Jak vybrat čističku vzduchu

Čistička vzduchu zbaví vzduch v místnosti prachu, pylu a jiných nečistot. Některé typy vzduch vyčistí dokonce i od bakterií, plísní a roztočů. Čističky vzduchu využijete zejména, pokud máte doma člověka s chronickými dýchacími potížemi nebo alergika. Pomohou také, pokud se váš dům nebo byt nachází v prašném prostředí či blízko frekventované cesty.

Před výběrem si odpovězte následující otázky:

  • V jakém velkém prostoru potřebujete čistit vzduch?
  • Které nečistoty má čistička vzduchu zachytit?
  • Trpí některý z členů vaší domácnosti alergiemi či jinými dýchacími problémy?

Na základě vašich odpovědí přistupte k výběru konkrétního modelu. Aby čistička vzduchu vyhovovala vašim požadavkům, zkontrolujte jednotlivé parametry, typ používaného filtru a přídavné funkce.

Jak vybrat čističku vzduchu

Při výběru tohoto spotřebiče je třeba zvážit několik parametrů. Vycházejte z vašich požadavků na velikost místnosti, hlučnost a účinnost čištění.

Vzduchový výkon

Jedním ze základních parametrů výběru je vzduchový výkon. Potřebný výkon se odvíjí od velikosti prostoru, ve kterém potřebujete vzduch vyčistit. Pokud by byl výkon nedostatečný, čistička by nebyla účinná.

Vzduchový výkon se u jednotlivých modelů udává v metrech krychlových za hodinu. Při koupi myslete na to, že pro dostatečnou účinnost čištění je třeba vzduch pročistit za hodinu dva až tři krát. Pro osoby s alergiemi až čtyři krát. Pokud plánujete čističku používat ve více místnostech, vybírejte podle velikosti největší z nich.

Vzduchový výkon čističky vzduchu se na většině modelů dá přepínat. Tuto funkci využijete, když čističku přenesete do menší či větší místnosti.

Účinnost čističky a druhy filtrů

Většina modelů, které najdete na trhu, je vybavena minimálně dvěma filtry. Právě od nich se odvíjí účinnost čističky vzduchu. Můžete se setkat s následujícími:

HEPA filtr

HEPA filtr dosahuje až 100% účinnosti. Zachytí prach a jiné drobné nečistoty, plísně, pylová částečky, zvířecí alergeny, zápach a kouř. Nevýhodou čističek s tímto typem filtru je vyšší hlučnost. HEPA filtr také musíte častěji měnit kvůli jeho zanesení. Některé HEPA filtry jsou omyvatelné, jiné jednoduše vyměníte za nový.

Elektrostatický filtr

Elektrostatický filtr má 99% účinnost. Pro čištění vzduchu využívá statickou elektřinu. Pomocí ní nabíjí částice vzduchu a přitahuje je. Jeho výhodou je také tichý chod. Elektrostatické filtry se dají mýt, což snižuje náklady na používání. Čističky vzduchu s tímto typem filtru zachycují prach, alergeny, viry, bakterie a plísně. Proti pachům a kouři nemají žádnou účinnost.

Vodní filtr

Výhodou vodního filtru je nízká hlučnost. Všechny nečistoty se zachycují ve vodě, takže tento typ filtru není třeba vyměňovat. Měnit budete pouze vodu ve filtru. Při čištění vzduchu se voda z filtru odpařuje, takže taková čistička působí zároveň i jako zvlhčovač. Nevýhodou je nižší účinnost, a to jen 50–70 %. Kvůli usazování vodního kamene je také třeba nádobku filtru čistit. Vodní filtr vyčistí vzduch od prachu a mikrobů. Neporadí si však se zápachem.

Zajímá vás možnost zvlhčování vzduchu v domácnosti? Přečtěte si, jak si vybrat zvlhčovač vzduchu.

Fotokatalytický filtr

Fotokatalytický filtr používá při čištění vzduchu chemické reakce, ke kterým dochází pod vlivem UV záření jako katalyzátoru. Tento typ filtru odstraňuje ze vzduchu viry, bakterie i toxické látky. Výhodou je, že ho není třeba měnit. Nevýhodou je, že produkuje ozon.

Uhlíkový filtr

Samostatný uhlíkový filtr odstraňuje pachy a kouř. Proti prachu, pylu či virem není účinný. Nejčastěji se proto kombinuje s HEPA filtrem.

Hlučnost

Hlučnost čističek vzduchu se udává v dB. Pro použití v domácnosti není vhodný hluk vyšší než 40 dB. Na tento parametr potřebujete přihlížet zejména tehdy, pokud budete čističku používat i v noci. Během noci by neměla hlučnost přesáhnout 30 dB. Hlučnost závisí na typu filtru. Nejtišší chod mají elektrostatické filtry. Vyšší hlučnost dosahují čističky s HEPA filtrem.

Spotřeba elektrické energie

Čističky vzduchu patří mezi spotřebiče s nízkou spotřebou elektřiny. Pohybuje se od 3 do 100 W. Vyšší spotřebu mají modely s ventilátorem. Celková spotřeba se bude lišit podle toho, na jak dlouhou dobu a na jaký stupeň výkonu bude zapnuta. Údaj o spotřebě by vás, vzhledem k jeho nízké hodnotě, měl zajímat až mezi posledními. Mnohem důležitější je dosáhnout požadované účinnosti čištění vzduchu.

Rozměry a hmotnost

Údaj o hmotnosti je důležitý, pokud ji plánujete používat ve více místnostech. Rozměry vybraného modelu byste měli zvážit zejména tehdy, pokud máte malý byt. Předem si proto promyslete, kam budete čističku vzduchu umisťovat.

Design

S umístěním čističky vzduchu přímo souvisí i její design. V nabídce výrobců najdete modely většinou v bílé, stříbrné a černé barvě.

Funkce čističek vzduchu

Pohodlí během používání a maximálnímu užitku z čističek vzduchu dosáhnete s několika užitečnými funkcemi:

Indikátor výměny filtru — ten sleduje účinnost čištění a upozorní na potřebu výměny nebo vyčištění filtru.

Senzory znečištění vzduchu a škodlivin — sledují kvalitu okolního vzduchu. Reagují na prach, pachy i bakterie.

Automatický režim — na základě informací senzorů znečištění automaticky upravuje výkon čističky vzduchu.

Noční režim — umožňuje nastavení čističky do režimu s nižší hlučností.

Časovač — nastaví automatické vypnutí, nebo zapnutí na zvolený čas.

Regulace výkonu — umožní nastavit požadovaný výkon. Tuto funkci využijete například, když čističku používáte ve více místnostech. Vhodné je také regulovat výkon čištění podle času. Zatímco přes den budete potřebovat nastavit vyšší výkon, v noci vám postačí i nižší.

Dálkové ovládání — umožní ovládání spotřebiče na dálku pomocí ovladače.

SMART čističky vzduchu — je možné ovládat pomocí mobilní aplikace v telefonu. Můžete tak sledovat čistotu vzduchu a nastavit potřebný výkon čističky, i když právě nejste doma.

Ionizátor — je to funkce, která ionizuje vzduch pomocí elektrického výboje. Záporné ionty pomáhají shlukovat částice prachu, kouře nebo zápachu, což zvyšuje účinnost čističek. Některé citlivější osoby mohou ionizaci hůře snášet, proto je dobré tuto funkci vyzkoušet ještě před zakoupením.

Tipy na závěr

Čističky vzduchu pomáhají všude tam, kde není možné dostatečnou čistotu ovzduší zajistit větráním. Oceníte je, pokud bydlíte v prašném prostředí nebo když máte domácí mazlíčky. Čističky vzduchu umí v závislosti na použitém filtru vyčistit vzduch od prachu, zápachu, kouře, roztočů, pylů či jiných alergenů (i od virů a bakterií).

Při výběru čističky vzduchu předem zvažte vaše požadavky na výkon, účinnost čištění, hmotnost, rozměry a design. Důležité jsou také vaše požadavky na přídavné funkce. Můžete si tak vybrat model s časovačem, dálkovým ovládáním či SMART čističku vzduchu. Nezapomeňte na pravidelnou výměnu nebo čištění filtru. Dosáhnete tak stabilní účinnosti spotřebiče.

Sepsali jsme pro vás i další články, které v domácnosti oceníte:

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Jak správně vybrat LED osvětlení

Jak vybrat nejlepší vysavač

Napsat komentář