Jak vybrat hvězdářský dalekohled

Hvězdářský dalekohled vám umožní pozorovat zázraky noční oblohy zblízka. Díky němu uvidíte planety, mlhoviny, hvězdy i Měsíc ve zcela jiné perspektivě a ponoříte se do tajemství vesmíru. Koupi hvězdářského dalekohledu by měl předcházet pečlivý výběr.

Při výběru si budete muset nejdříve vybrat typ dalekohledu. Další věc, která by vás měla zajímat, je způsob montáže. Výběr budou ovlivňovat i takové faktory, jako je tmavost noční oblohy v místě pozorování a to, co byste chtěli pozorovat. Rozhodující jsou také vaše dosavadní zkušenosti s pozorováním. Hvězdářské dalekohledy se kromě toho liší svou velikostí, hmotností a průměrem objektivu. Důležitá je také jejich stabilita.

Hvězdářské dalekohledy podle typu objektivu

Základním rozdělením je dělení podle typu objektivu. Výběr typu objektivu závisí od ceny, kterou budete chtít zaplatit, pozorovaných objektů a velikosti teleskopu.

Čočkový dalekohled (refraktor)

Refraktor je tvořen soustavami čoček se společnou optickou osou, objektivem vpředu a okulárem vzadu. Jako čočkový dalekohled byl sestrojen známý Keplerův dalekohled. Přináší kvalitní a ostrý obraz s velkým zvětšením. Můžete jím pozorovat Měsíc a planety Sluneční soustavy.

Refraktory jsou pevné a odolné. Čočky jsou zapouzdřené a nedá se jimi manipulovat. Využijí ho všichni, kdo chtějí mít hvězdářský dalekohled pouze na pozorování a nechtějí se zabývat jeho optikou. Díky kvalitě je tento typ zároveň nejdražším. Při přemisťování je dlouhý tubus spíše nevýhodou. Refraktor je kromě toho pro jeho délku potřebné postavit na vysoký a stabilní stativ. Pokud chcete dosáhnout velkého zvětšení, budete muset nosit několik kilogramů teleskopu i stativu.

Jestli chcete pozorovat vesmírné galaxie, mlhoviny a hvězdokupy, bude pro vás vhodnější jiný typ. Refraktory totiž zachycují při takovém pozorování nedostatečné množství světla.

Zrcadlový dalekohled (reflektor)

Reflektor využívá systém zrcadel. Tímto způsobem byl sestrojen Newtonův dalekohled. Reflektor poznáte podle speciálního konkávního tvaru zrcadla ve spodní části tubusu. Světlo se do okuláru dostane prostřednictvím primárního zrcadla. Zrcadlo umístěné na spodku se nazývá sekundární zrcadlo a odráží světlo do okuláru. Ten je umístěný na boku dalekohledu.

Tento typ je levnější. Je vhodný na pozorování objektů ve vzdáleném vesmíru. Můžete jím vidět mlhoviny, souhvězdí i galaxie. Díky němu budete pozorovat ostrý a kontrastní obraz. Výhodou je také snadná manipulace a menší velikost. Pohodlně ho přemístíte z místa na místo. Oceníte i pohodlnou výšku umístění okuláru. Nevýhodou je nutnost občasného nastavení optické osy a potřeba občasného čištění zrcadla.

Katadioptrické dalekohledy

Katadioptrické hvězdářské dalekohledy využívají přednosti obou zmíněných typů. K vytvoření obrazu používají zrcadla i čočky. Jejich předností je kvalitní optika. Kromě toho mají menší rozměry. Délka tubusu je jen 2–3x větší oproti šířce. Jsou také dostatečně lehké, což oceníte při přenášení. Tubus chrání optiku dalekohledu, takže je možné i venkovní využití.

Katadioptrické dalekohledy ale patří mezi dražší. Nevýhodou je také, že budete muset občas nastavit zrcadla. Zároveň poskytují poměrně úzké zorné pole. Můžete jimi ale pozorovat většinu vesmírných objektů.

Tento typ se dá využít opravdu všestranně. Můžete ho používat na pozorování i fotografování. Umožňují také počítačem řízené vyhledávání objektů.

Podle čeho vybírat

Při výběru by vás mělo zajímat několik informací. První je průměr objektivu.

Průměr objektivu

Na průměru objektivu, tedy průměru čočky nebo zrcadla, závisí, jak vzdálené objekty budete pozorovat. Průměr objektivu určuje, jak hvězdářský dalekohled zachycuje světlo, jak jasný a ostrý bude obraz.

Menší průměr — budete moci pozorovat Měsíc a planety. Už při průměru 152 mm uvidíte menší krátery na Měsíci.

Větší průměr — budete pozorovat galaxie, souhvězdí a mlhoviny.

Zvětšení

Podle tohoto parametru můžeme dalekohledy dělit na ty s menším a větším zvětšením. Zvětšení je uvedeno v popisu dalekohledu. Známe:

Dalekohledy s menším zvětšením — poskytují stabilní a širší obraz. Kvůli menšímu zvětšení neuvidíte detaily.

Dalekohledy s větším zvětšením méně stabilní a do šířky omezený obraz, který může být i méně ostrý. Pro dosažení stabilního obrazu je vhodné použít stativ.

Stabilita

Montáž dalekohledu ovlivňuje kvalitu pozorování. Měla by umožnit nasměrování objektivu na pozorovaný objekt a možnost pohybu při pozorování. Stabilitu zkontrolujete tak, že poklepete na tubus. Měl by se natřásat maximálně jednu sekundu. Stabilita je důležitá nejen kvůli bezpečnosti a ochraně přístroje před poškozením, ale i kvůli vašemu komfortu při pozorování. Měli byste se dívat přes teleskop bez zbytečného chvění obrazu, abyste mohli pohodlně zaostřit.

Způsob montáže

Při koupi se setkáte se třemi typy montáže.

Azimutální montáž

Azimutální montáž připomíná montáž fotoaparátu na stativ. Při pozorování můžete nastavovat výšku, ve které je dalekohled umístěný a zároveň jím pohybovat do stran. Od toho vychází i název typu montáže. Dalekohledem lze pohybovat doprava a doleva, tedy po azimutu. Posouvání dalekohledu je umožněno jemným posuvem i při posunutí o velmi malý kousek, což umožňuje jeho plynulost. Tento způsob je vhodný pro občasné pozorování Slunce, planet a Měsíce.

Rovníková (paralaktická) montáž

Rovníková montáž má dvě osy, které jsou nakloněné tak, aby jedna byla rovnoběžná se zemskou osou. Díky tomu automaticky reaguje na vliv rotace Země. Tato montáž poskytuje vysokou stabilitu. Využijete, pokud chcete kromě pozorování i fotografovat.

Při pozorování je třeba pohybovat teleskopem jen v jedné ose. Posuv je velmi jemný a umožní vám přesné sledování objektu. Tento typ je vhodný k pozorování vesmíru při velkém zvětšení. Dražší modely mají také zabudované motorky, které pohybují teleskopem, a vy se můžete soustředit pouze na noční oblohu. Nevýhodou je jen delší čas na nastavení teleskopu.

Elektronicky naváděná montáž

Elektronicky naváděná montáž může být paralaktická i azimutální. Výhoda spočívá v ovládacím panelu s databází objektů. Elektronické navádění nasměruje dalekohled na zadaný objekt. Při pozorování ale počítejte s tím, že budete potřebovat základní znalosti oblohy. Ty vám elektronicky naváděná montáž nenahradí.

Tipy na závěr

Hvězdná obloha je plná tajemství a nepoznaných zákoutí, která můžete pozorovat přes hvězdářský dalekohled. Při koupi si nejdříve vyberte typ, který vám bude vyhovovat. Volba konkrétního dalekohledu závisí na tom, jaké objekty budete nejčastěji pozorovat. Jednotlivé modely se dále liší průměrem objektivu, hmotností a způsobem montáže.

Aby vám zakoupený hvězdářský dalekohled dobře sloužil, nezapomínejte na pravidelnou péči. Optiku je třeba chránit pomocí krytky. Čistěte pouze ty části teleskopu, která se mají čistit podle návodu výrobce. Zbytečně se nedotýkejte optiky ani jiných částí přístroje. Čištění je nutné pouze v intervalech doporučených výrobcem. Pro dokonalost vašeho zážitku nezapomeňte na to, že nejlépe se vám noční obloha bude pozorovat v co největší tmě. Pokud bydlíte ve městě, zajděte raději do přírody.

Jak vybrat turistický dalekohled

Jak vybrat létající dron

Jak vybrat mobilní telefon

Napsat komentář