Sluchátka jsou nepostradatelným doplňkem pro ty, kteří rádi poslouchají muziku nebo si chtějí užít filmy, aniž by je rušilo okolí. Současným trendem jsou bezdrátová sluchátka, která jsou, díky absenci kabelu, daleko praktičtější a skladnější. Výrobci nabízí mnoho druhů a modelů těchto sluchátek, že se mezi nimi budete složitě orientovat. Proto jsme si pro vás na dalších řádcích připravili průvodce výběrem bezdrátových sluchátek, který by vám měl pomoci se v nabídce zorientovat. A díky tomu si vyberete taková sluchátka, jenž budou plně vyhovovat všem vašim potřebám.
Účel použití
Ještě než se začnete zajímat o podrobnější specifikace a kvalitu zvuku, ujasněte si, kde a jak budete chtít svá bezdrátová sluchátka využívat. Na trhu seženete různorodou škálu sluchátek podle toho, k jakému účelu jsou vyráběny. Pokud chodíte často běhat nebo cvičit do posilovny, pak se vám rozhodně budou hodit speciální sportovní sluchátka. Ta jsou vysoce odolná a pevně drží v uších. Jejich bezdrátová varianta je skvělá v tom, že se vám nebudou při cvičení nikde motat kabely, a vy si tím zajistíte skutečnou svobodu pohybu.
Dále se je možné setkat i se speciálními herními bezdrátovými sluchátky. Součástí těchto sluchátek bývá mnohdy také mikrofon, který vám poskytne možnost využívat hlasového chatu v počítačových hrách. Kromě počítačů jsou některá sluchátka kompatibilní i s herními konzolemi Xbox a PlayStation. V neposlední řadě si můžete pořídit třeba kancelářská bezdrátová sluchátka či profesionální sluchátka pro DJ. Záleží opravdu jen na konkrétní potřebě a využití. Nehledáte-li sluchátka ke konkrétnímu účelu, nebo ještě přesně nevíte, kde a jak je budete používat, nemusíte zoufat, vyrábějí se totiž i univerzální bezdrátová sluchátka.
Typ sluchátek
Dalším nezbytným krokem procesu výběru bezdrátových sluchátek je zvolení typu, který vám bude nejvíce vyhovovat. Na výběr máte ze tří možností – sluchátek do uší (tzv. špuntů), náhlavních sluchátek a bezdrátových sluchátek za uši. Největšími výhodami prvního zmíněného jsou určitě praktičnost a skladnost. Díky své malé velikosti a váze se špunty snadno přenášejí, jsou proto ideálním společníkem na cesty. Na druhou stranu nabízejí o něco horší zvuk než náhlavní sluchátka, neboť nedokáží tak efektivně tlumit rušivý hluk z okolí.
Lepší potlačení okolního hluku a vysoká kvalita zvuku patří k největším přednostem bezdrátových náhlavních sluchátek. Naopak jejich negativem jsou větší rozměry a vyšší cena. Poslední zmiňovaná sluchátka za uši jsou sice z této trojice nejméně populární, ale i tak toho mají dost co nabídnout. Nabízí totiž vysokou kvalitu zvuku a relativně dobrou skladnost. Někoho by ale od jejich koupě mohl odradit méně atraktivní vzhled.
Vyzkoušení funkčnosti
Řadu elektroniky si zakoupíte bez předchozího vyzkoušení, ale v případě bezdrátových sluchátek to určitě nedoporučujeme. Hlavní důvody k tomu jsou hned dva. Nejdříve si ověřte, jsou-li sluchátka bez problémů spárovatelná s vaším zařízením, třeba chytrým telefonem. Proto se si vyzkoušejte připojení k vašemu telefonu přímo na prodejně. V naprosto drtivé většině případů na žádné potíže nenarazíte, nicméně lepší je tento krok nepodcenit.
Druhým důvodem, proč byste si je měli předem vyzkoušet, je posouzení kvality zvuku. Tu jinak, než osobním poslechem, nezjistíte. Při zkušebním poslechu se krom samotné kvality zaměřte i na to, jestli sluchátka při vyšší hlasitosti a silnějších basech nešumí, nechrastí či nevydávají jiné nežádoucí zvuky. To je většinou jedna z nejčastějších vad.
Výdrž baterie
Máte-li v plánu bezdrátová sluchátka používat více než jenom pár minut denně, je potřeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, jakou mají výdrž na jedno nabití. Důkladně si promyslete, kolik hodin je budete aktivně využívat. Výdrž většiny dnes sluchátek se pohybuje mezi 5–10 hodinami. Výjimkou však ani ty, jež vydrží klidně déle než 30 hodin. Za delší dobu přehrávání si mnohdy připlatíte – ale není to tak vždy.
Pokud se nechcete výdrží baterie příliš zabývat, pak se porozhlédněte po náhlavních sluchátkách, které mají i vstup pro kabel a zvládají přepínat mezi bezdrátovým a kabelovým připojením. Tím, že k nim můžete kdykoliv v případě potřeby připojit kabel, se vyhnete neustálému sledování stavu baterie, a hlavně tím předejdete situaci, kdy byste při jejím vybití neměli možnost, jak dále pokračovat v poslechu hudby.
Vybavení
Bezdrátová sluchátka vypadají jako zcela jednoduché zařízení, ale není tomu tak. Často jsou vybavena praktickými doplňky a funkcemi. Oblíbená je třeba zařízení s mikrofonem, které se hodí těm, kteří mají v plánu využívat sluchátka k vyřizování telefonních hovorů. Dále se hojně prodávají sluchátka s aktivním potlačením hluku. S jejich výběrem nikdy nešlápnete vedle — díky nim si vychutnáte muziku kvalitně a zcela nerušeně.
Je logické, že bezdrátová sluchátka nemají tlačítka pro ovládání hlasitosti umístěna na žádném kabelu, jak je tomu běžně u kabelových sluchátek. Proto musí být základní ovládací prvky zakomponovány do jednoho ze sluchátek. Většina bezdrátových sluchátek je tak obdařena přepínacími tlačítky na boku, stále populárnější je ale řešení pomocí dotykových senzorů — to mají například Apple AirPods. Moderní záležitostí je také implementace hlasového ovládání, díky němuž ovládáte hlasitost či pohodlně připínáte mezi písničkami.
Cena
Cena bezdrátových sluchátek by se měla odvíjet od kvality nabízeného zvuku, množství funkcí a toho, jak často je budete používat. Pokud budete sluchátka využívat pravidelně, třeba i na denní bázi, rozhodně se nebojte a investujte do jejich nákupu i několik tisíc korun. Obecně lze říci, že většinu bezdrátových sluchátek seženete za cenu nižší než 1 000 Kč. Obzvlášť levné jsou „špunty“. Cenově se dostávají na úroveň klasickým kabelovým.
Pokud bychom se měli zmínit o částce, za kterou byste měli očekávat opravdovou kvalitu, bylo by to od 3 000 Kč a výše. V této cenové kategorii už najdete zajímavá zařízení, která nabízejí dokonale vyladěný zvuk a spoustu praktických funkcí usnadňujících jejich používání. Stejně jako u většiny elektronických zařízení, i tady vsaďte na ověřené výrobce. Mezi ně patří Apple, Sennheiser, Beats by Dr. Dre, Sony či Bose. Také se zaměřte na nákup od autorizovaného prodejce – získáte tím záruku, servis a podporu od výrobce.
Jak vybrat bezdrátový reproduktor
Zdroje
- https://www.worldwidestereo.com/blogs/wws-underground/entries/how-to-choose-the-right-pair-of-headphones
- https://www.wikihow.com/Choose-Bluetooth-Headphones
- https://www.whathifi.com/advice/how-to-choose-right-pair-headphones
- https://www.makeuseof.com/tag/buying-wireless-headphones-here-are-6-things-you-need-to-know/