Jak vybrat běžecký pás

Běžecký pás vás udrží fit během celého roku. Můžete si na něm zaběhat i v případě nepříznivého počasí, aniž byste museli chodit do fitcentra. Na trhu najdete několik typů běžeckých pásů. Výběr není složitý, pokud znáte parametry, ve kterých se odlišují. V následujícím článku se proto dozvíte, jak vybrat běžecký pás, který bude vyhovovat přesně vašim potřebám.

Běžecký pás vybírejte podle typu preferované aktivity, frekvence využívání a skladnosti. Kromě těchto vlastností porovnávejte i nosnost a rozměry běžecké plochy. Při častém používání vás bude zajímat také typ ovládání naklonění plochy pásu. Neméně podstatné jsou samozřejmě i doplňky, které vám umožní využívat další užitečné funkce.

Běžecký pás s motorem, nebo bez?

Našeho poradce výběrem začneme porovnáním běžeckých pásů bez motoru a s motorem. Rozhodnutím mezi těmito dvěma volbami byste měli začít i váš nákup.

Běžecký pás s motorem

Běžecký pás s motorem je poháněn elektrickou energií. Tento typ patří mezi dražší alternativy. Regulujete na něm rychlost a nastavení sklonu plochy. Některé modely bývají vybaveny také systémem chlazení, který umožňuje delší provoz pásu bez přehřátí.

Běžecký pás bez motoru

Běžecký pás bez motoru je vhodný na chůzi a pomalejší běh. Jelikož ho nepohání motorová jednotka, je poháněn silou cvičícího. Snadno zvolíte míru zátěže a sklon. Pokud se rozhodnete pro tento typ pásu, musíte počítat s o něco nižší nabídkou na trhu.

Parametry výběru

Je několik parametrů, podle kterých byste měli vybírat. Postupně si je projdeme.

Nosnost

Nosnost běžeckého pásu by měla odpovídat hmotnosti nejtěžší osoby, která ho bude využívat. K této hmotnosti je třeba přičíst ještě 20–30 %. Pravidelné zatěžování pásu až na hranici jeho nosnosti by mohlo snížit jeho životnost.

Rozměry běžecké plochy

Rozměry běžecké plochy určují váš komfort při cvičení. Jednotlivé modely se od sebe odlišují také svou šířkou. Správnou šířku určíte na základě toho, jaké aktivitě se budete chtít věnovat.

Šířka pro rychlou chůzi — na rychlou chůzi vám postačí běžecký pás o šířce do 35 cm. Pro bezpečný běh jsou nutné větší rozměry.

Šířka pro běžný běh — chcete-li využívat běžecký pás nejen na chůzi, ale také kondiční běhání, vybírejte z modelů se šířkou pásu do 45 cm.

Šířka pro různé rychlosti běhu — pokud chcete při cvičení měnit rychlost běhu, vyberte si model s šířkou pásu nad 45 cm. Taková šířka vám poskytne dostatek prostoru na pohyb nohou, aniž byste se museli omezovat v rychlosti či dívat, kam šlapete.

Délku běžecké plochy vybírejte podle délky vašeho kroku při běhu. Obecně platí, čím delší plocha, tím dražší bude i běžecký pás. Pro běžné běhání je vhodná délka 120 cm a více.

Odpružení  

Odpružení se postará o snížení zátěže na vaše klouby, šlachy a svalstvo. Jestli plánujete na běžeckém pásu běhat pravidelně, měli byste proto investovat do modelu s odpružením. Běžecké pásy bez odpružení jsou vhodné více na rychlou chůzi jako běh. Nejsou vybavené tlumením nárazu při pohybu. Bez odpružení se na trhu prodávají ty nejlevnější modely.

U dražších modelů, ale stále se jedná o nižší cenovou hladinu, se setkáte s odpružením pomocí gumové podložky. Ta se nachází pod běžeckou plochou a částečně tlumí nárazy při běhu. Efektivnější je však tlumení pomocí gumových bloků. Ty odpruží nejen plochu na běh, ale i celou konstrukci běžeckého pásu. Na takovém pásu se již můžete věnovat pravidelnému běhu.

Nejdražší modely v ceně nad 2 000 € disponují speciálním zdravotním odpružením. Na těchto pásech mohou běhat i osoby s poškozením páteře či kloubů.

Tip aktivity a výkon motoru

Výkon motoru běžeckého pásu se udává v koňských silách – HP. Jednotlivé modely mají výkon od 1,5 do 6 HP. Dosáhnete tak maximální rychlosti do 25 km/h. Využití tohoto výkonu ovlivňuje několik faktorů. Například nastavení sklonu, šířka pásu a fyzické předpoklady běžce.

Pokud plánujete na běžeckém pásu jen chodit, bude vám stačit model s výkonem 1,52 HP. Můžete tak vybírat z levnějších modelů bez motoru.

Pro občasné běhání vybírejte vyšší výkon. Postačí vám modely do 3 HP. Pro pravidelné běhání a náročnější sportovce vybírejte modely s výkonem nad 4 HP.

Nastavení sklonu plochy

Nastavení sklonu plochy je možné u bezmotorových i motorových běžeckých pásů. Umožní vám to tak napodobit běh v běžném venkovním prostředí. Dochází také k rovnoměrnějšímu zatížení všech svalových partií. Nastavení sklonu pomáhá kromě toho budovat lepší fyzickou kondici.

Ovládání sklonu plochy je manuální, nebo elektrické. Manuální nastavení je třeba provádět ručně. Budete muset sjet dolů z pásu a sklon upravit. Elektrické ovládání umožňuje nastavovat sklon podle přání, aniž byste museli přerušit běh.

Uskladnění

Každý běžecký pás patří mezi rozměrnější přístroje. Váš výběr proto ovlivní i vaše prostorové možnosti. Méně místa zabírají sklopné běžecké pásy, které můžete po ukončení cvičení složit a odložit do rohu místnosti či pod postel. Při koupi se informujte o způsobu skládání. Všimněte si také, zda je běžecký pás vybaven kolečky pro snazší manipulaci.

Jak správně běhat

Víte, jak správně na páse běhat a jakým chybám se vyvarovat? To se dozvíte ve videu.

Funkce a doplňky běžících pásů

Při cvičení vás jistě budou zajímat údaje o tom, kolik kilometrů jste uběhly, jak dlouho běžíte a jakou jste dosáhli rychlost. Při koupi se proto informujte, zda jejich vybraný běžecký pás bude zobrazovat. Běžecké pásy mohou disponovat i dalšími funkcemi jako měření tepu či spálených kalorií.

Propojení na počítač — kromě měření zmíněných údajů je možné tyto hodnoty následně vyhodnotit pomocí propojení s počítačem nebo smartphonem. Můžete tak například využít aplikaci virtuálního trenéra.

Bezpečnostní klíč — bezpečnostní klíč se při běhu připojuje k vašemu tělu. V případě, že při běhu spadnete, odpojí se a běžecký pás se vypne.

Madla — při běhu či chůzi oceníte praktická držadla. Někdy bývají vybaveny i snímači tepu.

Hrudní pás — slouží k přesnější měření tepu.

Větrák — funkce větrání zabezpečuje ochlazování motoru pásu. Nedochází tak k jeho přehřátí.

Audiosystém — pokud při běhu rádi posloucháte hudbu, jistě oceníte možnost jejího pouštění přímo na pásu. Takové běžecké pásy mají zabudované reproduktory.

Ventilátor – některé dražší modely mají zabudovaný ventilátor pro osvěžení vzduchu.

Vyrovnání nerovností – tuto funkci budete potřebovat, pokud chcete běžecký pás postavit na místo s nerovným povrchem.

Tlumící deska – k modelu bez tlumící desky nebo v případě, že ji potřebujete vyměnit, je možné dokoupit novou. Při výběru zkontrolujte jejich vzájemnou kompatibilitu.

Tipy na závěr

Běžecký pás vybírejte podle toho, na které činnosti a s jakou intenzitou ho budete využívat. Jiný model budete potřebovat na chůzi či občasné běhání a jiný na pravidelné cvičení. Kupujte také podle toho, kdo všechno bude běžecký pás používat. V úvahu vezměte maximální hmotnost nejtěžší osoby. Důležitým údajem je i výška, od které se odvíjí délka kroku při běhu.

Pokud kupujete běžecký pás na doma a nemáte vlastní tělocvičnu, jistě oceníte i možnost jeho skládání. V případě potřeby ho jednoduše složíte a odložíte na místo. Jednotlivé modely disponují i různými funkcemi. Předem se rozhodněte, zda chcete běžecký pás používat pouze na běhání, nebo budete chtít sledovat různé údaje. Ty vám umožní získat přehled o zaběhnutých kilometrech, dosažené rychlosti či srdeční frekvenci.

Ani tyto sportovní články by vám neměly uniknout:

Jak vybrat chytré sportovní hodinky

Jak vybrat cyklotrenažér

Napsat komentář