V druhé polovině dubna společnost Apple ohlásila příchod nové technologie, a to speciálního čipu, který nese název AirTag. Jde o malé zařízení, které má pouze jednu konkrétní funkci. A co se jedná?
Je to malá vychytávka zhruba o velikosti větší mince, která funguje jako lokalizační čip. Snadno ho připevníte na klíče, k peněžence nebo třeba na batoh a pokud vám někam zapadne nebo se vám ztratí, nebudete mít problém daný předmět dohledat.
Na trhu najdete spoustu čipů s tou samou funkcí. V čem tedy spočívá výhoda AirTagu? Není to ani tak o technologii uvnitř této malé vychytávky, ale spíše o spárování s vaším iPhonem nebo iPadem (nelze ale spárovat s Macbookem). Samotný AirTag totiž nevysílá žádný GPS signál. Na to je moc malý a byl by rychle vybitý. Místo toho zařízení vysílá šifrovaný signál skrze Bluetooth technologii (nepotřebujete Wifi připojení ani mobilní data), což využijete pro standardní vyhledávání. Chcete-li ale využít mimořádně přesné hledání, je potřeba vlastnit iPhone od 11. řady a výše. Taková zařízení mají speciální čip U1 a technologii UWB (to samé je uvnitř vyhledávacího čipu). Toto vyhledávání využijete ve vzdálenosti 10 metrů a méně. Na vašem zařízení se pak zobrazí šipka se směrem, kudy jít a přesná vzdálenost, jak daleko se od vás AirTag nachází.
Pokud se vám stane, že ztratíte například batoh nebo peněženku, u nichž budete mít umístěný AirTag, snadno ho skrze telefon nahlásíte jako ztracený. V ten moment se začne signál z čipu hlásit všem iOS zařízením, které kolem něj projdou. A je dost velká pravděpodobnost, že na něj někdo narazí, protože osob, které využívají iOS zařízení je všude kolem nás spoustu. Výhodou je i to, pokud někdo jiný nalezne například váš ztracený AirTag. Stačí, když ho přiblíží ke svému iOS zařízení a zobrazí se mu údaje, jako je sériové číslo nebo název AirTagu. Snadno vám pak takový člověk nahlásí, že ho našel.
Nevýhodou může být naopak to, že k označení ztraceného AirTagu dojde automaticky po třech dnech, kdy není čip v blízkosti se spárovaným zařízením. Není proto vhodné, abyste čip umisťovali k předmětům, které budou delší dobu daleko od vás.
Ve svém spárovaném zařízení pak můžete snadno sledovat polohu čipu na mapě. Dále má v sobě zabudovaný mikrofon, takže ho skrze telefon můžete prozvonit (je to spíše slabší signál pro využití na pár metrů).
Pro lepší představu, tento malý čip má pouhých 11 gramů a průměr necelých 32 mm. Možná také oceníte to, že má certifikaci voděodolnosti IP 67, to znamená, že vydrží až půl hodiny v metrové hloubce. Uvnitř zařízení se nachází vyměnitelná knoflíková baterie (CR2032), jejíž výdrž je až 1 rok. Nejde o žádnou speciální baterii, ale seženete ji kdekoliv za pár korun.
Zaujala vás nová technologie AirTag a chtěli byste ji vlastnit? V nabídce je aktuálně jeden čip, nebo rovnou balení po 4 kusech. Na svůj AirTag si dokonce můžete nechat vygravírovat jakýkoliv emoji symbol podle vaší preference. Zároveň si bez problému vyberete barevnou klíčenku nebo poutko pro svůj vlastní AirTag.