Jak vybrat radiátor

Radiátory do vaší domácnosti si můžete vybrat podle několika parametrů. Na trhu najdete modely vyrobené z různých materiálů a s různým typem vytápění. Při koupi zvažte i výhřevnost, příkon a velikost vytápěné plochy. Kromě toho vás určitě budou zajímat rozměry a hmotnost. Jednotlivé modely se také liší způsobem připojení.

Při koupi radiátoru máte na výběr z několika designů. Můžete si tak vybrat model, který dokonale pasuje k vzhledu vašeho interiéru. Nezapomeňte na praktické doplňky k radiátorům, které se postarají například o udržování konstantní teploty v místnosti. Na závěr článku vám poradíme, jak se o radiátor starat, abyste snížili spotřebu energií.

Typy radiátorů

Radiátory dělíme podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Litinové radiátory

Litina je těžký materiál, který dobře drží teplo. Litinové radiátory jsou nejstarším typem. Pracují na principu ohřevu většího objemu vody. V tom spočívá i jejich největší nevýhoda, protože se déle rozehřívají. Tento fakt také ztěžuje nastavování správné teploty. Na druhé straně ale mají jednu nespornou výhodu, teplo vydávají ještě dlouhou dobu po vypnutí.

Dalšími nevýhodami litinových radiátorů je jejich design. Vyrábějí se v klasickém vzhledu, který není moc vhodný do moderního interiéru.

Deskové radiátory

Na výrobu deskových radiátorů se používá hliník nebo ocel. Tyto modely jsou ošetřeny vypalovaným práškovým lakem s dlouhou životností. Deskové radiátory se vyrábějí se dvěma nebo třemi deskami. Poskytují tak vysokou výhřevnost na poměrně malém objemu. Můžete si při tom vybrat velikost, která bude vyhovovat vašim potřebám.

Na rozehřátí radiátoru není potřeba velkého množství vody. Díky tomu lze lépe regulovat teplotu v místnosti. Deskové radiátory mají také hladký povrch, který se dobře čistí.

Když vybíráte deskový radiátor do vlhčího prostředí, myslete na to, že hliník pro vás nebude vhodný. Lepší volbou je v tomto případě pozinkovaný plech.

Koupelnové žebříky

Koupelnové žebříky si získaly velkou oblibu pro jejich dobré topné vlastnosti a praktický design. Vyrábí se z materiálů odolných vůči vlhkosti. Můžete na nich pohodlně usušit ručníky nebo oblečení. Chcete-li koupelnový žebřík využívat i pro tento účel, předem zvažte počet jeho tyčí.

Radiátory podle způsobu vytápění

Teplovodní radiátory

Teplovodní radiátory se připojují se systém ústředního topení domácnosti. Pracují na principu ohřevu vody. Přívod teplé vody je zajištěn kotlem, tepelným čerpadlem či jiným způsobem její ohřívání. Teplotu v místnosti lze regulovat termostatem.

Elektrické radiátory

Elektrické radiátory nemusíte zapojovat do systému ústředního topení. Každý elektrický radiátor lze zapnout samostatně. Výhodou je možnost vytápění jen některých místností. Dá se na nich také pohodlně regulovat teplota. Nevýhodou je vyšší spotřeba energií.

Kombinované radiátory

Výhody obou výše zmíněných řešení spojují kombinované radiátory. Jsou to radiátory, které jsou připojeny k ústřednímu topení. Díky zabudované elektrické tyči je ale můžete zapnout i mimo topnou sezónu. Tento typ nejvíce využijete, pokud kupujete koupelnový žebřík. V koupelně si tak budete moci kdykoliv zatopit.

Podle čeho vybírat

Výběr konkrétního radiátoru závisí na několika faktorech. Tím hlavním je výkon, ale nezapomeňte porovnat i ostatní parametry.

Výkon radiátoru

Potřebný výkon radiátoru závisí na velikosti místnosti, kterou potřebujete vytopit. Na jeden m² je potřebný výkon 60–100 W. Předem je ale počítejte s tepelnými ztrátami přes okna a zdi budovy, s teplotou okolí i orientací místnosti na světové strany. Do místností orientovaných na jih tak budete moci vybrat modely s nižším a na sever naopak s vyšším výkonem.

Výběr závisí i na činnostech, které běžně v místnosti provádíte. Do kuchyně budete potřebovat vybrat model s nižším výkonem. Do koupelny naopak s vyšším – do této místnosti se doporučuje výkon 100 W/m².

Příkon

Hodnota příkonu informuje o tom, kolik energie je třeba do radiátoru dodat k zajištění jeho výkonu.

Rozměry

Jelikož budete muset radiátor umístit na stěnu, měli byste předem znát i jeho rozměry. Běžné rozměry deskových radiátorů jsou 90 x 60 x 7 cm. Například litinové radiátory mají větší hloubku. U žebříkových radiátorů se můžete setkat s různými rozměry, u nich se zaměřte především na výšku. Různé rozměry mají také elektrické radiátory.

Hmotnost

Co se hmotnosti týče, nejtěžší jsou litinové radiátory. Při deseti žebrech je jejich hmotnost 50 kg, při patnácti až 75 kg. Deskové radiátory jsou lehčí. Běžné modely mají 20–30 kg.

Teplosměnná plocha

Teplosměnná plocha je povrch radiátoru, který do místnosti předává teplo. Čím vyšší je plocha, tím vyššího výkonu radiátor dosáhne.

Zapojení

Radiátory lze zapojit více typy připojení. Typ připojení si vybírejte podle způsobu rozvodu instalace:

  • Pro rozvod instalace ve stěně potřebujete boční připojení. Takové modely mají vývody vlevo i vpravo.
  • Pro instalaci v podlaze potřebujete spodní připojení.

Praktické doplňky

Termostat

Úkolem termostatu je regulovat teplotu v místnosti. Můžete se setkat s mechanickým termostatem, kterým budete muset regulovat teplotu sami. Od této povinnosti vám uleví digitální termostat, který bude zapínat a vypínat topení podle dosažené teploty v místnosti. Při poklesu teploty pod nastavenou hodnotu se sám zapne a naopak. Na některých termostatech lze dokonce nastavit několik programů. Teplotu tak budou regulovat například podle konkrétní hodiny.

Časovač

Časovač umožňuje nastavit zapnutí radiátoru na určený čas.

Dálkové ovládání

Velmi komfortním řešením je ovládání radiátoru dálkovým ovladačem.

Věšáky na radiátory

Praktickým doplňkem může být i věšák na radiátor. Na trhu najdete několik typů, které se dají umístit na deskové, ale i koupelnové radiátory.

Odpařovač vody

Jelikož topení vysušuje vzduch, k radiátoru je vhodné dokoupit odpařovač. Ten naplníte vodou a zavěsíte na radiátor. Dochází tak k odpařování vody a přirozenému zvlhčení vzduchu.

Jak pečovat o radiátory

Abyste energii spotřebovanou radiátorem optimálně využili, věnujte mu potřebnou pozornost. Kromě občasného čištění od prachu a nečistot dodržujte následující zásady.

Umožněte proudění vzduchu

Před radiátory nedávejte větší kusy nábytku. Zabránili byste tak průniku ohřátého vzduchu do místnosti. Ze stejného důvodu není také vhodné pravidelně sušit na radiátoru oblečení.

Odvzdušněte topný systém

Pro topnou sezónou může být nezbytné odvzdušnění celého systému vytápění. Tuto činnost je vhodné nechat na odbornících. Oni vám pomohou i s výměnou radiátorů.

Závěr

Výběr radiátoru závisí na mnoha faktorech. Před koupí si zodpovězte otázku, jak velkou plochu budete vytápět. Od toho se odvíjí výkon radiátoru. Jednotlivé modely se liší také svým příkonem, materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, způsobem vytápění, rozměry a hmotností. Rozdílný je také způsob zapojení na topný systém.

Na trhu najdete různé designy radiátorů. Můžete si tak vybrat konkrétní barvu a také tvar, který bude nejlépe ladit se zařízením interiéru. Z barev se můžete setkat s imitací dřeva, barvou oceli, červenou, zelenou i žlutou. Na výběr máte také různé designové kousky do koupelny, ale i obývacího pokoje. Radiátor se tak stane výraznou ozdobou místnosti.

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Jak si vybrat infrapanely

Jak vybrat podlahy do interiéru

Napsat komentář