Rychlý životní styl, nezdravé stravování, ale také mnohá onemocnění se projevují například sníženým, nebo zvýšeným krevním tlakem. Abyste nemuseli kvůli každé kontrole tlaku navštěvovat lékaře, pořiďte si tlakoměr na domácí použití. Nemusíte se při tom obávat vysoké ceny. Běžné digitální tlakoměry jsou cenově dostupné. Jednou za čas vyměníte baterky nebo se připojíte do sítě. Budete tak mít přehled o stavu vašeho tlaku každý den.
Tak, jako nákupu jiných produktů, i nákupu tlakoměru by měl předcházet pečlivý výběr. Poradíme vám, jaké parametry je dobré při nákupu porovnat. Jednotlivé modely se liší způsobem měření i napájení. Při výběru je také důležité, abyste zvolili vhodnou délku manžety. Zaměříme se i na to, jaké funkce můžete od různých modelů očekávat. Na závěr článku se dozvíte, jak správně měřit krevní tlak.
Typy tlakoměrů
Tlakoměry se dělí podle více kritérií. Jako první se podíváme na dělení rtuťových, poloautomatických a digitálních.
Rtuťové tlakoměry
Rtuťové tlakoměry, nazývané také mechanické, jsou nejstarším typem. Pracují na jednoduchém principu sledování tlukotu srdce a hodnot krevního tlaku na rtuťové stupnici. Měření tímto tlakoměrem je složitější, proto ho provádějí jen ve zdravotních zařízeních. Je však velmi přesné.
Poloautomatické tlakoměry
Jsou kombinací mechanických a digitálních tlakoměrů. I tento typ je vhodný pro profesionální použití. Při měření tlaku se manžeta napumpuje pumpičkou, stejně jako je to u rtuťového tlakoměru. Hodnota tlaku se odečítá na displeji. K měření není potřebný fonendoskop.
Digitální tlakoměry
Digitální tlakoměry jsou dnes nejčastěji používaným typem hlavně k domácímu použití. Jejich výhodou je jednoduché ovládání, které zvládne bez problémů každý. Výhodou je také jejich nízká váha a jednoduché přenášení. Ovládají se pomocí stlačení tlačítek. Dají se zapojit do elektrické sítě nebo jsou napájené pomocí baterií.
Měření tlaku probíhá bez jakéhokoliv zásahu uživatele. Stačí, když si nasadíte manžetu a zapnete měření. Manžeta se sama napumpuje a po pár sekundách se vám na displeji zobrazí výsledek. Některé modely ukládají naměřené hodnoty do paměti nebo nabízejí i další rozšířené funkce.
Digitální tlakoměry podle způsobu měření
Podle způsobu měření dělíme digitální přístroje na tlakoměry na zápěstí a na paži.
Tlakoměry na zápěstí
Tlakoměry na zápěstí jsou menší a mají kratší manžetu. Jejich výhodami jsou skladnost, jednoduché přenášení a nižší cena. Nevýhodou je nižší přesnost. Pro některé uživatele může být také problém umístit je na správné místo. Jsou proto vhodné jako náhrada tlakoměru v čase, kdy cestujete například na dovolenou nebo když si chcete měřit tlak jen z preventivních důvodů.
Tlakoměry na paži
Pokud si potřebujete měřit tlak pravidelně kvůli kontrole vašeho zdravotního stavu, investujte spíše do tlakoměru na paži. Tento typ je větší a dražší, ale zároveň mnohem přesnější. Většina uživatelů nemá problém s jeho používáním. Tlakoměry na paži disponují více funkcemi.
Podle čeho vybírat digitální tlakoměr
Při výběru tlakoměru na vás čeká porovnání několika parametrů.
Velikost manžety
Aby digitální tlakoměr zobrazoval relevantní údaje, je důležité, abyste vybrali vhodnou délku manžety a vždy si ji správně nasadili. Pro označení velikosti manžet se používá stejné označení jako na oblečení. Můžete si zakoupit digitální tlakoměr s manžetou XS, S, M, L a XL.
Na trhu jsou nejvíce zastoupené tlakoměry s manžetou velikosti M. Jejich délka je 22–32 cm. Pokud jste silnější postavy, vyberte velikost L nebo XL. Pro děti jsou vhodné manžety s délkou 17–22 cm. Tlakoměry na zápěstí mají pouze jednu velikost manžety, a to s rozměrem 12–23 cm.
Pokud by se vám stalo, že přiberete, nebo naopak zhubnete, a manžeta by vám už neseděla, nemusíte hned kupovat nový tlakoměr. Postačí, když si zakoupíte novou manžetu od stejného výrobce. Tak zajistíte dostatečně přesné měření. Výměna manžety není možná jen u tlakoměrů na zápěstí.
Napájení
Digitální tlakoměry potřebují být připojené do elektřiny pomocí adaptéru, nebo jsou napájené tužkovými bateriemi. Vzhledem k nízké spotřebě tlakoměru se nemusíte bát časté výměny. Používejte ale kvalitní baterie, aby nedošlo k jejich vytečení a zanesení přístroje. Nejméně běžným způsobem napájení je použití solární energie.
Funkce tlakoměrů
Základními funkcemi tlakoměrů je měření systolického a diastolického tlaku. Kromě toho většina modelů disponuje měřením srdeční frekvence. Můžete se ale také setkat s jinými funkcemi.
Paměť pro ukládání měření
Paměť pro ukládání měření může být přizpůsobena pro jednoho nebo více uživatelů. V tomto případě má každý z nich k dispozici svůj vlastní prostor pro ukládání údajů. Tlakoměr zároveň dokáže vyhodnotit průměrný tlak z posledních záznamů. Vyhodnocením záznamů se dozvíte, jak se stav vašeho tlaku vyvíjí dlouhodobě. Ve většině případů je možné ukládat až 60 měření. Jejich počet se liší podle ceny přístroje. Levnější modely ukládají jen 30 údajů. Oproti tomu dražší až 100 měření.
Připojení k počítači
Připojení k počítači zvýší možnosti vyhodnocení údajů. Bez problému tak pošlete naměřené hodnoty svému lékaři. Výhodou je taky dlouhodobé sledování vývoje výšky tlaku. Pro připojení k počítači spolu s tlakoměrem získáte také software. Přenos údajů se vykonává USB klíčem nebo pomocí bluetooth připojení.
Detekce pohybu
Tato funkce zabezpečí, že jsou při měření tlaku dodržené všechny důležité podmínky. Pokud digitální tlakoměr zaznamená váš pohyb, přeruší měření.
Intellisence
Jde o systém dvojitého měření, který zajistí jeho vyšší přesnost. Tlakoměr vám změří krevní tlak během nafukování i během vyfukování manžety.
Doplňkové funkce
Můžete se setkat i s dalšími doplňkovými funkcemi, jako je například automatické vypnutí, kontrolka stavu baterie, zobrazení data a času, signál na začátku a konci měření nebo detekce srdcové arytmie.
Jak správně měřit krevní tlak
Pokud chcete získat relevantní výsledky, dodržujte několik zásad pro správné měření krevního tlaku.
- Krevní tlak si měřte v klidu. Hodnoty naměřené v přestávce mezi dvěma činnostmi nemusí být pravdivé. Před měřením se na několik minut poseďte. Při měření nemluvte a nehýbejte se.
- Neměřte si tlak bezprostředně po vydatném jídle. Před měřením není vhodné alespoň hodinu kouřit, pít alkoholické nápoje ani kávu.
- Manžetu umístěte pod levý biceps. Spodní okraj by se měl nacházet přibližně 2 cm nad loketní jamkou.
- Ruku si při měření položte na stůl. Manžeta by se měla nacházet ve výšce srdce.
- Dbejte na to, abyste neovlivnili průtok krve například vyhrnutím těsnějšího rukávu.
- Nejlepší výsledky, vhodné na dlouhodobé vyhodnocení, získáte měřením ve stejném čase každý den. Například ráno po probuzení.
Závěr
Měření krevního tlaku může sloužit jako prevence nebo pro sledování stavu při dlouhotrvajících zdravotních problémech. Nemusí jít jen o srdečně cévní onemocnění. Vysoký nebo nízký krevní tlak může doprovázet i jiná onemocnění.
Při výběru tlakoměru máte na výběr z modelů na zápěstí nebo na paži. Digitální tlakoměry na paži jsou přesnější. Porovnejte také jednotlivé parametry. Především délku manžety. Na správné délce závisí přesnost měření. Jednotlivé modely se liší také způsobem napájení a dostupností různých funkcí. Pomohou vám třeba ukládat a vyhodnocovat naměřené údaje. Nezapomeňte, že pro dosáhnutí co nejpřesnějších výsledků je potřeba dodržovat zásady správného měření krevního tlaku.