Jak vybrat naslouchátko

Naslouchací přístroj je potřebnou zdravotní pomůckou pro každého se sníženou kvalitou sluchu. Dokáže zesílit zvuk přicházející do ucha. Pomáhá tak zvýšit míru sluchu a porozumět řeči. Nejméně směrodatná bude cena. Levné přístroje málokdy odpovídají potřebné kvalitě.

Výběru naslouchátek musí předcházet vyšetření sluchu. Díky němu zvolíte správnou sílu zesilnění zvuku. Nehrozí tak riziko dalšího poškození sluchu. Na výběr máte několik typů naslouchátek podle jejich umístění. Mimo toho zvažte počet kanálů a pásem, přítomnost směrového mikrofonu a počet programů poslouchání. Myslete také na to, že pro dosažení nejlepší kvality sluchu je důležité, aby byl váš naslouchací přístroj nastavený lékařem.

Typy naslouchacích přístrojů

Při nákupu naslouchátka máte na výběr ze tří typů podle jejich umístění a ze dvou typů podle způsobu zpracování zvuku.

Podle způsobu umístění

Závěsné naslouchátka

Asi nejznámějším typem jsou závěsná naslouchátka. Nosí se zavěšené na uchu. Tento model je dostupný v provedení pro všechny úrovně ztráty sluchu. Jsou jednoduchá, spolehlivá a patří k těm levnějším. Výhodou je delší výdrž baterie a dlouhá životnost. Můžete si taky vybrat z více designů a barev. Nevýhodou je viditelnost přístroje.

Naslouchátka s externím reproduktorem

Naslouchátka s externím reproduktorem jsou podskupinou závěsných naslouchátek. Výhodou tohoto typu je menší velikost. Zvolte si je při střední až těžké ztrátě sluchu. Umísťují se za ucho. I u tohoto typu si můžete zvolit vhodný design a barvu.

Miniaturní kanálové přístroje

Miniaturní kanálová naslouchátka se vkládají do zvukovodu. Je potřeba je vyrobit na míru. Díky tomu se dokonale přizpůsobí tvaru ušního kanálku. Zhotovují se v barvě pokožky, díky čemuž jsou téměř neviditelná. Tento typ je vhodný pro střední až těžkou poruchu sluchu.

Výhodou je, že nedochází k problémům se sluchem při okolním hluku. Mimo toho nepřekáží při žádné činnosti. Nevýhodou je nižší kapacita baterií, které budete častěji vyměňovat. Miniaturní kanálové přístroje mají navíc kratší životnost a je potřeba pravidelně měnit mikrofonové filtry.

Podle technologie zpracování zvuku

Analogová naslouchátka

Tento typ se už v současnosti používá minimálně. Jeho nevýhodou je nižší kvalita zvuku.

Digitální naslouchátka

Digitální modely získávají zvuk z okolí prostřednictvím mikrofonu. Zvuk je v přístroji přeměněný na elektrický signál. Signál je následně upravený počítačovým čipem, zesilněný a přeměněný zpět na zvuk. Zvuk se přenese přes reproduktor do ucha. Digitální naslouchátka poskytují oproti těm analogovým lepší možnosti personalizace každého zařízení.

Počet kanálů a pásem naslouchátka

Abychom mohli vysvětlit problematiku pásem a kanálů, zastavíme se na chvíli u zvukového spektra řeči. Jednotlivé hlásky mají různé frekvence, tedy pásma. Samohlásky jsou nízko položené. Souhlásky jsou naopak položené vysoko.

Ztráta sluchu nebývá stejná ve všech frekvencích. Můžeme se setkat se sníženým sluchem pronikavých zvuků, jakým jsou dětský a ženský hlas a souhlásky. V tomto případě slyšíte dobře nízko položené zvuky, tedy samohlásky. Ale pro porozumění řeči je potřebné slyšet i vyšší pásma zvuku.

Naslouchátko by mělo odpovídat tomu, jakou frekvenci potřebujete zesílit. Digitální naslouchátka umožňují nastavit požadovaná pásma. Jednotlivé modely se liší počtem pásem. Více kanálů je potřebných tehdy, pokud je ztráta sluchu ve více frekvenčních pásmech. Při ztrátě sluchu v jedné frekvenci postačí model se dvěma kanály.

Nastavení

Pro důkladné nastavení přístroje je potřebná asistence odborníka. Vybrané naslouchátko svěřte svému lékaři, aby vám ho správně nastavil. Dosáhnete tak jeho optimální účinnosti s ohledem na výsledky audiometrického vyšetření a zohlednění vašich individuálních potřeb.

Co zvážit při výběru naslouchátka

Aby naslouchací přístroj vyhovoval vašim potřebám, je potřeba zvážit více faktorů. Při výběru by vás měli zajímat jeho funkce. Některé modely umožňují přepínání mezi provozními režimy. Důležitou funkcí je možnost nastavení hlasitosti, díky čemuž přístroj přizpůsobíte prostředí, ve kterém se právě nacházíte.

Směrový mikrofon

Směrový mikrofon znamená, že naslouchátko má dva mikrofony nebo dva vstupy pro mikrofon. Díky tomu je možné snížit hlasitost zvuku ze zadního mikrofonu. Aktivací směrového mikrofonu zesílí zvuk, který je před vámi. Zvuk, který je za vámi, tak nebude působit rušivě na kvalitu sluchu.

Směrový mikrofon využijete například ve větším davu, v nákupním centru, při rodinné oslavě nebo na jiných hlučnějších místech. Pro kvalitní sluch je ale potřeba otočit se čelem k mluvícímu. Směrový mikrofon najdete na závěsných modelech. Nedoporučujeme ho zapínat na ulici nebo v domácnosti. Snížil by váš přehled o tom, co se děje okolo vás.

Počet programů

Programy umožňují přepínání například mezi různými úrovněmi hlasitosti. Závisí to na tom, jaké programy jsou naprogramované ve vašem naslouchacím přístroji. Čím více různých prostředí pravidelně navštěvujete, tím více byste měli mít dostupných programů. Můžete mít naprogramované hlučné prostředí, pokojné prostředí, kancelář, výrobní halu, poslouchání hudby a podobně. V závislosti na tom se odvíjí i potřebná paměť přístroje.

Vzhled

Naslouchátko vybírejte především s ohledem na potřebné parametry a funkce. Potom přistupujte k volbě vzhledu a viditelnosti. Jednotlivé typy naslouchátek mají své výhody i nevýhody. Umožňují vám ale také výběr různých designů a barev.

Ušní koncovka, závěsný hák a hadička

Pro kvalitu zvuku, ale i vašeho pohodlí při používání naslouchátka je důležitá dobře pasující ušní koncovka. Získáte tak kvalitní zvuk bez pískání. Stejně důležitá je i velikost závěsného háku. Ta závisí na velikosti vašeho boltce, aby vám přístroj z ucha nepadal.

Hadička naslouchátka musí mít optimální délku. Pokud by byla velmi krátká, bude mít vliv na umístění ušní koncovky ve zvukovodu. Příliš dlouhá zase ovlivňuje stabilitu naslouchátka na uchu.

Závěr

Při problémy se sluchem vám pomůže naslouchací přístroj. Po konzultaci vám ho většinou doporučí váš lékař. Na výběr máte z více modelů. Můžete si vybrat závěsné naslouchátko, nebo miniaturní kanálové naslouchátko. Oba typy mají své výhody i nevýhody. Liší se také svými vlastnostmi a vhodností pro různé úrovně poruchy sluchu.

Při výběru pokračujte porovnáváním důležitých vlastností. Zvolený přístroj by vám v první řadě měl dobře sedět. Vyhnete se tak nechtěnému pískání. Pro sluch v hlučném prostředí zvažte přítomnost směrového mikrofonu. Jestliže se v běžném denním fungování často nacházíte v prostředí s různou hlučností, vyberte si model s více programy. Budete tak mít možnost naprogramovat úroveň hlasitosti pro jednotlivé typy prostředí.

Jak si změřit BMI

Jak vybrat glukoměr

Jak na problémy se spánkem

Napsat komentář