S chystanou aktualizací Android 12 si odemknete a nastartujete svůj vůz

O tom, že společnost Google plánuje na letošní rok aktualizaci operačního systému Android 12, jsme vám psali již v minulém článku. Nedávno představili novou verzi systému a podrobněji popsali některé očekávané novinky.

Vývojáři se neustále snaží o co nejlepší provázání platforem tak, aby systém dokázal co nejlépe spolupracovat s Chrome OS na Chromebooku nebo s Androidem jak na televizi, tak v autě. Velkou inovací bude bezpochyby to, že smartphony s novým systémem budou fungovat jako klíče k autu, měli byste tak zvládnout odemknout, zamknout nebo nastartovat vůz za pomoci telefonu. Půjde o funkci Digital Car Key, jenž bude dostupná zatím pouze pro telefony Pixel a Samsung Galaxy (s technologiemi NFC nebo UWB), a to nejprve v kombinaci s automobily BMW.

Jestli využíváte funkci Android Auto, určitě oceníte to, že už nebudete muset využívat USB kabel pro spárování, ale nyní bude fungovat bezdrátově. Navíc se plánuje propojení i s dalšími automobilkami, dokonce i s českou značkou Škoda.

Další, co stojí za zmínku, je bezpečnost a optimalizace ovládání. Vývojáři slibuji, že systém by měl být rychlejší, osobní data by se měla dát spravovat lokálně v telefonu a citlivé údaje by vám neměly neuniknout nikam na vzdálené servery. Dále se zde objeví nový nástroj Privacy Dashboard, který vám umožní lepší kontrolu nad všemi aplikacemi. Skrze něj odhalí, které aplikace využívaly údaje o vaší poloze, mikrofonu, kameře nebo dalších položkách, a vy jim tak můžete udělovat nebo odebírat oprávnění. To samé budete moci využít i pro Google mapy. Možná o tom nevíte, ale obsahují funkci časové osy, která vám ukazuje přibližnou historii vašeho pohybu za poslední roky. I toto budete moci rychle vypnout na jedno kliknutí.

Pro milovníky filmů bude v novém systému také funkce dálkového ovládání televize na platformě Android TV. To znamená, že svojí televizi budete moct snadno ovládat pomocí za pomoci chytrého telefonu. Bude to fungovat na bázi zasílání jednoduchého textu ze systémové klávesnice směrem k televizi.

Základem všeho je ale určitě přepracovaný vzhled, který nese název Material You. Ten klade důraz na personalizaci vlastního nastavení. Díky tomu si snadno nastavíte nejen barvy a tvary, ale i velikosti oken, widgetů, kontrasty podbarvení, navolíte si vzhled systému, ale i jednotlivých aplikací. Vše si jednoduše nastavíte podle vlastních preferencí, aby se vám to líbilo.

Aktuálně se stále jedná o beta verzi, kterou je ale možné vyzkoušet na různých telefonech (například Google Pixel. Stále ale není vhodná pro využití na denní bázi, neboť systém ještě může vykazovat nějaké chyby. Na oficiální bezchybnou verzi si budeme muset počkat na srpen nebo po létě.

Jestli chcete vlastnit telefon, který bude v novém systému podporovat funkci Digital Car Key, vybírejte mezi novějšími modely Google Pixel a Samsung Galaxy.

1 komentář u „S chystanou aktualizací Android 12 si odemknete a nastartujete svůj vůz“

  1. dobrý den , mam peugeot rufter a nejde mi sparovat auto android s Xiaomi12T PRO. Muze mi prosím nekdo pomoct?🙏 Dekuji Hana

    Odpovědět

Napsat komentář