Jak si vybrat lyže

Máte v plánu vybrat nové sjezdové lyže a plně si tak užívat upravenou sjezdovku nebo i náročnější terén v horách? Vašemu výběru by mělo předcházet důkladné porovnání konkrétních parametrů. Zaměřte se na výběr podle stylu vaší jízdy a prováděných oblouků. Lyže vybírejte i podle osobních parametrů, tedy podle vaší výšky a hmotnosti. Při výběru zohledněte i vaše lyžařské zkušenosti, zda jste začátečník, pokročilý lyžař nebo dokonce závodní sportovec. Mějte na paměti, že pro kvalitní lyže nehraje prim cena. Určitě tu neplatí tvrzení, že čím dražší lyže, tím lépe se vám na nich pojede.

Nezaměřujte se pouze na výběr správných lyží pro váš nebo vaše blízké, ale zohledněte k tomu i vhodné příslušenství. Kromě lyžařských hůlek je základním bezpečnostním prvkem také lyžařská helma, bez které byste neměli vyrážet ani na mírnější kopec. Důležité jsou také lyžařské rukavice, lyžařské brýle a další. Veškeré zmíněné parametry jsme pro vás sepsali a porovnali v našem článku.

Dětské lyže Salomon T1 Jr XS

Sjezdové lyže jsou určené pro malé lyžaře. Mají kompozitové jádro, aby usnadnily ovladatelnost a jednodušší zatáčení na svahu. Kromě funkčnosti jsou i ve veselém designovém provedení, aby se líbily malým lyžařům. Tento model seženete ve třech možných délkách. Doporučuje se pro děti o hmotnosti 13–45 kg a ve výškovém rozmezí 100–120 cm.


Dámské lyže Elan Wildcat 76 LS

Tento model dámských lyží je univerzální. Můžete je využít jak na upravenou sjezdovku, tak mimo ni (All mountain). Jsou vhodné jak pro rekreační lyžařky, tak i pro zkušené jezdkyně, které mají rády rychlejší jízdu. Obsahují laminované dřevěné jádro. Tento model seženete ve třech možných délkách a v zajímavém tyrkysovém provedení. Doporučují se pro ženy o hmotnosti 45–90 kg a ve výškovém rozmezí 155–170 cm.


Unisex lyže Atomic REDSTER S7

Tento model je unisex, využijí ho jak velice zdatní lyžaři, tak i lyžařky. Oproti výše zmíněnému modelu ale obsahuje tvrdší jádro a navíc dvě výztuže z titanu, které tlumí vibrace. Jedná se o tzv. slalomky, které jsou více vykrojené, takže jsou ideální pro kratší a řezané oblouky. Jsou vhodné pro opravdu zkušené lyžaře, kteří mají rádi rychlou jízdu. Doporučují se i pro příležitostné závodní jezdce. Seženete je ve třech dostupných délkách a v červeno-černém provedení.


Unisex lyže Head WC Rebels i.GSR

Jedná se o univerzální model určený pro obě pohlaví. Spadá mezi typ lyží s označením All mountain. To znamená, že lyže jsou vhodné pro nenáročné jezdce na rekreační lyžování na upravených sjezdovkách. Zároveň jsou ale svými vlastnostmi vhodnější také pro náročnější lyžaře, kteří mají rádi rychlost a jízdu na neupravených terénech. Seženete je ve třech dostupných délkách. Jsou vhodné pro jezdce o hmotnosti 60–100 kg a výšce 160–180 cm.


Dámské lyže Atomic Cloud 8

Sjezdové lyže jsou určené spíše pro ženy díky lehkému jádru poskytuje snadnou ovladatelnost. Využijí je nejen začátečnické lyžařky, ale i zkušené jezdkyně, které si chtějí užít rekreační lyžování. Tento model je určený pro upravené sjezdovky. Tyto lyže seženete dokonce ve čtyřech délkách a bílém provedení. Jsou určené pro lyžařky s hmotností 50–90 kg a s výškou 155–185 cm.


Začátečník, nebo pokročilý lyžař

měkké lyže — jsou určené pro začátečníky a rekreační lyžaře, mají měkčí jádro, to znamená, že jsou poddajnější a snadněji s nimi zatočíte. Jsou ideální pro ty, kteří jezdí pomaleji a opatrně.

tvrdé lyže — jsou určené pro pokročilé lyžaře, kteří jsou zkušení a užívají si rychlejší jízdu. Tvrdší lyže mají dřevěné jádro, které je často zesílené titanem. Manipulace na nich ale vyžaduje větší sílu a koordinaci, protože se vám s nimi může hůře zatáčet.

Výběr podle pohlaví

pánské lyže — lyže pro muže se vyrábí v největších délkách. Jsou spíše označované jako unisex modely. Do této kategorie spadají lyže pro velmi zkušené lyžaře a lyžařky. Oproti dámským a dětským modelům jsou tvrdší. V této kategorii také najdete nejvíce modelů pro rychlou jízdu nebo i pro závodní lyžování.

dámské lyže — ženské modely poznáte tak, že jsou o něco kratší, mají měkčí a lehčí jádro. Většinou mají rozšířenou špičku a užší patku, což umožňuje lepší oblouky. Také mají posunuté vázání a těžiště více dopředu, což vám umožní lepší ovladatelnost. Jsou proto vhodné spíše pro rekreační lyžařky nebo začátečnice. Ale i v této kategorii pořídíte lyže pro pokročilé. Často je seženete i v bílé, červené, růžové a podobných barvách a motivech pro ženy.

dětské lyže — lyže pro menší lyžaře mají výrazně lehčí konstrukci, měkké jádro a jsou uzpůsobené snadnému pohybu. Vypadají vlastně jako taková zmenšenina klasických lyží. Při výběru se zmařte hlavně na délku, správně by měly být alespoň o 10-20 cm kratší, než je výška dítěte (u těch hodně malých, které teprve začínají klidně o 30 cm kratší). Pro děti bude důležité i bezpečnostní vázání. V případě pádu bota sama vypne z vázání, čímž se předejde zraněním. Dětské lyže seženete je v různých designových a barevných motivech.

Výběr podle vaší výšky i stylu jízdy

Při výběru délky lyží u dospělých určitě nehraje roli pohlaví, ale spíše výška dané osoby a také typ lyží, který si volíte. Jinou výšku vyberete pro freeridové lyže a jinou například pro slalomky. Zaměřte se proto nejen na to, kolik měříte, ale i na styl a terén, kde jezdíte. Délka lyže určitě ovlivňuje vaši stabilitu. Pokud s lyžováním začínáte a nevíte, jakou délku zvolit, vyberte si lyže o 10–15 cm kratší, než je vaše postava. Jste-li zkušenější jezdec, vyberte lyže o 5–10 cm kratší. Jestli jste ale expertem v lyžování, pro vás je naopak lepší mít lyže až o 5 cm delší.

Neměly by být zase příliš krátké, jinak budou výrazně citlivé na pohyb a budete nad nimi mít menší kontrolu. Naopak ani příliš dlouhé lyže nejsou to pravé, jinak se vám s nimi bude hůře zatáčet. Nechte si poradit od odborníka v prodejně, který přesně určí délku lyží, které jsou pro vás ty pravé.

Výběr délky lyží pro děti

U dětí je tento parametr trochu složitější. Nezaměřujte se ale ani tolik na věk, ale spíše na výšku. Lyže by neměly být delší, než je výška dítěte. Akorát byste tím způsobili to, že se jim budou velmi špatně ovládat, a to je možná i nadobro odradí od lyžování. Například dítě s výškou 100 cm by v žádném případě nemělo mít kratší lyže například s délkou 90 cm. Kategorie dětských lyží se uvádí asi do 155 cm. Pokud už máte vyššího potomka, budete muset vybírat v oddělení pro dospělé.

Délka lyží pro dospělé a vyjetý oblouk (rádius)

Zaměřte se i na to, jaké oblouky při jízdě provádíte, jakým stylem jezdíte a podle toho vybírejte délku lyží. Pokud jste zvyklí na krátké ostřejší oblouky, vybírejte spíše kratší délku lyží. Jste-li zvyklí na delší oblouk, zvolte o něco delší.

Jste-li začátečník, nejspíše vám termín rádius nic neřekne a možná vás to ani nebude tak zajímat. Pokud jste ale zkušenějším jezdcem, bezpochyby už řešíte poloměr vykrojení hran lyží – podle zatížení a vykrojení vyjedete na lyžích daný oblouku. U každého typu lyží je to jiné. jestli tento parametr řešíte, vždy se zaměřte i na to, jak dlouhé oblouky jezdíte.

Výběr podle výkonnosti

rekreační lyže — tento typ lyží je přesně pro začátečníky nebo nenáročné lyžaře, kteří jezdí spíše pomaleji a opatrně. Takové lyže jsou lehčí, měkčí a uzpůsobené tak, aby se s nimi lépe manipulovalo. Jsou určené na upravené sjezdovky.

sportovní lyže — tento typ lyží je vhodný pro zkušenější a pokročilé lyžaře, kteří si užívají rychlejší jízdu na sjezdovce nebo i v náročnějším terénu. Mají tvrdší jádro někdy i vyztužené dalšími materiály.

závodní lyže — tento typ lyží je určený velmi zkušeným jezdcům, kteří je často využívají pro závodní tratě při jízdě s velkým fyzickým nasazením. jsou vhodné spíše jen pro ty, kteří mají výbornou fyzickou kondici, sílu a dokonalou lyžařskou techniku. Disponují vynikajícími jízdními vlastnostmi, mají velmi tvrdé jádro a vyšší hmotnost.

Výběr podle typu terénu

all around lyže — jde o univerzální typ lyží, které jsou spíše pro začínající lyžaře nebo lehce pokročilé. Jezdí se s nimi jen na upravených sjezdovkách.

all mountain lyže — jde také o univerzální model, ale využijete ho upravené sjezdovce, i mimo ni. Jsou měkčí. Nejsou určené pro závodní jízdy, spíše pro rekreační a sportovní využití. Ale i tak s nimi můžete jezdit celý den na svahu a užít si rychlou jízdu. Jsou vhodné i pro jízdu do hlubšího sněhu.

crossové lyže — jsou na pomezí sportovních a univerzálních lyží. Tento typ je širší ve středu lyží, aby zvládly horší sněhové podmínky. Některé modely mají i měkčí špičku, aby zvládly případné vibrace v horším terénu. Jsou určené i do terénu mimo sjezdovky.

obřačky — jsou ideální pro upravené sjezdovky. Jsou vhodné pro zkušené závodní nebo sportovní lyžaře. Rádius mají 22 až 23 cm.

slalomky — jsou vhodné spíše pro upravené sjezdovky. jsou kratší a výrazněji vykrojené, aby lyžař zvládnul krátké a řezané oblouky, stejně jako při slalomové jízdě.

freeride lyže — speciální typ lyží, které využijete především pro jízdu mimo upravené sjezdovky, ve volném terénu. Mají lehce nadzvednutou špičku, abyste s nimi zvládli lépe zatáčet i v hlubokém sněhu.

freestyle lyže — jsou daleko širší a mají zvednutou špičku i patu, aby se jezdec nepropadal sněhem. Jsou dokonce uzpůsobené pro skokanské můstky a různé triky na sněhu. Jsou proto pružnější a mají odolnější hrany, aby zvládly dopady.

Hůlky k lyžím volte důkladně

Výšku hůlek spočítáte orientačně tak, kdy číslo své výšky vynásobíte hodnotou 0,7 a vyjde vám výsledná výška hůlek, kterou byste měli mít. Mnohem lepší je ale hůlky zkusit osobně v prodejně a zjistit, jak vám vyhovují, nebo nevyhovují. Pamatujte, že při úchopu ruky za rukojeť hůlky byste mělo vaše předloktí s ramenem svírat úhel 90 stupňů. Když budete mít příliš krátké hůlky, budete se během lyžování hodně hrbit, naopak u dlouhých hůlek budete mít tendenci se hodně zaklánět dozadu. Ani jedno z toho není správné a nebude vám to při lyžování příjemné.

Další příslušenství na lyže

Věříme, že po našem srovnání už máte jasno ve výběru lyží. Nezapomeňte si k tomu ale pořídit tak bezpečnou a potřebnou výbavu. Praktickým doplňkem je vak na lyže, jenž vám usnadní jejich převoz i přenos do auta. Navíc pak lyže mimo sezónu snadno zabalíte a uložíte do vaku na další rok. Bezpečnostním prvkem je hlavně helma. Bez té byste vůbec neměli vyrážet na svah. Pořiďte si také lyžařské brýle, které vám zajistí lepší viditelnost i za zhoršených podmínek.

Zkontrolujte lyže na aktuální sezónu

Nebojte, není to nijak náročné časově ani finančně. Než ale vyrazíte na hory a zapnete boty do vázání, měli byste ještě doma zkontrolovat stav vašich lyží. Určitě nechcete, abyste pak na svahu museli řešit problém s vázáním, se skluznicí, nebo s rozbitým zapínáním na botě u vás nebo vašich dětí. Předem je pečlivě projděte a prohlédněte vázání, především bezpečností vázání u dětí. Pokud bude špatné nebo se například nebude bota správně odepínat, nechte ho včas seřídit. Ujistěte se, že jsou boty v pořádku a dají se bez problému zapnout všechny přezky. Důležité je i to, zda dítěti stále sedí velikost boty, ale i délka lyží. Není nic horšího, když vaše dítě bude mít malé boty, které ho budou celou dobu lyžování tlačit. Vše pečlivě zkontrolujte a případně zaneste do nejbližšího servisu, protože jen tak si ušetříte případné problémy na dovolené.

Závěr

Jak jste si z článku asi pochopili, výběr lyží není jen o tom, že si je vyberete pouze podle ceny nebo vzhledu. Je důležité, abyste zvážili spoustu důležitějších faktorů. Pokud jste začátečník, možná se v tom teď trochu ztrácíte, ale není to těžké. Primárně se zaměřte na styl vaší jízdy a délku oblouku, zvažte svou lyžařskou zdatnost, ale také délku lyží. Výběr pro každého se výrazně liší a je hodně individuální. Každý má jinou stavbu těla, výšku, hmotnost a je jinak zdatný lyžař. A proto výběr musíte zohlednit i s ohledem na vaše vlastní proporce, a především na výšku.

Kromě výběru lyží pro sebe nebo své blízké se ale zaměřte i na koupi vhodného příslušenství. Kromě lyžařských hůlek je důležitá helma pro vaši bezpečnost, a pak také lyžařské brýle, které vám zpříjemní výhled na svah i za zhoršených podmínek počasí.

Jak vybrat nejlepší běžky

Jak vybrat nejlepší zimní brusle

Napsat komentář