Jak si vybrat koloběžku

Jízda na koloběžce už dávno není jen oblíbenou volnočasovou aktivitou pro děti. Zahlédnete je dnes i na rušné ulici nebo v přírodě. Jezdí na nich děti, dospívající i dospělí. Koloběžky si našly svoje místo i mezi sportovci. V naší nákupní poradně nebudou proto chybět koloběžky pro děti, pro dospělé, Freestyle koloběžky ani elektrické nebo skládací koloběžky.

V následujícím článku najdete jednotlivé parametry, které byste měli před nákupem porovnat. Projdeme si vlastnosti brzdného systému, materiály rámů a nosnost jednotlivých modelů. Poradíme vám také při výběru výšky řídítek a nášlapu. Nezapomněli jsme ani na velikost a materiál koleček.

Typy koloběžek

Jednotlivé typy koloběžek se od sebe odlišují velikostí konstrukce, koleček, ale i jiných vlastností. Na začátku nákupu byste si proto měli vybrat, jaký typ je pro vás nejvhodnější.

Dětské koloběžky

Dětské koloběžky jsou určené pro děti. Na trhu najdete modely se třemi kolečky pro děti už od 2 let. Tyto koloběžky se vyznačují menší velikostí. Pro menší děti můžete koupit koloběžku z plastu. Pokud kupujete model pro větší děti, vybírejte koloběžky ocelové. Ty jsou vhodné až do hmotnosti 75 kg.  

Skládací koloběžky

Tvarem se skládací modely podobají těm dětským. Jsou ale určené pro puberťáky nebo dospělé. Můžete si také vybrat z různých velikostí koleček. Výhodou je nastavení výšky řídítek, rychlé rozložení a složení. Skládací koloběžky se díky tomu stanou výborným pomocníkem pro přepravu po městě. Po složení koloběžku jednoduše uchopíte příruční tašku a nastoupíte s ní do hromadné dopravy.

Freestyle koloběžky

Freestyle koloběžky jsou speciálně uzpůsobené na jízdu na různých překážkách ve skateparku. Vzhledem k tomu, že musí vydržet i větší nárazy, jsou velmi pevné a odolné.  Pevný musí být rám i ostatní komponenty. Freestyle koloběžky jsou menší a mají menší kolečka. Svou velikostí proto nebudou vyhovovat těm, kteří hledají koloběžku na běžné ježdění.

Elektrické koloběžky

Elektrické koloběžky dosahují rychlosti až 30 km/h. Jejich dojezd je přibližně 40 km. Elektrickou koloběžku využijete na rychlý přesun bez vynaložení námahy. Počítejte ale s nutností nabíjení. Na elektrické koloběžce můžete jezdit i bez využití pohonu. Budete ale muset vynaložit větší námahu než na klasické koloběžce. Je to kvůli vyšší hmotnosti a odporu.

Koloběžky pro dospělé

Mezi koloběžkami pro dospělé najdete více typů. Mají nafukovací pneumatiky a větší přední kolo. Dospělým je přizpůsobena i jejich velikost. Mimo běžných modelů si můžete vybrat koloběžku na sportovní jízdu se dvěma ručními brzdami, koloběžku do přírody, nebo na turistiku s velkým předním kolem.

Parametry výběru

Při výběru koloběžky budete muset zvážit další parametry.

Velikost kol

Velikost kol koloběžky se udává v palcích. Volba velikosti kol závisí na tom, pro jaký účel ji budete používat. Platí, že čím je kolo větší, tím bude koloběžka rychlejší. Proto budete potřebovat více obratnosti na její ovládání.

  • 12“ — koloběžky pro začátečníky a dětské koloběžky
  • 16“ — s touto velikostí už dosáhnete dostatečné rychlosti
  • 20–22“ — koloběžky vhodné na přesun po městě i na větší vzdálenosti

Některé modely mají přední kolo větší než zadní.

  • přední kolo 16“, zadní 12“ — tuhle velikost využijete při běžné jízdě ve městě
  • přední kolo 20“, zadní 16“ — vhodné ve městě i mimo město
  • přední kolo 26“, zadní 20“ — takovou koloběžku můžete využít na delší cestování

Tvrdost a materiál kol

U kol platí základní pravidlo — na tvrdých kolečkách se jezdí snadněji než na měkkých. Co se materiálů týče, můžete si vybrat PVC, PU nebo nafukovací kola. Menší koloběžky mají kola z PVC nebo PU. Jsou tvrdá a dosáhnete na nich dobré rychlosti, ale musíte počítat s menším komfortem při jízdě. Ucítíte totiž každou nerovnost. Tvrdost gum u nafukovacích kol je označená číslem. Číslo 86A a méně znamená měkké gumy. Naopak číslo 88A a více znamená tvrdé gumy.

Nosnost

Nosnost koloběžek pro děti je maximálně do 75 kg. Plastové modely mají o něco nižší nosnost. Koloběžky pro dospělé mohou mít nosnost od 90 do 150 kg. Při výběru myslete na to, že nejdelší životnost koloběžky vám umožní to, když vyberete model s nosností, která není na hraně té vaší hmotnosti. Zaměřte se proto na model s vyšší nosností. Zatížení koloběžky bude například při vyskakování na obrubník větší, než je vaše skutečná váha.

Materiál rámu

Rám koloběžky musí vydržet její zatížení při jízdě i po nerovnostech. Musí být proto pevný a odolný. Při nákupu se zaměřte na materiál celého rámu a řídítek. Na výběr máte následující materiály:

Ocel — výhodou je tuhost pružnost

Hliník — je dostatečně tuhý lehký

Tyto dva materiály se používají při výrobě většiny modelů.

Karbon — z materiálů na výrobu koloběžek je nejlehčí a nejpevnější. Vhodný je pro sportovní koloběžky.

Rozměry nášlapu

Aby se vám dobře jezdilo, měli by vás zajímat rozměry nášlapu nebo stupadla. Nášlap je plocha, na které při jízdě stojíte. Zkontrolujte jeho výšku, délku i šířku.

Výška nášlapu ovlivňuje to, jak se vám bude odrážet. Při odrazu je potřebné přejít do mírného podřepu. Příliš hluboký podřep by znamenal větší námahu svalů na nohu, na které stojíte. Myslete i na terén, po kterém budete jezdit. Nerovný terén vyžaduje vyšší nášlap – přibližně 7 cm. Do rovného terénu je to 5 cm.

Délka nášlapu nemusí být velká. Potřeba je jen pohodlné položení obou noh za sebou. Zadní noha by měla být položená ideálně z poloviny až třetiny její délky. Ideální délka nášlapu je 45 cm.

Šířka nášlapu by měla být přibližně 11 cm. Měla by vyhovovat položení nohy.

Výška řídítek

Při jízdě oceníte, když vám bude vyhovovat výška řídítek. Na mnohých modelech se dá nastavit. Zkontrolujte proto, zda vám vyhovuje rozsah nastavení. Příliš nízko nastavená řídítka by vás nutila do předklonu, z čehož by vás mohla bolet záda. Vysoko nastavená řídítka by zhoršila vaši kontrolu nad koloběžkou. Řídítka by se při ideálním uchopení měla nacházet ve výšce beder. Dětské koloběžky mají výšku řídítek 50 cm a více. Modely pro dospělé 90 až 130 cm.

Brzdy

Můžete se setkat se třemi typy brzd:

Nášlapné — nášlapné brzdy se ovládají nohou. Nachází se nad zadním kolečkem koloběžky. Při jízdě po městě jsou postačující.

Čelisťové — ovládají se páčkou na řídítkách. Fungují na stejném principu jako brzdy na kolech.

Kotoučové — nejdražší a nejlepší brzdy, které jsou vhodné na sportovní koloběžky. Ovládají se pákou na řídítkách. Je potřeba se o ně starat.

Závěr

Koloběžku využijí malí i velcí. Modely pro děti se třemi koly jsou vhodné už od 2 let. Bohatá je také nabídka pro dospělé. Na výběr máte z více typů koloběžek. Při nákupu byste měli začít výběrem vhodného typu. Ten závisí na tom, pro jaký účel budete koloběžku používat.

Pokračujte porovnáním jednotlivých parametrů. Měla by vám vyhovovat především výška řídítek, rozměry nášlapu a rozměry kol. Pamatujte si, že čím větší kola, tím rychlejší jízda, která vyžaduje lepší zručnost. Zde parametry koloběžky nekončí. Dále je potřeba porovnat materiál konstrukce a kol. Jednotlivé modely se liší také brzdami. Pro běžné použití vám postačí nášlapná nebo čelisťová brzda. Na sportovní ježdění doporučujeme nejkvalitnější kotoučové brzdy.

Jak vybrat rotoped

Jak vybrat správné kolo

Jak vybrat skateboard

Napsat komentář