V okamžiku, kdy začínáte zavádět první příkrmy, je na čase pro dítě vybrat tu správnou jídelní židličku. Pokud ještě nesedí samostatně, určitě je vhodné zvolit některou polohovací. Naopak je-li už dítě větší, můžete volit rostoucí židličku, která vydrží až do pozdějšího školního věku. Výhodou u polohovacích židliček je jistá multifunkčnost, neboť může sloužit zároveň jako polohovací lehátko pro nejmenší miminka. Nabídka jídelních židliček je velmi pestrá a záleží jen na osobních preferencích. Abyste zvolili tu správnou, zkuste si položit při výběru pár základních otázek.
- Preferujete materiál, ze kterého by měla být vyrobena?
- Budete chtít univerzální typ židličky na delší časové období? Vybíráte židličku pro nesedící dítě, nebo naopak pro větší?
- Vybíráte hlavně podle designu a barev? Nebo vám záleží spíše na komfortu pro dítě a kvalitě provedení? Přemýšlíte nad materiálem či typem podsedáku?
- Budete s židličkou cestovat, nebo bude zůstávat pouze v domácnosti?
- Preferujete pětibodový bezpečnostní systém podobný jako v autosedačce?
Rozdělení jídelních židliček
Přenosné
Hlavní výhodou těchto židliček je skladnost, snadno je rozložíte a složíte. Spousta židliček má zabudovaná kolečka, která umožňují a usnadňují pohyb po domácnosti. Do této kategorie spadají také cestovní židličky. Ty existují v řadě provedení, některé se vyznačují vyjímatelnou částí, ve smyslu samostatně použitelného sedátka s bezpečnostními pásy, které se může umístit na stůl nebo na jinou židli. Vzhledem k tomu, že nejsou polohovatelné, tak jsou určeny pro již samostatně sedící děti.
Rostoucí
Tento typ židliček je velmi oblíbený, neboť roste společně s dítětem. Snadno ho nastavíte a změníte podle aktuální situace a velikosti dítěte. Má více forem, existuje ve variantě jak dřevěné, tak plastové s kovem.
Rostoucí dřevěné židličky jsou většinou vyráběné z kvalitního masivu, mají velkou nosnost a k tomu nastavitelnost více poloh. Manipulace je poměrně jednoduchá, sedací část, stejně jako opěru nohou, lze zasunout do předem připravených drážek. Vzhledem k tomu, že řada klasických dřevěných rostoucích židlí nemá bezpečnostní systém, jsou určené především pro větší děti. Existují však i ve verzi s doplňkovou výbavou pro samostatně sedící děti od 6 měsíců.
Rostoucí plastové židličky fungují na jiném principu než dřevěné. Jsou to v podstatě klasické polohovací jídelní židličky, které nastavíte i do více výškových stupňů a po sundání pultíku je možné je přisunout k jídelnímu stolu. Mají nízkou nosnost a většinou jsou určeny pro děti do cca 3 let. Jejich velkou výhodou je jistá multifunkčnost, neboť se v řadě případů dají použít i jako polohovací lehátka, cestovní židličky a následně se i prodlouží, aby byly použitelné i pro větší děti. Velkou nevýhodou je vysoká pořizovací cena.
Podle čeho správně vybírat
Omyvatelnost
Při krmení malých dětí se počítá se znečištěním. Podsedáky by proto měly být vyráběny z omyvatelných materiálů. Kromě toho je velice příjemné, pokud se dá jídelní pultík oddělat a je možné jej umýt v myčce na nádobí.
Bezpečnost
Bezpečnost je jistě nejdůležitější kritérium při výběru židličky. Řada židliček má pětibodový bezpečnostní systém a mezinožní pás, který zamezuje dítěti z židličky spadnout nebo případně z ní vylézt.
Polohovatelnost
Tuto funkci oceníte především u malých dětí, které ještě nesedí samostatně. Některé židličky mohou být v prvních měsících vašeho miminka využívány díky měnící se poloze jako relaxační a naklápěcí lehátka, následně pak jako jídelní židličky.
Stabilita
Stabilita úzce souvisí s bezpečností. Židlička by měla být dostatečně stabilní, aby nedošlo k jejímu převrácení, neboť malé děti rády lezou po vyšších bodech. Navíc v okamžiku, kdy začnou chodit, tak mají potřebu neustále něco zkoušet a dělat věci samostatně a mohly by židličku překlopit a zranit se.
Výškové nastavení
Možnost výškového nastavení je velmi užitečná, neboť se židlička přizpůsobuje růstu dítěte. Dřevěné židle vyrobené z masivu jsou konstruovány tak pečlivě, že na nich mohou sedět díky výškové variabilitě jak malé děti, tak i dospělí.
Nosnost
Je třeba zvážit, jak dlouhou dobu byste židličku rádi využívali. Většina židliček má nízkou nosnost kolem 15 kg, což odpovídá dětem kolem 3 let, některé pak až 30 kg. Vyšší nosnost až kolem 100 kg mají dřevěné rostoucí židličky.
Cena
Cena do 1200kč
V této ceně pořídíte jednoduché nepolohovatelné židličky spíše méně známých značek a se základní výbavou. Jedná se především o židličky plastové, včetně podsedáků a základních jídelních pultíků.
Dále jsou v této skupině cestovní židličky ve formě sedáků či látkových popruhů na klasickou židli.
Cena od 1200kč do 1900kč
Za tuto cenu již koupíte kvalitní židličky známějších značek, polohovatelné a snadno ovladatelné, třeba i jednou rukou. Kromě toho jsou zde na výběr i variabilní židle dřevěné, které můžete využít jako dětský stoleček s židličkou anebo jako klasickou jídelní židličku s pultíkem. Samozřejmě i v této kategorii jsou židličky cestovní ve formě sedátek umožňujících připevnění ke stolu či k židli.
Cena od 1900kč do 2500kč
V této relaci jsou dostupné již kvalitní a bytelné dřevěné rostoucí židličky, stejně jako kvalitní a polohovatelné židličky známých značek. Důraz je kladen na bezpečnost a komfort dítěte spočívající v propracovaném polstrování.
Cena od 2500kč do 3600kč
V tomto cenovém rozpětí jsou jídelní židličky velmi kvalitní, polohovatelné do více pozic, nastavitelné do více výškových poloh, bezpečné a velmi dobře udržitelné. Rostoucí dřevěné židličky jsou masivní s velkou nosností.
Cena nad 3600kč
Za tuto cenu koupíte nadstandardní jídelní židličky kombinující kvalitní polohovatelné a nastavitelné židličky s komfortními prvky. Některé nabízí vysoce pohodlné sedáky, jiné jsou v kombinaci s houpačkou a zároveň s hudebním strojkem nebo kladou akcent na detaily a design.
Oblíbené značky
Peg Perego – vysoký standard, značka nabízí velice kvalitní multifunkční jídelní židličky, polohovatelné a nastavitelné, které porostou s vaším dítětem. S tím ovšem souvisí i poněkud vyšší cena.
Zopa – výrobky této značky jsou mezi spotřebiteli oblíbené, mezi produkty naleznete různé druhy jídelních židliček od plastových variabilních až po dřevěné rostoucí.
Hauck – výrobce dřevěných rostoucích židlí nabízí i klasické plastové židličky s pultíkem, ale i luxusní kombinace židličky s polohovatelným lehátkem.
Ikea – známá prodejna nabízí více variant jídelních židliček, všechny jsou poměrně oblíbené, nicméně klasická bílá plastová židlička s pultíkem je nejprodávanější. Není polohovací, nemá pětibodový bezpečnostní systém, nicméně pro děti je pohodlná a za dobrou cenu, navíc s možností dokoupení podsedáku. Velkým plusem je nenáročná údržba a úklid.
Jitro – česká značka nabízí klasické dřevěné rostoucí židle z masivu, které jsou velice oblíbené. Sice jde o vyšší pořizovací cenu, ale vzhledem k tomu, že židlička je velice stabilní, má vysokou nosnost, tak ji lze používat dlouho. Existuje ve dvou variantách, klasická bez bezpečnostního systému pro větší děti a s pultíkem pro děti od 6 měsíců.
Chicco – nabídka této značky je opravdu široká, jedná se o kvalitní, praktické a multifunkční židličky a podsedáky, dokonce i v kombinaci s houpačkami. Výrobky mají výborné hodnocení kvality.
Cam – nabízí řadu židliček, kromě klasických skládacích plastových židlí nabízí i židličky se specifickým typem upevnění na standardní jídelní židli.
Cosing – tento výrobce poskytuje dřevěné jídelní židle v tradičním designu, kdy se dá použít jako klasická dětská jídelní židlička s pultíkem a přisunout k jídelnímu stolu nebo jako malá dětská židlička s dětským stolečkem.
Zajímavosti a tipy
- Použité materiály výrobků se mohou dost lišit, určitou vypovídající informací může být cena, nicméně je vhodné, abyste se se zbožím před koupí nejprve seznámili.
- Při používání jídelních židliček buďte vždy přítomni, zamezíte dítěti vylézat z ní a šplhat po ní, což by mohlo vést k nebezpečné situaci a zranění.
- Před použitím pečlivě zkontrolujte, zda jsou všechny šrouby správně utažené, židlička seřízená a bezpečně usazená, aby dítěti nehrozilo poranění nesprávným sestavením. Samozřejmostí je kontrola správného uvázání dítěte v židličce.
Přečtěte si i další zajímavé články nezbytné pro každého rodiče: