Česání dodává účesu ten správný tvar. Pravidelné česání mimo toho zabraňuje zamotání vlasů a prospívá jejich pevnosti a zdraví. Ne pro každé vlasy je ale vhodný stejný typ hřebenu. Vybírat můžete ze široké nabídky modelů v různých tvarech. Hřebeny jsou vhodné hlavně pro krátké vlasy a na tupírování. Na rozčesávání dlouhých vlasů jsou vhodnější kartáče.
V následujícím návodu vám poradíme, jak vybrat hřeben, který bude vyhovovat vašemu typu vlasů a účelu, pro který ho budete používat. Dozvíte se také něco nového o materiálech, ze kterých se vyrábějí hřebeny i kartáče na vlasy. A nezapomněli jsme ani na hřebeny pro děti.
Typy hřebenů
Hřebeny využijete hlavně na kratší vlasy. Při rozčesávání dlouhých vlasů nejsou velmi efektivní. Hřebeny se dělí na:
Hřebeny se širokými zuby
Hřeben se širokými zuby využijete na rozčesání krátkých a částečné rozčesání zamotaných dlouhých vlasů před tím, než použijete kartáč. Bude se vám hodit také při nanášení vlasové masky. Česáním nanesete masku po celé jejich délce.
Tenké hřebeny
Tenké hřebeny mají rovnoměrně nahusto umístěné zoubky. Využijete je při úpravě krátkých, řidších vlasů. Vhodné jsou i na rozčesávání kratších vlasů při jejich umývání. Pro jejich menší velikost si ho můžete zabalit také do kabelky.
Kombinované hřebeny
Kombinované hřebeny mají zpravidla do půlky hustější zuby a od půlky zase řidší. Takový hřeben využijete na vytvoření účesu. Používají ho také kadeřníci při stříhání a barvení vlasů.
Hřeben se širokými mezerami mezi zuby
Tento typ najdete i pod názvem hřeben s několika zuby. Jedná se o hřeben s extra velkými mezerami mezi zuby. Využijete ho při česání vlnitých vlasů.
Hřebeny pro děti
Jemné dětské vlásky potřebují hustý hřeben nebo kartáč s jemnými štětinkami.
Dětský kartáč na vlasy — kartáč je vhodný pro novorozence s kratšími vlásky. Má jemné štětinky, které jsou šetrné k jemné dětské pokožce. Vlasy důkladně přečeše a zároveň masíruje pokožku hlavy.
Dětský hřeben — pokud má vaše dítě delší vlásky, zvolte dětský hřeben s hustými zuby. Vlasy tak důkladně pročešete.
Tupírovací hřebeny
Tyto hřebeny mají hustší zuby. Díky úzkému prostoru mezi nimi můžete účes natupírovat, čímž dodáte účesu objem. Úzkou špičkou hřebenu si při tupírování oddělujete jednotlivé pramínky.
Hřebeny na vši
V rodinách s menšími dětmi se můžete setkat i s potřebou zakoupit speciální hřeben na vši. Tento hřeben má extra hustě umístěné tenké zoubky, díky kterým vši z vlasů vyčešete. Kvůli hustotě zubů je vhodné vlasy nejdříve důkladně rozčesat běžným hřebenem, a potom začít s vyčesáváním. Po použití hřebenu ho vydezinfikujte v horké vodě s optimální teplotou minimálně 60 °C.
Typy kartáčů na vlasy
Kromě hřebenů najdete na trhu ještě kartáče na vlasy. Ty jsou vhodné pro všechny, kdo mají dlouhé vlasy. I kartáče se vyznačují různými vlastnostmi.
Ploché kartáče na vlasy
Ploché kartáče využijete na rozčesání a uhlazení dlouhých vlasů. Hodí se vám i tehdy, máte-li kratší, ale husté vlasy. Ploché kartáče pomáhají vyrovnat a uhladit vlasy při fénování. Mají pružnou podušku, ve které jsou umístěné štětiny. Tato poduška pomáhá přirozeně kopírovat tah kartáče po vlasech a zmírní tlak na pokožku.
Ploché kartáče se vyrábějí v obdélníkovém, nebo oválném tvaru. Koupíte je ve dvou velikostech. Menší ploché kartáče jsou skladnější a vhodné na časté cestování. Na domácí použití jsou lepší větší kartáče, které umožňují důkladnější a šetrnější rozčesání.
Kulaté kartáče
Kulaté kartáče se používají na vytvarování účesu. S jejich pomocí získá váš účes objem. Na rozčesávání nejsou vhodné. Kulatým kartáčem můžete vytvořit vlny nebo s nimi vlasy vyrovnat. Při výběru vezměte do úvahy délku vašich vlasů. Pro dlouhé vlasy vybírejte kulatý kartáč s větším průměrem a naopak.
Kulaté kartáče se vyrábějí z více materiálů. Druh materiálu určuje jejich vlastnosti. Nejméně vhodné jsou kartáče s plastovým jádrem, protože plast nedokáže absorbovat teplo. Pro vytvarování vlasů do požadovaného tvaru využijete spíše materiály jako hliník a keramiku. Oba výborně přijímají a odevzdávají teplo. Výhodou keramiky je, že působí i proti tvoření statické elektřiny a krepatění vlasů. Na druhé straně je ale méně odolná vůči zlomení při pádu kartáče.
Tunelové kartáče
Tento typ je určený na vysoušení vlasů. Mezi štětinami na kartáči jsou vytvořené dlouhé tunely, které vytvářejí prostor pro proudění horkého vzduchu. Vlasy se rychle vysuší a nezamotají. Tunelové kartáče mohou být ploché, nebo kulaté.
Tangle Teezer
Pokud máte problém s rozčesáváním vlasů, vyzkoušejte Tangle Teezer. Díky důmyslnému designu a speciálním štětinkám rozčešete vlasy bezbolestně. Štětiny při rozčesávání navíc jemně masírují pokožku hlavy. Tento kartáč je vhodný pro všechny typy vlasů. Využijete ho při česání za sucha i za mokra.
Vlastnosti materiálů
Materiál hřebenu
Při výrobě hřebenů se používají tři materiály – plast, kov a dřevo.
Plast
Plast je vhodný na česání a také úpravu účesu. Dobře se udržuje a čistí. Nevýhodou může být jeho lámavost.
Kov
Kov se vyznačuje vysokou odolností. Najdete ho nejčastěji na rukojeti hřebenu na tupírování. Na zuby hřebenu není vhodný, protože by vlasy během rozčesávání poškodil.
Dřevo
Dřevo je vhodným materiálem hlavně na hřebeny se širokými mezerami mezi zuby. Nevýhodou je ale náročnější umývání a dezinfekce.
Materiál kartáčů na vlasy
Vhodně zvolený materiál kartáče na vlasy zabrání jejich lámání a poškození. Na výběr máte následující materiály.
Štětiny z divočáka
Štětiny z divočáka pomáhají nanést kožní maz od pokožky hlavy po celé délce vlasů. Zabraňují tak jejich lámání, krepatění a nadměrnému vysoušení. Při každodenním česání dodávají účesu vzdušnost a pomáhají proti tvorbě statické elektřiny. Jsou vhodné na rovné i na vlnité vlasy. Štětiny z divočáka jsou velmi vhodné také na jemné vlasy, kterým dodají objem.
Nylonové štětiny
Nylonové štětiny mají antistatické vlastnosti. Vhodné je, aby byly zakončené ochrannou kuličkou, která chrání vlasy a pokožku hlavy před poškozením. Nylonové štětiny dobře rozčesávají i zamotané vlasy, aniž by je poškodily. Vlasy jsou při pravidelném česání zdravé a snadno se upravují.
Kombinované štětiny
Na některých kartáčích najdete v jednotlivých svazcích kombinaci obou výše zmíněných štětin. Jsou vhodné pro jemné i husté vlasy. Tyto kartáče spojují výhody obou materiálů.
Dřevěné ostny
Pokud hledáte způsob, jak vlasy šetrně rozčesat, vyzkoušejte kartáč s dřevěnými ostny. Dřevo při česání navíc jemně masíruje pokožku hlavy a pomáhá cirkulaci krve. Dřevo má také antistatické účinky.
Praktické tipy na závěr
Hřeben patří k našim každodenním pomocníkům při péči o vlasy. Každý typ vlasů ale potřebuje jiný hřeben nebo kartáč.
- Pokud máte jemné dlouhé vlasy, vyberte si kartáč s přírodními štětinami z divočáka.
- Na mokré vlasy použijte hřeben se širokými zuby. Při jejich sušení oceníte tunelový kartáč.
- Husté vlnité vlasy si vyžadují plochý kartáč ze syntetických materiálů. Před sušením je rozčešte hřebenem s extra širokými mezerami.
- Na krátké vlasy používejte řídký kartáč s nylonovými štětinami nebo hřeben se širokými zuby.
- Při úpravě normálních vlasů je vhodná kombinace štětin nylonových a z divočáka. To vám pomůže vlasy uhladit a důkladně rozčesat.