Jak vybrat nejlepší parní hrnec

Parní hrnec je výborným pomocníkem v kuchyni pro všechny, kteří mají rádi chutné a zdravé jídlo. Na páře můžete připravit zeleninu, maso i knedlíky. Vaření v páře zachovává v potravinách vyšší množství vitamínů a minerálů. Tento způsob přípravy navíc zvýrazní jejich pravou chuť. Při vaření v páře oceníte i to, že některé potraviny nebudete muset vůbec solit.

V parním hrnci můžete vařit několik jídel najednou. Tento moderní kuchyňský spotřebič šetří energie i čas. Díky nastavení času vaření můžete hrnec jednoduše zapnout a věnovat se něčemu jinému bez rizika, že se vám jídlo připálí. Parní hrnce šetří také místo při uskladnění. Aby vám parní hrnec sloužil podle vašich očekávání, připravili jsme pro vás přehled parametrů, které byste měli při jeho koupi zvážit.

Jaké parametry porovnat

Na trhu najdete mnoho modelů parních hrnců v různých cenových kategoriích. Při výběru vám pomůže srovnání jejich parametrů. Nejdůležitějšími jsou:

Objem parního hrnce

Parní hrnce se vyrábějí s objemem 1,6–10,5 l. To, jaký objem bude vyhovovat právě vám, ovlivňuje nejen množství jídla, které potřebujete běžně připravit, ale i velikost vkládaných potravin. Do některých modelů lze umístit klidně celé kuře či rybu. Do jiných je třeba potraviny vhodně nakrájet.

Výhodou větších modelů je to, že umožňují připravit více jídel najednou pro více lidí. Pokud připravujete jídlo jen pro jednu nebo dvě osoby, postačí vám menší objem hrnce. Zvažte také prostor, který vám parní hrnec zabere na kuchyňské lince a při skladování.

Délka přívodního kabelu

Jednotlivé modely disponují různou délkou přívodního kabelu. Při výběru proto zvažte, kde přesně budete parní hrnec používat. Nejvhodnější je jeho umístění v blízkosti zásuvky, aby vám kabel nepřekážel na kuchyňské lince. Na druhé straně místo, kam hrnec umístíte, musí být dostatečně vzdušné pro odvod páry.

Počet nádob parního hrnce

Pokud plánujete v hrnci připravovat více jídel najednou, vyberte model s více odnímatelnými nádobami. Ty se dají skladovat samostatně. K některým modelům si můžete později dokoupit i další misky.

Rychlost vaření

Rychlost vaření parního hrnce nezávisí jen na jeho příkonu. Ovlivňuje ji také propustnost misek. Modernější modely nabízejí na urychlení přípravy jídla funkci rychlé napařování.

Příkon a výkon

Příkon parních hrnců se pohybuje v rozmezí 400 až 2 000 W. Platí přitom, že čím vyšší příkon, tím je vyšší výkon, což ovlivňuje rychlost paření. Pokud chcete ušetřit na spotřebě energie, vybírejte modely v energetické třídě A+++ až A. Jejich cena je sice o něco vyšší, ale vynaložené prostředky se vám vrátí na úspoře za energie.

Materiál                                        

Dalším důležitým parametrem je materiál parního hrnce. Vyrábějí se z plastu, nerezu nebo kombinace těchto materiálů. Nerezové modely bývají dražší. Jejich výhodou je větší odolnost a elegantnější design. Plastové parní hrnce vám na druhé straně ušetří výdaje na jejich koupi.

Nádoby parního hrnce se vyrábějí z odolného plastu. Jejich průhlednost vám umožní sledovat přípravu jídla během paření.

Funkce parních hrnců

Jednotlivé modely parních hrnců se od sebe odlišují funkcemi, které paření pokrmů usnadňují.

Časovač

Časovačem je již dnes vybavena většina parních hrnců. Tato funkce přináší větší komfort při vaření. Na časovači si můžete nastavit požadovaný čas přípravy jídla. Po uplynutí času se parní hrnec sám vypne. Během vaření tak můžete klidně dělat něco jiného bez obav, že jídlo rozvaříte.

Odložený start

Na modelech, které nabízejí tuto funkci, si můžete nastavit čas začátku vaření.

Udržení teploty

Funkce udržení teploty udržuje teplotu po dovaření jídla. Připravený pokrm tak zůstává teplý, dokud hrnec nevypnete.

Rychlé napařování

Parní hrnec s funkcí rychlé napařování využijete na zrychlenou přípravu jídla. Potraviny jsou vystaveny silnější dávce páry, což urychlí jejich vaření.

Signalizace ukončení vaření

Signalizace ukončení přípravy jídla vás upozorní na konec paření buď zvukem nebo optickým signálem.

Bezpečnostní pojistka

Bezpečnostní pojistka je důležitá součást vybavení parního hrnce. Obzvlášť, pokud máte malé děti. Má za úkol zabránit spuštění hrnce.

Displej

Pokud je parní hrnec vybavený displejem, dozvíte se na něm například, jaký program je spuštěn nebo čas vaření.

Vitamine+

Parní hrnec s touto funkcí připravuje jídlo tak, že se v něm zachová ještě více vitamínů a minerálů.

Příslušenství parních hrnců

Parní hrnce bývají dodávány s různými nádobami. K mnoha modelům je také možné nádoby dokoupit později.

Nádoba na vaření rýže — některé modely disponují speciální nádobou na vaření rýže.

Nádoba na omáčku — pokud máte rádi jídla s omáčkou, jistě oceníte vaničku na přípravu omáčky.

Stojan na vajíčka — umožňuje snadnější umístění vajec do hrnce.

Tipy na používání parního hrnce

Vaření v parním hrnci má svá specifika. Před jeho použitím byste proto měli vědět několik věcí:

Odsávání páry

Při vaření v parním hrnci uniká do vzduchu větší množství páry. Proto je třeba myslet na dostatečné větrání místnosti. Můžete hrnec umístit například v blízkosti digestoře. Dostatečným odsáváním tak zabráníte nadměrnému zvlhčení vzduchu v místnosti.

Ohřívání pokrmů

V parním hrnci nemusíte jen vařit. Tento přístroj je vhodný i pro rychlé ohřívání pokrmů. Menší nevýhodou může být to, že jídlo není možné ohřívat na talíři jako v mikrovlnné troubě, ale budete ho muset přeložit do nádoby parního hrnce.

Jak uložit potraviny při vaření

Přípravu jídla vám usnadní vhodné rozložení surovin v parním hrnci. Potraviny, které vyžadují delší dobu paření, umístěte dospod hrnce. Ty, které budou uvařené rychleji, umístěte navrch. Tento princip využijete, i když jednotlivé suroviny vyžadují různou dobu vaření. Do nejnižší mísy tak dáte maso a jiné časově náročnější suroviny. Během vaření pak přidáte další suroviny do horních mís hrnce.

Odstranění vodního kamene

Usazeniny vodního kamene z nádoby na vodu odstraníte pomocí octa. Do nádoby na vodu dáte ocet a vodu v poměru 1:2. Potom parní hrnec zapnete přibližně na 20 minut. Pravidelnou údržbou hrnce dosáhnete rovnoměrný výkon zařízení. Kromě toho prodloužíte jeho životnost.

Mytí v myčce

Většina modelů parních hrnců umožňuje mytí nádob v myčce. Povrch parního hrnce očistíte navlhčeným hadříkem.

Množství vařených potravin

Pro rovnoměrné uvaření všech surovin je třeba dodržovat doporučené množství potravin v jednotlivých nádobách. Pokud parní hrnec přeplníte, potraviny se nemusí uvařit rovnoměrně nebo budete na jejich dovaření potřebovat více času.

Naše doporučení

Na trhu najdete různé modely parních hrnců. Před koupí důkladně zvažte, co od parního hrnce očekáváte. Objem parního hrnce vybírejte podle množství osob, pro které v něm budete vařit. Dále zvažte počet odnímatelných nádob, které budete potřebovat. Výběr závisí také na druhu pokrmů. Pokud často vaříte rýži, omáčky či vajíčka, vybírejte parní hrnec s vhodnými nádobami.

Při koupi hraje svou roli samozřejmě i cena. Nedejte se však zlákat naoko výhodnou nabídkou. Před koupí se přesvědčte, z jakých materiálů je zařízení vyrobeno a jaká je jeho energetická náročnost. Pro komfortní vaření doporučujeme modely s odloženým startem, časovačem, signalizací ukončení paření a rychle napařování. Pro domácnosti s malými dětmi modely s dětskou pojistkou.

Napsat komentář