Pro někoho je žehlení činnost, u které si odpočine, pro jiného nutnost, kterou je potřeba udělat. Ať už patříte do první, nebo druhé kategorie, určitě vám se vám bude hodit několik rad a triků, která vám žehlení hromady prádla v domácnosti usnadní. Díky tomu vám zůstane více času na rodinu i na sebe.
Začněte výběrem žehličky
Žehlení začíná už při výběru žehličky. Vybírejte model, který je dostatečně těžký, aby vám svou váhou při žehlení pomáhal. Žehlička by měla být ale zároveň dostatečně lehká, aby se vám s ní jednoduše manipulovalo. Při nákupu si ji proto potěžkejte v rukou a porovnejte jednotlivé modely. Pokud nakupujte přes internet a nemůžete si ji vyzkoušet, optimálně vybírejte hmotnost okolo 1,5 kg.
Důležitým parametrem při výběru žehličky je délka kabelu. Měla by vám umožnit jednoduchou manipulaci po žehlící desce. Zkontrolujte i velikost nádobky na vodu a údaj o parním výkonu. Pro pravidelné žehlení v domácnosti by neměl být nižší jak 40 g/min. Pro více tipů při nákupu si přečtěte náš návod, jak vybrat nejlepší žehličku.
Kvalitní deska na žehlení
Žehlení vám v mnohém usnadní také kvalitní žehlicí prkno. Při jeho výběru zkontrolujte velikost plochy na žehlení, velikost odkládací plochy a stabilitu. Tyto tři parametry ovlivní to, jak se vám bude prádlo žehlit. Vždyť komu by se dobře žehlilo na nestabilní ploše? Nezapomeňte na možnost nastavení prkna do vhodné výšky pro vaši postavu. Výhodou jsou také doplňky, jako například držák na kabel od žehličky. Více rad pro nákup žehlící desky najdete v článku, jak vybrat žehlící prkno.
Tipy, které usnadní žehlení
Když si práci v domácnosti zjednodušíte, přinese vám to více času pro sebe. Těmito tipy toho určitě dosáhnete.
Používejte aviváž
Žehlení vám usnadní používání aviváže. Prádlo bude díky tomu měkčí a bude se méně krčit. Aviváž usnadňuje i pohyb žehličky po textilii. Pokud máte tvrdou vodu, pomáhá také používání změkčovače vody.
Odstřeďujte na nižších otáčkách
Odstřeďování na vysokých otáčkách prádlo více pomačká. Používejte proto méně otáček — postačí 800–1 000. I když se díky tomu bude oblečení sušit o něco déle, tuto nevýhodu vyváží snadnější žehlení. Dále je dobré, abyste pračku nepřeplňovali. Pokud do ní vložíte menší množství oblečení, méně se pomačká.
Před pověšením prádlo protřepte
Když vytáhnete oblečení z pračky, před jeho pověšením každý kousek protřepte. Věšení vám takto sice zabere trochu více času, oblečení ale trochu vyrovná a zbavíte ho zbytečných záhybů. Pozor také na vyhrnuté rukávy nebo zahnuté kalhoty. Ty by po vysušení nechaly na prádle výrazné stopy, které byste museli rozžehlovat.
Žehlete vlhké prádlo
Vlhké (ne mokré) prádlo se žehlí snadněji. Pokud je to možné, vyžehlete ho těsně před úplným dosušením. Jednotlivé pomačkané záhyby tak vyhladíte mnohem rychleji a bez potřeby kropení.
Pozor, kam dáváte kolíčky
Poznáte to — krásné voňavé oblečení sundáte ze šňůry s otlačky od kolíčků. Zbavíte se jich, když kolíčky umístíte na švy. Kalhoty můžete pověsit za pas. A košile zavěste na sušák na ramínko. Proti otlačkům od kolíčků pomáhá také otočení prádla naruby.
Vytřiďte si různé materiály
Žehlit začínejte nejprve materiály, pro které je doporučená nejnižší teplota. Postupně se dostaňte k těm, které se žehlí při vyšší teplotě. Ušetříte si tak čas čekáním na nahřátí i vychladnutí žehličky. Pokud si nejste jistí, zda máte nastavenou správnou teplotu, vyzkoušejte žehličku nejprve na rubové straně lemu.
Používejte kropení
Když je prádlo velmi vysušené, nespoléhejte se jen na páru ze žehličky. Naplňte si rozprašovač vodou a každý kousek oblečení před žehlením pokropte. Voda se vsákne do materiálu a ten potom vyžehlíte mnohem snadněji.
Žehlení naruby
Některé materiály jsou po žehlení lesklejší. A to hlavně rifle a tmavší trička z bavlny. Pokud tomu chcete předejít, převraťte oblečení naruby.
Směr žehlení
Každý kousek žehlete od shora směrem dolů a naopak. Budete tak kopírovat přirozené směřování látky. Žehlení zboku do boku nebo krouživé pohyby napomáhají vytahování materiálu.
Po žehlení oblečení neskládejte
Ihned po žehlení oblečení neskládejte. Nechejte ho postupně vychladnout a dosušit. Pokud byste ho poskládali a hned uklidili, ohyby po poskládání by byly zbytečně zřetelné.
Pozor na zipy
Žehlení okolo zipů je problematické. Pokud přejedete žehličkou po kovovém zipu, mohli byste poškodit žehlící plochu žehličky. Pokud po plastovém zipu, mohli byste ho vysokou teplotou roztavit a poškodit.
Sušte v sušičce
Kopec prádla na žehlení se výrazně zmenší, pokud investujete do sušičky prádla. Oblečení z ní vytáhnete nejen suché, ale také pěkně nadýchané. Když prádlo vytáhnete ihned po dosušení, nemusíte žehlit téměř nic.
V sušičce je navíc možné nastavit program pro snadnější žehlení. Oblečení, které je potřebné žehlit, proto sušte na tomto programu.
Jak vyrovnat záhyby
Sušička na prádlo umožňuje využít ještě jeden trik. Pokud je prádlo už velmi pomačkané, vložte ho do sušičky spolu s navlhčenou houbou nebo několika kostkami ledu a sušičku zapněte. Vlhkost pomůže vyrovnat záhyby na oblečení.
Jak žehlit jednotlivé materiály
Každý materiál vyžaduje odlišný způsob žehlení. Informace o vhodné teplotě zjistíte na štítku každého kusu oblečení. Můžete se však řídit i druhem materiálu.
Symboly pro žehlení
Zda je možné konkrétní oblečení žehlit, se dozvíte na štítku. Setkáte se s následujícími symboly:
- Škrtnutá žehlička — materiál se nesmí žehlit.
- Žehlička s jednou tečkou — žehlení na nízké teplotě do 110°C. Není moc vhodné napařování.
- Žehlička se dvěma tečkami — žehlení při střední teplotě maximálně do 150°C.
- Žehlička se třemi tečkami — materiál je možné žehlit na nejvyšších teplotách do 200°C.
Žehlení podle materiálu
Pro jednotlivé materiály je potřebné nastavit jinou teplotu. No není to jen to. Jejich žehlení usnadní i následující rady.
Hedvábí
Tento jemný materiál vyžaduje zvlášť šetrné zacházení. Žehlete vždy při nízké teplotě a oblečení vždy otočte naruby. Nejlépe ještě před dosušením. Nepoužívejte funkci napařování. Na ochranu materiálu je vhodné použít žehlení přes kapesník nebo plátno.
Kašmír a samet
Tyto materiály nežehlete. Nebojte se je ale napařit.
Vlna
Vlna je citlivá na příliš vysoké teploty. Zvolte proto nižší teplotu žehličky a žehlete přes bavlněný kapesník. Pokud je to potřeba, můžete použít i napařování.
Nylon a krajka
Žehlit můžete i krajku a nylon. Nastavte si ale nejnižší teplotu bez použití páry.
Potisk a flitry
Žehlete jen při otočení na rub. Žehličkou přecházejte zlehka a bez přitlačení.
Polyester
Polyester se žehlí při střední teplotě. Pro rychlejší vyžehlení používejte napařování.
Bavlna
Bavlnu je možné žehlit při vysoké teplotě. Pro usnadnění žehlení použijte napařování a rozprašovač. Tmavé barvy žehlete z rubové strany, abyste se vyhnuli vzniku lesklých ploch.
Manšestr a flanel
Manšestr a flanel jsou kvůli ochraně vyššího vlasu vhodné žehlit z rubové strany. U tmavších barev tímto způsobem také zabráníte vzniku lesklých míst. Lesklá místa nevzniknou, pokud budete žehlit přes navlhčené plátno.
Len
Len je po úplném vyschnutí velmi tvrdý. Žehlete ho proto mírně navlhčeným rozprašovačem. Používejte napařování při nejvyšší teplotě.
Závěr
Žehlení vám může dát pořádně zabrat. Usnadníte si ho ale, když dodržíte několik rad. Základem jsou kvalitní pomůcky v podobě napařovací žehličky a žehlicího prkna. Dále pamatujte na to, že žehlení začíná už při praní. Používejte aviváže a nižší otáčky při odstřeďování. Oblečení se tak mnohem méně pomačká.
Žehlení si můžete zjednodušit i správným sušením. Před pověšením na sušák ho důkladně protřepejte. Práci vám ulehčí také sušení v sušičce. Můžete taky kupovat oblečení z nemačkavých materiálů. Při žehlení si nezapomeňte nastavit vhodnou teplotu, abyste oděv nepoškodili. Kopu prádla si roztřiďte podle vhodné teploty žehlení. Ušetříte si tak čekání na nahřátí a vychladnutí žehličky.