Jak správně vybrat matraci

Během spánku si naše tělo potřebuje odpočinout. Aby v noci nabralo dostatek sil, potřebujete i kvalitní matraci. Nepohodlné spaní na nevhodné matraci se může projevit v podobě bolestí zad, krční páteře nebo kloubů.

Postelová matrace by měla vyhovovat vašim osobním potřebám. Při výběru porovnejte několik parametrů. A to zejména tvrdost, rozměry a nosnost. Tvrdost matrace bude záviset na vaší váze a na tom, v jaké poloze nejčastěji spíte. Můžete vybírat také podle materiálového složení. Matrace by vám měla sloužit 10–15 let. Pro dosažení co nejdelší životnosti vám doporučujeme řídit se tipy, které najdete v závěru našeho článku.

Matrace podle tvrdosti

Prvním kritériem výběru je tvrdost matrace. Volba tvrdosti závisí na několika faktorech. Je to hlavně hmotnost a preferovaná poloha při spánku. Obecně platí, že pro lidi s nižší hmotností jsou vhodnější měkčí matrace. Pro vyšší váhové kategorie jsou vhodnější tvrdší matrace. Rozdíly jsou i v preferencích mužů a žen. Ženy mají většinou raději měkčí a muži tvrdší matrace. Měkčí matrace je vhodnější i pro lidi s bolestmi kloubů.

Tvrdost 1

Matrace s tvrdostí 1 jsou nejměkčí. Vyrábějí se z latexu nebo pěny. Výhodou je jejich přizpůsobení tvaru lidského těla s malým protitlakem. Jsou vhodné pro lidi s hmotností do 60 kg. Výhodou měkké matrace je také to, že pomáhá uvolnit svalstvo a zabraňuje vzniku proleženin. Proto jsou vhodné i pro lidi trpícími bolestmi kloubů a pro seniory.

Tvrdost 2

Matrace tvrdosti 2 je nejčastější volbou při nákupu. Je elastická a dobře se přizpůsobuje tvaru těla. Zároveň udržuje páteř v jedné rovině a poskytuje jí lepší oporu. Tvrdost 2 je vhodná pro osoby s váhou maximálně do 100 kg. Vyrábí se ve více provedeních: ze studené pěny, jako sendvičové, polyuretanové a pružinové matrace.

Tvrdost 3

Matrace tvrdosti 3 už patří mezi tvrdší. Jsou vhodné pro lidi s hmotností do 120 kg. Jejích výhodou je, že se méně se prohýbají a poskytují dostatečnou oporu pro páteř. Bývají častou volbou mladších ročníků a jsou vhodné i pro děti a osoby s vyšší hmotností. V této kategorii najdete pružinové a sendvičové matrace z různých druhů pěny.

Tvrdost 4

Tvrdost 4 poskytuje dostatečnou oporu pro celé tělo. Pokud nemáte rádi spaní na tvrdším podkladu, nebudou pro vás dobrou volbou. Tyto matrace se vyrábějí z polyuretanové pěny v kombinaci s jinými materiály, například kokosovým vláknem. Jsou vhodné pro osoby do 150 kg, přičemž u žen jsou tyto matrace méně oblíbené než u mužů.

Dvojitá tvrdost

Na trhu najdete i matrace, které mají z každé strany jinou tvrdost. Umožňují tak střídání tvrdosti podle vašich momentálních potřeb.

Matrace na dvojlůžko

Dvě tvrdosti je možné zvolit i na matraci do manželské postele. Když každý z partnerů preferuje jinou tvrdost, na trhu najdete matrace s odlišnou tvrdostí na obou stranách postele. Každý si tak může vybrat, co mu více vyhovuje.

Tvrdost podle polohy ve spánku

Tvrdosti matrace, který si vyberete, závisí také na preferované poloze ve spánku.

Spaní na zádech

Když rádi spíte na zádech, bude pro vás vhodnější tvrdší matrace. Postaráte se tak o rovnoměrné rozložení váhy těla na posteli. Pokud byste si vybrali měkkou matraci, vaše tělo by propadalo v bederní oblasti níže.

Spánek na boku

Při spánku na boku dochází k největší zátěži kolen, ramen a beder. Pokud máte rádi tuto polohu, vybírejte středně tvrdé a měkčí matrace. Ty se lépe přizpůsobí vašemu tělu bez vytváření protitlaku.

Spaní na břiše

Ve spánku na břiše oceníte středně tvrdé matrace, které se přizpůsobí vašemu tělu, a zároveň ho dostatečně podepřou.

Spaní ve více polohách

Pokud ve spánku často měníte polohy, nejlepší volbou bude středně tvrdá matrace.

Materiály matrací

Při výrobě matrací se používá mnoho materiálů a každý z nich má jiné vlastnosti.

Latexové matrace

Latexové matrace patří mezi měkčí. Tento elastický materiál dokonale kopíruje tvar postavy. Když vstanete, opět nabude svého původního tvaru. Pro lepší tuhost a delší životnost se do latexu vkládá deska s vyšší tvrdostí. Obvykle z kokosového vlákna, PUR nebo HR pěny.

Latexové matrace nejsou prodyšné a neodvádějí dobře vlhkost. Zároveň nejsou ani moc vhodné pro alergiky. Dražší matrace s vloženými přírodními látkami mohou naopak vyhovovat i alergikům.

Pěnové matrace

Pro výrobu pěnových matrací se používá několik druhů pěn, které se mohou navzájem kombinovat. Jejich společnou vlastností je dobré přizpůsobení tělu a možnost přizpůsobení tuhosti. Výhodou je, že je můžete použít na všechny typy roštů. Podle použité pěny známe:

PUR matrace

PUR matrace se vyrábějí ve více tvrdostech. Vyznačují se dobrým přizpůsobením tělu a tvarovou stálostí. Pro delší životnost bývá PUR pěna kombinovaná s jiným druhem pěny.

Matrace z bio pěny

Matrace z bio pěny jsou zvláště vhodné pro alergiky. Vyrábějí se z přírodních olejů. Jsou elastické a vynikají ortopedickými vlastnostmi. Dobře odolávají plísním i roztočům. Můžete je zakoupit pro každý typ roštu.

Matrace z HR studené pěny

Oproti PUR pěně je tato studená pěna prodyšnější a lépe odvádí vlhkost. Vyznačuje se také lepší elasticitou a tvarovou stálostí. Je vhodná i pro alergiky, protože omezuje výskyt roztočů. Používá se v kombinaci s jinými materiály.

Matrace z líné pěny

Líná pěna je vhodnou volbou pro seniory, osoby s bolestmi pohybového aparátu a citlivé osoby. Tento materiál výborně kopíruje tělo a zároveň mu poskytuje dostatečnou oporu. Při kontaktu s lidským tělem změkne a dobře se mu přizpůsobí.

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou pružné, prodyšné a dobře se přizpůsobují tvaru těla. Neusazuje se v nich prach a zabraňují množení roztočů. Nejsou ale vhodné pro lamelové a polohovací rošty. Dělíme je do tří skupin:

S klasickým pružinovým jádrem – pružiny jsou propojeny, aby se nemohly uvolnit.

S taštičkovými pružinami – díky tomu, že každá pružina má své vlastní textilní pouzdro, se na matraci lépe rozloží váha.

S mikrotaštičkovými pružinami – počet pružin dosahuje číslo tisíc. Tyto matrace výborně rozloží váhu. Pro větší měkkost nejsou vhodné pro vyšší váhové kategorie.

Speciální matrace

Na trhu najdete také matrace, které vyhovují speciálním požadavkům.

Sendvičové matrace

Vyrábějí se kombinací dvou materiálů. Vybrané materiály se kombinují tak, aby bylo dosaženo lepších kvalitativních vlastností a velké životnosti. Častou kombinací je PUR a HR pěna.

Biomatrace

Biomatrace je zárukou přírodního původu použitých materiálů. Může označovat i matrace, ve kterých se nacházejí materiály vyrobené čistě ekologickými postupy.

Zónování

Zóny matrace se liší svou tvrdostí. Jelikož lidské tělo nevyvíjí na matraci rovnoměrný tlak, zóny mu poskytují rozdílnou oporu hlavně v oblasti beder, ramen, chodidel a hlavy. Matrace se zónami není vhodná pro osoby nižší postavy a pro děti, protože zónování odpovídá potřebám průměrně vysoké postavy. Můžete si vybrat matrace s 3, 5 nebo 7 zónami. Čím vyšší počet zón zvolíte, tím lépe se matrace přizpůsobí anatomii vašeho těla.

Ortopedické matrace

Ortopedická matrace podporuje správné rozložení váhy. Poskytuje podporu celému pohybovému aparátu.

Zdravotní matrace

Tento typ je určen pro osoby se specifickými potřebami. Například, pokud jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Patří sem také hypoalergenní a hygienické matrace.

Antidekubitní matrace

Jde o speciální matrace vyrobené z kvalitní HR pěny. Patří mezi zdravotní matrace a jsou určeny k předcházení vzniku proleženin.

Matrace pro seniory

Pro seniory jsou vhodné vyšší matrace, které usnadňují uléhání a vstávání z postele. Ideální výška postele spolu s matrací by měla sahat pod zadek. Vybírejte prodyšné a měkčí materiály, které nevytvářejí silný protitlak na tělo.

Matrace pro děti

Pro děti jsou vhodné antibakteriální matrace se střední až vyšší tvrdostí. Měkké matrace neposkytují dostatečnou oporu pro vyvíjející se kosti a svaly. Výhodou je snímatelný potah.  

Další parametry výběru

Dostáváme se k parametrům výběru, jakými jsou nosnost, rozměry a životnost matrací.

Nosnost

Nosnost matrace najdete uvedenou u každého výrobku. Je třeba si uvědomit, že jde o maximální nosnost. Pro dosažení delší životnosti vybírejte matrace s jistou váhovou rezervou.

Rozměry

Délka matrace by měla být o 20 až 25 cm větší, než je výška člověka, který na něm bude spát. Šířka pro jednoho člověka na dvoulůžku by měla být minimálně 80 cm. Pro jednolůžka se vyrábějí matrace v šířce 90 cm.

Pro kvalitní spánek a delší životnost matrace by měla být jeho výška nejméně 15 cm. Pro starší osoby se doporučuje matrace s výškou 20 cm v kombinaci s vyšší postelí.

Životnost

Životnost matrace je 10–15 let. Pro zajištění dokonalých ortopedických vlastností se doporučuje měnit matraci už za 7 let od její koupě. Čas na výměnu poznáte jednoduše, když se začne projevovat její deformace nebo změna tvrdosti.

Tipy na závěr

Kvalitní matrace je základem vydatného spánku. Při její koupi porovnejte parametry jednotlivých modelů. Vybírejte matrace s vhodnou tvrdostí, nosností i rozměry. Při výběru nezapomeňte vzít v úvahu polohu, v jaké spíte. Jiné matrace jsou také vhodné pro malé děti a mládež a jiné pro seniory.

Pro co nejdelší životnost matrace ji jednou za měsíc večer před spaním otočte. Zajistíte tak její rovnoměrnější zatížení a lepší větrání. Větrání matrace pomáhá i to, pokud není postel každý den ustlaná. Pro ochranu matrace doporučujeme dokoupit chránič matrace. Kromě ochrany potahu před znečištěním omezíte průnik vlhkosti do matrace.

Napsat komentář