Odporová guma je oblíbeným univerzálním pomocníkem na cvičení, a to hlavně pro domácí cvičení. Je to skladná, lehká a jednoduchá pomůcka, která má velkou škálu využití na protahování, posilování celého těla, ale i hubnutí či rehabilitaci. Každá guma se liší hlavně zátěží, která je dána odporem materiálu, ze kterého je vyrobena. Je to sice malá a nenápadná pomůcka, ale při správném používání dokáže nahradit i činky nebo i některé posilovací stroje.
Existuje celá řada cviků a využití, a proto s ní cvičení nikdy nebude nudné a stereotypní. Před výběrem byste měli zohlednit a porovnat důležité vlastnosti — typy odporových gum, materiály a síly odporu. Je důležité, abyste vybrali takovou gumu, která bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům a fyzickým schopnostem. Na trhu narazíte také na expandér, ale nepleťte si ho s klasickou odporovou gumou, protože se trochu liší. V článku se dozvíte v čem.
GymBeam — latexová odporová guma
Je to univerzální pomůcka na cvičení a protažení celého těla. Je vhodná i pro rehabilitační cviky nebo na posilování s vlastní vahou a funkční trénink. Je vyrobena kombinací latexu a polyesteru. Každá barva představuje konkrétní úroveň odporu, černá je určená pro náročné cviky s největší sílou odporu. Seženete ji i v dalších třech barvách pro lehčí zátěž. Je dlouhá 104 cm a široká 6,4 cm.
Blackroll — textilní odporová guma
Odporová guma je vhodná pro posilování spíše menších partií těla. Je ale vhodná i pro protažení a uvolnění. Je textilní, vyrobená z přírodního kaučuku. Zároveň je pratelná. Síla odporu se odlišuje barvami, modrá tady značí silnou zátěž. Tento typ seženete i v dalších barvách, a tedy i pro lehčí a střední zátěž. Její délka je 32 cm a šířka 6 cm.
Sissel — odporový expandér
Posilovací pomůcka je vhodná pro posilování svalů, ale i protahování. Tento expandér se využívá hlavně pro posilování paží, hrudníku či zad. Je vhodný také pro formování určitých problematických partií. Tento typ je dostupný ve čtyřech variantách rozlišených barvami podle odporu gumy. Délka gumy je 135 cm.
Sharp Shape — závěsný systém
Speciální závěsný systém slouží k posilování a protahování těla za pomoci vlastní váhy. Intenzita a náročnost se mění v závislosti na úhlu těla. Součástí je kovová karabina, která slouží pro snadné upevnění. Dále tu jsou přezky, díky kterým si nastavíte délku popruhů podle své potřeby. Je to velmi skladná a lehká pomůcka na cvičení, kterou můžete kdykoliv sbalit a vzít kamkoliv s sebou. Maximální nosnost systému je 150 kg.
SKLZ — odporové lano
Tento speciální expandér slouží hlavně pro náročnější tréninky. Jedná se o lano, které máte upoutané k pasu a jeho odpor vás táhne zpět. Je vhodný pro trénování výskoků, rozběhů nebo i zrychlování. Využijete ho i na posilování. Díky kroužku na pásu se na něm můžete volně otáčet. Lze ho natáhnout až do délky 6,7 metru. Poskytuje odpor v rozmezí 6,8 – 22,7 kg.
Důvody, proč si pořídit odporovou gumu
Ať už vybíráte jakýkoliv typ, zde jsou obecné výhody a důvody, proč byste neměli váhat a tuto pomůcku si domu pořídit.
Velmi dostupná pomůcka
Všechny zmiňované typy a modely jsou malé, skladné, nezaberou vám žádné místo a téměř nic neváží. Snadno je využijete doma během cvičení nebo je zabalíte s sebou do posilovny či na dovolenou. Navíc jsou cenově velmi dostupné. Většinou se jejich cena pohybuje v řádu pár stovek korun.
Ideální nástroj na doma
Pokud se rozhodujete, že začnete doma konečně cvičit a chtěli byste využít nějakou pomůcku, ale nechce se vám utrácet tisíce korun za výbavu ani drahé posilovací stroje, tohle je ideální pomůcka, se kterou si mnohdy vystačíte. Je to i skvělá alternativa za činky, guma je ideální pro posilování s vlastní vahou, pro hubnutí, zpevňování, ale i protahování nebo rehabilitační cviky. Poskytuje tolik využití, takže se s ní doma nudit nebudete. Jestli se stále přesvědčujete, proč a jak byste měli začít cvičit z pohodlí domova, přečtěte si náš článek, jak začít cvičit doma.
Zátěž pro zlepšování svých cílů
Pokud vám už posilování nebo protahování doma přijde moc jednoduché, s gumou zvýšíte náročnost prováděných cviků a každé cvičení či protahování posunete na vyšší úroveň. Každé takové cvičení vám dá možná více zabrat, ale zároveň se tím budete neustále zlepšovat, posouvat své výkony a celkově zpevňovat svaly a tělo. Tím i více podpoříte svou kondici a možná i dříve splníte své sportovní cíle, které jste si stanovili. Každá guma i expandér má různou sílu odporu, a tedy i zátěže, se kterou budete cvičit. To je většinou odlišené barvami nebo rozmezím uvedeném v kg.
Pro celkovou podporu zdraví
I takový pohyb jako je posilování či protahování s odporovou gumou má pozitivní vliv na zdraví. Ať už gumu využíváte na protahování, procvičování nebo posilování, na tom nezáleží, protože vždy tím děláte něco pro sebe a své tělo. Může se to projevit například tím, že během pravidelného cvičení postupně zlepšíte flexibilitu, pohyblivost kloubů, svalů, ale i celkové držení těla.
Typy a materiály odporových gum
Jak již bylo zmíněno v úvodu, existují různé odporové gumy, které se liší v závislosti na využití materiálu, ale i na tom, zda jsou například s úchopem, či bez. Na výběr máte tyto čtyři základní druhy:
Textilní odporová guma — tento typ je vyroben z přírodního latexu, jenž se získává ze stromu kaučuku. Je vhodný pro posilování či protahování těla. Dělí se podle síly odporu (jeho úroveň je často odlišována barvami nebo rozmezím uváděným v kg). Dělí se i podle šířky a tloušťky. Tenké gumy jsou vhodné spíše na protahování, silné gumy naopak hlavně na posilování.
Latexová odporová guma — ta je nejčastěji vyrobena kombinací latexu a polyesteru. Využívá se dost podobně jako textilní gumy, na posilování, ale i protahování či rehabilitace. Latex je oproti textilu o něco slabší, a bude mít proto i menší odpor. I tak poslouží a pomůže posílit svaly a celé tělo.
Odporová guma s rukojetí — tato guma má většinou na jedné straně karabinu pro ukotvení, ale i přezky pro nastavení délky. Na druhé straně má madla pro snadné uchycení, aby se nezařezávala do rukou. Využijete ji jak na posilování, tak protahování.
Odporový expandér — jedná se o speciální typ, který má dvě madla, mezi nimiž je natažená guma (nebo pružiny). Je o něco kratší a slouží hlavně k posilování paží, hrudníku či zad. U obou variant se zátěž reguluje nejčastěji tak, že si přidáváte, či ubíráte jednotlivé gumy (či pružiny).
Odporové lano — další alternativou je lano, které je vhodné pro intenzivnější tréninky a pokročilé sportovce. Jednoduše jeden konec k připevníte k nářadí, ale i ke stromu v případě cvičení venku. Druhý konec připevníte k pasu či hrudi a ono vás to táhne zpět. Je ideální například pro trénování výskoků, výběhů či zrychlení. Je ale určené a vhodné i pro posilování.
Co posoudit při výběru gumy
To, že vyberete dobrou odporovací gumu, poznáte tak, že jste s ní schopni provést cvik v plném rozsahu, a to i po nějakých 10—12 opakováních, a přitom cítíte protahované svaly. Pokud během napínání gumy nic necítíte, možná jste si zvolili moc lehký odpor. Vybírejte vždy s ohledem na to, zda jste pokročilý cvičenec, nebo začátečník. Určitě nepodceňte níže zmíněné parametry:
Odpor — základem výběru by mělo být posouzení síly odporu dané gumy, se kterým se vám bude dobře cvičit nebo protahovat. Rozlišují se základní úrovně, a to lehká, střední a těžká (někdy i středně lehká či středně těžká, vždy záleží na výrobci). Ty jsou nejčastěji odlišovány barvami od žluté (nejlehčí) až po černou (nejtěžší). Rozsah odporu často výrobci udávají také v kg. Pamatujte, že větší odpor není vždy zárukou nejlepších výsledků a nehodí se na provádění obecně všech cviků. Vždy vybírejte s ohledem na své možnosti, a raději mějte i více odporových gum. Ty měňte podle sebe nebo i intenzity prováděných cviků.
délka a způsob úchopu — Každá guma nebo expandér je jinak dlouhý. Některé jsou kratší a jsou určené spíše jen pro posilování horní části těla, ale jsou i delší gumy, které využijete i pro procvičování nohou a celého těla. Delší gumu si můžete i zkrátit dle potřeby a obtočit kolem zápěstí. Naopak krátkou gumu už nijak nezkrátíte a budete tomu muset uzpůsobit každé cvičení. Pokud si nejste jistí výběrem, zaměřte se spíše na lehčí či středně lehké odporové gumy, nevybírejte jako začátečník tuhé a krátké gumy, které vás spíše potrápí. Pokud si vyberete příliš tuhou a krátkou gumu, budete mít například během dřepování problém udržet pozici kolen. Na výběr máte také různé možnosti bez úchopu či s úchopem (madla, která mají měkké či pevné rukojeti).
Závěr
Hlavní předností odporových gum je to, že je to zcela prostá pomůcka, se kterou se snadno dostanete do formy. Téměř nic neváží, nezabere žádné místo, a proto ji využijete jak v domácích podmínkách, tak kdekoliv na cestách. Nabízí spoustu možností využití, ať už pro protahování, posilování, ale i rehabilitování. Gumu (nebo i expandér) využijete jak na posílení mobility a lehké protažení, tak na funkční trénink při extrémní zátěži. Při pravidelném využívání s ní procvičíte téměř každý sval a posílíte celé tělo. Výhodou je, že máte na výběr různé síly odporu, a ty můžete i měnit podle svých fyzických schopností, ale i podle dané intenzity cviků. Jaký trénink si s ní odcvičíte, to už pak záleží na vás. Pokud nevíte, jak začít, na internetu najdete nespočet videí a tréninkových plánů, které jsou zaměřené pouze na cviky a protahování s odporovou gumou.
Ke cvičení s odporovou gumou se vám mnohdy bude hodit také podložka na cvičení, ať už budete cvičit na zádech nebo třeba na kolenou. Přečtěte si náš proto článek a inspirujte se, jak si vybrat podložku na cvičení.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!