Hokej patří již dlouhá léta mezi nejpopulárnější sporty. Pokud i vy patříte k jeho fanouškům, určitě si ho rádi zahrajete. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat hokejku tak, aby přesně vyhovovala vašim potřebám.
Při výběru hokejky je nejdůležitější určit, na kterou stranu hrajete. Hokejka by měla vyhovovat vaší výšce. Od ní se odvíjí její délka. Poradíme vám proto, jak správně délku odměříte v bruslích i bez nich. Při koupi si všímejte materiálu. Dalšími parametry, které je třeba porovnat, jsou tvrdost a zahnutí čepele. Posledním parametrem, který zmíníme, je bod ohybu hokejky.
Parametry výběru hokejky
Výběr hokejky začněte tím, na kterou stranu hrajete. Poté se zaměřte na další výše zmíněné parametry.
Strana
Základním parametrem výběru je strana zahnutí čepele. Správně zvolená strana je důležitá pro to, aby se vám dobře hrálo. Naopak nesprávně zvolená strana zahnutí u hokejky způsobí, že se vám s ní bude špatně manipulovat. Pokud nevíte, na kterou stranu hrajete, jednoduše chyťte hokejku do ruky. Pokud ji doma nemáte, vezměte si například i koště. Představte si, že je to hůl, kterou přihrávat puk spoluhráči. Zahnutí čepele určuje to, která ruka se při uchopení nachází dole.
Pokud máte níže levou ruku, budete potřebovat hokejku zahnutou doleva. Máte-li níže pravou ruku, budete potřebovat hokejku zahnutou doprava.
Na trhu jsou i modely bez zahnutí. Vyrábějí se ve velikosti určené pro děti. Usnadní vám to výběr, když dítě nedokáže určit, jak se mu lépe drží. Obecně ale krátkým testem držení zjistíte, do které polohy dává dítě ruce přirozeně.
Materiál
Na výrobu se používají dva typy materiálů. Můžete koupit kompozitové, nebo dřevěné hokejky.
Kompozitové hokejky
Kompozitové hokejky se používají nejčastěji v amatérském i profesionálním hokeji. Vyrábějí se z tkaných karbonových vláken a směsi vlákenného skla. Kompozitové hokejky jsou velmi lehké, což usnadňuje manipulaci. Jsou také velmi tuhé a konzistentní. Dobře odolávají i vodě či zvýšené vlhkosti. U kompozitní hokejky oceníte navíc přesnost při hře. Výhodou je také široký výběr modelů.
Při výběru zkontrolujte označení směsi materiálu. Pohybuje se na stupnici 3K až po 18K. Označení 3K znamená nejméně kvalitní a 18K výběrovou směs. Kvalita směsi vám prozradí, jak dlouho hokejka udrží svou pružnost a jaká je její životnost. Malá kvalita znamená, že materiál časem změkne a hokejka tak nebude stejně pružná jako na začátku.
Abychom zmínili i nevýhody kompozitu, není vhodný pro hráče, kteří mají rádi agresivní hru. Při takové hře bude mít hokejka kratší životnost.
Dřevěné hokejky
Dřevěné hokejky se v profesionálním sportu většinou už nepoužívají. Jejich výhodou je nižší cena. Dřevěné hokejky mají delší životnost a hůře se zlomí. Malé nedostzahnuatky odstraníte vhodným broušením. Při výrobě se používá překližka se skleněnými vlákny kalenými umělou pryskyřicí.
Nevýhodou dřevěné hokejky je klesající výkon při dlouhodobém používání. Je to způsobeno přirozenou vlastností dřeva nasát vlhkost. Působením vlhkosti tento materiál měkne. Při hře vám může překážet také její vyšší váha.
Jednodílná, nebo dvoudílná
Jednodílné hokejky se vyrábějí z jednoho kusu materiálu. Mohou být dřevěné, nebo kompozitové. Výhodou je konzistentní bod ohybu a nižší hmotnost.
Dvoudílné hokejky vytvoříte ze dvou dílů, které se spojí lepením. Zakoupíte tak hůl a čepel. S tímto typem se ale setkáte jen zřídka.
Tvrdost
Tvrdost hole je označována pojmem flex. Tvrdost hokejky vyjadřuje, kolik síly je potřeba k ohnutí hole o jeden palec. Označuje se čísly 25–120. Nízké číslo znamená nízkou tvrdost a naopak.
Měkkou hokejku při hře snadněji ohnete. Tvrdší je méně ohebná. Platí, že čím nižší tvrdost vyberete, tím méně síly budete potřebovat při střelbě. Nižší tvrdost bude vyhovovat malé postavě s nízkou hmotností a naopak. Můžete se proto setkat i s označením tvrdosti podle věku.
- Youth — nejnižší tvrdost 30–40. Vhodné pro děti do 7 let.
- Junior — tvrdost 45–55. Vhodné pro děti od 7 do 13 let.
- Intermediate — tvrdost 60–70. Vhodné pro děti od 11 do 16 let.
- Senior – tvrdost 75–120. Vhodné pro děti od 14 let.
Při výběru zohledňujte i styl hry. Hráči, kteří si pukem rádi hrají, budou potřebovat měkčí hokejku. Ti, kteří vkládají do hry více energie a síly, upřednostní tvrdou hokejku.
Délka
Délka hokejky se odvíjí od vaší výšky a stylu hry. Delší hokejka vám pomůže např. lépe dosáhnout na puk u soupeře. Začátečníci ve hře se mohou řídit délkami podle tabulek. Příliš dlouhá hokejka by jim překážela při hře.
Jak změřit délku hokejky
Pro odměření vhodné délky hokejky je potřeba změřit vzdálenost od země po bradu, pokud jste obutí v bruslích. Pokud nemáte brusle, hokejka by vám měla sahat pod nos.
Tabulka pro určení správné délky hokejky podle věku a výšky postavy:
- Youth — výška postavy do 139 cm.
- Junior — výška postavy od 140 cm.
- Intermediate — výška postavy od 150 cm.
- Senior — výška postavy od 165 cm.
Zahnutí čepele a bod ohybu hokejky
Další vlastnosti, které je třeba zvážit, jsou zahnutí čepele a sklon hokejky.
Zahnutí čepele
Zahnutí čepele může být opravdu různorodé. Při výběru se zaměřte na typ, hloubku ohybu a podvrtnutí čepele.
Typ ohybu — ohyb může být u paty, u špičky nebo uprostřed čepele.
Hloubka ohybu — ohyb se může lišit i hloubkou. Je buď hluboký, středně hluboký, nebo mírný. Můžete zvolit hokejku s hlubokým ohybem čepele u paty. Hlubší ohyb se doporučuje začátečníkům, protože zlepšuje manipulaci s pukem.
Podvrtnutí čepele — podle tohoto parametru může být dotyková plocha čepele uzavřená, mírná, nebo otevřená. Uzavřená čepel znamená, že při pohledu na hokejku shora není téměř vidět spodní hranu čepele. Čím otevřenější čepel je, tím se snadněji zvedne puk z ledu.
Bod ohybu
Bod ohybu je místo, které se na hokejce při střelbě nejvíce prohne. Tento bod přímo souvisí s tvrdostí hokejky. Můžete se setkat s následujícími:
Nízký ohyb — vhodný pro ty, kteří střílejí zápěstím. Hokejka se prohne ve spodní části hole.
Střední ohyb — hokejka se ohýbá ve střední části. Vhodný pro tvrdou střelbu s větším nápřahem.
Vysoký ohyb — hokejka má bod ohnutí v horní části hole. Vhodný pro ty, kteří hrají silou z větší dálky.
Závěr
Pokud patříte mezi ty, kteří se nechtějí na hokej jen dívat, ale chtějí si i zahrát, určitě jste zjistili, že vybrat správnou hokejku nemusí být jednoduché. Primárním faktorem, od kterého byste měli koupi hokejky začít, je určení strany, na kterou hrajete. Dále odměřte potřebnou délku hokejky. Porovnávat byste měli i jiné parametry, a to materiál a tvrdost hokejky. Informujte se také o bodu ohybu hokejky. Manipulaci s pukem ovlivní také zahnutí čepele.
Aby se vám hokejka dobře držela, můžete si vybrat hůl s gripem. Ten zlepšuje kontrolu nad hokejkou při hře. Hůl vám díky němu mnohem lépe přilne k ruce a neklouže.
Jak vybrat sportovní chytré hodinky