iPhone letos slaví výročí 15 let na trhu. Kam se za tu dobu posunul?

Víte, že první generace chytrých telefonů iPhone představili výrobci společnosti Apple v lednu 2007? Před lety tak vzniklo něco do té doby jedinečného a na tu dobu zcela pokrokového. Konkrétně je za tím spojeno především jméno amerického designéra a zakladatele společnosti, kterým byl Steve Jobs.

V roce 2007 započala nová éra smartphonů. Na iphonu bylo jedinečné a inovativní to, že šlo o první zařízení, které se ovládalo pouze dotykově pomocí prstů. Zároveň šlo o jediné malé zařízení, které kombinovalo přehrávač hudby, internetový prohlížeč i telefon v jednom. Šlo o multifunkční zařízen už od počátku, které vývojáři vylepšovali a vylepšují dodnes s každým novým modelem.

Jak se změnil úplné první iPhone oproti dnešnímu iPhone 13?

  • První verze iPhone — vyšla v červnu 2007, maximální kapacita paměti 16 GB. Zadní strana vyrobena z hliníku. Velikost displeje 3,5 palce. Dostupný pouze v jediném barevném provedení, a to v šedé. Vzadu jediný fotoaparát s rozlišením 2 Mpx. Podpora 3G sítě.
  • dosud poslední verze iPhone 13 — vyšla v září 2021, maximální kapacita paměti 1 TB. Zadní strana vyrobena z matného skla. Velikost displeje 6,7 palce. Je k dispozici ve čtyřech barevných variantách. Vzadu tři fotoaparáty s rozlišením 12 Mpx. Podpora 5G sítě.

Jak je to v číslech? Za 15 let na trhu vydali výrobci Apple na 32 modelů iPhone, nyní s aktuální verzí operačního systému iOS 15. Model iPhone poskytuje maximální kapacitu paměti, a to nyní dokonce až 1 TB u nejnovějších modelů. Ty vyšly v září 2021. Jakmile se dostává nejnovější model do prodeje, začne se pracovat na dalším, a proto není výjimkou, že v novém roce se na trhu objeví model iPhone 14. Dosud nejdražší model se vyšplhal na částku přes 40 tisíc korun.

Tento telefon patří právem mezi nejprodávanější na světovém trhu. Je ale velmi oblíbený i na tuzemském trhu. U nás za rok 2021 se telefony Apple iPhone SE 2020 a Apple iPhone 11 dostaly mezi tři nejprodávanější.

Na trhu najdete různé telefony od Apple, kromě nejnovějšího iPhone 13 i starší modely, a to nejen iPhone 11 a iPhone 12, ale i starší. První telefon iPhone je běžně neprodejný. Pokud byste o takový kousek ale stáli do sbírky, určitě ho ještě seženete třeba na bazarovém výprodeji.

Napsat komentář