Ve volné přírodě najdete mnoho rostlin, které mají na lidské tělo příznivé účinky. Jednou z nich je také ostropestřec mariánský. Tato celkem nenápadná rostlina obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Pomáhá při problémech s játry, s trávením, vysokou hladinou cholesterolu, při cukrovce i mnoha jiných zdravotních problémech.
Ostropestřec mariánský můžete užívat ve více formách. Nejméně vhodné je pití čaje, a naopak nejvíce užitku bude mít vaše tělo z podrcených semen. Při užívaní vždy dodržujte předepsané množství. Zkontrolujte si také možné kontraindikace. Abyste si nemuseli sami zjišťovat, kdy není vhodné ostropestřec užívat, tomuto tématu jsme se věnovali v následujícím článku.
Ostropestřec mariánský — o rostlině
Setkáte se s ním i pod názvem Pestřec mariánský nebo Silybum marianum. Je to rostlina z čeledi astrovitých. Pochází z Kanárských ostrovů, ale najdete ho i ve Středomoří, Španělsku a v jihozápadní Asii. Vzhledem připomíná bodlák. Roste do výšky 1,5 m a kvete růžovými květy. Vyskytuje se jako jednoroční nebo dvojroční rostlina.
Jeho účinky
V lidovém léčitelství se používá už více jak dvě tisíciletí. Je silným antioxidantem, napomáhá detoxikaci organismu a regeneraci buněk. Pomáhá z těla odstraňovat chemické látky z potravin i z léků, ale i alkohol, drogy a těžké kovy. Známý je také jeho protizánětlivý účinek.
Nejčastěji se používá při problémech s játry. Zlepšuje jejich činnost, ochraňuje a obnovuje buňky. Používá se na zabezpečení správné funkce jater a dokonce i při chronických problémech s játry. Ochrání je i při dlouhodobém užívaní léků.
Rostlinka hraje roli i při zlepšovaní trávení. Čistí střeva a zrychluje trávení. Pro vysoký obsah vlákniny se, při pravidelném užívání, zlepšuje také vyprazdňování. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a příznivě působí při onemocnění žlučníku. Ochraňuje cévní systém a pomáhá při léčbě hemoroidů. Dokáže bojovat s některými infekcemi. Používá se hlavně jako doplňková léčba při infekční mononukleóze.
Její příznivé účinky tím ale nekončí. Tato bylinka pomáhá i regeneraci sliznice dělohy, při některých alergiích a kožních onemocnění i astmatu. Pomáhá i při regeneraci organismus po chemoterapii, při otravě houbami nebo jedy. Máte-li nízký krevní tlak, oceníte její schopnost ho zvýšit. Její prospěšnost uvádějí i pacienti s migrénami a závratěmi.
Její přínos pro zdraví zvyšuje i fakt, že nemá žádné vedlejší účinky. Naopak má protinádorové účinky a posilňuje organismus. Pro svoji schopnost regulovat hladinu cukru v krvi se používá i jako doplňková léčba při cukrovce.
Účinné látky a složení
Ostropestřec obsahuje vícero účinných látek. Začněme nejznámější z nich.
Silymarin
Silymarin je látka, která patří do skupiny přípravků doplňující denní stravu. Právě Silymarin má příznivé účinky na játra. Během užívaní myslete na to, že se znehodnocuje při teplotách nad 40 °C. V rostlině se vytváří průběžně, ale nejvyšší obsah má od poloviny září do října. Nejvyšší obsah Silymarinu mají rostliny z oblasti Středomoří, kde v tomto období denní teploty dosahují do 25 °C. Nejvíc se ho nachází v semenech. Nižší koncentrace je naopak v listech a kořenech.
Nenasycené mastné kyseliny
Nenasycené mastné kyseliny pomáhají v lidském těle vstřebávat vitamíny a minerály. Jelikož se v běžných potravinách vyskytují jen málo, je potřeba je do organismu doplňovat. Pokud chcete, aby vaše tělo dodané vitamíny a minerály využilo, musíte mu tyto kyseliny dodat. Kromě některých potravin je na pro účel vhodný také Ostropestřec mariánský.
Bílkoviny, vitamín E a aminokyseliny
Bílkoviny jsou potřebné pro chrupavky, svaly, nehty i vlasy. Semena Ostropestřce obsahují až 27 % bílkovin. Kromě příznivých účinků jiných látek tak dodáte tělu také potřebnou výživu.
Kromě toho se v této rostlině nacházejí i důležité sacharidy, vitamín E, quercetin a aminokyseliny. Ty si člověk nedokáže sám vytvořit. Proto je třeba, abychom je přijímali z jiných zdrojů. Lidský organismus je potřebuje na regeneraci a ochranu buněk.
Vláknina pro zdravé trávení
Moderní způsob života s nedostatkem pohybu a množstvím rychlých jídel nepříznivě působí na trávení. Při pravidelném užívání této bylinky oceníte její vysoký obsah vlákniny, díky kterému se trávení výrazně zlepší.
Jak rychle se dostaví účinek
Účinek užívání vypozorujete už za několik dní. Je to proto, že tělo se začne zbavovat nežádoucích látek, kovů a chemikálií. V těle se pak také lépe vstřebávají veškeré přijaté vitamíny a minerály. Měli byste proto pozorovat i snížení únavy, zlepšení alergií, postupné odstranění bolestí hlavy a hlavně i lepší trávení.
Účinky jsou vidět i na jaterních testech. Po několika týdnech užívání se snižuje i hladina cholesterolu. Budete se cítit vitálněji a příznivé se projeví na vašem celkovém vzhledu.
Jestli chcete dosáhnout trvalého účinku, užívejte rostlinu po dobu několika měsíců. Při dlouhodobých problémech s játry se doporučuje užívání aspoň po dobu 5 měsíců. V tomto období se tělo zbaví nežádoucích látek, ale také dojde k obnovování buněk. Zmenší se i podíl tuku v játrech. Tím se zlepší i jejich funkce. Zmenšení tukových buněk byste měli pozorovat dokonce i na vlastní postavě.
V jaké formě ho užívat
Na trhu najdete Ostropestřec v několika formách. Snadno si pořídíte olej, kapky, tabletky nebo čaj. Vybírejte produkty, které obsahují minimum nebo žádné přídavné látky.
Nejméně vhodnou formou je čaj. Při vysoké teplotě se totiž znehodnocují některé důležité látky, které rostlinka obsahuje, a ochudili byste se tak o její účinek. Olej se vyrábí lisováním. Při zpracování ale můžete přijít na to, že některé látky nejsou obsažené v dostatečném množství. Jeho výhodou je, že ho využijete i jako běžný olej třeba do salátů. Užívání je tak velmi přirozené.
Snadno seženete i různé tinktury, kapky a tabletky. Při koupi ale dávejte pozor, jaké množství přídavných látek obsahují. Měli by jich mít co nejméně. Obsah Silymarinu by měl být kolem 80 %.
Formou, která zabezpečí, že z rostliny získáte všechno, co máte, je drcený Ostropestřec. Můžete ho jednoduše požít a zapít vodou. Dá se kombinovat i s jídlem. Pozor ale na teplotu jídla, do kterého si ho přimícháte. Neměla by být vyšší než 40 °C. Nekombinujte ho ani s jogurtem či tvarohem, abyste neovlivnili přijímání vápníku z těchto potravin.
Užívání a kontraindikace
Během užívaní přípravku dodržujte pokyny výrobců, které jsou uvedené na obalu nebo v příbalovém letáku. Pokud si koupíte drcený Ostropestřec, nepřekračujte množství 4 čajových lžiček denně. Toto množství ani neužívejte najednou, ale rozložte si to během dne.
Ostropestřec mariánský se nedoporučuje užívat při vysokém krevním tlaku. Po užití této bylinky byste se také měli na dvě hodiny vyhnout konzumaci alkoholu, mléka a kořeněných jídel. Užívání není vhodné ani současně s přípravky, které se používají na doplnění vápníku nebo železa v těle. Jestli takové přípravky užíváte, dodržujte odstup minimálně 4 hodiny. Máte-li zdravotní problém souvisící s nedostatečným vstřebáváním těchto dvou minerálů, informujte se o vhodnosti užívání u svého lékaře. Nedoporučuje se dokonce ani v těhotenství.
Zkušenosti s užíváním
Zkušenosti uživatelů jsou velmi pozitivní. Většina zákazníků hovoří o zlepšení jaterních testů, úbytku na váze a snížení únavy. Pozitivní účinky zaznamenali i díky jeho vlivu na trávení a zlepšení zánětlivých stavů v trávicím traktu. Přínosem je také to, že mnozí uživatelé snížili běžnou spotřebu léků. Pomáhá i při pooperačních stavech, kožních alergiích a na eliminování vedlejších účinků při léčbě antibiotiky. Někteří se setkali i s pozitivním vlivem na zdraví domácích mazlíčků.
Někteří uživatelé upozorňují na to, že tato rostlina není žádná zázračná pilulka, která by vyřešila veškeré problémy. Jestli ale chcete snížit hladinu cholesterolu v krvi nebo bojujete s nadváhou, bude potřeba i úprava jídelníčku.
Vypěstujte si ho doma
Ostropestřec mariánský se dá pěstovat i v našich podmínkách. Potřebuje dostatek tepla a slunce a méně písčitou půdu. Jeho kořenový systém potřebuje dostatek prostoru. Proto není vhodný na pěstování v bytě, ale jen na zahradě. Semena se zasévají na jaře — ideálně koncem března nebo začátkem dubna. Vypěstovat až do dozrání semen ho je však možné pouze v jižních oblastech. Více na sever většinou nestihnou dozrát.
Sběr
Jestli vám semena stihla dozrát, sbírat je můžete až od konce srpna do začátku října. Vyzrálý Ostropestřec poznáte podle toho, že se na plodu nachází chmýří, které lehce sejmete prsty. Při sběru ruce chraňte rukavicemi. Plody se semeny odřežte a nechte dozrát v suchém a vzdušném prostředí. Po dosušení semínka podrťte.
Závěr
Ostropestřec mariánský je rostlina, která se v našich podmínkách vyskytuje jen v jižních oblastech. Vzhledem je velmi nenápadný a připomíná bodlák. Jeho účinky na lidské zdraví jsou ale překvapující. Nejčastěji se používá na léčbu problémů s játry, trávením ale i nízkým krevním tlakem.
Pozitivních účinku je ale daleko více. Jestli trpíte některými problémy, se kterými vám Ostropestřec může pomoct, vybírejte i vhodnou formu. Uživatelé uvádějí, že nejlepší účinky zaznamenali při konzumaci drcených semen. Nezapomeňte si zkontrolovat kontraindikace, při kterých tato bylinka není vhodná. Pokud bydlíte na jihu, nebudete se je muset ani kupovat. Můžete vyzkoušet, zda se vám podaří rostlinku pěstovat u sebe na zahradě.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!