Jak vybrat notebook

Výběr notebooku je komplexní proces, během kterého byste měli zvážit celou řadu kritérií a podle nich se následně rozhodovat, abyste zvládli zvolit takový model, který vám bude ve všech směrech vyhovovat. Bez vhodného seznamu kritérií si je ale prakticky nemožné takovýto notebook obstarat, neboť množství aspektů, na základě kterých se dá přenosný počítač vybírat, je prakticky nevyčerpatelné. Ne všechny parametry jsou důležité a pro výběr laptopu zásadní.

Abychom vám s výběrem pomohli, přichystali jsme pro vás 7 nejdůležitějších kritérií, která jsou pro váš výběr zásadní.

Velikost

Při výběru notebooku je důležité myslet na rozměry, které by měl mít. Nejvíce záleží na tom, jestli budete laptop často přenášet, nebo ne. Pokud jej budete často nosit s sebou, například do školy či práce, pak se zaměřte na velikost obrazovky od 11 do 14 palců. Zároveň mějte na paměti, že větší rozměry často znamenají i vyšší hmotnost. Naopak 11 až 12 palcové notebooky obvykle váží něco málo přes jeden kilogram, ty s 13 a 14 palcovou obrazovkou pak kolem 1 500 gramů – jsou nejlepší volbou v poměru přenositelnosti a použitelnosti.

Pokud vám nevadí přenášet notebook těžší než 2 kilogramy, nebo víte, že laptop budete mít umístěn na stále stejném místě, pak rozhodně stojí za zvážení mít zařízení s větší obrazovkou. Takové notebooky jsou obecně mnohem výkonnější, protože právě do nich jsou instalovány lepší procesory a grafické karty. Třeba 17 nebo 18 palcový notebook dokáže poskytnout dostatečný výkon i k hraní nejnovějších her. Mezi nejoblíbenější ale patří laptopy s patnáctipalcovou obrazovkou.

Platforma

Zcela zásadním krokem při výběru notebooku je výběr vhodné platformy, tedy operačního systému. Klasikou, jejíž pořízením rozhodně nikdy chybu neuděláte, jsou v tomto ohledu laptopy s Windows. Ty jsou skvělé zejména tím, že díky jejich masovému rozšíření je většina programů vytvářena právě pro ně, a proto je možné je sehnat v širokém množství různých specifikací. Největším konkurentem jim jsou laptopy s MacOS od Applu. Mezi přednosti těchto notebooků patří přívětivost uživatelského rozhraní a rychlost odezvy systému, naopak mínusem je jednoznačně vyšší pořizovací cena.

Sehnat se dají i notebooky s Linuxem či Chrome OS, nicméně prvně jmenovaný operační systém se hodí spíše pro vědecké pracovníky a druhý pro začínající a méně náročné uživatele. Většině uživatelů proto nejvíce vyhovují dvě výše jmenované platformy (Windows a MacOS). Zároveň se je třeba předem rozhodnout, zda vsadíte na klasický laptop, nebo řešení 2v1 – tedy dotykový notebook, který můžete využít i jako tablet.

Výdrž baterie

Předností notebooků je, na rozdíl od stolních počítačů, možnost využívání i bez nutnosti zapojení ke zdroji elektrického proudu. Uvnitř mají zabudovanou baterii. S tím ale úzce souvisí nutnost její výdrže, která by v situaci, kdy s notebookem chcete často cestovat, měla být v ideálním případě alespoň 8 hodin. Naprostým minimem by při současné nabídce měla být šestihodinová výdrž baterie – níže se při výběru notebooku rozhodně neuchylujte.
Každopádně počítejte s tím, že reálná výdrž se od té výrobcem udávané může v konečném důsledku značně lišit, protože ji ovlivňuje celá řada faktorů. Od jasu displeje přes rozlišení obrazovky až po náročnost využívaných aplikací. Při výběru si raději rovnou odečtěte 10 až 20 % od deklarované výdrže, abyste získali lepší představu o skutečném časovém údaji, který notebook vydrží na jedno nabití.

Procesor

Pomyslným mozkem celého notebooku a tím hlavním, co ovlivňuje jeho výkon, je procesor (CPU). Jeho výběr představuje zcela zásadní rozhodnutí. Největšími hráči na trhu s procesory jsou Intel a AMD – procesory od těchto výrobců najdete ve většině aktuálně nabízených modelech. Levnější a méně výkonnější notebooky jsou vybavovány procesory Intel Core i3, AMD E a Intel Core i5. Jestliže chcete notebook využívat jen kvůli internetu nebo ke spouštění nenáročných programů, pak vám tyto procesory bohatě postačí.

Pokud od laptopu požadujete opravdu vysoký výkon, třeba kvůli hraní her či zpracovávání velkého množství dat, nevyhnete se pořízení notebooku s lepším procesorem. Mezi ně patří třeba laptopy vybavené procesory Intel Core i7, Intel Core i9 a Ryzen 4000 od AMD. Volba procesoru je primárně závislá na tom, co máte v plánu s notebookem dělat a jaký výkon od něj vyžadujete.

Grafická karta

Oproti stolnímu počítači je u notebooku velmi obtížné později vylepšovat hardwarové vybavení, takže je důležité si už při jeho zakoupení obstarat takovou grafickou kartu, která bude plně vyhovovat potřebám. Jestliže nehrajete počítačové hry, nepracujete s videi ve vysoké kvalitě či nevytváříte 3D objekty, tak vám bohatě postačí integrovaný grafický čip. Ten je zabudován v základní desce a s laptopem sdílí systémovou paměť. Můžeme vám doporučit třeba integrovanou grafiku Intel Iris Plus.

Jestliže alespoň jednu z výše zmiňovaných činností plánujete na svém notebooku dělat pravidelně (hraní her, práce s videi a podobně), pak je třeba si pořídit výkonnější grafiku. Lídry na trhu s grafickými procesory (GPU) jsou momentálně AMD a Nvidia. Při výběru se konkrétně porozhlédněte například po Nvidia RTX 2070 či novějším RTX 2080. Ten je v současnosti nachází v nejlepších laptopech. Pro méně náročné uživatele tu jsou Nvidia GTX 1650 nebo AMD Radeon RX 580.

Velikost úložiště

Abyste si mohli do notebooku ukládat softwarové programy, videa či hudbu, neobejdete se bez dostatečně velkého úložiště. Před nákupem si důkladně promyslete, jak velkou kapacitu pevného disku budete potřebovat. Volba v tomto případě plně záleží na vašich zvyklostech v práci s daty. Někteří uživatelé preferují pracovat s daty online (v cloudu) a nepotřebují pevný disk s velkou kapacitou. Jiní si naopak vše ukládají na SSD disk a potřebují tak někdy i terabyty místa k uložení všech svých souborů.
Výrobci naštěstí myslí na oba dva extrémy a sehnat se dají jak laptopy s méně než 256 GB paměti, tak i ty s více než 1128 GB.

Lidé se čím dál více uchylují k tomu, že svá data ukládají stále častěji do cloudových úložišť, čímž dochází ke zmenšování nároků na velikost pevného úložiště. Navíc platí, že čím je pevný disk větší, tím vyšší bude cena notebooku. Volba malé velikosti úložiště se dá toho pokaždé napravit zakoupením externího disku, čímž navýšíte celkovou kapacitu.

Cena

Tento parametr by neměl být hlavním kritériem výběru notebooku. Ale rozhodně ho zvažte také, protože výrazně ovlivňuje konečnou volbu. Finanční prostředky, které se za notebook vyplatí utratit, by se měly odvíjet od toho, co s ním budete dělat. Pokud od svého laptopu vyžadujete pouze prohlížení internetu, vytváření prezentací a psaní textů, můžete se bez problémů vejít do 10 tisíc korun a nižší výkon vám nebude překážet. Naprostou většinu nabídky notebooků ale tvoří ty v cenovém rozmezí mezi 10 a 30 tisíci korunami. V tomto rozmezí získáte notebook, který je schopen rozjet například i řadu nových herních titulů či umožňuje rychlé ukládání videí. Pokrývá tedy naprostou většinu potřeb běžných uživatelů přenosných počítačů.

Notebooky s cenovkou nad 30 tisíc korun se v zásadě vyplatí kupovat převážně ze dvou důvodů – potřebujete-li notebook jako výkonný pracovní nástroj nebo k hraní nejnovějších počítačových her.

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Jak vybrat televizi


Zdroje

https://www.laptopmag.com/articles/laptop-buying-guide
https://www.pcworld.idg.com.au/article/556585/top-10-things-consider-when-buying-new-laptop/
https://www.digitaltrends.com/computing/laptop-buying-guide/

Napsat komentář