Jak vybrat nejlepší mlýnek na kávu

Mlýnek na kávu je nepostradatelným příslušenstvím pro každého milovníka kávy. Nejen, že čerstvě namletá káva mnohem lépe voní a chutná, ale kávový mlýnek může být i krásným designovým prvkem do vaší kuchyně.

Před koupí mlýnku na kávu byste se měli zamyslet nad těmito otázkami:

  • kolik šálků kávy denně vypijete?
  • kolik peněz jste ochotni do mlýnku investovat?
  • je pro vás příprava kávy rituálem?

Typy mlýnků na kávu

Rozlišujeme dva základní typy mlýnků na kávu, a to ruční a elektrický mlýnek. Oba mají svá specifika.

Ruční mlýnek na kávu

Ruční mlýnek na kávu je fajn, pokud máte spíše nižší spotřebu kávy. Jestliže vypijete denně několik šálků kávy nebo připravujete kávu pro více členů rodiny, pořiďte si raději mlýnek elektrický.

Výhody

  • Nižší pořizovací cena
  • Kávu při mletí nepřepálíte a nezhořkne
  • Proces mletí můžete mít jako rituál

Nevýhody

  • Vhodný spíše pro menší množství kávy, přibližně do 4 šálků
  • Delší doba mletí než u elektrického mlýnku
  • Pouze pro hrubší mletí kávy

Elektrický mlýnek na kávu

Elektrický mlýnek na kávu je pohodlným a praktickým řešením mletí kávy. Nemusíte točit kličkou jako u ručního mlýnku, elektrický mlýnek udělá vše za vás.

Výhody

  • Rychlejší a pohodlnější mletí
  • Lze nastavit jemnost mletí
  • Některé modely mají možnost nastavit počet dávek, tedy kolik šálků kávy budete připravovat

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací cena
  • Mlýnek s ocelovými noži může kávu přepálit nebo ji namlít nerovnoměrně

Mlecí mechanismus

Běžně se u mlýnků setkáváme se dvěma typy mechanismu mletí. Jedná se buď o tříštivé ostří (nože), nebo o mlecí kameny. Pokud budete mlýnek používat opravdu jen na mletí kávy, vybírejte raději z mlýnků s mlecími kameny.

Tříštivé ostří

Ostří se používá u levnějších modelů. Tříštivé nože jsou nejčastěji ocelové, výjimečně keramické. Nevýhodou tříštivých nožů je nerovnoměrné mletí kávy a to, že se káva při mletí může přepálit. Výhodou je naopak snadná údržba, dlouhá životnost a univerzálnější použití. Mlýnek s tříštivým ostřím snadno použijete i na jiné suroviny, než je káva, např. koření, oříšky, mák.

Mlecí kameny

S mlecími kameny docílíte kvalitnějšího výsledku mletí kávy než u tříštivého ostří.

Tato metoda drtí kávu rovnoměrně a přispívá k lepšímu uvolňování olejů z kávových zrn. Nevýhodou mlecích kamenů je jejich složitější údržba a jednostranné využití.

Podle materiálu se mlecí kameny dělí na:

  • ocelové – mají větší tendenci k zahřívání a může tak stejně jako u tříštivého ostří dojít k přepálení kávy.
  • keramické – nijak nezkreslují chuť kávy, a proto jsou nejlepší volbou.

Podle tvaru se mlecí kameny dělí na:

  • ploché – melou kávu rovnoměrněji než kónické kameny, průměrná rychlost mletí u elektrických mlýnků je 900-1 300 otáček za minutu a výkonnost 9-18 kg kávy za hodinu. Opotřebení nastává po cca 300-350 kg pomleté kávy.
  • kónické – oproti plochým kamenům dokáží kávu pomlít jemněji a zůstává v nich méně zbytků, průměrná rychlost mletí u elektrických mlýnků je 400-550 otáček za minutu a výkonnost 15-70 kávy za hodinu. Opotřebení nastává po cca 600-750 kg pomleté kávy.

Hrubost mletí

Prakticky už všechny modely mlýnků na kávu nabízejí nastavení hrubosti mletí. Různé druhy a způsoby přípravy kávy totiž vyžadují odlišnou hrubost namletí.

Stupeň mletí Způsob přípravy kávy
Nejjemnější mletí Džezva
Jemné mletí  Espresso
Středně hrubé mletí Moka konvice
Hrubé mletí Vakuum pot, filtrovaná káva, dripper, chemex
Nejhrubší mletí  French Press, cold brew

Kapacita a velikost mlýnku na kávu

U kapacity je důležité, abyste se zamysleli, pro kolik lidí a kolikrát denně budete kávu mlít. Obecně se kapacita mlýnků na kávu pohybuje od 24 g u těch nejmenších až po víc než 500 g. Pokud si denně dopřejete jen pár šálků, vystačíte si s kapacitou do 100 g. Jestliže máte ale větší spotřebu nebo připravujete kávu pro větší množství lidí, zvažte variantu s kapacitou 250 g.

Velikost se samozřejmě odvíjí i od kapacity, ale je třeba, abyste popřemýšleli, kde všude chcete mlýnek používat. Budete ho mít jen na doma, nebo ho chcete brát s sebou i na cesty? Pro domácí použití se velikostně nemusíte omezovat. Samozřejmě, že na cesty je vhodné sáhnout po skladnějším modelu.

Vzhled a materiál

Co do vzhledu je nabídka mlýnků na kávu velmi pestrá. Na své si určitě přijdou jak milovníci retra, tak i ti, kdo mají rádi moderní designové kousky.

Velkou rozmanitost ve vzhledu najdete především u ručních mlýnků na kávu. Nejčastěji jsou vyrobeny z kovu nebo dřeva (často buk nebo exotické dřeviny). Ruční mlýnek může být díky svému designu i skvělým doplňkem do kuchyně. Nezapomínejte i na vhodnou ergonomii mlýnku, aby se vám káva dobře mlela.

U elektrických mlýnků je přihlédnuto hlavně k praktičnosti. Většina elektrických mlýnků je vyrobena z plastu, případně skla a nerezové oceli.

Údržba mlýnku na kávu

 Při mletí kávy dochází k uvolňování oleje, který na sebe váže prach. Nejen, že to ovlivňuje výslednou chuť kávy, ale může kvůli tomu vznikat v mlýnku i plíseň. Mlýnek na kávu byste proto měli čistit po každém mletí. Pro spoustu lidí to bude asi zbytečnost, ale minimem by mělo být čištění alespoň jednou týdně.

K čištění mlýnku postačí zubní kartáček, kterým vyčistíte zbylý kávový prach. K dostání jsou také speciální čisticí tablety z kukuřičné nebo pšeničné mouky, které jsou vhodné pro důkladné čištění mlecích kamenů. Zajímavým tipem je umlít v mlýnku jednou za čas rýži s nastavením na jemné mletí. Rýže na sebe naváže zbytky kávového oleje. Zbytek mlýnku pak očistíte hadříkem, ideálně bez použití vody.

Pokud u elektrického mlýnku zanedbáte údržbu, hrozí zanesení jeho motoru.

Cena

Cenové rozpětí u kávových mlýnků je velmi široké – od mlýnků za pár stovek až po několikatisícové částky za profesionální mlýnky.

Cena do 1 000 Kč

V této kategorii najdete převážně ruční mlýnky a základní elektrické mlýnky. Většinou jde o modely s nižší kapacitou. Kvalita odpovídá ceně.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Designové ruční mlýnky a nižší třída elektrických mlýnků na kávu. V této kategorii se už dá vybrat kvalitní mlýnek, který bude splňovat vaše požadavky.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Mlýnky s kvalitním mlecím mechanismem, pěkným designem a vysokou kapacitou. Pro domácí použití jsou to mlýnky na vysoké úrovni.

Cena nad 5 000 Kč

Drahé designové kousky a profesionální mlýnky. Cena se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun.

Oblíbené značky

Výrobců mlýnků na kávu je opravdu mnoho. Mezi ty nejznámější a nejoblíbenější patří:

  • Hario Japan
  • Bosch
  • DeLonghi
  • Porlex
  • Sencor
  • Krups
  • Sage

Zajímavosti

  • Káva skvěle absorbuje vzduch a vlhkost. Předem namletá káva může i během hodiny zvětrat. Proto se doporučuje mlít kávu až těsně před její přípravou.
  • V nejvyšší nouzi můžete použít k mletí kávy i smoothie mixér. Ale znalci kávy ani mixér z vás nebudou mít moc radost.

Pokud jste se už rozhodli pro dobrý mlýnek, nepodceňte ani volbu kvalitní kávy. Správný výběr jsme pro vás sepsali do článku Jak vybrat dobrou kávu.

Napsat komentář