Jak vybrat domácí kino

Návštěva kina je oblíbeným zážitkem snad každého z nás. Ale nutno dodat, že se někdy jedná o časově a finančně náročnou zálibu. Naštěstí dnešní moderní technologie umožňují to, abyste si vytvořili menší kino i u vás doma. Právě na výběr domácího kina se zaměříme v tomto článku, abychom vám pomohli zvolit takovou sestavu, která vám poskytne maximální zážitek ze sledování filmů a poslechu hudby. Na co byste se měli zaměřit?

Počet reproduktorů  

Domácí kino by mělo poskytovat kvalitní prostorový zvuk, proto se zaměřte na to, kolik reproduktorů pořídíte. Jejich počet dokáže značně ovlivnit výsledný zážitek ze sledování filmů či poslechu hudby na tomto zařízení. Tím nejoblíbenějším a pro většinu domácností i bohatě dostačujícím je sestava s 5+1 reproduktory. Součástí této sestavy jsou tři přední reproduktory (levý, pravý, středový), dva prostorové reproduktory, které je dobré po stranách gauče, a subwoofer

Pro náročnější uživatele, kteří si chtějí vychutnat ještě kvalitnější prostorový zvuk, a zároveň jim nevadí si za domácí kino připlatit, jsou tu pak sestavy se 7+1 reproduktory. Ty mají stejně jako jejich skromnější varianta tři přední reproduktory a subwoofer, liší se ale počtem prostorových reproduktorů – ty nabízejí rovnou 4. Tento typ kina se hodí do rozměrnějších místností (nad 25 m²), v nichž by menší varianta nemohla přinést kýžený efekt. 

Typy reproduktorů 

Dále se zaměřte na konkrétní modely reproduktorů. Dáte přednost klasickým nízkým reproduktorům, nebo naopak zvolíte vysoké sloupové reproduktory? První možností nikdy nic nezkazíte a navíc je levnější. Na druhou stranu sloupové reproduktory nabízejí lepší zvukový prožitek, který se pro některé může vyrovnat zážitku jako ve skutečném kině. Až tak kvalitní akustické a prostorové efekty tyto reproduktory přinášejí. 

Jisté je, že použití sloupových reproduktorů není vhodné všude. Problém nastane třeba v místnostech s vysokými stropy, protože se v nich zvuk neodráží efektivně od stropu, a tím se sníží požadovaný prostorový účinek. Pokud má váš strop více jak 3 metry, dejte raději přednost klasice v podobě nízkých reproduktorů. 

Subwoofer  

Žádné plnohodnotné domácí kino se neobejde bez subwooferu. Ten se totiž stará o to, že během sledování filmu nebo poslechu hudby bude zvuk hezky basovat a „kopat“. Díky tomu si naplno vychutnáte každý výbuch či akční přestřelku. Při výběru domácího kina se zaměřte speciálně i na kvalitu subwooferu. Nejlepším způsobem, jak si ověřit kvalitu subwooferu, je přijít si jej poslechnout přímo do prodejny.  

V případě domácích kin je osobní vyzkoušení téměř až nutností, protože jen tak lze na vlastní uši zakusit, jak kvalitní, případně nekvalitní zvuk nabízí. Pokud však z nějakého důvodu tuto návštěvu prodejny uskutečnit nemůžete, řiďte se jednoduchým pravidlem. Solidní domácí kino a subwoofer ve většině případů získáte, když vsadíte na ověřenou značku (Sony, BOSE, Yamaha apod.) a vyvarujete se těm nejlevnějším domácím kinům.

 
Kabelové x bezdrátové 

Jedním z nejvýraznějších trendů poslední doby je, že se elektronická zařízení stávají bezdrátovými. Tento trend se nevyhnul ani domácím kinům, a lze tak narazit na čím dál tím více systémů s bezdrátovými reproduktory. Jejich největší výhoda je nesporná – pomohou vám se zbavit nevzhledných a otravných kabelů, které vám jen překáží. Pokud si potrpíte na estetický vzhled a nechcete řešit další elektroniku a kabely, je bezdrátové domácí kino pro vás jednoznačně volbou číslo jedna. 

Bezdrátová domácí kina mají také dvě nevýhody, díky nimž nejsou vhodná úplně pro všechny. Jednak jsou oproti tradičním kabelovým sestavám výrazně dražší. Budete si muset připlatit několik tisíc korun. A za druhé je velmi obtížné je později vylepšit, protože se většinou jedná o uzavřené systémy. Hledáte-li levnější domácí kino, které je možné později snadno rozšiřovat o další reproduktory, vsaďte na klasickou kabelovou variantu. 

Chcete zjistit více? Přečtěte si, jak vybrat bezdrátový reproduktor.

AV přijímač 

AV přijímač se dá označit za mozek celého domácího kina. Pomocí něj probíhá celá řada důležitých procesů. Například dodává reproduktorům potřebnou energii, aby mohly fungovat, a poskytuje jim výkon k dosažení požadované hlasitosti. Zároveň se stará o to, aby se zvuková stopa dostala do vhodného reproduktoru ve správný okamžik. Prakticky žádné kvalitní domácí kino se neobejde bez tohoto zařízení zajišťujícího bezproblémové přehrávání zvuku a videa. 

Volbu tohoto přístroje rozhodně nepodceňte. Při výběru se zaměřte na nabízené funkce. Třeba na to, zda je schopen přijímat signál v digitální podobě a jestli podporuje přehrávání DVD nebo Blu-ray. Pokud je v obou případech odpověď ano, pak vám nic nebrání v jeho koupi. Tento AV přijímač plně vyhovuje současným standardům v oblasti domácích kin a televizního vysílání. Vítaným bonusem této tradiční součásti domácího kina je pak to, že si k ní dokonce připojíte sluchátka a užijete si naplno hudbu i v soukromí.  

Cena 

Pro většinu elektroniky je typické, že ji výrobci nabízí v široké cenové škále. U domácích kin to ale platí dvojnásob, protože je možné sehnat jak ty za méně než 3 tisíce korun, tak i ty za více než sedmdesát tisíc Kč. Jak se v tomto rozpětí neztratit a vybrat si skutečně takové domácí kino, které bude vyhovovat vašim potřebám? I tady platí, že byste se neměli zaměřovat pouze na cenu. S levným modelem nakonec nebudete spokojeni, protože vám nezajistí takovou kvalitu, kterou očekáváte. Domácí kino s dostatečně dobrým zvukem se pohybuje kolem 20–30 tisíc korun. 

Kromě zvuku by měla sestava nabízet i dokonale vyvážený prožitek. To znamená, že všechny reproduktory a subwoofer by měli být spolu perfektně sladěné. U levnějších modelů se lze kromě nižší kvality zvuku občas setkat také s horší vyvážeností. Dražší modely pak stojí za investici zejména těm, kteří si potrpí na bezchybný a symetrický zvuk. Pro běžného uživatele nicméně smysl moc nedávají. 

Doplňkové příslušenství 

Tradiční součástí domácího kina jsou tři přední reproduktorylevý, pravý a středový. Někteří lidé si ovšem stěžují, že díky tomuto rozmístění se v prostorovém zvuku vyskytují „hluchá místa“. Pokud i vy narazíte na podobný problém, můžete jej vyřešit zakoupením domácího kina se soundbarem, tedy podlouhlým reproduktorem, který se postará ještě o něco lepší zvukový zážitek. Tento reproduktor seženete i samostatně, nebudete mít proto problém si ho později dokoupit jako příslušenství.

Mezi další doplňkové příslušenství, které si můžete dokoupit, patří stojany na reproduktory. K tomu, aby poskytovaly maximální hudební požitek, je dobré mít reproduktory v úrovni uší, což vám poskytnou stojany. Pro zajištění ještě lepšího zvuku zainvestujte do akustické pěny, která přispěje k efektivnějšímu šíření zvuku po místnosti a tlumení rušivých zvuků z okolí. 

Jak vybrat televizi

Jak vybrat nejlepší sedací soupravu


Zdroje

Napsat komentář