Osobní váhu budete potřebovat, ať už se chystáte hubnout nebo jen chcete mít přehled o vlastní hmotnosti. I když se jedná o poměrně jednoduché zařízení, aby vám dobře sloužila, měla by splňovat některá kritéria. Před nákupem si proto zodpovězte následující otázky:
- Hledáte osobní váhu, která vás bude informovat jen o hmotnosti? Nebo byste chtěli mít přehled i dalších hodnotách? Například hodnotu BMI, množství tuku v těle a podobně.
- Kolik osob bude váhu využívat?
- Jakou hmotnost mají osoby, které na ní budou stoupat?
- Chcete si naměřené hodnoty i ukládat?
- Jak přesné měření vyžadujete?
Po zodpovězení získáte přibližnou představu o tom, co budete potřebovat. Potom začněte vybírat takový model, který bude odpovídat vašim požadavkům. Při výběru porovnávejte jednotlivé parametry jako jsou rozměry, nosnost, ale i design. U inteligentních vah porovnávejte také další nabízené funkce, třeba způsob propojení s počítačem a mobilem a také podporovaný operační systém.
Typy osobních vah
Výběr začneme rozdělením na dva základní typy: mechanické a digitální. Oba se liší vzhledem, mechanismem vážení i způsobem naměřených hodnot.
Mechanické osobní váhy
Mechanické osobní váhy uspokojí vaše požadavky, pokud si chcete jen občas zkontrolovat vaši hmotnost a postačí vám přesnost měření do 0,5 kg. Hmotnost se zobrazuje pomocí ručičky, která se pohybuje na číselné stupnici. Tento model je i levnější. Nevýhodou je možnost odchylek během měření. Přesnost vážení se hlavně časem může zhoršovat, například při mechanickém poškození váhy. Mechanické osobní váhy mohou mít i větší odchylku naměřené hmotnosti, a to až do 2 kg.
Digitální osobní váhy
Rozhodnete-li se pro digitální osobní váhu, získáte tím vyšší přesnost měření hmotnosti, zpravidla na desetiny kilogramu. To se zobrazí na LCD displeji v číselném vyjádření. Digitální modely mají modernější design a mnohdy i více funkcí. Tento model je ale dražší.
Digitální váhy snadno rozdělíme podle několika specifických typů:
Klasické digitální váhy
Klasická digitální váha je určená pouze na změření vaší hmotnosti. Kromě toho nenabízí jiné rozšířené funkce. Pokud ale nechcete sledovat jiné údaje, bude vám stačit.
Inteligentní digitální váhy
Pro ty, kteří chtějí kromě vážení získat přehled o dalších hodnotách, jsou určené inteligentní modely. Snadno díky nim zjistíte, kolik máte tuku v těle, vody a svalové hmoty, ale i to, jaká je vaše aktuální hodnota BMI.
Tento typ jednoduše propojíte s aplikací ve vašem telefonu. Získáte tak přehled o jednotlivých hodnotách i za delší období a naměřené údaje můžete propojit i s fitness aplikacemi ve vašem telefonu či tabletu. Propojení zvládnete přes USB nebo Bluetooth. Při výběru nezapomeňte zkontrolovat, jestli daná váha podporuje váš operační systém.
Parametry výběru
V další části článku se zaměříme na to, co byste měli porovnávat při výběru digitálních osobních vah. Parametrů pro porovnání je několik.
Výrobní materiál a design
Při koupi osobní váhy spolu úzce souvisí materiál a design. Vyberte si plastové, nebo skleněné provedení. Plastové váhy jsou levnější a nemají tak nápaditý design. Sklo dodává výrobku více elegance. Používá se v kombinaci s nerezem nebo i dřevem. Na trhu najdete mnoho barevných provedení nebo vzorů. Co se týče tvaru, na výběr máte hranaté, zaoblené i kulaté.
Nosnost
Digitální osobní váhy se liší i nosností. Tento údaj vás informuje o tom, jak těžké osoby se na váze budou moct vážit. Nosnost se většinou pohybuje od 120 do 150 kg. Najdete ale i modely, které zváží osoby až do 220 kg. Nosnost zvolte na základě nejtěžší osoby, která se bude vážit. Váha by se v žádném případě neměla přetěžovat, jinak dojde k poškození.
Kromě nosnosti vás nejspíše bude zajímat i minimální hmotnost, kterou budete moct zvážit. Tato se u některých modelů neudává. Všeobecně ale počítejte s tím, že hmotnost od 5 kg výš váha zvládne naměřit. Pro menší hmotnosti používejte například kuchyňské váhy.
Přesnost vážení
Přesnost je udávaná v číselné hodnotě v gramech. Na výběr máte přesné modely s odchylkou maximálně 5 g nebo méně přesné s odchylkou až do 500 g. Zlatou střední cestou je obvykle odchylka do 100 g, kterou má většina modelů.
Rozměry a hmotnost
Pokud si budete potřebovat váhu uskladnit, nejspíše budete řešit i její rozměry. Ty jsou většinou podobné, ale některé inteligentní modely bývají o něco rozměrnější. Před koupí si je proto zkontrolujte. Co se týká hmotnosti, digitální váhy nepatří mezi těžké stroje. Platí, že v základním provedení váží o něco méně než ty, které nabízí více funkcí.
Během kontroly rozměrů se vám možná stane, že se setkáte s údajem „velikost nášlapné plochy„. Je to velikost plochy, na kterou se můžete při vážení postavit. Měla by vyhovovat velikosti vašich chodidel.
Displej
Naměřené hodnoty se budou zobrazovat na displeji. Při koupi si zkontrolujte, zda vám vyhovuje velikost písma. Některé modely mají dokonce displej s podsvícením.
Způsob napájení
Ve většině případů je váha napájená bateriemi. Některé modely jsou napájené pomocí zabudovaných solárních panelů. Když se rozhodnete pro toto ekologické řešení, umístěte váhu na takové místo, kde bude mít dostatek světla.
Jaké mohou mít osobní váhy funkce
Jak jsme zmiňovali výše, některé váhy mají rozšířené funkce, jde o tzv. SMART zařízení. Kromě hmotnosti si tak budete moct odměřit i další údaje a všechny je vyhodnocovat.
Měření svalové hmoty, tuku, vody a hmotnosti kostí
Tato měření budou zajímat hlavně ty, kteří se chtějí udržet fit nebo by chtěli zhubnout. Váha, která tato měření umožňuje, vyšle do těla slabý elektrický impulz. Kosti, svaly a voda kladou jiný odpor, takže vám váha vypočítá, hmotnost každé z těchto složek ve vašem těle. Do přístroje je potřeba před měřením zadat váš věk, hmotnost a výšku.
BMI
BMI index je ukazatel tělesné hmotnosti. Tato hodnota se používá na měření rizika obezity. Zároveň je potřeba si uvědomit, že zdravotním rizikem není jen obezita, ale i podváha. BMI index se počítá na základě údajů o tělesné hmotnosti, věku a výšce dané osoby. Nerozlišuje ale podíl tuku v těle. Může se proto stát, že když jste sportovec s množstvím svalové hmoty a minimem tuku, BMI vás bude informovat o tom, že máte nadváhu. Toto měření je proto potřeba kombinovat i s předchozím typem měření.
O BMI se více dočtete v článku Jak si změřit BMI.
BMR
BMR je zkratka od bazální metabolické spotřeby a informuje o množství energie, která je ve vašem těle potřebná pro zabezpečení základní látkové výměny. Jinak řečeno, je to množství energie, které vaše tělo spotřebuje, když je v klidu. Pro měření je proto potřeba splnit podmínky, abyste nevykonávali žádnou činnost a nacházeli se v místnosti s příjemnou teplotou. Kromě toho byste měli být nalačno.
AMR
Tato hodnota se zaměřuje na aktivní metabolismus. Prozradí vám, jaké množství energie spotřebujete při každodenních aktivitách.
Paměť
Paměť SMART osobní váhy si zapamatuje údaje od více uživatelů a snadno si pak vytvoříte profil pro každého člena rodiny. Všechny naměřené hodnoty se tak budou ukládat pod jeho profil.
Výběr osobní váhy krok za krokem
Několik tipů na závěr
Osobní váha je pomocníkem pro každého, kdo si chce udržovat stabilní hmotnost nebo by ji chtěl redukovat. Během nákupu máte na výběr ze dvou základních typů. Když si vyberete mechanickou váhu, ušetříte, ale musíte počítat s menší přesností vážení. Digitální osobní váhy jsou v měření hmotnosti přesnější. Když si vyberete SMART model, zvládnete si, kromě hmotnosti, kontrolovat i další údaje.
Při výběru se informujte o rozměrech, velikosti nášlapné plochy, způsobu napájení a maximální nosnosti. Určitě vás bude zajímat i design. Na výběr máte z mnoha barevných provedení, ať už si vybere sklo, nebo plast.
Aby naměřené údaje odpovídaly skutečnosti, dodržujte také zásady správného vážení:
- Váha by se měla nacházet vždy na rovném a pevném podkladu.
- Važte se vždy ve stejný čas. Ideálně je to ráno ještě před snídaní.
- Při vážení mějte na sobě jen spodní prádlo, aby váha oblečení nezkreslovala zjištěnou hmotnost.