Jak vybrat nejlepší šicí stroj

Šicí stroj pomáhá při šití oděvů už víc jak 170 roků. Od jeho vynalezení už prošel dlouhou cestu, během které došlo ke změně designu i způsobu pohánění. Tak jak v minulosti, tak i dnes je výborným pomocníkem pro každého, kdo si chce ušít vlastní oblečení či jiné praktické věci z textilu.

Pokud i vy patříte mezi ty zručnější, kteří umí šít, nebo s tím zrovna chcete začít, poradíme vám, jak si vybrat šicí stroj tak, aby vám jeho vlastnosti co nejvíce vyhovovali. Před tím, než vyrazíte do obchodu, promyslete si, jaký typ šicího stroje budete potřebovat. Výběr je ovlivněn způsobem ovládánítypem stehů. Potom porovnejte jednotlivé parametry. Zajímejte se o počet a druhy stehů, hmotnost, možnosti regulace rychlostihlučnost stroje. Jednotlivé modely se liší různými funkcemi. Dočtete se o nich v závěru článku.

Šicí stroje podle typu ovládání

Podle typu ovládání dělíme šicí stroje na mechanické elektrické. Rozdíl není ve způsobu pohonu, jak by se vám mohlo zdát, ale ve způsobu ovládání. Oba typy se liší i jinými vlastnostmi.

Mechanické šicí stroje

Mechanické stroje jsou ovládané pomocí knoflíků, otočných koleček a pák. Nastavíte si tak požadovanou délku, šířku nebo typ stehu. Aktuální nastavení se zobrazuje jen na ovládacích prvcích. Mechanické šicí stroje jsou většinou hlučnější a potřebují častější promazávání. Někomu může během šití chybět přesná regulace rychlosti. Jejich hlavní výhodou je cena. Oproti elektrickému stroji jsou levnější. Pokud potřebujete šicí stroj jen na občasné použití, jsou pro vás být tou správnou volbou.

Elektrické šicí stroje

Elektrické šicí stroje nabízí mnohem více možností. Pro někoho může být zpočátku těžké vyznat se v tolika funkcích, ale ovládání je intuitivní, takže to po chvíli zvládne každý. Výhodou je větší výběr různých druhů stehů a menší požadavky na údržbu. Jednotlivé funkce se nastavují pomocí dotykového displeje. Jestli šijete nebo chcete šít pravidelně, určitě vás potěší, že je tento typ tišší.

Který druh vybrat

Při nákupu šicího stroje se snadno setkáte s několika typy, které se odlišují nabídkou typů stehů.

Klasický šicí stroj

Do této skupiny patří běžné šicí stroje, čemuž odpovídá i název. Poskytují nabídku běžných stehů, které budete potřebovat během šití nebo látání děr. Najdete na nich i jednoduchý entlovací steh. U něj se ale používají jen dvě nitě.

Overlock

Overlock je šicí stroj, který používá obšívací steh na začištění látky. Zároveň ořezává její zbytky. Tento steh vzniká použitím několika nití naráz. Steh se nepáře a je pružný, proto je vhodný také na šití elastických materiálů. Tímto strojem ale nedocílíte rovného stehu.

Coverlock

Tento typ slouží na začištění okrajů látky a zároveň i sešití. Zvenku oblečení je vidět jeden až tři rovné stehy a z druhé strany je krycí steh. Snadno to uvidíte například na spodním okraji běžného trička. Některé modely dokážou šít i z lícové strany krycím nebo řetízkovým stehem.

Vyšívací stroj

Už z názvu je zřejmé, že tento typ stroje neslouží na šití, ale na vyšívání. Na trhu najdete jednojehlové nebo i vícejehlové modely. Ty první jsou při práci pomalejší. Výhodou vícejehlových je, kromě vyšší rychlosti, možnost navlečení více barev nitě. Na vyšívacím stroji bez problému nastavíte více programů, hustotu stehů a podobně.

Kombinované šicí stroje

Jestli potřebujete šít i vyšívat, pořiďte si klasický stroj v kombinaci s vyšívacím. Stejně tak na trhu seženete kombinaci overlocku a coverlocku.

Quiltovací stroj

Quiltovací stroj je speciální typ šicího stroje, který využijete při patchworku. Má silnější motor a umožní vám přešít několik vrstev látky najednou.

Parametry výběru

Parametry, podle kterých budete vybírat, je několik. Začneme tím, jaké druhy stehů šicí stroj nabízí. Postupně si projdeme i další důležité informace, o kterých byste měli před nákupem vědět.

Počet a druhy stehů

Pro příležitostné šití a začínající krejčí postačí mít do 20 různých stehů. Profesionálové jich budou potřebovat ale mnohem víc. Před koupí se proto informujte, jaké druhy a kolik stehů stroj vlastně nabízí. Levné modely mohou mít tři až pěti druhů. Dražší modely mohou mít dokonce až 300 druhů. Během šití budete nejčastěji potřebovat následující stehy:

  • Entlovací steh — cikcakovitý steh, který se používá na začištění okrajů látky.
  • Rovný steh — klasický rovný steh na spojení dvou kusů látky.
  • Overlockový steh — tímto disponují overlockové stroje. Obšije a upraví okraj látky.
  • Elastický steh — využijete ho při šití elastických materiálů.
  • Klikatý steh — svým vzhledem připomíná drobné kopce a údolí.
  • Slepý steh — je takový, který je vidět jen z rubové strany oděvu.

Budete šicí stroj přenášet?

Jestli plánujete stroj přenášet, měla by vás zajímat i jeho hmotnost. Určitě je rozdíl v tom, když budete přenášet 5, nebo 10 kg. Na trhu najdete modely různé hmotnosti. Nejlehčí váží třeba jen pár stovek gramů a můžete ho proto vozit všude s sebou.

Materiály látek

Důležitým údajem je, jaké materiály dokáže šicí stroj prošít. Je totiž rozdíl v tom, zda budete šít pevné materiály jako je riflovina, nebo spíše jemné jako je hedvábí. Ideální je, pokud si stroj poradí s každým z nich. Takové možnosti nabízí hlavně elektrické stroje.

Regulování rychlosti

Během šití budete někdy potřebovat postupovat rychle, někdy naopak pomaleji po malých částech. Proto je důležité zaměřit se i na možnost regulace rychlosti. Není to proto vždy vhodné, abyste vybrali stroj s vysokou rychlostí bez možnosti regulace. Vyberte spíše takový, kde si rychlost bez problému nastavíte podle aktuálních preferencí.

Hlučnost

Budete-li šít pravidelně a často i večer, určitě vás bude zajímat hlučnost stroje. Obecně lze říci, že hlučnější jsou ty s mechanickým ovládáním. Když vyžadujete, aby měl stroj tichý chod, vybírejte z modelů s elektrickým ovládáním.

Vybavení

V základní výbavě stroje by se mělo nacházet různé příslušenství. Každý kus by měl být vybavený několika cívkami pro spodní nit, jehlami s různou tloušťkoupatkami. Pokud vám základní výbava nestačí, snadno si dokoupíte, co potřebujete.

Materiál šicího stroje

Šicí stroje se vyrábí z plastu kovu. Při koupi zkontrolujte hlavně, z čeho je vyroben vnitřek. Plast má totiž nižší životnost. Při šití se také může stát, že stroj bude mírně vibrovat. Vnějším materiálem je většinou plast, kvůli zachování optimální hmotnosti stroje.

Jak vybrat šicí stroj krok za krokem

Funkce šicích strojů

Při používaní stroje oceníte více praktických funkcí. Během nákupu se informujte, jaké funkce konkrétní model nabízí. Vybírejte podle toho, které funkce pro vás budou užitečné. Levné modely jsou většinou vybavené jen těmi základními. Dražší stroje jich mají určitě více.

Osvětlení — to patří k základním funkcím, které by měl mít každý šicí stroj. Světlo je umístěné tak, aby osvětlovalo jehlu a vytvářený steh.

Automatické navlékání nitě — namísto manuálního navlékání si stroj navleče jehlu sám, takže se s tím nebudete muset rozčilovat.

Zašití nebo ukončení stehu — slouží na ukončení stehu tak, aby se po odstřihnutí nitě nezačal párat.

Automatické odstřihnutí nitě — po stlačení tlačítka stroj sám odstřihne niť.

Nastavení pozice nitě — umožní nastavit to, v jaké pozici se má jehla zastavit. Můžete si zvolit, zda zůstane viset ve vzduchu nebo bude zapíchnutá v látce.

Volné rameno — spodní část stroje se dá odpojit a na úzkém rameni se jednoduše šijí úzká místa oděvů jako rukávy či nohavice.

Paměť — umožní do paměti uložit postupy stehů za sebou. Po zvolení uloženého postupu tak bude stroj sám přepínat mezi jednotlivými druhy stehů.

Nastavení přítlaku patky — tuto funkci využije při šití různých druhů látky.

Šití knoflíkových dírek — při tomto specifickém šití bude stroj pracovat samostatně bez nutnosti přepínání programu.

Závěr

Šicí stoj je výborným pomocníkem nejen pro profesionály. Využijete ho i v domácnosti při opravě nebo šití textilních výrobků. Během výběru začněte volbou typu ovládání a druhu šicího stroje. Potom porovnávejte jednotlivé parametry jako je počet a druhy stehů, hmotnost možnost regulace rychlosti šití. Zkontrolujte také, jaké vybavení je dodávané spolu se strojem a jaké materiály dokáže prošít. Pokud budete šicí stroj používat pravidelně, informujte se o jeho hlučnosti. Kromě těchto parametrů je důležitý materiál, ze kterého jsou vyrobené jednotlivé části. Ten může ovlivnit životnost vybraného modelu.

Aby se vám se strojem opravdu dobře pracovalo, zkontrolujte i to, jaké funkce nabízí. Mnohé z nich vám ulehčí práci. Šicí stroje se liší i designem. Na výběr máte z několika barevných provedení. Na většině modelů je bílá jako hlavní barva. Ta je potom doplněná i jiným odstínem. Snadno se ale setkáte i s modely v černé, zelené, červené a šedé barvě.

Další články a rady, které v domácnosti oceníte:

Jak správně žehlit

Jak správně sušit prádlo

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Napsat komentář