Jak vybrat nejlepší zimní bundu

Zimní bunda patří k základním kouskům každého šatníku. Zorientovat se v široké nabídce na trhu však pro vás může být problém, protože bundy se od sebe liší v několika parametrech. A není to jen střih, barva nebo cena. Zimní bunda by vám měla vyhovovat z několika hledisek. Má být taková, abyste se v ní cítili opravdu komfortně a vaše tělo se nepřehřívalo, ale ani vám nebyla zima.

Aby se vám dobře nakupovalo, připravili jsme pro vás krátkého nákupního poradce. Dozvíte se, jak vybrat zimní bundu na turistiku, do města i na lyžovačku, jaký střih je pro vás nejvhodnější a také to, jaké jsou rozdíly v materiálech jednotlivých zimních bund.

Zimní bundy podle účelu

Při výběru zimní bundy si jako první odpovězte na otázku, jak ji budete využívat. Na každodenní nošení do města a do práce potřebujete jinou bundu než na turistiku či zimní sporty. Na běžné denní využívání budete potřebovat bundu, která vás více zahřeje. Měla by být samozřejmě vyrobena z nepromokavého materiálu. Na sport využijete naopak slabší bundu. Důležité je, abyste se v ní mohli bez problému hýbat. Na sportovní bundě by neměly chybět některé funkční prvky, jako například možnost utažení rukávů, impregnované zipy a kvalitní zateplení.

Střihy a styly zimních bund

Jednotlivé bundy se od sebe liší také stylem. Pokud hledáte dámské zimní bundy, můžete sáhnout například po elegantním stylu s prodlouženým střihem. Takovou bundu si můžete obléci i s kozačkami na vysokém podpatku. Na každodenní nošení si můžete vybrat i zimní bundu ve sportovním stylu. Pánské bundy najdete na trhu ve více provedeních. Nejvíce jsou zastoupeny sportovní pánské bundy, ale vybrat si můžete také elegantní modely.

O výběru vhodného střihu rozhoduje výška vaší postavy. K nižší postavě se hodí kratší střihy, které vám opticky přidají na výšce. Pro lidi s vysokou postavou jsou naopak vhodnější delší střihy. Rozhodovat byste se měli také podle typu postavy:

Postava ve tvaru hrušky

Pro postavu s užšími rameny a širšími boky se hodí bundy s výraznou vrchní částí. Vhodným zvýrazněním může být kožešinový límec nebo kapuce. Úzký pás zvýrazníte páskem bundy. Vhodné jsou také bundy se šňůrkou na zúžení v pase.

Postava ve tvaru jablka

Pro postavy s širšími rameny i pasem a štíhlými nohami jsou nejvhodnější delší bundy nebo kabáty. Takový střih opticky zakryje objem pasu. Délka bundy by zároveň měla sahat až do poloviny stehen. Zaměřte se také na umístění kapes. Kapsy v přední části bundy vás opticky zeštíhlí.

Rovná, štíhlá postava

Bunda, kterou si vyberete, by měla vytvarovat pas. Můžete sáhnout po kratší vypasované bundě. Dobrou volbou je také delší model s výraznějším páskem. Taková bunda nejen zvýrazní přednosti vaší postavy, ale hlavně vás dobře zahřeje. Při tomto typu postavy nic nezkazíte ani rovným střihem nebo střihem, který se směrem dolů mírně rozšiřuje.

Jaký materiál vybrat

Aby zimní bunda splnila svůj účel, měla by být vyrobena z kvalitních materiálů, které vás ochrání před chladem, sněhem či deštěm. Materiál bundy by vás navíc měl chránit před větrem.

Materiály výplně

Úkolem výplně bundy je udržet vás v teple. Tomu by měly odpovídat její kvalitativní vlastnosti. Na výběr máte:

Péřová výplň

Péřová výplň je vhodná pro každodenní nošení nebo procházky do přírody. Pokud máte tento typ výplně, můžete se spolehnout, že vás vždy dobře zahřeje. Na sportovní aktivity však tento materiál není vhodný.

Syntetická výplň

Pokud hledáte konkrétní bundu na sport, vybírejte modely se syntetickou výplní. Ta dobře odolává zejména vlhkosti a má nižší tepelně izolační vlastnosti. Bundy se syntetickou výplní jsou také méně mohutné a poskytují větší svobodu pohybu.

Při koupi zimní bundy se můžete setkat s následujícími materiály:

Aquablock Plus

Tento materiál se používá k výrobě bund určených na sport. Výborně propouští pot až na povrch a zároveň dovnitř nepustí vlhkost z okolního prostředí.

Climatic® Element

Jedná se o materiál s vysokou prodyšností. Zároveň vás stoprocentně ochrání před vodou a větrem. Climatic® Element se proto používá na výrobu zimních bund na lyžování nebo jiné zimní sporty.

Duratherm® 

Duratherm je syntetický materiál, který se postará o tepelnou izolaci. Najdete ho jak ve sportovních bundách, tak i v bundách určených pro každodenní nošení. Tento materiál navíc dobře chrání před vlhkostí.

Entrant 

Tento materiál dobře propouští vlhkost zevnitř ven, ale zároveň ji nepropustí zvenku dovnitř. Výborně také odolává větru. Entrant proto najdete v bundách určených do extrémních podmínek.

Pertex DWR+ 

Pertex DWR+ je pevná látka s nízkou hmotností. Spolehlivě vás ochrání před větrem, sněhem a deštěm. Voděodpudivá úprava zajistí, že kapky vody stékají po povrchu bundy.

Polartec

Pod názvem Polartec najdete několik druhů látek. Podle konkrétního typu mají výborné tepelně izolační vlastnosti, odolávají větru, sněhu a podobně.

Softshell 

Softshell se pro svoji univerzálnost používá nejen při výrobě zimních bund. Je lehký, elastický a zároveň větruvzdorný a voděodpudivý.

Thermolite® Micro

Tento materiál se vyznačuje výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi při minimálním objemu. Proto se používá při výrobě sportovních bund. Jeho výhodou je dlouhá životnost a snadná údržba.

Vlastnosti kvalitní zimní bundy

Při výběru zimní bundy je důležitá funkčnost. Kvalitní zimní bunda by měla být nepromokavá, větru odolná, prodyšná, lehká a teplá. Tyto vlastnosti jsou důležité při koupi bund nejen na běžné nošení, ale především na sport. Při výběru proto hledejte následující údaje:

Voděodolnost

Tento údaj vám prozradí, kolik milimetrů vody bunda propustí. Udává se hodnotou výšky vodního sloupce v milimetrech. Tato hodnota vyjadřuje schopnost odolávat tlaku vody, dokud ji začne propouštět. Čím je tento údaj vyšší, tím déle vás bunda ochrání před deštěm. Za nepromokavou látku se považují materiály s hodnotou 5 000 za deště a mírného větru. Při silném dešti je tato hodnota 11 000.

Prodyšnost

Tento údaj je důležitý zejména pro sportovní bundy kvůli pohodlí při nošení. Prodyšnost se měří dvěma způsoby:

  • Klasickým způsobem je měření MVTR (zkratka z Moisture Vaper Transmision Rate). Tento údaj udává míru přechodu vlhkosti látkou během 24 hodin. Velmi dobrou prodyšnost mají materiály s hodnotami 20 000 g/m²/24 h. Dobrá propustnost je 9 000–20 000 g/m²/24 h.
  • Novějším způsobem měření je RET. Tento údaj udává odpor, který klade materiál průchodu vodních par. To znamená, že čím je RET nižší, tím je materiál prodyšnější. Velmi dobrou prodyšnost mají materiály s hodnotami 6 a méně. Dobrá propustnost je v rozmezí 6–13.

Tipy na závěr

Zimní bunda je typem oblečení, které musí především splňovat svou funkci. Měla by být hlavně dostatečně teplá, voděodolná a větruodolná. Tyto vlastnosti jsou důležité zvláště pro sportovní bundy. Pokud vybíráte bundu na sport, před koupí se informujte o materiálovém složení. Zimní bundy určené pro sport by měly být navíc vybaveny několika praktickými prvky. Na lyžích jistě oceníte sněhový pás, který vás spolehlivě ochrání před chladem. Výhodou jsou zapínatelné kapsy uvnitř i na vnější straně bundy a větrací otvory v podpaží.

Na sport, ale také na rekreační turistiku vybírejte nepromokavé zimní bundy. Důležitý je také výběr vnitřní výplně. Měla by být dostatečně prodyšná. Na nenáročné procházky a do města jsou vhodnější zimní bundy s péřovou výplní, která vás zahřeje i při nízkých teplotách.

Napsat komentář