Jak vybrat vhodné termoprádlo

jestli rádi sportujete nebo chodíte do přírody, jednou z praktických součástí vaší výbavy by mělo být termoprádlo. To na rozdíl od klasického bavlněného spodního prádla nebo triček odvádí pot pryč z pokožky. Pot se v tomto oblečení neshromažďuje ale odpařuje se do okolního prostředí. Vaše pokožka zůstane suchá i při náročnějším pohybu a vy zůstanete v teple.

Chcete-li plně využít tyto vlastnosti termoprádla, důležité je dodržovat správné vrstvení oblečení. Na funkční prádlo oblékněte další prodyšnou vrstvu, která dostatečně odvádí pot a chrání před okolním chladem. K tomuto účelu slouží trička a mikiny. V chladnějším počasí si oblečte i vrchní vrstvu, která je zároveň odolná vůči vlhkosti a větru.

Pokud jste až dosud funkční prádlo nepoužívali, poradíme vám při jeho nákupu. V následujícím článku najdete krátký přehled používaných materiálů a jejich vlastností, pomocníka při výběru velikosti a důležité postřehy k péči o termoprádlo.

Materiál termoprádla

Při výrobě termoprádla se používají přírodní i syntetické materiály. Jsou to:

Polyesterové vlákna (PES)

Tento materiál výborně snáší vysoké teploty a je odolný vůči UV záření. Termoprádlo s polyesterem je proto vhodné do teplého letního počasí. Polyester navíc dobře odvádí teplo, je pevný a odolný. Výhodou je také jeho rychlé schnutí. Polyester patří mezi materiály, které se dají barvit. Na trhu najdete polyesterové funkční prádlo v mnoha barvách.

Nevýhodou tohoto materiálu je vyšší hmotnost po namočení a také fakt, že o něco méně uchovává teplo.

Polypropylén (POP)

Funkční prádlo z polypropylenu je výbornou volbou do chladného počasí. Tento materiál se také dobře nosí. Je lehký, pevný a nevstřebává vlhkost. Polypropylen navíc rychle schne a je odolný vůči plísním a bakteriím. Přes množství výhod má polypropylen i drobné nevýhody. Těžko se barví, takže na trhu najdete jen malou nabídku barevnosti oblečení z tohoto materiálu. Je také třeba dávat pozor při praní, protože nesnese vysoké teploty.

Merino vlna

Merino vlna se vyrábí z druhého stříhání merino jehňat chovaných na Novém Zélandu. Tento přírodní materiál je vhodný pro nošení v létě i v zimě. V chladném počasí udržuje tělo v teple a suchu. V letním počasí merino vlna příjemně ochlazuje a odvádí pot. Výhodou tohoto materiálu je kromě toho i to, že je hypoalergenní. Má také vysokou odolnost vůči UV záření. Pokud si koupíte toto funkční prádlo, oceníte také jeho jemnost a ohebnost, díky čemuž vás vůbec neomezuje v pohybu.

Bambus

Bambusové vlákno se získává ze surového bambusu a patří mezi přírodní materiály, které jsou přirozeně antibakteriální. Bambus je kromě toho měkký a příjemný na dotek. Pokud si koupíte funkční prádlo z tohoto materiálu, v zimě vás spolehlivě ochrání proti chladu a v létě před vedry. Bambusové vlákno výborně odvádí vlhkost, je antistatické a hypoalergenní. Při namáhavém pohybu oceníte určitě i to, že pohlcuje pachy. Nevýhodou tohoto materiálu je menší pevnost a odolnost vůči poškození.

Bavlna

Přestože má bavlna vysokou nasákavost, díky různým technologickým úpravám se používá i při výrobě termoprádla. Upravená bavlna tak lépe odvádí pot a udržuje tělesnou teplotu.

Funkční prádlo na léto i na zimu

Před koupí funkčního prádla si nejdříve promyslete, v jakém ročním období ho budete používat. Některé materiály jsou vhodnější spíše pro nošení v zimě, kdy potřebujete, aby vás funkční prádlo zahřálo. V tomto období je ideálním materiálem polypropylen a merino vlna, která vás dostatečně zahřeje, i když je vlhká.

Jiné materiály jsou vhodné na léto, kdy je úkolem termoprádla odvádět vlhkost z pokožky. Ve složení tak převládají materiály, díky kterým budete v suchu i při sportu nebo turistice.

Jak vybrat správnou velikost

Při koupi termoprádla je třeba vybrat správnou velikost. Díky tomu naplno využijete všechny výhody prádla. Aby byla funkčnost termoprádla co nejvíce zajištěna, vyrábí se z materiálů s přidáním elastanu.

Funkční prádlo kupujte v takové velikosti, aby těsně přiléhala k tělu. Nevybírejte ale až moc těsné oblečení. Při aktivním pohybu je důležité, aby se jednotlivé kousky nezařezávali. Při koupi zkontrolujte i švy. Například švy na ramenou nejsou dobrým řešením pro turisty. Při nošení batohu se mohou zařezávat do pokožky.

Péče o termoprádlo

Správná péče o funkční prádlo zajistí zachování všech potřebných vlastností a delší životnost. Funkční prádlo perte vždy obrácené rubem vzhůru. To zajistí lepší ochranu vláken. Při praní dále dodržujte následující pravidla:

 • perte při teplotě do 40 ° C, protože vyšší teploty mohou poškodit vlákna
 • oblečení z merino vlny perte pouze v rukou při teplotě do 30 °C, poté jemně vyždímejte
 • při praní nepoužívejte aviváž
 • termoprádlo nevkládejte do sušičky
 • nežehlete

Výhody a nevýhody funkčního prádla

Abyste mohli ještě lépe zvážit, co lze od funkčního prádla očekávat, projděte si také jeho výhody a nevýhody. Mezi výhody funkčního oblečení patří:

 • vysoká nasákavost materiálu, díky které termoprádlo výborně odvádí vlhkost z pokožky,
 • rychlé schnutí a odpařování vlhkosti,
 • termoprádlo není těžké ani po namočení – výjimku tvoří merino vlna a bavlna,
 • funkční prádlo dobře udržuje tělesné teplo, díky čemuž budete v suchu i během odpočinku,
 • široký výběr designů, druhů a materiálů podle vašich konkrétních požadavků,
 • odolnost vůči plísním a bakteriím.

Nevýhody funkčního prádla jsou:

 • složitější péče,
 • rychlejší opotřebení a nižší odolnost,
 • kvůli praní při nízkých teplotách jsou na termoprádle časem vidět odolnější nečistoty.

Druhy termoprádla

Na trhu najdete několik druhů funkčního prádla v provedení pro muže, ženy i děti. Můžete si tak zakoupit termo trička s krátkým rukávem, termo trička s dlouhým rukávem, termo trička na rozepínání i modely s rolákem. Dostupné jsou také termo ponožky, termo spodky a ¾ spodky i termo spodní prádlo. Některé kousky nemusíte kupovat samostatně, ale jsou dostupné v praktických kompletech.

Závěr a shrnutí

Na trhu najdete širokou nabídku funkčního prádla pro muže, ženy i děti. Abyste vybrali termoprádlo, které bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům, jako první si odpovězte na otázku, na jaké aktivity a do jakých povětrnostních podmínek ho kupujete. Podle toho si vyberete materiál termoprádla. Ten je důležitý i z hlediska vašich požadavků na speciální vlastnosti tohoto kusu oblečení. Například hypoalergenní či antibakteriální účinek.

Důležitý je také výběr potřebných druhů funkčního prádla a správná velikost. Při výběru velikosti myslete na to, že všechny funkce funkčního prádla využijete, pokud toto oblečení přesně přiléhá k pokožce. Při nošení nezapomeňte na správnou kombinaci s dalšími vrstvami oblečení. Pro zachování všech vlastností termoprádla a jeho delší životnosti dodržujte správnou péči podle pokynů výrobce.

Napsat komentář