupit oba dva zmíněné typy konstrukcí. Můžete je postavit kamkoliv, kde zvolíte vhodné místo. Pokud je to potřebné, zvládnete je i přemisťovat.
Vestavěné mrazničky
Jako vestavěné se dají zakoupit pouze šuplíkové mrazničky. Pultový typ není pro tento způsob umístění a pro její konstrukci moc vhodný. Tuto mrazničku je potřeba umístit do vestavěné skříňky vyrobené na míru. Stávají se tak součástí kuchyňské linky.
Parametry výběru
Je zde několik parametrů pro správný výběr. Při nákupu zvažte každý z nich. Postupně si je proto projdeme.
Mrazící výkon
Tento údaj vám prozradí, kolik potravin dokáže spotřebič zmrazit za 24 hodin na teplotu -16°C. Pokud je na mrazničce uvedené 20 kg/24 hod, znamená to, že za jeden den zamrazí 20 kg potravin.
Potřebný mrazící výkon zvažte s ohledem na vaše potřeby. Pokud často mrazíte větší množství potravin, budete potřebovat vyšší výkon a naopak. Mrazící výkon se pohybuje až do hodnoty 40 kg/24 hod. Takový výkon mají velké a výkonné modely vhodné pro profesionální využití. Pro domácí využití by vám mělo stačit zamrazení do 10 kg potravin za 24 hodin.
Třída mrazení
S mrazícím výkonem úzce souvisí i třída mražení. Udává se označením hvězdičky (*). Podle počtu hvězdiček zjistíte, na jakou teplotu budou potraviny zmrazené. Čím více hvězdiček, tím je vyšší i spotřeba a hlučnost spotřebiče.
- Jedna hvězdička * — zmrazení na -6°C. Skladování je vhodné jen na několik dnů.
- Dvě hvězdičky ** — zmrazení na -12°C. Skladování je vhodné jen na několik týdnů.
- Tři hvězdičky *** — zmrazení na -18°C. Tuto třídu mrazení má většina dostupných modelů na trhu. Potraviny můžete skladovat několik měsíců.
- Čtyři hvězdičky **** — zmrazení na více jak -18°C. Potraviny můžete skladovat několik let.
Pro běžné použití je nejvhodnější třetí třída, tedy tři hvězdičky. Při skladování potravin na delší dobu, než je několik měsíců, musíte počítat s tím, že po roce začínají ztrácet přirozenou chuť.
Akumulační doba
Akumulační doba je čas, během kterého mraznička dokáže uchovat potraviny zamrazené i bez dodávky elektřiny. Pohybuje se od 5 hodin až po 2,5 dne. Čím vyšší je tato hodnota, tím déle vaše potraviny vydrží bez dodávky elektřiny.
Energetický štítek
Na energetickém štítku najdete informace o spotřebě, hlučnosti a energetické třídě mrazničky.
Energetická třída a spotřeba
Dnešní spotřebiče mají energetickou třídu A+ až A+++. Velmi výjimečně se setkáte s mrazničkou v energetické třídě A anebo nižší. Energetická třída A+++ je nejúspornější. Rozdíl oproti spotřebiči s třídou A+ může být několik stovek korun ročně. Mrazničky v energetické třídě A+++ patří zároveň mezi nejdražší.
Spotřeba mrazničky se udává v kWh za rok nebo za jeden den. Roční spotřeba se pohybuje mezi 120 až 240 kWh/rok.
Objem
Objem mrazničky určuje, kolik potravin do ní uskladníte. Závisí to na počtu osob ve vaší domácnosti a také na tom, jaké potraviny běžně mrazíte. Na jednu osobu je vhodné počítat 25–40 l objemu. Pokud máte zahradu nebo chováte domácí zvířata, budete potřebovat větší objem.
Předem počítejte s tím, že větší objem znamená vyšší spotřebu i hlučnost mrazničky. Při výběru modelu s větším objemem zvažte také vnitřní rozložení mrazničky. Vhodné je rozdělení na dostatečný počet přihrádek.
Hlučnost
Energetický štítek mluví také o hlučnosti konkrétního modelu. Při nákupu spotřebiče vezměte do úvahy, že bude nepřetržitě zapnutá. Nejnižší hlučnost bývá do 40 dB. Běžné mrazničky mají hlučnost 42 dB.
Klimatická třída
Klimatická třída určuje, do jakého prostředí je mraznička vhodná. Mrazničky poskytují čtyři klimatické třídy:
- SN — subnormální třída pro teploty 10–32 °C,
- N — normální třída pro teploty 16–32 °C,
- ST — subtropická třída pro teploty 18–38 °C,
- T — tropická třída pro teploty 18–43 °C.
Při výběru nejdříve zvažte, kde bude mraznička umístěná. V místnosti s přímým slunečním jasem bude vyšší teplota než v suterénu. Držte se rozsahu klimatické třídy. Pro optimální spotřebu nejsou vhodné příliš vysoké ani příliš nízké teploty.
Funkce mrazniček
Používání mrazničky vám zpříjemní moderní funkce.
NoFrost — funkce NoFrost chrání potraviny před vznikem námrazy. Díky této funkci nebudete mít na potravinách vrstvu námrazy. Odpadá také potřeba odmrazování.
AllFrost — s touto funkcí dosáhnete rovnoměrného zmrazování v celém objemu mrazničky. Není potřeba potraviny zmrazit v části určené na zamrazování a potom je překládat.
SuperFrost — po zapnutí mrazničky dojde k prudkému snížení teploty. To urychlí zmrazení potravin. Po jejich zamrazení se funkce vypne.
FrostSave — zabrání rozmrazení potravin při otevření dvířek. A to i při otevření na delší dobu.
Výrobník ledu — pokud máte rádi chlazené nápoje s kousky ledu, vyberte si model s jeho výrobníkem. Led je možné nabírat bez otvírání mrazničky.
Zvukový signál — upozorní na špatně zavřené dvířka.
Závěr
Mraznička je spotřebič, ve kterém můžete skladovat potraviny, aniž by se zkazily. Při výběru zvažte, jaké jsou vaše požadavky na jednotlivé vlastnosti tohoto spotřebiče. Začněte volbou vhodného typu. Typ mrazničky závisí na jeho umístění a vašich požadavcích na způsob otevírání a ukládání potravin. Důležitá je také volba vhodného objemu. Měl by odpovídat vašim potřebám na množství potravin. Potom porovnejte energetickou třídu, roční spotřebu, mrazící výkon a třídu mrazení.
Pokud kupujete mrazničku do domácnosti, nezapomeňte zkontrolovat i její hlučnost. Pro případný výpadek elektřiny je důležitá i informace o akumulační době. Pohodlí při používání mrazničky závisí také na doplňkových funkcích. Proto zvažte, kterými z nich by měla disponovat právě ta vaše mraznička.