Projektor je velkým pomocníkem v práci při promítání různých firemních prezentací nebo ve školních učebnách. Spoustu osob si ho ale oblíbilo také pro osobní využití do domácnosti. Dokáže promítat filmy, oblíbené seriály nebo i sportovní přenosy. Na trhu dnes najdete různé značky tohoto jednoduchého zařízení. Některé zvládají pouze promítat, jiné ale nabízí i další užitečné funkce, které určitě oceníte.
Je důležité, abyste vybrali to správné zařízení podle konkrétních parametrů. Nejprve se zamyslete, zda ho vybíráte pro osobní účely do domácnosti, nebo do kanceláře či pro výuku. Dále je důležité, abyste promysleli projekční vzdálenost a úhlopříčku obrazu. Existují i rozdílné parametry jako technologie promítání, typ připojení a svítivost. Na výběr jsou i další užitečné funkce, ale ty se liší podle konkrétního projektoru (například dálkové ovládání, wifi připojení, zabudované reproduktory).
Je důležité si promyslet, kam budete promítat. Určitě není vhodné promítat někam náhodně. Můžete si zvolit bílou zeď v místnosti nebo si pořídit promítací plátno. Veškeré výše zmíněné parametry rozebíráme v tomto článku, abyste si mohli vybrat pro sebe ten nejvhodnější projektor pro vaše potřeby.
ViewSonic M1 mini Plus projektor
Model ViewSonic je kapesní projektor, který budete moct snadno přenášet a brát s sebou kamkoliv na cesty. Nabízí kvalitní obraz i z menší projekční vzdálenosti, třeba z jednoho metru i méně. Poskytuje také reproduktor a propojení Bluethooth, takže si skrze něj můžete pouštět i oblíbenou hudbu ze svého telefonu. Navíc poskytuje různé streamovací aplikace, takže ho nemusíte připojovat na žádné jiné zařízení. Můžete ho ovládat i na dálku pomocí mobilní aplikace.
Epson EB-FH06 kancelářský projektor
Tento projektor je vhodný spíše pro kanceláří a do učeben. Lampa nabízí vysokou svítivost, která je vhodná i do výrazně světlých místností. Jedná se o LCD technologii, takže obraz bude kvalitní, dostatečně ostrý a barevný. Navíc promítá ve full HD rozlišení. Ve výbavě se nachází zoom, reproduktory a dálkové ovládání. Snadno ho umístíte na stůl, ale i na strop.
XGIMI Mogo Pro filmový projektor
Tento projektor vás určitě zaujme na první pohled svým nevšedním designem, ale i svou velikostí. Je malý a snadno přenosný. Funguje na bázi vestavěné velkokapacitní baterie. Nabízí full HD rozlišení, ostrý obraz a duální reproduktory. Poskytuje nižší svítivost, proto je vhodnější spíše do tmavých místností nebo k použití večer. Proto je vhodný spíše pro promítání v domácnosti při sledování filmů.
Optoma DC556 vizualizér
Toto zařízení je vhodné jak do kanceláře, tak do učebny. Poskytuje nasnímání obrazu a jeho následnou digitalizaci s možností projekce širšímu publiku. Snadno tak nasnímaný obraz využijete i pro distanční výuku nebo videokonference. Má pohyblivé rameno, které vám zjednoduší nasnímání. LED osvětlení vám poskytne tři úrovně jasu. Má dokonce zabudovaný mikrofon a reproduktor pro usnadnění prezentace.
AVELI promítací plátno
Jedná se o roletové plátno, které je skladné, protože ho snadno stáhnete a při nepoužívání srolujete zpět do pouzdra. Hodí se jak do učeben a promítacích místností, tak i do domácnosti pro promítání na kratší vzdálenost. Poskytuje ostrý obraz, kvalitní barvy a široký pozorovací úhel. Výhodou je, že ho snadno umístíte jak na strop, tak i na zeď.
Zaměřte se na projekční vzdálenost
Je důležité, abyste se zamysleli nad tím, do jaké vzdálenosti od zdi či plátna budete projektor umisťovat. Jestliže ho neumístíte v optimálním rozmezí, nebudete mít dostatečně ostrý obraz. Pamatujte, že obecně platí, že čím dále umístíte projektor od plátna, tím větší bude velikost promítaného obrazu. S výběrem vám pomůžou i tyto parametry:
vzdálenost 2 metry: úhlopříčka obrazu 1–1,6 metru
vzdálenost 3 metry: úhlopříčka obrazu 1,6–2,6 metru
vzdálenost 4 metry: úhlopříčka obrazu 2–3,2 metru
vzdálenost 5 metrů: úhlopříčka obrazu 2,5–4 metry
Vybírejte podle využití
Možná o tom ani nevíte, ale opravdu se liší projektor na filmy a projektor k umístění do kanceláře pro firemní účely.
Kancelářské projektory
Někdy jsou označovány i jako data projektory. Jsou určené primárně pro využití v kancelářích, pro promítání prezentací a obrázků, ale využijete je i pro promítání instruktážních videí, webových stránek a podobně. Jsou vhodné jak pro firemní schůzky, konference, různá školení, ale i pro výuku ve školách. Nabízí daleko větší svítivost, proto se hodí i do velmi světelných místností.
Filmové projektory
Jsou vhodné spíše pro domácí použití pro promítání filmů a seriálů, ale i hraní her. Filmy se natáčí v širokoúhlém rozlišení, proto je lepší, abyste vybrali projektor s poměrem stran obrazu 16:9 nebo 21:9. Správně by také měly mít 4K, full HD nebo HD Ready rozlišení pro pro správné zobrazování obrazu. Výrobci reagují na to, že na filmy se lidé většinou dívají v tmavším prostředí, proto mívají spíše nižší svítivost. Jejich výhodou je, že poskytují kvalitní obraz a velmi dobrou barevnost, některé dokážou konkurovat televiznímu obrazu. Nehodí se ale moc k promítání prezentací. Oproti jiným projektorům bývají dražší.
Vizualizéry
Jedná se o speciální typ projektoru, který dokáže nasnímat to, co položíte na snímací plochu, ať už to bude fotka, obrázek, papír s textem či dokonce předmět. Snadno to pak převede do digitální podoby, a vy si tak na počítači či jiném zařízení můžete prohlížet nasnímaný objekt nebo ho pak dále sdílet skrze projektor. Je také vhodný k použití pro přednášky či prezentace ať už v kanceláři či v učebně.
Zaměřte se na svítivost
Jednotkou svítivosti je lumen. Podsvícení vybírejte vždy s ohledem na to, jak intenzivní je světlo v místnosti.
do 2000 lumenů — vhodné do zcela zatemněných místností nebo při promítání za tmy
2000 – 3000 lumenů — vhodné spíše pro méně prosvětlené místnosti
nad 3000 lumenů — vhodná projekce i pro světlejší místnosti a za denního světla
Plátno versus zeď
Zvládnete promítat i na bílou zeď. Některé projektory jsou dokonce vybavené korekcí základních odstínů barev, takže zvládnou promítat i na barevnou zeď. Ale je jasné, že obraz vypadá na projekčním plátně o něco lépe.
Na trhu najdete dokonce různé druhy pláten. Stativové plátno umístíte lehce na stativ, čímž ho můžete kdykoliv snadno přemisťovat. Občas se ale lehce kroutí. Rámové plátno je vždy krásně vypnuté, proto se vám nebude kroutit. Roletové plátno je prostorově úsporné, ale také má někdy tendence kroucení.
Vyberte konkrétní technologii
Jak jsme již zmiňovali i v úvodu, existuje i více druhů technologií. jedním z nich jsou DLP projektory. Ty jsou méně náročné na údržbu, nemusíte je čistit. Mají lepší zobrazení černé a vyšší kontrast. Jejich nevýhodou je ale to, že trpí na vznikající duhové efekty na plátně. Druhým typem jsou LCD projektory. Ty naopak netrpí na duhové efekty. Jsou tišší a vynikají kvalitními barvami. Jsou ale náročnější na údržbu. Některé modely mají prachový filtr, který byste měli občas vyčistit. Mají také horší zobrazení černé a nižší kontrast.
Další užitečné funkce
Projektory nabízí i další funkce, které určitě oceníte. Ne každý ale poskytuje veškeré uvedené funkce. Předem zjistěte, co za funkce využijete a také, jestli je daný projektor vůbec nabízí. Dálkové ovládání je opravdu užitečné, protože představuje pohodlnou obsluhu, díky čemuž si projektor bez problému nastavíte na dálku. Některé projektory nabízí možnost připojení na Wi-fi, čímž bezdrátově přehrajete prezentace, videa, ale i filmy z vašeho zařízení. Zabudované reproduktory oceníte, pokud plánujete promítat filmy a videa. Zabudovaná funkce PiP (Picture in Picture) vám umožní sdílet dvě prezentace nebo videa najednou. Jako samozřejmost byste měli brát možnost USB připojení, což vám poskytne přehrát video nebo jiný soubor z vašeho úložiště. Neméně důležitá je i funkce zoom, čímž oddálíte nebo přiblížíte obraz, aniž byste museli manipulovat s projektorem.
Závěr
V článku jsme vám shrnuli to základní, co se vám bude hodit při výběru projektoru. Zaměřte se vždy na základní parametry, jako je typ využití, projekční vzdálenost, svítivost, využití konkrétní technologie, ale i další užitečné funkce.
Některé projektory jsou univerzální, a snadno je využijete jak v kanceláři, tak doma při sledování filmů. Určitě se ale zamyslete nad tím, co je pro vás prioritní, a jestli budete promítat spíše při světlejších, nebo naopak tmavších podmínkách. Svítivost hraje tady určitě primární roli. Posuďte i to, zda vám k promítání postačí zeď, nebo byste si raději pořídili promítací plátno. Nevybírejte jen podle ceny, ale věnujte výběru čas, jen tak si zajistíte kvalitní zařízení, které bude odpovídat vašim požadavkům.