Ať už jde o váš první nákup soupravy kolečkových bruslí pro vás nebo blízkého nebo jen chcete vyměnit staré za nové, máte dnes opravdu z čeho vybírat. Bruslení se stalo v posledních letech velkým hitem, je to perfektní způsob relaxace a zdravotně prospěšné aktivity. Navrhli jsme proto několik kroků, abychom vám nakupování usnadnili.
Kategorie bruslí
Díky široké škále in-line bruslí vyrobených pro různé typy bruslení může být obtížné najít takové, které jsou pro vás nejvhodnější. Většina online prodejců poskytuje filtry, které kategorizují brusle podle:
- značky
- pohlaví
- typ
- úroveň znalostí
- velikostí koleček
- vlastností brusle
Značka
Některé značky se specializují na konkrétní typy bruslí, zatímco jiné nabízejí širokou škálu možností. Preference značky vychází zejména z osobních preferencí nebo doporučení a do toho vám zasahovat nebudeme. Avšak pokud nemáte preferovanou značku, doporučujeme vybrat si brusle podle typu, abyste získali ty nejoblíbenější možnosti. Chcete-li se řídit doporučením někoho jiného, nezapomeňte, že to, co je dobré pro něj, nemusí být dobré automaticky i pro vás.
Pohlaví
Standardně najdete v nabídce dámské, pánské, dívčí, chlapecké a unisex brusle. Pro každý z těchto typů nemění výrobci jen velikost, ale často i tvar, barvu apod.
Pánské modely jsou navrženy pro mužskou nohu a odpovídají velikosti mužů. Podobně je to i s dámskými bruslemi, které jsou navrženy speciálně pro ženy. Manžety jsou obvykle o něco nižší než u těch, které se nacházejí v pánských modelech a přední část chodidla je někdy o něco širší, aby lépe zapadala do ženské anatomie.
Unisexové modely jsou velmi častým výběrem, zejména u více specializovaných typů bruslení, jako je rychlobruslení nebo slalom. Tyto brusle jsou založeny na velikosti mužů, ale jsou navrženy tak, aby je mohli používat obě pohlaví. Pokud některým dámám nevyhovují ženské modely, velmi často si ten správný najdou právě v třídě unisex.
Chlapecké a dívčí brusle jsou rozměrově a střihem úplně stejné, liší se pouze barvou. Dětské brusle často obsahují nastavitelné velikosti a jsou přizpůsobitelné až do dětské velikosti 8. Modré, zelené a červené brusle se obvykle považují za chlapecké a fialové, růžové a bílé brusle se považují za dívčí. Ale pokud máte svého malého bruslaře, nejlépe uděláte, pokud si vybere sám.
Typy bruslí
Některé brusle se specializují na určitý typ, zatímco jiné jsou univerzálnějším použitím v různých stylech. Existují tři základní typy in-linových bruslí. Běžné rekreační brusle, které používáte na klasické bruslení na ulici, a jsou nejvíce vhodné pro začátečníky. Crossové in-liny jsou zas brusle určené pro sportovní bruslení například na cyklostezkách. Speedové brusle resp. brusle určené na rychlobruslení mají své určení v samotném názvu.
Velikost koleček
Velikost koleček na bruslích je tradičně úzce spjata s rychlostí, zrychlením, komfortem a stabilitou, a proto je to důležitý faktor při vaší volbě, které brusle budou nejvhodnější právě pro vás. Hodně závisí také na vašich bruslařských schopnostech.
Malá kolečka se doporučují pro méně kvalifikované bruslaře z důvodu jejich vysoké stability a kontroly. Velká kolečka jsou obvykle vyhrazena pro pokročilejší bruslaře, kteří hledají vyšší rychlost.
Pokud vás zajímají výhody bruslení s velkými koly bez obav, že byste ztratili stabilitu nebo kontrolu, doporučujeme si nejprve vybrat brusle jen se třemi kolečky. Tyto brusle umožňují bruslařům s nižšími úrovním dovedností získat přístup k zážitkům z velkých koleček díky kratším rámům, které umožňují lepší ovladatelnost.
Průměry koleček jsou následující:
- 76-80 mm: pomalejší kolečka vhodnější pro začátečníky, kteří se učí udržovat rovnováhu a nebruslí ještě rychle.
- 81-84 mm: kolečka na bruslení s průměrnou rychlostí, vhodná pro téměř všechny uživatele s různými zkušenostmi.
- nad 85 mm: rychlostní kolečka určeny pro zkušené bruslaře a rychlobruslení.
- 60-70 mm: dětská velikost. Pro větší bezpečnost se v dětských bruslích používají menší kolečka. Nejsou příliš rychlé a pomohou vašemu dítěti naučit se základní techniku bruslení a jak si udržet rovnováhu.
Délka rámu, ložiska, materiál a další parametry
Rám je dalším atributem ovlivňujícím váš styl bruslení. Delší rám je vhodný pro vytrvalostní jízdy, kratší rám vám umožní lépe ovládat brusle. Kvalita rámu závisí na materiálu, ze kterého je vyroben – hliníku nebo plastu. Hliníkové rámy jsou odolnější než plastové rámy a mohou odolat i větším nárazům.
Ložiska ovlivňují rychlost a kvalitu vašeho bruslení. Většina ložisek na trhu je označena lichým číslem na stupnici ABEC (ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7, ABEC-9). Toto označuje přesnost výroby ložisek. Čím vyšší je počet, tím přesnější jsou ložiska (nízká rozměrová tolerance).
Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je způsob připevnění rámu k botě. Dražší modely jsou připevněné šrouby usnadňující jejich čištění. Levnější brusle mají rámy připevněné nýty a nejlevnější modely mají rámy pouze nalepené nebo přímo tvarované jako součást brusle.
Využijte půjčovny
Pokud si nejste zcela jisti, jaké brusle se vám budou nejvíce hodit, vyzkoušejte si je ještě před zakoupením. Půjčte si je od rodiny, přátel či známých nebo využijte služby půjčovny. Získáte tak lepší představu, jestli se chcete ještě více věnovat bruslení, ale zejména zda vám daný typ bruslí sedí, nebo chcete sáhnout po jiných. Některé obchody dokonce nabízejí vrácení poplatku za pronájem, když si dané brusle rovnou koupíte.
Jaký rozpočet si připravit?
V závislosti na výše uvedených vlastností se hýbe i cena. Někdy si připlatíte za značku, ačkoli za úplně stejné brusle od méně renomovaného výrobce zaplatíte i o polovinu méně. Zde bychom se řídili starou dobrou „zlatou střední cestou„. Brusle středního řady jsou dostatečně pohodlné i kvalitní, umožňují bezpečné bruslení a nebudete je muset o pár měsíců vyměnit, jak je to často případem u levnějších bruslích. Oproti nejvyšším řadám zase ušetříte a přitom si stále vychutnáte opravdu kvalitní bruslení. Cena takových bruslí průměrné řady se pohybuje mezi 2 500-5 000 Kč.
Obout si měkké nebo tvrdé?
Většina in-line bruslí má tvrdý vnitřek, protože jejich výroba je levnější. Často jsou však méně pohodlné než ty s měkkým polstrováním, které umožňují bruslení po delší dobu a bez bolesti. Tvrdé in-liny jsou však vhodnější pro některé bruslařské techniky, jako je sjezd, freeride nebo slalom, pro které bruslař potřebuje kontrolu a podporu nohou.
Velikosti a tvar bruslí
Číslo vaší boty je v tomto případě pouze informativní. Měli byste se spolehnout na své pocity. Berte v úvahu, že nohy během námahy přirozeně trochu otečou, a proto je třeba si nechat nějakou rezervu, aby vás brusle nekousali. To by mohlo zbytečně znamenat předčasný konec vaší bruslařské vyjížďky. Před koupí si brusle pečlivě vyzkoušejte a nespoléhejte na číslo. Byli byste překvapeni, ale stejná čísla dvou rozdílných výrobců mohou v závislosti na tvaru znamenat úplně jiné velikosti bruslí.
Shrnutí
Jak vidíte, výběr bruslí záleží nejvíce od vašich zkušeností, případně od účelu, na který chcete brusle používat. Jiné brusle si vybere rekreační sportovec a jiné profesionál. Dnes si můžete naštěstí vybrat již z velkého množství bruslí, protože každý z nás má své priority a zaměřuje se na něco jiného. Stejně jako kdekoliv jinde, ani u kolečkových bruslí však neplatí „čím dražší, tím lepší„.
Už jste vybrali brusle a hledáte nějaký dárek, třeba pro vaše děti? Přečtěte si také článek, jak si vybrat koloběžku. A až budete shánět lední brusle a výbavu na zimu, inspirujte se v našem článku Jak vybrat nejlepší zimní brusle.