Možnosti využití zařízení Airtag od Apple píše sám život

Americká společnost představila technologickou vychytávku AirTag pro lokalizaci, a to teprve před necelým rokem. Už za tak krátkou dobu se ale objevilo nespočet příběhů, jak se dá takové zařízení nejen využít, ale dokonce i zneužít. V článku najdete různé kuriózní příklady, které mluví za vše.

Zařízení je navrženo tak, že funguje spolu s aplikací „Najít“ („Find My“) od Apple, čímž pomáhá vyhledávat ztracené předměty. Například v USA jsou ale doloženy zprávy o tom, že kromě sledování předmětu byl AirTag často použit i pro sledování osob. Existují i konkrétní případy nahlášené na policii, kdy některé osoby zjistily, že někdo pomocí tohoto malého zařízení dokonce tajně sleduje, kde se pohybují, a to tak, že jejich iPhone náhodně lokalizoval na jejich autě přimontovaný AirTag, který jim tam někdo musel přidělat.

AirTag funguje i tak, že i když je například mimo dosah vašeho iPhonu, který by ho mohl lokalizovat, neznamená to, že ho nedokáže lokalizovat iPhone cizí osoby. Tato funkce má své výhody, ale i úskalí. Výhodou je, pokud například ztratíte peněženku, do které jste si dali AirTag a lokalizuje ji férová osoba, která vám pak peněženku vrátí, protože přes AirTag snadno získá kontakt i na vás. Tato funkci ale spoustu osob již v minulosti využilo k nekalým účelům. Je známo nespočet příběhů právě ve spojitosti s odcizením aut za pomoci AirTag. Zloději připevní chytré zařízení k autu, čímž si auto označí. Pak si jen vyhlédnou vhodné podmínky a auto jednoduše vykradou nebo odcizí.

AirTag je ale samozřejmě vymožeností, kterou výrobci zamýšleli pro jiné účely, a to primárně pro lokalizaci ztracených nebo těžko dohledatelných předmětů. Někteří lidé to dokonce využívají pro lokalizaci zaběhlých domácích mazlíčků, kterým na obojek zařízení přidělají. I když je třeba zvíře daleko od nich, a oni ho nemohou lokalizovat přímo v reálném čase, mohou si v aplikaci zpětně dohledat data o tom, kde se například nacházela jejich kočka či pes, a to díky lidem, kteří se kolem mazlíčka pohybují v uplynulých dnech pohybovali, a to díky chytrým zařízením, kteří například lokalizovali jejich AirTag.

O technologii AirTag od Apple jsme vám již psali v jednom z minulých článků v loňském roce. Přečtěte si o tom více.

Pokud byste si chtěli objednat AirTag od Apple, vybírejte z aktuální nabídky. Na výběr je jedno zařízení za 899 Kč nebo i 4 v sadě za 2 490 Kč.

Napsat komentář