Jak vybrat chladničku (lednici)

Chladnička patří k základnímu vybavení kuchyně. Dnes si už ani nedokážeme představit, jak mohli naši předkové žít bez tohoto užitečného spotřebiče. Pořízení vhodné chladničky se stává důležitou součástí každé domácnosti. Pokud vyberete špatný model, budete ho mít doma několik let. Případně vám zbytečně přibude problém s výměnou tohoto spotřebiče. Před samotnou koupí rozhodně vybírejte vhodný model, čímž si zajistíte koupi zboží podle vaší potřeby, designově i funkčně. V článku vám proto přinášíme informace o tom, jak úspěšně proplouvat bludištěm informací a vybrat si pro sebe to nejlepší.

Na koupi chladničky se vyplatí myslet, i když máte starší a novou nutně nepotřebujete. Moderní spotřebiče totiž nejenže lépe a zdravěji uchovávají potraviny, ale šetří i vaši peněženku, protože mají nižší spotřebu elektrické energie – jeden ze základních parametrů, na který byste měli v první řadě myslet. Dále je třeba zvážit, který typ chladničky je nejlepší pro různé druhy potravin, pro design vaší kuchyně a také je důležité vyznat se v parametrech a funkcích, které moderní výrobky nabízejí. Jak si tedy správně vybrat?

Typy chladniček

Velikost chladničky je první věc, kterou byste si měli před koupí rozmyslet. Někdo potřebuje větší, jiný zase menší, záleží na velikosti kuchyně a také na tom, kolik členů žije ve vaší domácnosti. Úsporu místa v kuchyni umožňuje například vestavěná chladnička, která splyne s kuchyňskou linkou, což navíc působí moderně a stylově. Jak je to aktuálně s jednotlivými typy chladniček na trhu:

Kombinovaná chladnička

Kombinované chladničky jsou nejrozšířenějším a nejpoužívanějším typem. Důvodem je jejich praktičnost, protože dveře do chladničky a mrazničky jsou oddělené, můžete tedy potraviny skladovat a vybírat odděleně, což je zárukou šetření energie. Tento model existuje v různých objemech, což vám zajistí pohodlný výběr, ať už jste menší, či větší rodina. Výběr navíc zohledníte i s ohledem na prostor ve vaší kuchyni. Menší mraznička bývá obvykle v horní části spotřebiče a ta větší zase v dolní.

Americký typ chladničky

Zákazník se silným smyslem pro estetiku jistě ocení americký typ chladničky. Působí velmi moderně a v kuchyni se opravdu vyjímá. Nad tímto typem je také dobré pouvažovat v případě, pokud máte velkou rodinu. Naskladníte do ní opravdu velké nákupy, v průměru i 2x větší než do kombinované ledničky. Také disponují velkým počtem funkcí a různými technickými vymoženostmi jako je například tzv. domácí bar. Na druhou stranu jsou poměrně drahé, mají vysoké nároky na energii a rozhodně u nich musíte počítat, že zaberou velký prostor v kuchyni.

O tomto typu jsme napsali samostatný článek. Pokud byste chtěli vědět víc, překlikněte se na náš článek, jak vybrat americkou ledničku.

Monoklimatická chladnička bez mrazáku

Pokud potřebujete chladit velké množství potravin, není to žádný problém. V tom případě je tato chladnička tím, co hledáte. Je vhodná pro skladování velkého množství například zeleniny a ovoce, ale bez možnosti mražení. Monoklimatickou chladničku je tak ideální zakoupit zejména v případě, pokud potřebujete záložní, pomocnou chladničku nebo když mrazničku potřebujete umístit někam zvlášť.

Vestavěná chladnička

Oko estéta jistě potěší i vestavěná chladnička. V současnosti jde o moderní trend, který je spojen i s praktičností. Jelikož je zabudována do kuchyňské linky, tak je nenápadná, praktická a ušetří spoustu prostoru. Důležité je i to, že je méně hlučná oproti ostatním typům. Obyčejně jsou na trhu dostupné ve formě kombinované chladničky.

Malá pultová chladnička

Tento typ chladniček je často podceňován, ale mají své nesporné výhody. Ocení ji především chataři, zahrádkáři nebo studenti. Také se hodí těm, co doma moc nevaří a nepotřebují tak skladovat větší množství potravin. Díky své menší velikosti nezabírají mnoho místa a jsou snadno přenosné. Další výhodou je nízká cena a minimální spotřeba energie. Na druhou stranu počítejte se zvýšenou hlučností. K tomuto typu chladniček bychom ještě mohli zařadit například chladničku do auta, která je ideálním řešením na dovolenou.

Důležité funkce a parametry

Moderní chladničky disponují mnoha funkcemi, které usnadňují život. Digitální displej na dveřích ledničky nebo domácí výroba ledu už nejsou žádnou novinkou. Které z nich jsou však nejdůležitější? A na jaké parametry byste si měli dát pozor? Přinášíme vám stručný přehled.

  • Energetická třída: Kromě již zmíněného parametru velikosti, je energetická třída chladničky to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat. Obecně platí, že čím vyšší třída, tím má chladnička menší spotřebu elektrické energie. Tou nejvyšší je třída A +++ a i když jde samozřejmě o nejdražší variantu, investované peníze se na úspoře energie rychle vrátí a zároveň šetříte i životní prostředí.
  • Hlučnost: Jde o další parametr, na který byste neměli zapomenout. Asi byste se nechtěli omezovat nedostatečným poslechem televize nebo rádia, když vám přitom z kuchyně vycházejí nepříjemné zvuky.
  • NoFrost systém: Tato funkce využívá cirkulaci vzduchu uvnitř mrazničky, který umožňuje rychlejší zmrazení nových potravin. Systém je součástí jak samostatných mrazniček, tak i kombinovaných chladniček. S tím souvisí i funkce StopFrost, která umožňuje beznámrazové (a bez mrazících roštů) řešení mrazničky.
  • Výroba ledu: Koho by nepotěšila domácí výroba ledu přímo v lednici? Užitečná funkce, kterou oceníte zejména v létě.
  • Antibakteriální ochrana: Spočívá zejména v úpravě vnitřních stěn a polic chladničky. Zajišťuje, aby se z mikroskopických kousků potravin nestavěla plíseň a zároveň zamezuje množení nebezpečných bakterií, kterých je obyčejná chladnička plná.
  • MultiAirflow: Tato funkce udržuje stálou teplotu v celém vnitřním prostoru chladničky, a to za pomoci cirkulace vzduchu. Potraviny tak vydrží déle čerstvé.
  • Prázdninový režim: Vynikající funkce chladničky zejména pro ty, kteří často cestují. Udržuje stálou vnitřní teplotu chladničky. Protože se dveře chladničky neotvírají, dokáže v době vaší nepřítomnosti ušetřit spoustu elektrické energie.
  •  Samoodmrazování: Zajišťuje, že se na stěnách chladničky netvoří námraza, která snižuje účinnost chlazení. Čili na jedné straně se netvoří námraza a na straně druhé se udržuje účinnost chlazení.
  • AdaptTech: Zde je zase něco pro ty, kteří rádi a často navštěvují ledničku a často otevírají dvířka. Tento systém totiž zabraňuje výkyvům teploty po otevření dvířek, a tím prodlužuje životnost potravin.
  • Nulová zóna: Jde tu o přihrádku na zeleninu, ovoce nebo maso, ve které je nižší teplota než ve zbytku spotřebiče. Chladnička tak obsahuje úložné místo pro ty potraviny, které vydrží čerstvé jen krátkou dobu a musí být skladovány při nižší teplotě.
  • SuperCool: Funkce, kterou určitě ocení ti, kteří nosí domů velké nákupy. Dokáže nárazově snížit teplotu v chladničce při vkládání většího množství potravin, a tak udržet stabilní prostředí. Na podobném principu je založena i funkce SuperFreeze, která zase potraviny prudce zmrazí a tím zachová jejich původní kvalitu.
  • Domácí bar: Tato vymoženost se týká hlavně chladniček amerického typu. Jde o samostatná malá dvířka, kde je možné skladovat oblíbené potraviny či nápoje, bez nutnosti otevírání celé lednice.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Při výběru chladničky byste měli zvážit zejména prostorové možnosti vlastní kuchyně a přizpůsobit je svým požadavkům a potřebám. Zde je pár základních tipů.

  • Pokud nechcete za ledničku příliš utratit, ale zároveň chcete mít alespoň základní komfort, vyberte si kombinovanou ledničku. Dostanete možná méně funkcí, ale zaplatíte za ni rozumnou cenu. Jsou také dostatečně velké na to, aby se do ní pohodlně vešly potraviny pro průměrně velkou domácnost. Nezapomeňte ale přitom na energetickou třídu. Zde se nevyplatí šetřit. Čím vyšší třída tím lépe, protože to pozitivně ovlivní váš účet za elektřinu.
  • Pokud chcete, aby byly police chladničky snadno přístupné, tak si vyberte chladničku s mrazničkou ve spodní části. Když budete otevírat mrazničku, budete se sice muset sehnout, ale tato část spotřebiče se používá méně než její chladící část.
  • Máte-li malou kuchyň, dejte přednost vestavěné chladničce. Ušetříte nejen prostor, ale získáte tím i elegantní vzhled kuchyně a odpadne vám i problém s případnou hlučností spotřebiče.
  • Pokud rádi nakupujete a vkládáte do chladničky velké množství potravin, tak si vyberte monoklimatickou lednici. Počítejte ale i s prostorem pro mrazničku. Nemáte-li naopak problém s prostorem v kuchyni a nevadí vám obětovat více peněz, tak tento problém vyřeší i chladnička s funkcemi SuperCool a SuperFreeze (nejlépe amerického typu, ty jsou objemnější).
  • Jestli chcete chladničku s domácí výrobou ledu nebo rozprašovačem vody, tak zohledněte svůj vodoinstalatérský systém v kuchyni. Tato chladnička totiž musí být napojena i na vodovodní potrubí. Některé typy chladniček (zejména americký typ) mají dokonce zabudovanou filtraci vody. V tom případě si ale nezapomeňte zjistit, kolik stojí náhradní filtry a zda jsou dostupné i ve vaší oblasti.
  • Zvažte využitelný prostor. Chladničky mají uvnitř štítky, které označují jejich skladovací kapacitu. Ale měli byste vědět, že 20 až 35 % tohoto prostoru se pro optimální chod chladničky doporučuje nevyužívat. Proto raději počítejte s objemovou rezervou.
  • Je-li pro vás důležitá flexibilita ukládání potravin, vyberte si ledničku s nastavitelnými policemi a přihrádkami na dveře. Některé typy dokonce disponují speciálními zásuvkami, což vám umožni potraviny prostorově a úsporně uložit.
  • Pokud vám výrazně záleží na designu a funkcích, máte velkou kuchyň a nevadí vám si připlatit, tak dejte přednost americkému typu chladničky.
  • Pro ty, co doma nevaří, je vhodná malá pultová chladnička s minimrazákem. Pokud vám ale vadí hluk, tak v tom případě doporučujeme raději kombinovanou chladničku (malá pultová chladnička je obvykle hlučnější než ostatní typy).
  • Nezapomeňte si zjistit, jaké jsou možnosti servisu a oprav ve vaší oblasti.

Lednici jste už vybrali? Inspirujte se dalšími články. Přečtěte si třeba i to, jak si vybrat nejlepší domácí vinotéku.

Napsat komentář