Jak vybrat povlečení

To, jak kvalitně si v posteli odpočineme nebo se tam vyspíme, ovlivňuje i prostředí, které si vytvoříme. Proto i výběr kvalitního povlečení je důležitý. Zaměřte se proto na výběr textilie nejen v podobě prostěradla, ale i povlečení. Víte ale, jak takové textilie vybírat a na co se při nákupu zaměřit? To si detailně rozebereme v tomto článku.

Na trhu je ale opravdu bohatý výběr lůžkovin. Dejte si proto s výběrem načas. Nevybírejte jen podle ceny. Primárně se zaměřte na rozměry polštáře i deky, kterou používáte. Dále zvolte vhodný materiál. Nezapomeňte ani na design. Vy budete do těchto textilií uléhat a koukat na ně každý den, proto se vám musí líbit. V tomto článku jsme pro vás sepsali, jaká kritéria výběru byste měli zvolit, a sepsali jsme jednotlivé materiály povlečení, mezi kterými můžete vybírat. Zaměřili jsme se i na péči o povlečení a v závěru článku najdete nějaké užitečné tipy.

Rozměry povlečení

Zásadním kritériem při výběru je vhodný rozměr pro váš polštář i deku. Máte jen velký, nebo i malý polštář? Máte vlastní deku, nebo spíte pod jednou přikrývkou pro dvě osoby? Rozměr základní přikrývky pro jednoho je 140 x 200 cm. Dlouhá přikrývka pro dva je velká 200 x 220 cm. Na trhu ale seženete i prodloužený typ o velikosti 220 x 240 cm.

I rozměrům u polštářů věnujte dostatečnou pozornost, protože na trhu dnes existuje nepřeberné množství velikostí. Klasický polštář má ale rozměry 70 x 90 cm. Někteří výrobci se ale dnes zaměřují i na přikrývky a polštáře na míru a vyrobí vám povlečení i na prodloužené verze nebo atypické míry, které třeba v běžném obchodě neseženete.

Materiál

Rozměr jste určili, můžete se zaměřit na vhodný materiál. Na trhu dnes existuje spoustu materiálů i jejich variací. My se ale zaměříme na šest základních. Každý má své výhody a nevýhody. Jaké to jsou?

Bavlna

Je to jemný a na dotek příjemný materiál, který vám zajistí kvalitní povlečení. Je měkký, pružný a skvěle saje pot. Bavlnu můžete prát i na vyšší stupně, dokonce snese i žehlení na vysokou teplotu. Nevýhodou je, že se ale dost mačká a přirozené barvy na přímém slunci postupně blednou. Pro své vlastnosti je ideální hlavně v letních měsících.

Na trhu se dnes ale setkáte i s dalším řešením v podobě bio (organické) bavlny. Jde sice o dražší materiál oproti klasické bavlně, ale za to je jemnější a zároveň kvalitnější. Při jejím zpracování se nepoužívá žádná chemie, a díky své nejvyšší kvalitě je vhodná pro alergiky.

Flanel

I tohle je jemný materiál, který je příjemný na dotek, protože obsahuje bavlněnou tkaninu. Jeho nespornou výhodou je hřejivost, neboť dobře izoluje teplo. Zároveň dobře odvádí pot. Nevýhodou je naopak jeho složitější údržba. Měli byste používat speciální změkčovadla a aviváže a prát ho jen na menší otáčky, jinak hrozí polámání vláken v tkanině. Po vyžehlení je ale, oproti bavlně, déle hladký. Pro své vlastnosti je proto ideální pro zimní měsíce.

Krep

Tento kvalitní materiál nemusí být všem příjemný na dotek, protože je to hrubší krepatá tkanina. Má ale všechny skvělé vlastnosti bavlněného materiálu. Oproti bavlně se ale nemusí žehlit, protože po praní rychleji schne a nijak se nemačká. Navíc nabízí dobrou izolaci i savost. Je proto vhodné pro všechna roční období.

Satén

Tento materiál se vyrábí z bavlny, ale pro svůj charakteristický lesklý vzhled působí hodně luxusně. Jeho výhodou je jeho termoizolace, protože v zimě vás zahřeje a v létě se v něm nebudete přehřívat. Není ani náročné na údržbu. Perte ho nejlépe naruby maximálně na 60 °C. Většinou je potřeba ho žehlit. Dnes ale existuje i jeho druh s označením Mako, a ten seženete v nežehlivé úpravě.

Mikrovlákno

Tento typ se vyrábí ze 100% polyesteru. Je nemačkavý a rychle schne. Není nijak náročný na údržbu. Je navíc antialergenní, takže je ideální pro osoby, které trpí astmatem nebo různými alergiemi. Navíc umí držet teplo, a proto vás překvapí svou hřejivostí. Zároveň je ideální i na léto, protože se v něm nebudete přehřívat. Oproti mikroplyši je to velmi lehký a hladký materiál. Hodně se z něj vyrábí i další textilie jako ručníky a utěrky.

Mikroplyš

Tento materiál je podobný jako předchozí, také se vyrábí ze 100% polyesteru. Jejich rozdílem je ale to, že tento materiál je chlupatý a poskytuje vysokou hřejivost. Proto je vhodný hlavně na zimu a do chladných místností. Z mikroplyše se vyrábí třeba i deky, župany a další oblečení. Je hrozně příjemný na těle, protože je opravdu hebký a jemný. Navíc má skvělé termoregulační vlastnosti a je ideální pro alergiky.

Bambus

Jedná se o jemný materiál, který je vyráběný kombinací bavlny a bambusových vláken. Hlavní výhodou jsou antialergické a antibakteriální účinky. Bambus navíc skvěle saje vlhkost a je prodyšný. Navíc je výrazně jemný a hebký na dotek. Pro své účinky je ideální pro použití po celý rok. S údržbou také nebudete mít problém. Stačí ho jen lehce přežehlit. Pro své savé účinky je ideální pro ručníky, župany nebo sportovní oblečení.

Design

Když už jste se rozhodli pro rozměry a materiál, zaměřte se i na další neméně důležitý faktor, na vzhled. Vybírejte podle oblíbených barev, podle zajímavých vzorů či provedení nebo dle aktuálních trendů. Vy budete do ložního prádla uléhat každý den, proto se vám musí líbit.

Barvám pro rok 2021 vládnou sytá žlutá a šedá. Šedá je spíše neutrální a dá se využít téměř kdekoliv. Naopak žlutá je výrazná a může působit až agresivně. Proto spolu v kombinaci budou působit velmi dobře.

Možná se vám líbí jednoduché a nevýrazné povlečení, které neurazí. Nebojte se ale ani výraznějších kombinací, třeba v podobě geometrických tvarů nebo vícebarevných provedení. Velkým hitem jsou i tematická povlečení, různá sváteční (například vánoční), s vyobrazením pohádek pro děti nebo oblíbenými motivy filmů pro dospělé. Zajímavé je i čistě bílé povlečení, které se nijak neokouká a je vhodné po celý rok. Jen je riskantní v takovém povlečení ležet a jíst. Jaké je to vaše oblíbené?

Zapínání

Možná vám toto kritérium výběru nepřijde tak podstatné, ale i nad správným zapínáním byste se měli zamyslet, protože to vám může usnadnit převlékání postele. Na trhu se dnes setkáte s různými možnostmi na knoflík, zip nebo i s tzv. hotelovým uzávěrem, což není nic jiného než povlékání na kapsu.

Péče o povlečení

Nezapomeňte každému povlečení věnovat náležitou péči, aby vám vydrželo kvalitní co nejdéle. Zaměřte se na správné praní a případně i sušení. Vždy se ale řiďte informacemi na etiketě, kterou výrobce uvádí. Lůžkoviny nejsou většinou vhodné do sušičky.

Víte, jak správně prát? V tomto článku vám poradíme vše podstatné, abyste věděli, jak správně naplnit pračku, jak prát různé druhy oblečení a materiálů, kdy volit prášek a kdy vynechat aviváž a mnohem více.

Užitečné tipy

  • Povlečení vždy vybírejte s ohledem na rozměry, vhodný materiál, ale i design
  • Nové povlečení vždy nejprve vyperte (spíše perte naruby), než ho použijete, může být zaprášeno z výroby
  • Jednotlivé materiály vyžadují specifickou péči, vždy si čtěte etiketu ohledně praní i žehlení
  • Perte vždy na doporučenou teplotu na etiketě, nikdy nedávejte vyšší teplotu, jinak se prádlo srazí nebo postupně vybledne
  • U praní povlečení se většinou nedoporučuje používat aviváž, protože může poškodit přirozené vlastnosti materiálu
  • Povlečení se nedoporučuje sušit v sušičce, protože vysoké teploty mohou poškodit vlákna jemného ložního prádla (vždy se ale dívejte na symboly na etiketě povlečení)
  • Většina materiálů vyžaduje i žehlení. Jedině krepové povlečení je nemačkavé a žehlit ho nemusíte

Závěr

Už víte, jak správně vybírat ložní prádlo? Nenechte se při výběru ovlivnit jen cenou nebo oblíbenou barvou. Důležitější je hlavně materiál a rozměry. Nezapomeňte si vybrat i dobré zapínání, které vám bude vyhovovat. Přeci jen ho čas od času převlékáte a špatné zapínání vás jen zdržuje. Povlečení byste měli měnit nejlépe každých 14 dní. V případě, že jste nemocní, třeba i třikrát do týdne.

Napsat komentář