Jak čistit žehličku

Jestli používáte pravidelně svou žehličku, měli byste vědět, že není dobré ji vždy jen tak odložit, ale měli byste se o ní starat, abyste prodloužili její životnost. Nemusíte ji dopřávat žádnou velkou péči, ale kontrolujte, jestli je v pořádku, zda nemá žádné připáleniny na ploše, netvoří se v ní vodní kámen ani rez. Někdy totiž stačí i malá nepozornost a taková nehoda připálení je na světě. V tomto článku najdete užitečně rady, jak vyčistit připálenou žehličku, jak ji zbavit vodního kamene nebo jak předcházet rezivění. Na konec článku jsme pro vás sepsali i pár užitečných tipů při zacházení s žehličkou, které se vám budou hodit.

Jak na připálenou žehličku

Stačí jen chvilka nepozornosti nebo nesprávně zvolená teplota a můžete připálit žehlicí plochu. Nemusíte ale propadat panice ani si kupovat novou. Většinou to sami vyčistíte a třeba i tím, co najdete běžně doma. Zkuste pastu, ocet nebo kuchyňskou sůl.

Zubní pasta se hodí spíše na menší popálenou plochu. Aplikujte kartáčkem nebo hadříkem na vychladlé místo, krouživými pohyby vyčistěte a otřete vlažnou vodou, aby nezůstala žádná pasta. Ocet využijete už na větší popáleniny. Žehlička by v tomto případě měla být trochu nahřátá, ale zase ne tolik, abyste se nespálili. Namočte hadřík do octu. Na žehlicí prkno si položte ručník a na to hadr, aby se vám ocet nenasáknul do prkna. Poté přejíždějte připálenou plochou po hadříku, jako byste ho chtěli vyžehlit na místě, kde je do octu namočený. Když tato metoda nezabere, udělejte žehličce octový zábal, nejlépe přes noc. Ale nechte žehličku po celou dobu vypnutou. Sůl zkuste, pokud ani jedna z předchozích možností nezabere. Ale je to rizikové řešení, které je lepší provádět spíše u starších typů žehliček, neboť sůl je hrubší a mohla by poškrábat povrch žehličky. Na hadr nasypte nejlépe jemně mletou sůl a pomalu otírejte. Dávejte pozor, aby se nedostala do napařovacích otvorů.

Jak vyčistit vodní kámen

Vodní kámen je povlak, který se usazuje na stěnách různých spotřebičů, jenž využívají k výkonu vodu, ale může se objevit i ve vaně nebo i v umyvadle. Postupně se víc a víc usazuje a ničí naše spotřebiče. Jeho vznik ovlivňuje hlavně tvrdost vody. Čím tvrdší máte vodu, tím rychleji se usazují nečistoty. Tento problém se týká hlavně napařovacích žehliček. Nejen, že vodní kámen zabraňuje pronikání páry přes napařovací otvory, ale někdy se může dokonce uvolňovat při žehlení, čímž zašpiníte oblečení a kousky si na něj nažehlíte.

Pokud máte napařovací žehličku, preventivně vylévejte vodu po každém žehlení. Nebo používejte destilovanou vodu, která je zbavena většiny minerálů a nečistot. Ty jsou pro spotřebiče škodlivé a zanáší je. Jestliže už ale řešíte problém s vodním kamenem, budete muset žehličku odvápnit. Vezměte si ocet a smíchejte ho s vodou v poměru 1:1. Vzniklý roztok nalejte do nádržky na vodu a nechte několik minut napařovat. Poté nádržku několikrát propláchněte, abyste se zbavili nepříjemného octového zápachu.

U moderní žehličky vám tento problém odpadá, protože většina z nich již disponuje tlačítkem na odvápnění. To znamená, že když ji zahřejete na vysokou teplotu a zmáčknete tlačítko, vodní kámen se uvolní a sám odpadne ven.

Jak se zbavit reznutí

Pokud máte novější model žehličky, tohle vás nejspíše nebude trápit. Rezivění se objevuje spíš u těch starších modelů, které nemají nerezavý žehlicí povrch. Nejčastěji se tedy rez objevuje v kanálcích a na žehlicí ploše, takže ho docela snadno odhalíte. Nejlepší je takovou žehličku už zahodit a koupit novou. Rez totiž dokáže zničit nejen spotřebič, ale také vaše oblečení.

Jak na rez v kanálcích? Vytvořte si roztok z destilované vody a octa v poměru 1:1. Zapněte žehličku a začněte žehlit. Touto metodou by se mohly kanálky vyčistit. Pokud jde o žehlicí plochu, zkuste tuto plochu na chvíli ponořit do nádoby s octem, poté přetřete navlhčeným hadříkem.

Při žehlení se řiďte symboly

Při žehlení se vždy řiďte jednotlivými symboly na oblečení, které vám poradí, jestli se prádlo může, nebo nemůže žehlit. Pokud je to možné, najdete piktogram s vyobrazením žehličky a jednou až třemi tečkami podle teploty žehlení:

  • Žehlička s jednou tečkou — žehlení na nízké teplotě do 110°C. Není moc vhodné napařování.
  • Žehlička se dvěma tečkami — žehlení při střední teplotě maximálně do 150°C.
  • Žehlička se třemi tečkami — materiál je možné žehlit na nejvyšších teplotách do 200°C.

Dále můžete objevit symbol přeškrtnuté žehličky, který značí, že byste se měli vyhnout žehlení. Méně obvyklým symbolem je symbolem s křížkem pod žehličkou, jenž znamená, že můžete žehlit, ale bez napařování.

Víte, jak správně žehlit? Nechte si poradit v našem článku, kde jsme vám sepsali vše podstatné nejen o materiálech, ale i výběru správné žehličky.

Užitečné tipy pro používání žehličky

  • při výběru nové žehličky dbejte na nerezavý a nepřilnavý povrch a užitečné funkce, které vám usnadní žehlení i péči
  • Kontrolujte svou žehličku a případný výskyt vodního kamene nebo rzi řešte včas
  • žehlete vždy na rovné ploše, nejlépe na žehlicím prkně, vyhýbejte se povrchům, které nejsou určené na žehlení
  • žehličku čistěte podle instrukcí ve vašem návodu, starejte se o ní podle pokynů výrobce
  • do nádržky na vodu lijte nejlépe destilovanou vodu nebo měkkou vodu, která neobsahuje minerály
  • vodu z nádržky vylévejte nejlépe po každém žehlení, žehličku pak nechte na suchém a teplém místě vyschnout

Závěr

Už víte, jak pečovat o svou žehličku? Víte, co jí může škodit a jak byste se naopak měli chovat, aby vám sloužila co nejdéle? Zkontrolujte u ní, zda nemá připálenou žehlicí plochu, jestli se v ní netvoří vodní kámen nebo se na ní neobjevuje rez. V článku jste snadno pochopili, že nemusíte ihned kupovat novou ani panikařit, pokud se nějakým způsobem poškodí. Nemusíte mnohdy ani utrácet za drahé čističe. Snadno si na čištění žehličky poradíte i s tím, co najdete běžně v domácnosti. Zmíněná byla hlavně pasta, ocet a sůl. Dobrým tipem je ale i jedlá soda, která se v kombinaci s vodou používá jako roztok na odstraňování nečistot na žehlicí ploše.

Myslete i na to, jakou vodu lijete do nádržky. Používejte spíše měkkou vodu nebo si zajistěte destilovanou vodu, která je zbavena většiny minerálů a nečistot. Pokud to není možné, snažte se alespoň vylévat vodu po každém žehlení jako prevenci proti vodnímu kameni.

Dnešní moderní žehličky ale disponují nepřilnavým a nerezavým povrchem žehlicí plochy. Také vám nabízí různé funkce, které vám usnadní její čištění, například samočisticí funkce nebo funkce odvápnění, jenž slouží k odstranění vodního kamene. Až budete kupovat novou žehličku, zaměřte se i na výběr těchto funkcí.

Napsat komentář