Jak vybrat správnou zubní pastu

I takové běžné zboží, jakým je zubní pasta, má svá specifika. I když je každá zubní pasta určená k čištění zubů, ne všechny mají stejný účinek. Odlišují se svým složením, věkovou kategorií, pro kterou jsou určeny a jinými vlastnostmi. Správně vybraná pasta pomáhá také s konkrétními problémy ústní dutiny. Pro zdraví vašeho chrupu je proto důležité věnovat výběru zubní pasty náležitou pozornost.

Abyste si vybrali tu správnou pastu, připravili jsme pro vás krátkého průvodce nejčastějšími problémy ústní dutiny a druhů past. Zubní pasta vám přinese nejen svěží dech, ale i ochranu zubů před zubním kazem. Některé zubní pasty obsahují navíc složky na účinné bělení zubů nebo ochranu dásní před zánětem.

Nejčastější problémy se zuby a dásněmi

Zubní pastu je dobré vybírat s ohledem na konkrétní problémy, kterými trpíte. Nejčastějšími jsou:

Citlivé zuby

Citlivost zubů má několik podob. Zuby mohou být citlivé na studený či horký podnět, na kyselé nebo sladké potraviny. Častým problémem jsou také odhalené citlivé zubní krčky. Citlivost zubů snižuje správné čištění a používání vhodné zubní pasty. Taková pasta obsahuje zvýšený podíl fluoridů a minerálů, které pomáhají citlivost snižovat. Některé zubní pasty, které jsou vhodné pro citlivé zuby, obsahují látky na znecitlivění povrchu zubů.

Zabarvené zuby

Některé potraviny, nápoje a také zlozvyky, jakým je například kouření, ovlivňují přirozenou barvu zubů. Na takové zabarvení je vhodné používat zubní pasty s bělicím účinkem. Zuby mají díky pravidelnému užívání světlejší odstín.

Krvácení dásní

Pokud vám krvácejí dásně, budete potřebovat zubní pastu se složkami na jejich zpevnění. Taková pasta by měla obsahovat i antibakteriální složky, které pomáhají léčit zánět dásní.

Parodontóza

Parodontóza je onemocnění ústní dutiny. Pro lidi s tímto onemocněním jsou určeny speciální zubní pasty s obsahem rostlinných výtažků a vitamínů, které zvyšují odolnost dásní, pomáhají léčit zánět a zabraňují krvácení dásní. Zvyšují také odolnost zubní skloviny.

Častá tvorba aftů

Afty jsou problémem zejména u lidí se sníženou imunitou. Můžete se s nimi setkat i tehdy, pokud je vaše imunita v pořádku. Vznikají totiž také v důsledku nadměrného stresu nebo fyzického přetížení. Pokud míváte afty, nepoužívejte zubní pasty s pěnidlem.

Alergie na fluor

Alergie na fluor se vyskytuje u malého procenta populace. Pokud jí trpíte, používejte zubní pasty bez fluoridů.

Druhy zubních past

Na trhu najdete několik druhů zubních past. Odlišují se svým složením a účinky.

Univerzální zubní pasty

Univerzální zubní pasty mají vyvážené složení více složek. Poskytují komplexní péči o zubní chrup i dásně.

Zubní pasty na citlivé zuby

Zubní pasty na citlivé zuby posilují zubní sklovinu. Citlivé zuby a odhalené zubní krčky tak při mytí nebolí a stávají se odolnějšími vůči vnějším vlivům, jako jsou studené či horké nápoje a podobně. Tento druh zubní pasty obsahuje látky, které vytvářejí na zubech ochrannou vrstvu a zacelují zubní sklovinu.

Zubní pasty na krvácející dásně

Zubní pasty na krvácející dásně jsou vhodné na zanícené a krvácející dásně. Obsahují látky, které zanícené dásně stahují, čímž krvácení omezí. Zároveň podporují léčbu a přispívají k ochraně dásní před dalším zánětem.

Zubní pasty na bělení zubů

Tyto zubní pasty se používají na bělení zubů zbarvených vlivem potravin a nápojů. Zubní pasty určené na bělení mají vyšší čistící schopnosti a obnovují přirozenou barvu zubů. Zároveň odstraňují plak a skvrny na zubech. Co se složení týče, na výběr máte zubní pasty s obsahem abraziv (látky na mechanické čištění skvrn) nebo peroxidů (látky na chemické bělení zubů).

Zubní pasty bez fluoru

Pro lidi s alergií na fluor jsou určeny zubní pasty bez fluoru. Tyto zubní pasty používají k čištění zubů jiné látky. Nevýhodou je však menší účinnost na posílení zubní skloviny.

Dětské zubní pasty

Dětské zubní pasty se dělí podle věku dítěte. Jiné složení pasty je vhodné na mléčný chrup a jiné na chrup s trvalými zuby. Zubní pasty pro děti obsahují nižší podíl fluoridů. Pro děti do 3 let neobsahují fluoridy vůbec. Dětské zubní pasty mají šetrnější složení a také příjemnou chuť.

Přírodní zubní pasty

Přírodní zubní pasty obsahují čistě přírodní složky. Tento druh zubních past je vhodný pro každodenní péči o zuby. Šetrně odstraňují plak a osvěží dech. Díky absenci fluoridů může být nevýhodou nižší schopnost posilovat zubní sklovinu.

Zubní pasty pro kuřáky

Tyto pasty obsahují nejen složky pro svěží dech. Zubní pasty pro kuřáky posilují zubní sklovinu a obsahují složky na odstraňování skvrn na zubech způsobených kouřením.

Zubní pasty podle účinku

Při koupi zubní pasty nás kromě ochrany před konkrétním problémem ústní dutiny zajímá i ochrana proti zubnímu kazu. Na ochranu před zubním kazem hledejte zubní pasty s aminfluoridem. Tato látka snižuje množení bakterií. Kromě toho obsahují takové pasty i vyšší podíl proteinů a enzymů na podporu vytváření přirozených obranných látek proti vzniku zubního kazu.

Pokud hledáte zubní pastu na účinnější ochranu zubní skloviny, vybírejte produkty s obsahem chitostanu, chloridu cínatého a aminfluoridu. Tyto látky zubní sklovinu posílí a zároveň bojují proti bakteriím zubního plaku.

Dělení zubních past podle obsahu fluoridů a abrazivity

Zubní pasty dělíme také podle obsahu fluoridů. Jak již bylo zmíněno výše, pro nejmenší děti se používají pasty s minimálním nebo žádným obsahem fluoridů. Naopak zubní pasty pro dospělé mají obsah fluoridů nejvyšší. Dělení podle obsahu fluoridů:

  • do 400 ppmF – zubní pasty pro děti do 3 let,
  • do 750 ppmF – pasty pro předškolní věk,
  • do 1 000 ppmF – pro děti nad 7 let a dospělé,
  • do 1 500 ppmF – kosmetické zubní pasty,
  • 1 800-2 500 ppmF – terapeutické zubní pasty.

Zubní pasty obsahují různé složky na základě jejich druhu a určení. Základní složkou jsou abraziva, což jsou brusné látky, které čistí povrch zubů. Podle míry abrazivity dělíme zubní pasty následovně:

  • pasty s nízkou abrazivitou v hodnotě do 70 RDA – vhodné pro citlivé zuby,
  • pasty s nízkou abrazivitou 40-70 RDA – pasty určené pro každodenní používání,
  • pasty se střední abrazivitou 70-100 RDA – vhodné pro každodenní používání,
  • pasty s vysokou abrazivitou nad 100 RDA – určeno pouze pro občasné použití za účelem odstranění zubního plaku.

Závěr

Zubní pasta je nezbytnou součástí péče o zubní chrup. Je účinným prostředkem na ochranu a posílení zubní skloviny. A nejen to. Pomáhá v boji proti mnoha problémům ústní dutiny. Jejímu výběru je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Jednotlivé druhy zubních past se od sebe liší svými specifickými účinky. Před koupí byste si měli nejprve ujasnit, na jaké problémy ústní dutiny by měla být zubní pasta zaměřena. Můžete si vybrat produkt vhodný na citlivé zuby, parodontózu, krvácející dásně, bělení zubů, na ochranu před tvorbou zubního plaku či pro kuřáky. Specifické složení mají také zubní pasty určené pro dětský chrup, přírodní zubní pasty a zubní pasty pro alergiky na fluor.

Kromě výběru správné pasty jsme pro vás sepsali i to, Jak vybrat správný zubní kartáček.

Napsat komentář