zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak vybrat nejlepší filtraci do bazénu

Bazénové filtry jsou tou nejzákladnější složkou čistoty vašeho bazénu. Ačkoli chlor a jiné dezinfekční prostředky zabíjejí bakterie a jiné kontaminanty, jedině filtr je skutečně odstraňuje z vody. Bez filtru by se voda z bazénu kalila a zaplnila různými špinavými částmi. A to by už nebylo moc zábavné plavání.

Jak si máte tedy vybrat ten nejlepší filtr? Zde sice opravdu nejde o to, který z nich je nejlevnější, ale i cena je určitě faktor. Chcete filtr, který zachytí nečistoty, budete ho snadno čistit, udržovat a vydrží déle než jen několik sezón. V následujících řádcích vám s tím pomůžeme.

Typy bazénových filtrů

Prvním krokem při výběru nejlepšího filtru je vědět, jaké jsou vaše možnosti. Máte na výběr tři typy filtrů: pískové, kartušové (kazetové) a křemelinové. Tyto základní typy se odlišují cenou, frekvencí jejich výměny a rychlostí filtrace. Než si rozebereme důležité faktory v souvislosti s filtrací, je určitě dobré si říct, co je to takový mikron a proč je potřeba, abyste o něm věděli víc.

Mikron

Filtry do bazénů měří velikost znečišťujících látek, které jsou schopny odstranit v mikronech. Je to zkratka pro mikrometr, což je jedna miliontina metru. Představte si, že jeden lidský vlas má průměr 0,05 milimetru, a to je až 50 mikronů. Běžné bakterie mají velikost asi 2 mikrony. Kvalitu filtru tedy posoudíte i podle toho, jak malé částečky dokáže z bazénu odstranit.

Ať už chlor usmrtí všechny bakterie, nebo ne, bakterie a jiné kontaminanty lze odfiltrovat pouze pokud filtrační médium – materiál, který ve skutečnosti provádí filtraci – je dost jemné na to, aby všechny tyto malé částice nashromáždilo a odstranilo.

Pískové filtry

Pokud máte dobrý rozpočet a chcete trávit minimální čas údržbou, pískový filtr je pro vás tou nejlepší volbou. Je také optimální pro velké bazény, protože se nebude ucpávat tak snadno jako jiné filtry.

Vaše bazénové čerpadlo nasává vodu z odstředivek a potom ji vtlačuje přes velkou filtrační nádrž plnou písku. Standardním médiem použitým uvnitř nádrže je křemičitý písek. Zachycuje částice větší než 20 mikrometrů.

Protože oxid křemičitý zachycuje částice 20 mikrometrů nebo větší, budete muset do bazénu opravdu použít i dost chemie. Pokud totiž ve vašem bazénu nebude dostatek dezinfekčního prostředku na usmrcení malých 2mikronových bakterií, nezachytí je ani váš pískový filtr a ve vašem bazénu se bakterie budou vznášet spolu s vámi.

Křemičitý písek můžete v případě potřeby vyměnit i za jiné médium, například zeolitový písek. Ten má krystalický tvar, který přirozeně zachycuje menší než křemičitý písek. To zlepšuje čistotu vody a vyžaduje méně časté zpětné proplachování. Jinou alternativou je filtrační sklo, což je jemně drcené recyklované sklo. Nemusíte se bát říznutí – je zcela hladké. Má negativní elektrický náboj, který přitahuje pozitivně nabité částice, například železo a mangan, a filtruje nečistoty již od 5 mikronů. Vydrží také až třikrát déle než běžný pískový filtr.

Výhody pískového filtru

  • Nižší cena
  • Nenáročný na údržbu
  • Do první výměny vám písek vydrží 5-7 let
  • Účinnost filtrace může být zvýšena pomocí alternativních médií

Nevýhody pískového filtru

  • V základním vybavení filtruje až nad 20 mikronů – nejméně účinná forma filtrace
  • Splachování a oplachování odpadní vody
  • Tlak vody snižuje účinnost filtru

Kartušové filtry

I když jsou obvykle o něco dražší než pískové filtry, kartušové, resp. kazetové filtry, se stejně snadno udržují a jsou efektivnější, pokud tedy nemáte příliš velký bazén.

Uvnitř nádrže, která je o něco menší než u jejich pískových konkurentů, se nachází plastový válec, který je obklopen polyesterovým filtračním médiem. Ve filtru se zachycují nečistoty s velikostí již od 10 mikronů a pročištěná voda pak směřuje zpět do bazénu.

Kazety jsou energeticky efektivní a levné. Když filtr nashromáždí nečistoty, bude ho třeba vyčistit. Namísto opláchnutí stačí jednoduše vybrat kartuši z nádrže a ostříkat ji hadicí, aby se odstranily zbytky a nečistoty.

Příležitostně ji budete muset ošetřit i čisticím prostředkem na filtry a pravidelně ji namáčet do zředěné kyseliny muriatové nebo do chemického čistícího roztoku pro bazénové filtry. I když je to pro vás trochu fyzicky náročnější práce než propláchnutí, vyplýtváte méně vody.

Výhody kartušového filtru

  • Filtruje kontaminanty již od 10 mikronů
  • Žádné zpětné proplachování; méně odpadu
  • Funguje dobře při nízkých otáčkách, například u čerpadel s proměnnou rychlostí

Nevýhody kartušového filtru

  • Více práce než u pískových filtrů
  • Vydrží pouze 2-3 roky
  • Hloubkové čištění je třeba provést 1-2x ročně

Křemelinové filtry

Je to sice nejnákladnější možnost z nabídky bazénových filtrů a také dost náročná na údržbu. Na druhé straně filtruje i ty nejmenší částice již od velikosti částic 5 mikronů.

Křemelinové filtry jsou filtrační nádrže, které obsahují mřížky pokryté drobným bílým práškem. Prášek se vyrábí z drcených fosilních zbytků drobných vodních organismů zvaných diatomy. Tato prášková látka se nachází také v anti-pesticidech, kosmetice, a dokonce i v zubních pastách, ale pro křemelinové filtry je zpracována tak, aby fungovala jako filtrační médium. Ale určitě tento prášek do bazénu svévolně jen tak nesypte.

Tento typ filtrů se čistí stejným způsobem jako pískové filtry. Po propláchnutí budete do filtru muset doplnit zmíněný prášek. Měli byste to dělat alespoň jednou ročně. Pro výměnu prášku a osazení filtru nanovo budete muset použít velké množství vody, aby se vytvořila suspenze, která bude vypadat jako tenký krémový roztok. Nejlepší je, když necháte bazénové čerpadlo proudit po celou noc. Je také důležité, abyste dbali na vlastní bezpečnost. Při manipulaci s práškem zabraňte náhodnému vdechnutí chemikálie použitím roušky nebo masky.

Výhody křemelinových filtrů

  • Filtruje kontaminanty již od 5 mikronů
  • Prášek lze přidat do bazénového sběrače
  • K čištění nejsou nutné žádné žíravé chemikálie

Nevýhody křemelinových filtrů

  • Filtr s nejvyšší cenou
  • Poměrně náročné čištění každoročně
  • Mřížky je třeba vyměňovat každé 2-3 roky
  • Pro nadzemní bazény jsou takové filtry téměř nedostupné
  • Proplachování může být omezeno místními nařízeními
  • Prášek může být při vdechnutí škodlivý

Na velikosti záleží

Bazénový filtr a bazénové čerpadlo jdou společně ruku v ruce. Filtr nemůže fungovat, aniž by čerpadlo nedokázalo přes něj protlačit vodu. Pokud čerpadlo nebude mít správnou velikost vhodnou pro váš bazén, nebude fungovat správně ani filtr. Důležitá je i velikost filtru. Průtok filtru musí být dimenzován vzhledem k síle čerpadla.

Údržba filtru

Protože filtr hraje důležitou roli při udržování čistoty bazénu, je nezbytné ho udržovat v dobrém stavu. Při tom, jak filtr pracuje, můžete narazit na různé problémy. Je dobré je znát, a ještě lépe je umět je vyřešit. Jaké to mohou být?

Úniky vody

Všimli jste si, že kolem filtru protéká voda? Sice to nezpůsobí výrazný pokles hladiny ve vašem bazénu, ale časem by se tento problém mohl zhoršovat. V takovém případě zkontrolujte, zda nejsou v nádrži filtru nějaké trhliny. Na jistý čas byste to mohli vyřešit těsněním, ale v případě větší škody bude jednoduše třeba, abyste nádrž nebo filtr vyměnili.

Problém s oběhem vody

Pokud se vám zdá, že filtr funguje pouze v určitých krátkých cyklech, může být problém s průtokem vody. Je to stejný problém, jaký jsme naznačili v souvislosti s harmonií čerpadla a filtru. Pokud je čerpadlo příliš silné, filtr nebude pro váš bazén dostatečný. Pokud je filtr dostatečně velký, pak je třeba zvážit zpětné propláchnutí filtru. Dalším problémem může být ucpání filtru řasami nebo dokonce jeho opotřebení, které by mělo za následek výměnu filtru.

Filtrační médium v bazénu

Není to neobvyklý stav. V první řadě zkontrolujte šrouby, které drží filtr na místě. Pokud jsou volné, mohli by částice uniknout do bazénu. Pokud nejsou, hledejte jiné příčiny. U pískového filtru by mohla být poškozena stupačka, v případě křemelinových filtrů by mohlo dojít k poškození mřížky.

Problémy s tlakem vody

Kontrola tlakoměru by měla být součástí vaší pravidelné údržby bazénu. Problémy s tlakem vody mohou ovlivnit výkon filtru vašeho bazénu.

Pokud je tlak příliš nízký, někde před filtrem může dojít k zablokování systému. Jestliže je tlak naopak příliš vysoký, v určitém bodě za filtrem může dojít k zablokování.

Důkladně zkontrolujte filtrační systém a zjistěte, zda není ucpaný. Je-li to nutné, vyčistěte ho. Pokud je filtr čistý, zkontrolujte zpětný ventil, zda je otevřen na doraz.

Jaký filtr je tedy nejlepší?

Jednoduše řečeno, nejlepší filtr je ten, který je nejlepší pro váš konkrétní bazén. Můžete se rozhodnout, že utratíte méně peněz za údržbu a méně efektivní filtr. Nebo investujte více a získáte lepší filtrování, čistší vodu, ačkoli vás to může stát více námahy a nákladů. Je to opravdu na vás, co je nejlepší s ohledem na váš čas a rozpočet.

Nezapomeňte, že udržení chemie vody v rovnováze znamená polovinu úspěchu k dokonale čistému bazénu. Provádějte pravidelné čištění a údržbu, čímž si zaručíte, že vám filtr vydrží v dokonalém stavu po mnoho let, ať už se rozhodnete pro jakýkoliv z nich.

Potřebovali byste poradit i s tím, Jak vybrat zahradní bazén? I s tím vám poradíme v našem článku.

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář