Jak vybrat nejlepší vysavač

Časy, kdy jste museli podlahu v celém domě zametat, jsou už dávno pryč. Dnes je neodmyslitelným pomocníkem při úklidu vysavač. Na trhu najdete mnoho typů vysavačů. Na výběr máte klasické podlahové vysavače, bezsáčkové vysavače, tyčové vysavače a mnohé další modely, které jsou vybaveny různými přídavnými funkcemi pro ještě důkladnější a snadnější úklid.

Abyste si vybrali vysavač, který vám bude nejlépe vyhovovat, potřebujete zvážit, jaké jsou vaše požadavky na výkon, příslušenství či doplňkové funkce, jakou je například mytí oken. Pomůže vám v tom náš krátký přehled. Najdete v něm mnoho užitečných informací a několik tipů na kvalitní modely vysavačů, které jsou aktuálně dostupné na trhu.

Typy vysavačů

Podle účelu použití máte na výběr z několika typů vysavačů. Před koupí si proto dobře promyslete, jaké jsou vaše preference.

Klasické vysavače

Klasické vysavače používají na sběr nečistot vyměnitelné sáčky. Ty se vyrábějí z textilu nebo papíru. Součástí balení náhradních sáčků bývá také vyměnitelný filtr na zachycování drobných částeček prachu, které při vysávání unikají z vysavače. Vycházející vzduch tak prochází filtrací dvakrát. Poprvé přímo v sáčku, kde se zachycují nečistoty, a podruhé při průchodu filtrem. Tyto vysavače jsou proto vhodné pro běžné používání i v domácnosti s alergiky.

Klasické sáčkové vysavače se vyznačují vysokou účinností vysávání. Podlahu či koberec důkladně očistí od prachu, vlasů, zvířecích chlupů a jiných nečistot. Nejsou však vhodné pro vysávání tekutin.

Bezsáčkové vysavače

V bezsáčkovém vysavači se prach a jiné nečistoty ukládají do speciální nádoby. Drobný prach, který se neusadí v nádobě, zůstává zachycený ve filtrech umístěných před a za motorem. Bezsáčkové vysavače mají při vysávání konstantní výkon. Výhodou je, že není nutné dokupovat sáčky. Nádobu je však třeba vždy po vysávání vyprázdnit. Pokud kupuje bezsáčkový vysavač alergik, měl by vybírat model, který umožňuje bezkontaktní vyprazdňování.

Vodní vysavače

Vodní vysavače jsou vybaveny vodním filtrem, ve kterém se zachycují veškeré nečistoty i drobné částečky prachu. Mají vysoký a stabilní sací výkon. Díky němu důkladně vyčistí každý povrch. Jejich výhodou je také to, že vedle vysávání pročistí i vzduch. Vodní vysavače jsou vhodné i na mokré vysávání. Některé modely jsou vybaveny funkcí šamponování. Nevýhodou může být vyšší hlučnost a hmotnost.

Ruční vysavače

Ruční vysavače jsou ideálním pomocníkem pro úklid drobných nečistot.  Díky nim nebudete muset podlahu zametat ani vytahovat velký vysavač. Jednotlivé modely ručních vysavačů se od sebe liší způsobem napájení. Většina je vybavena nabíjitelným akumulátorem. Pokud vám nevadí, že budete muset ruční vysavač vždy zapojit do sítě, na trhu najdete i modely s napájením přímo ze sítě. Některé ruční vysavače umožňují také mokré vysávání. Nevýhodou tohoto modelu je jen jeho nižší výkon. Na rychlý úklid běžného nepořádku jsou však ruční vysavače zcela dostačující.

Tyčové vysavače

Tyčový vysavač využijete, pokud nepotřebujete vysávat rozsáhlé plochy. Jeho štíhlá konstrukce umožňuje snadnou manipulaci. Snadno s ním vysajete i těžce dostupná místa, aniž byste se museli shýbat. Tyčové vysavače se vyrábějí se dvěma možnostmi napájení. Modely se zabudovaným akumulátorem můžete po jistou dobu použít bez zapojení do sítě. Nevýhodou je nižší sací výkon oproti klasickým vysavačem.

Pokud nad koupí tyčového vysavače váháte kvůli výhodám, které v sobě skrývá klasický podlahový vysavač, můžete si pořídit model 2v1. Tyčové vysavače 3v1 jsou vybaveny i funkcí mopu.

Robotické vysavače

Dokonalý komfort při vysávání nabízejí robotické vysavače. Takový vysavač stačí naprogramovat na vhodnou dobu a uklidí zcela sám. Můžete ho ovládat i mobilním telefonem. Při úklidu se robotický vysavač dokáže sám vyhnout překážkám. Nemusíte se bát ani toho, že spadne ze schodů.

Některé modely disponují dokonce i funkcí mytí. Podlahu nejdříve vysají, a potom přetřou navlhčeným mopem. Nevýhodou je pouze menší nádoba na prach a to, že robotické vysavače nejsou vhodné do místností s koberci s vyšším vlasem. Robotický vysavač proto kupujte pouze tehdy, pokud máte v bytě nebo domě rovné podlahy.

Multifunkční vysavače

Multifunkční nebo víceúčelové vysavače jsou výbornou volbou, pokud potřebujete kromě vysávání běžných nečistot využít i jiné funkce. Využijete je, pokud máte doma více typů podlahy. Bez problémů vysají laminátovou podlahu, dlažbu i koberce s vysokým vlasem. Víceúčelové vysavače vysají také rozlité tekutiny. A to i z koberce či nábytku.

Multifunkční vysavače se od sebe odlišují množstvím nabízených funkcí. Můžete si vybrat modely určené na hloubkové čištění čalouněného nábytku a koberců, mytí oken nebo parní čištění. Nevýhodou těchto vysavačů je jen náročnější čištění sběrné nádoby. Před jejich koupí myslete také na to, že multifunkční vysavače mají větší rozměry. Budete tak potřebovat více místa na jejich uskladnění.

Parní čističe a vysavače

Parní vysavače, mopy a čističe oceníte, pokud máte rádi důkladný úklid. Parní vysavače fungují na principu uvolňování páry. Obsahují nádobu na vodu, která se při čištění ohřívá. Vzniklá pára se po dosažení potřebné teploty vychází ven a pomáhá k efektivnějšímu odstranění nečistot. Odstraníte tak nejen prach, ale i odolné skvrny na podlaze, čalouněném nábytku, obkladech a tkaninách. Parní vysavač navíc při čištění dezinfikuje povrch a ničí bakterie a plísně. Je proto obzvláště vhodný pro alergiky.

Jaké parametry porovnat při koupi vysavače

Jednotlivé modely vysavačů se od sebe liší různými parametry. Před konečným výběrem byste je měli navzájem porovnat.

Výkon a příkon vysavače

Hodnota příkonu vysavače vás informuje o tom, kolik elektrické energie vysavač spotřebuje. Čím nižší je příkon, tím méně energie a peněz během vysávání utratíte.

Sací výkon vysavače je jinými slovy kvalita, jakou bude zakoupený produkt vysávat. Sací výkon nezávisí na výšce příkonu, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale na jiných faktorech. Jsou jimi konstrukce vysavače, hubice a rotačních kartáčů. Pokud hledáte nejúspornější a zároveň nejvýkonnější model, hledejte vysavače označené jako AAAA nebo 4A.

Typ filtrace

Většina vysavačů je vybavena několika stupni filtrace. Liší se i typem filtrace. Můžete si koupit vysavač s vyměnitelným mikrofiltrem z textilií nebo molitanu, omyvatelný filtr vhodný pro vícenásobné použití, vysavač s vodním filtrem nebo certifikovaným HEPA a EPA filtrem. Nejúčinnější z uvedených jsou vodní filtr, HEPA filtr od hodnoty 13 a vyšší a EPA filtr od hodnoty 10.

Potřebné příslušenství

Příslušenství vybírejte tak, abyste měli k dispozici vhodné nástavce na podlahu, čalouněné povrchy, kartáčový nástavec na čištění koberců, štěrbinovou hubici na těžko dostupná místa, případně nástavec na zvířecí chlupy a podobně.

Délka přívodního kabelu

Při běžném používání vysavače vás bude zajímat i délka kabelu. Měla by být dostatečná na to, abyste při úklidu nemuseli zbytečně ztrácet čas přepojováním vysavače do bližší zásuvky.

Objem sáčku nebo sběrné nádoby

Objem sběrné nádoby závisí na velikosti vysávané plochy. Do 50 m² můžete vybrat vysavač se sáčkem do 2,5 l. Při ploše 150 m² jsou to 3–4 l. Tyto hodnoty neplatí pro vodní vysavače, které po každém vysávání vyčistíte.

Hlučnost

Hlučnost je důležitým parametrem vzhledem na vaše pohodlí při práci. Nejtiššími jsou robotické vysavače. Pokud kupujete jiný model, hlučnost by neměla přesahovat 82 dB.

Naše doporučení

Na trhu najdete různé modely vysavačů s různými funkcemi. Před koupí proto důkladně zvažte, pro jaký účel budete vysavač používat. Či jen na vysávání suchých nečistot nebo i rozlitých tekutin či mytí podlahy a oken. Jiný bude váš výběr, pokud máte doma alergika nebo chlupatého domácího mazlíčka, jiné parametry využijete, pokud bydlíte v garsonce a jiné, pokud v prostorném domě. A jiný model si vyberete, pokud máte rádi úklid a naopak zcela jiný, pokud byste si namísto vysávání raději dopřáli chvilku relaxace.

Důležitým faktorem rozhodování je také částka, který na tohoto praktického pomocníka můžete utratit a samozřejmě počet funkcí, kterými bude vybaven. Na závěr ještě poslední rada: vybírejte ověřené značky, které vás jistě nezklamou svou kvalitou.

Napsat komentář