Mnoho domácností ohřívá užitkovou vodu pomocí ohřívače vody (tedy bojleru). Při výběru nového ohřívače vody pro váš domov je však dobré najít si takový ohřívač, který nejenže zajistí dostatek teplé vody, ale také vám efektivně ušetří energii i peníze. Z tohoto hlediska je nutné, abyste vzali v úvahu různé typy ohřívačů vody, jejich velikost ale i způsob ohřevu. Ačkoliv často bereme horkou sprchu nebo vanu jako samozřejmost, je důležité si uvědomit, že až 20 % ročních energetických výdajů domácnosti pochází z ohřevu teplé vody. Čtěte dál a dozvíte se o ohřívačích více.
Typy ohřívačů vody
Před zakoupením nového bojleru je určitě dobré znát základní typy ohřívačů vody. Prvními jsou tradiční akumulační ohřívače, které nabízejí připravený zásobník teplé vody. Další jsou ohřívače vody bez nádrže, tedy tzv. průtokové ohřívače vody.
Známé jsou i jiné typy ohřívačů, které u nás ještě nejsou moc zažité, ale už si postupně razí své místo, protože jde o ekologické typy ohřevu vody. První zmíněné jsou ohřívané pomocí tepelného čerpadla, které přenášejí teplo z jednoho místa na druhé místo, aby produkovaly teplo přímo jen pro ohřev vody. Druhou možností jsou solární ohřívače vody, které na ohřev teplé vody využívají sluneční světlo. O všech typech se více dozvíte v následujících řádcích.
Co zvážit při výběru ohřívače?
Při výběru nejlepšího typu a modelu pro váš domov zvažte následující faktory:
- Zdroj energie, dostupnost a náklady – Druh paliva nebo zdroj energie, který používáte na ohřev vody, ovlivní nejen roční provozní náklady ohřívače vody, ale i jeho velikost a energetickou účinnost.
- Velikost ohřívače – Pro zajištění dostatečného množství teplé vody pro vaši domácnost a maximalizaci účinnosti potřebujete ohřívač vhodné velikosti.
- Energetická účinnost – Chcete-li maximalizovat své úspory energie a nákladů, chcete vědět, jak energeticky efektivní je ohřívač vody ještě před jeho zakoupením.
- Náklady – Před zakoupením ohřívače vody je také dobré odhadnout jeho roční provozní náklady a porovnat je s jinými méně či více energeticky účinnými modely.
Typy paliva, dostupnost a náklady na ohřev vody
Při výběru nového ohřívače je důležité, abyste zvážili, jaký druh paliva nebo zdroj energie budete používat, včetně jeho dostupnosti a ceny. Palivo používané v topném systému vody ovlivní nejen roční provozní náklady, ale i velikost ohřívače vody a energetickou účinnost.
Elektrické ohřívače
U nás jde pravděpodobně o nejpoužívanější typy ohřívačů vody. Jsou běžně k dispozici s nádrží, v níž je umístěna spirála ohřívající vodu nebo v podobě průtokového ohřívače. Existují i kombinované systémy ohřevu. V každém případě jsou to prostornější akumulační nádoby než malé závěsné průtokové ohřívače, takže zde musíte zvážit i možnosti umístění.
Elektrický ohřev je zároveň nejjednodušší řešení: voda v nádrži se ohřívá pomocí elektrického topného tělesa. Nepotřebujete tedy žádné složité připojení na plyn, tyto zásobníky jsou obvykle levnější a také výměna náhradních dílů, jako je termostat nebo spirála, není drahou záležitostí.
Plynové ohřívače
Praktičnost tohoto řešení spočívá v tom, že se spojuje přímo s kotlem, který vám tak poskytuje nejen teplo domova, ale i teplou užitkovou vodu. Tyto typy ohřívačů se vyznačují rychlým ohřevem, což je jejich největší výhodou oproti jejich elektrickým příbuzným ohřívačům.
Plynové ohřívače jsou v současnosti vysoce bezpečné produkty, vybavené například termoelektrickou kontrolou plamene, kontrolou spalin atd. Pořizovací náklady jsou o něco vyšší než u elektrických ohřívačů, na druhé straně se vám to může vrátit při provozních nákladech, protože elektřina je dražší než plyn. V některých oblastech, kde není dostupný zemní plyn, se používají také ohřívače vody napojené přímo na propan-butanovou láhev.
Obojživelník
Jde o ohřívač vody s nepřímým ohřevem a zároveň elektrickým ohřívacím tělesem. Snadno k němu připojíte například solární kolektor nebo kotel na dřevo, pelety, či jiné tuhé palivo. Z těchto zdrojů se voda ohřívá nepřímo a ostatní vám v případě dohřeje elektrická spirála. Je to zajímavý způsob, jak ušetřit.
Geotermální energie – tepelné čerpadlo
Ohřívání pomocí geotermálního tepelného čerpadla funguje nejen na ohřev vody, ale i na vytápění. Je to asi nejjednodušší a nejmodernější řešení, které vám umožní snížit účty o polovinu. V závislosti na modelech tepelné čerpadlo zachycuje energii z okolního nebo z venkovního vzduchu. Oproti slunečním kolektorům také ušetříte například na složité montáži a prostoru.
Solární energie
Stále populárnější ekologické řešení. Na ohřev vody vám zde postačí sluneční paprsky, což dává výhodu zejména jižněji oblastem. Ve skutečnosti obsahují médium schopné přenášet solární energii do nádrže na teplou vodu prostřednictvím výměníku tepla. Výběrem solárního ohřívače vody lze očekávat 50-70% úspory na účtech za TUV!
Dimenzování solárního systému na ohřev vody v zásadě spočívá v určení celkové plochy kolektoru a objemu zásobníku, který budete muset v létě uspokojit 90-100 % potřeby teplé vody vaší domácnosti. Požadavky na velikost a počet kolektorů si pečlivě nechte vypočítat odborníkem.
Porovnání nákladů na palivo a typů ohřívačů vody
Pokud máte k dispozici více než jeden druh paliva, je užitečné, když si porovnáte náklady na ohřev, zvláště pokud stavíte nový dům. Jestliže plánujete v domácnosti vyměnit starý ohřívač vody za nový, rychle možná zjistíte, že z dlouhodobého hlediska ušetříte více peněz, pokud použijete jiný zdroj energie a úplně jiný ohřívač, jaký jste dosud měli. Porovnejte si ceny elektřiny a plynu. Nebojte se kontaktovat odborníka, čímž zjistíte, kolik slunečního svitu můžete využít tam, kde budete bydlet. Dejte si vypracovat srovnání. Počáteční náklady se vám v dlouhodobém horizontu nakonec vrátí.
Typ ohřívače, který si vyberete, také ovlivní vaše náklady na ohřev vody. Jeden typ ohřívače může používat druh paliva efektivněji než jiný. Například elektrický ohřívač vody s tepelným čerpadlem je obvykle energeticky účinnější než konvenční elektrický ohřívač vody. Na druhé straně, ohřívač vody s elektrickým tepelným čerpadlem může mít nižší náklady na energii kvůli své vyšší účinnosti než konvenční zásobníkový ohřívač vody na plyn, i když místní náklady na zemní plyn mohou být nižší než ceny elektrické energie.
Průtokové ohřívače
Ohřívače vody bez nádrže jsou hodnoceny podle maximálního možného zvýšení teploty při daném průtoku. Z tohoto důvodu je třeba vypočítat si, zda daný ohřívač bude postačovat potřebám vaší domácnosti. Budete ohřívat vodu pro celý dům, nebo jen pro malou domácnost? Pokud bydlíte v garsonce, je pro vás lepší používat malý elektrický průtokový ohřívač. Na druhé straně velký dům nutně potřebuje zásobník. A čím více osob, tím větší.
Průtokové ohřívače vody dodávají horkou vodu pouze tehdy, když je přímo zapnete. Nevyrábějí pohotovostní energetické ztráty spojené s akumulačními ohřívači vody, což vám může ušetřit peníze. Ohřívače obvykle vyrábějí vodu v objemech 7,6-15,2 litrů za minutu. Plynové ohřívače vody produkují vyšší hodnoty než ty elektrické. Někdy však ani největší plynový model nedokáže dodat dostatečné množství vody najednou. Například se současným puštěním sprchy a myčky se můžete rozloučit – průtokový ohřívač to nebude stíhat. Řešením je proto zásobník.
Zásobníkové ohřívače
Jeho klady a zápory byly naznačeny již výše. Akumulační nádrž má svou úlohu popsanou již v názvu – musí naakumulovat vodu v nádrži. Proto předehřívá vodu už předem a stále ji udržuje na dané teplotě. Pokud se voda delší dobu nevyužívá, dochází ke zbytečným energetickým ztrátám a vy budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Tomu se vyhnete jen použitím průtokového ohřívače.
V případě zásobníkových ohřívačů jsou dostupné objemy od malých 30 a 50litrových až po 200litrové a větší nádrže. Standardní rodina o 4 osobách by měla mít doma 120 nebo 150litrový zásobník. Některé modely ohřívačů vody mají silně izolovanou nádrž, která výrazně snižuje tepelné ztráty v pohotovostním režimu a také roční provozní náklady. Vyhledejte proto modely s nádržemi, které mají tepelný odpor.
Shrnutí
Při výběru nového zásobníku vody máte opravdu spoustu možností. Vaše prvotní investice se bude pohybovat v řádu stovek až tisících korun. Pokud však chcete myslet opravdu ekonomicky, dívejte se na efektivitu a dlouhověkost vašeho ohřívače z dlouhodobé perspektivy.
Pokud jste člověkem, který momentálně buduje svůj domov, máte nejširší portfolio možností a tehdy je opravdu lepší kontaktovat odborníka, který vám připraví kalkulaci s nejlepšími možnostmi právě pro vás. Pokud však jdete vyměnit starý spotřebič za nový, možná pro vás bude nejjednodušší sáhnout po starém známém řešení. Jestliže máte možnost zvolit si ekologičtější formu ohřevu, nepromarněte tuto možnost. Pomůžete tím sobě, svému okolí a hlavně přírodě.
Víte, jak jinak uspořit energii, ale i své finance? Přečtěte si třeba článek Jak správně vybrat LED osvětlení a dozvíte se více.