Turistická bunda patří k základní výbavě pro všechny aktivity v přírodě. Spolehlivě ochrání před vlhkostí, chladem a větrem. Pokud se chystáte koupit outdoorovou bundu, připravili jsme pro vás informace, které vám při výběru pomůžou. V následujícím článku se dozvíte, jak vybrat turistickou bundu, aby vyhovovala všem vašim potřebám.
Základní informací je roční období, ve kterém budete bundu používat. Díky použitým materiálům vytvářejí outdoorové bundy komfortní podmínky v teplejším i chladnějším počasí. Proto v našem článku najdete i přehled nejčastěji používaných materiálů. Kromě toho byste si měli všímat vlastností, jako je nepromokavost, propustnost par, prodyšnost a tepelná odolnost. Pro váš komfort při používání by měla být bunda také vybavena kapsami či jinými důležitými částmi.
Materiál bundy
Základním parametrem výběru turistické bundy je materiál, který určuje její vlastnosti. Na výrobu turistických bund se používají následující:
Bavlna
Vlastnosti bavlny jako prodyšnost, snadná údržba a dobrá termoregulace ji předurčují k tomu, aby se požívala i při výrobě outdoorových bund. Bavlně můžeme navíc připočítat pružnost, pevnost a nízkou hmotnost. Výhodou bavlny je také možnost jejího praní a odolnost vůči různým povětrnostním vlivům. Navíc je příjemná i na dotek. Pro zlepšení vlastností se používá v kombinaci se syntetickými materiály.
Peří
Peří výborně izoluje a udržuje teplo uvnitř bundy. Proto je součástí péřových zimních bund. Jeho výhodou je nízká hmotnost a dlouhá životnost. Chcete-li udržet všechny vlastnosti peří co nejdéle, dodržujte pokyny pro péči o bundu.
Duté vlákno
Duté vlákno se vyznačuje kromě výborných termoregulačních vlastností také tvarovou stálostí, které si zachovává i po vícenásobném praní. Obvykle se používá ve dvou vrstvách. Mezi nimi se nachází vzduchová mezera, která zlepšuje izolační vlastnosti turistické bundy.
Polyester
Polyester dobře saje vlhkost, je měkký, pevný, odolný a má dobré tepelněizolační vlastnosti. Výhodou je také možnost jeho barvení. Pro zlepšení elasticity se používá v kombinaci s dalšími vlákny.
Polypropylen
Polypropylen se vyznačuje minimální nasákavostí. Velmi dobře odvádí vlhkost z pokožky. Jeho velkou výhodou je také odolnost vůči bakteriím a plísním.
Softshell
Softshell je vhodný do jakýchkoliv podmínek. Je prodyšný, dobře odvádí vlhkost z pokožky a dobře odolává vlhkosti i větru. Kromě toho je příjemný na dotek, udrží vás v teple a má nízkou hmotnost. Při výrobě outdoorových bund se používá ve více vrstvách, což zvyšuje jeho užitné vlastnosti.
Microfleece
Microfleece výborně odvádí vlhkost z těla a snadno se udržuje. Můžete ho klidně prát v pračce. Jeho výhodou je i výborná hřejivost. Jeho vlastnosti naplno využijete při použití dalších vrstev oblečení.
Vlna
Vlna výborně saje vlhkost. Kromě toho vás dobře zahřeje. K jejím kladům můžeme připočítat i elasticitu a schopnost udržovat optimální teplotu těla. Využijete ji při velkém rozmezí teplot od minusových až po plusové. Vlna si své vlastnosti udržuje při správné péči. Proto ji rozhodně neperte v pračce, ale dodržujte pokyny výrobce.
Viskóza
Viskóza dobře saje vlhkost, nemačká se a je příjemná na dotek. Toto umělé vlákno se také vyznačuje chladivým efektem.
Sympatex
Sympatex je neporézní hydrofilní membrána. Znamená to, že dokáže absorbovat vodu v plynném a částečně v kapalném skupenství. Používá se proto na odvedení vlhkosti. Sympatex je kromě toho prodyšný a odolný vůči větru. Pokud si vyberete outdoorovou bundu do extrémních podmínek, s největší pravděpodobností bude součástí jejího materiálového složení.
Gore-Tex
Technický materiál s vysokou prodyšností, jakým je Gore-Tex, patří mezi porézní hydrofobní membrány. Znamená to, že do své struktury nedokáže absorbovat vodu. Stejně také nepropustí vítr. Jeho výhodami jsou dlouhá životnost a prodyšnost.
Speciální materiály
Při nákupu se můžete setkat i s následujícími materiály. Všechny dodávají turistickým bundám nadstandardní vlastnosti.
- Gelanots XP,
- Power Stretch,
- Resstex,
- Climatic,
- Polartec Classic 200,
- Polartec Windbloc.
Důležité vlastnosti outdoorové bundy
Turistická bunda se od běžné bundy vyznačuje zejména svými vlastnostmi, které zvyšují komfort při pobytu v přírodě. Měly by to být minimálně tyto:
Nepromokavost
Nepromokavost je schopnost vrchní vrstvy u bundy zabránit proniknutí vody. Díky tomu brání navlhnutí vnitřních vrstev. Nepromokavost se měří podle normy ISO 811. Pokud je outdoorová bunda nepromokavá, znamená to, že odolá tlaku 1 300 mm vodního sloupce. Pro vaši lepší představu, pokud byste se s bundou opřeli o zem, tlak by byl až 15 000 mm. Jelikož vás nepříznivé počasí může v přírodě zastihnout téměř kdykoliv, vybírejte turistické bundy s co nejvyšším vodním sloupcem – 3 000 a více.
Prodyšnost
Prodyšnost je schopnost bundy odvádět vlhkost ven. Při jakékoliv aktivitě je tato vlastnost velmi důležitá. Prodyšnost zajistí dostatečné odvádění potu, a vy tak zůstanete v teple za každého počasí.
Prodyšnost se měří na základě normy ISO 11092 a udává se v jednotkách Pa * m2 / W (Ret). Čím nižší číslo, tím lepší je prodyšnost. Dobrá prodyšnost je od Ret = 6 až 13 Pa × m2 / W. Vyšší číslo znamená horší prodyšnost, nižší číslo naopak lepší prodyšnost.
Tepelná odolnost
Tepelná odolnost hovoří o tom, jak velké teplo uniká ven z bundy. Čím nižší je tato hodnota, tím lépe turistická bunda izoluje a tím méně proudí teplo vytvářené lidským tělem ven. Tato hodnota se označuje zkratkou RCT. Vyjadřuje se v jednotkách K × m²/W. Její měření se provádí podle normy ČSN EN 31092.
Propustnost vodních par
Propustnost vodních par se měří v souladu s normou ISO 2528. Vyjadřuje počet gramů páry, které se vypaří z materiálu ve velikosti jednoho metru čtverečního během 24 hodin. Údaj se udává v jednotce g/m2 za 24 hodin. Čím vyšší toto číslo je, tím lépe materiál odvádí páru ven.
Nevyhnutná výbava
Každá outdoorová bunda by měla mít několik vlastností, které její využití ještě vylepší. Při nákupu si jich dobře všímejte:
Kapuce – nepromokavá turistická bunda si bez kapuce nesplní svůj úkol. Kapuci ale oceníte nejen v deštivém počasí. V zimě vás ochrání také před chladem.
Vyvýšený límec – vysoký límec ochrání krk před pronikáním chladu.
Kapsy – outdoorová bunda by měla být vybavena alespoň kapsami na ruce. Výhodou je, pokud disponuje i náprsní kapsou a kapsou na rukávech, případně vnitřními kapsami.
Zipy v podpaží – tato součást bundy zajistí lepší odvádění vlhkosti z těla.
Závěr
Prošli jsme si jednotlivé údaje, které byste měli při koupi turistické bundy zohlednit. Ještě, než přistoupíte k výběru, ujasněte si, v jakém ročním období ji budete používat. Jinou bundu budete potřebovat na jaře a jinou v zimě. Na trhu najdete zimní, podzimní i letní turistické bundy.
Důležité je také prostředí. Od toho se odvíjí vlastnosti, které by měl vybraný model splňovat. Outdoorová bunda by měla být jistě nepromokavá, prodyšná a měla by vás dobře chránit před větrem. Při nákupu vás určitě bude zajímat i barva a design bundy. Nezapomeňte na důležité doplňky, jakými jsou kapuce, kapsy či vyvýšený límec, které při aktivitách v přírodě jistě oceníte.