Berete občas svou kočičí společnici do auta? Víte, jak ji správně zajistit, aby byla v bezpečí ona i všichni pasažéři v autě? Mějte na paměti, že kočičí tvorové jsou známí tím, že cestování nemají moc v lásce. Proto se jim to snažte co nejvíce zpříjemnit, ať už jedete na delší, či kratší cestu. Vše podstatné, co potřebujete vědět o cestování s kočkou v autě, ať už o možnostech přepravy, o tom, jak kočku připravit do auta, ale i další důležité informace a užitečné tipy, to vše jsme pro vás sepsali do článku.
HAGEN Cabrio přepravka
Přepravní box je vhodný pro kočičí plemena všech velikostí. Je vyrobený z odolného plastu a kovu. Nahoře má madlo pro snadné přenášení. Otevírá se svrchu, a navíc poskytuje bezpečnostní prvky, které zabrání nežádoucímu otevření. Má také výrazné množství otvorů pro dostatečnou ventilaci. Je ideální například pro převážení domácího mazlíčka v autě. Box seženete ve dvou barvách, v zelené a modré. Rozměry jsou 35 cm na výšku, 33 cm na šířku a hloubka je 51 cm.
Shumee přírodní přepravka
Přepravka pro kočky je vyrobena z přírodního materiálu a zajištěna kovovými dvířky. Nahoře je úchyt pro snadné přenášení. Je vhodná spíše pro přenášení k veterináři nebo na návštěvu k přátelům. Není úplně ideální pro delší cestování v autě. Tato konkrétní přepravka je svými rozměry vhodná pro větší plemena. Má 60 cm na výšku, 45 cm na šířku a hloubka je 45 cm. Tento model seženete i v menších velikostech, a dokonce i v tmavém provedení.
IMAC klec pro kočku
Jedná se o přepravku, ve které snadno převezete kočky všech velikostí. Klec je z kovu, modré dno je z odolného plastu. Odnímatelná kovová dvířka se nachází vepředu. Podlahu snadno vyjmete, což vám umožní snadnou údržbu. Na vrchu je také madlo pro snadné přenášení. Rozměry jsou 35 cm na výšku, 30 cm na šířku a hloubka je 43 cm. Tento výrobek seženete i ve větším provedení.
Petproducts přepravní taška
Tato taška je vhodná pro přepravu malých plemen. Je vyrobena z textilie. Na boku má ucha pro snadné nošení v ruce a přenášení. Uvnitř je karabina, čímž zajistíte bezpečnost, aby vám domácí mazlíček nevyskočil z tašky. Taška je vhodná spíše pro kratší přenášení než na dlouhé cesty autem, protože nezajistí takovou bezpečnost jako přepravní box. Údržba tohoto materiálu je snadná, bez problému ji vyperete v pračce. Rozměry jsou 29 cm na výšku, 29 cm na šířku, hloubka je 45 cm.
Petproducts přepravní taška
Přepravní taška je vhodná pro cestování s malými plemeny. Materiálem je polyester, který zajistí snadnou údržbu. Na tašce jsou ucha z obou stran, ale i popruh pro snadné přenášení. Z boku jsou větrací otvory ze síťoviny, a dokonce i síťová dvířka, což zajistí dostatečnou ventilaci. Rozměry jsou 30 cm na výšku, 25 cm na šířku a hloubka je 43 cm.
Přepravka pro kočku
Kočka by (stejně jako i jiní domácí mazlíčci) by se nikdy neměla pohybovat ve voze na volno. Nejen, že to odvede řidičovu pozornost, ale v případě nehody se nezajištěná kočka velmi snadno zraní. Pořiďte ji vhodnou speciální přepravku, která zajistí bezpečnost pro ni, ale i pro ostatní cestující ve voze. Nejlepší volbou jsou přepravní boxy z tvrdého plastu, které snadno vyčistíte, lehce je přenesete, a navíc se nijak nepoškodí. Možná to vnímáte jako něco, kde kočku zavíráte do malého prostoru a trápíte jí. Opak je pravdou, nechte ji v boxu po celou dobu, protože jen ten ji nejlépe ochrání po celou dobu jízdy. Tento způsob přepravy využijete nejen do auta, ale třeba do vlaku, letadla či dalších dopravních prostředků. Další variantou jsou například proutěné koše nebo textilní cestovní tašky. Obojí možná vypadá dobře, ale není to tak spolehlivé a nezajistí dostatečnou ochranu. Tyto varianty jsou vhodné buď pro cestování na kratší vzdálenosti nebo pro přenášení k veterináři či k rodině.
Při přenášení dbejte na to, aby vám přepravka při chůzi nenarážela do nohou. Až ji dáte do auta, zajistěte ji bezpečnostním pásem nebo ji uložte do prostoru pro nohy za přední sedadlo, čímž jí zajistíte a zamezíte nechtěným otřesům za jízdy. Můžete ji také uklidnit tím, že přes box přehodíte deku, prostěradlo nebo ručník. Tím zajistíte, že nebude tolik vnímat neznámí věci a cizí prostředí a lépe se uklidní.
Další možnosti zajištění ve voze
Kromě výše zmíněných možností přepravních boxů či tašek existují i další alternativy. Na trhu najdete například také přepravní batoh na kočky či postroj pro kočky do auta. Ten jí jednoduše obléknete na trup a pak ho upevníte do bezpečnostního pásu. Tím kočce zabráníte volnému pohybu ve vozu. Zároveň ji ochrání při prudkém brzdění nebo nárazu.
Jak připravit kočku na cestu
Jak již bylo zmíněno v úvodu, některé kočky cestování a přepravování v autě nesnáší moc dobře, jsou napjaté, nervózní a ve stresu. Měli byste je na tom předem připravit a zajistit jim co nejpříjemnější atmosféru. Víte, že i kočce se může dělat za jízdy nevolno? Proto ji těsně před jízdou nepřekrmujte, poslední jídlo jí dopřejte asi 6 hodin před odjezdem. Nechte ji ale dostatečně napít, a to hlavně, pokud nejen v létě během horkých dnů. Některé kočky za jízdy dokonce zvrací a jsou ve výrazném stresu. V takových případech se raději poraďte se svým veterinářem, ať kočce zbytečně neubližujete.
Pokud plánujete první cestu v přepravním boxu, nechte kočku, ať se s ním pár dní před odjezdem seznámí. Dejte dovnitř její oblíbenou deku nebo hračky. Postupně si na něj zvykne, a začne to vnímat jako známé a uklidňující místo a v autě pak bude v klidu. Úplně nejlepší metodou je, pokud budete přepravku doma uchovávat tak, jako by byla přirozenou součástí bytu, aby na ní kočka byla zvyklá.
Pozor na teploty v autě
Dejte si pozor nejen na teplotu a počasí venku, ale především i uvnitř vozu. Vysoké teploty v autě nejsou zrovna to nejlepší pro vás ani vaši kočku. Pokud si budete někde dělat zastávku na záchod či na kávu, zaparkujte vždy na odpočívadlo nejlépe do stínu a pootevřete okno. Nenechávejte kočku nikde dlouho samotnou v uzavřeném prostoru, kde by se mohla přehřát. Uvnitř vozu na přímém slunci výrazně rychle stoupá teplota, a kočka by mohla dostat během chvilky šok. Zároveň se vyvarujte průvanu, ale i výraznějšímu chladu z klimatizace. Teplotu nastavte tak akorát, aby vám bylo příjemně. Dělejte pravidelné zastávky a dávejte občas kočce napít. Nijak ji ale nekrmte, to jí nebude dělat dobře.
Užitečné tipy
- Pokud budete dávat kočku poprvé do přepravního boxu, nechte ji před odjezdem, ať ho prozkoumá a zvykne si na něj (vložte do něj deku a oblíbené hračky).
- Kočku (stejně jako psa) nikdy nenechávejte delší dobu zavřenou samotnou ve voze na přímém slunci.
- Kočku nijak za jízdy nekrmte, může ji být nevolno. Za to jí dávejte dostatečně napít, a to nejen v horkých dnech.
- Kočka je tvor, který má rád známé prostředí a svoje osobní věci. Zabalte jí na cestu to, co má ráda (oblíbená deka, hračky, miska atd.).
- Přepravku vždy před cestou připravte. Dejte do ní používanou deku s pachem kočky, oblíbené hračky a pamlsky, dovnitř můžete stříknout také kočičí feromon, a to asi 30 minut před odjezdem (ten kočku přiláká dovnitř).
- Plánujete-li s kočkou dovolenou, dokonce v zahraničí, před cestou musíte navštívit svého veterináře. Ten provede nutná očkování (proti vzteklině) a zařídí cestovní pas (případně mikročip, kdyby se vám kočka ztratila). Pro všechny případy si dohledejte také nejbližšího veterináře v místě pobytu.
Závěr
V článku jsme vám shrnuli důležité informace o tom, jak byste měli kočku převážet ve svém autě, jak ji zajistit, ale také, jak ji předem připravit na cestu. Kočka je citlivý tvor, který je zvyklý na své prostředí a pohodlí domova, a naopak z cestování do neznáma je často rozladěná a ve stresu. Může ji být dokonce nevolno. Zajistěte proto před odjezdem vše tak, aby se cítila dobře, zároveň aby byla v bezpečí ona, i všichni pasažéři ve voze. Nenechte ji volně pohybovat v autě, ať nerozptyluje řidiče a neublíží si v případě nehody či prudkého brždění. V závěru jsme vám také shrnuli důležité tipy, které se vám určitě budou hodit, ať už jedete na kratší vzdálenost, nebo i na delší cestu na dovolenou.
V minulém článku jsme sepsali také, jak bezpečně cestovat se psem v autě.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!