Doba, kdy si lidé museli vzít kosu na záda a pokosit zahradu nebo další pozemky a propotit tak nejedno triko, je dávno pryč. Dnes jde o to odpočinout si na své zahrádce s perfektně upraveným trávníkem, který vynikne i v blízkém okolí. Ale zkušení zahrádkáři vědí, že pěkný trávník si vyžaduje velkou míru péče a údržby. Proto je důležité si zvolit správný typ zahradní techniky, mezi kterým by rozhodně neměla chybět zahradní sekačka. Bez ní nedocílíte bezchybného trávníku na vlastní zahradě. Jaká by měla být? Hlavně výkonná, snadno ovladatelná a odpovídající vašim potřebám a nárokům.
Vybrat si ale tu správnou zahradní sekačku není až tak jednoduché. Pamatujte, že si ji nekupujete na jednu sezónu. Je proto důležité, aby nejen dobře pracovala, ale aby i něco vydržela. Pokud si její výběr během několika let nechcete vyčítat. Situaci nezlehčuje ani fakt, že na trhu existuje mnoho výrobků s různými parametry a cenami. Na jedné straně je to výhoda, protože máte širokou škálu a vyberete si přesně to, co potřebujete a co při práci oceníte. Na straně druhé, je tu nutnost vyznat se v nabízených parametrech. O jakých parametrech je řeč? Na základě čeho rozdělujeme zahradní sekačky? V článku jsme pro vás připravili přehled toho nejdůležitějšího, co byste měli před nákupem zvážit.
Základní rozdělení zahradních sekaček
Většina laiků si myslí, že čím je sekačka větší, tím méně práce. Realita je ale úplně jiná. Zaměřte se na kompromis mezi velikostí, plochou na sečení a cenou – aby se člověk velmi neupracoval, a také, aby sekačka dělala přesně to, co se od ní očekává. Velká zahradní sekačka patří jen na velké plochy. Tam, kde se s ní nebudete muset vyhýbat různým terénním překážkám a nerovnostem. Stejně tak velké samojízdné sekačky nabité funkcemi jsou sice na pohled pěkné, ale tento typ na zahradě nejspíše pořádně nevyužijete a spíše si jen připlatíte.
Hlavním rozdílem zahradních sekaček je jejich dělení dle typu pohonu – benzinové, elektrické, akumulátorové a ruční. Každý pohon má své výhody, ale i nevýhody, proto se hodí jen pro určitý typ zahrady.
Benzinové zahradní sekačky
Pohon jim zabezpečuje spalovací motor. Nepotřebují připojení k elektrické síti, a proto jsou mobilnější. To je zároveň i největší výhoda benzinových sekaček. Můžete je používat i tam, kde není přístup k elektřině a snadno si poradí i s terénními nerovnostmi. Ale při práci dávejte pozor, abyste sekali po vrstevnicích a ne přímo z kopce nebo do kopce. Jinak hrozí, že se olej nedostane do motoru a mohl by se proto zadřít. Dalším problémem je zde sklon nádrže na palivo – benzinovým sekačkám někdy vynechává motor i přesto, že mají v nádrži dostatek paliva. Na sklon nádrže si dávejte pozor, protože někdy je příčinou, že se do motoru nedostává palivo. Jejich nevýhodami je také zvýšená hlučnost, větší váha a větší nároky na údržbu.
Elektrické zahradní sekačky
Oproti tomu u elektrických zahradních sekaček jsou výhody a nevýhody přesně opačné, než u těch benzinových. Zdroj energie, tedy elektřina získaná z klasické zásuvky, je zároveň i jejich hlavním omezením. Po celou dobu sečení musí být připojená pomocí kabelu, a to vás může výrazně omezovat v pohybu. Hlavně v jeho rozsahu. Kabel si sice prodloužíte, ale tím zároveň zvýšíte i nepohodlí sečení – musíte dávat větší pozor, abyste náhodou kabel nepřesekli. Právě kvůli tomuto omezení napájecího kabelu jsou elektrické sekačky vhodné především jen pro menší zahrady. Svoje tu sehrává také menší výkon než u benzinových. Jejich velkým pozitivem je nízká hmotnost, snadná manipulace sečení a údržba provozu. Poradí si i s kopcovitým terénem. Výhodou je i to, že nemusíte dávat pozor na sklon kvůli nádobě na palivo. I náklady na sečení jsou výhodnější oproti předchozí. To jisté samozřejmě platí i pro hluk, který je zde neporovnatelně menší.
Akumulátorové zahradní sekačky
Tyto jsou velmi podobné těm elektrickým, ale odpadá zde nutnost elektrické zásuvky a napájecího kabelu. O potřebnou energii motoru se stará akumulátor. Také jsou podobně tiché jako elektrické sekačky. Na druhou stranu jejich nevýhodou je poměrně nízký výkon a omezená doba sečení. Potom, co dojde sekačce energie, musíte ji nabít. Tento typ je proto, podobně jako u elektrických sekaček, vhodný jen pro menší zahrádky.
Ruční zahradní sekačky
Jak z názvu vyplývá, u tohoto typu sekaček jste odkázaní na vlastní pohon. Musíte ji tlačit před sebou bez pomoci motoru, proto se doporučuje jejich používání jen na malých plochách s minimem převýšení. Hlavní výhodou jsou jednoduchost, nemusíte je prakticky udržovat (samozřejmě až na občasné čištění), a nízká cena.
Rozdělení podle způsobu sečení trávy
Způsob, jakým sekačka seče váš trávník, je stejně důležitý jako jeho pohon. I zde platí, že každý typ má svoje výhody i nevýhody. Většinu způsobů sečení je přitom možné najít u benzinového i elektrického pohonu. Každý může vybrat přesně to, co potřebuje pro požadovaný výsledek.
Rotační
V současnosti jde o nejrozšířenější typ sekaček. Jsou totiž univerzální. Dokonce jsou vhodné i na sečení vysoké trávy. Nože jsou uložené pod tělem sekačky a otáčejí se vodorovně ve směru hodinových ručiček. Jde o rotaci. Taky je možné si nastavit výšku sečení, takže je velmi snadné pokosit trávník přesně podle vašich představ. Jejich jedinou nevýhodou je, že neposečou trávu blízko překážky, například u obrubníku.
Bubnové
Namísto rotujícího nože obsahují buben, ve kterém jsou umístěné nože na sečení trávy. Při otáčení bubnu potom dochází i k pohybu nožů. Bubnové sekačky jsou vhodné především na sečení vysoké trávy, tedy je ideální na sečení takových ploch, které stačí posekat jen párkrát za sezónu. Například na sečení menší louky. Nehodí se tam, kde se plánujete starat o trávník pravidelně. Obvykle nejsou vybavené ani košem na sběr pokosené trávy a trávu tak nechávají volně na zemi.
Vřetenové
Jde o speciální typ sekačky, která se používá k dokonalému střihu trávníku. Vřetenové sekačky jsou vhodné hlavně tam, kde stříháte trávník velmi často a kdy potřebujete zkrátit výšku trávy jen o malý kousek. Pokud ale nemáte v plánu kosit trávu každé 2–3 dny, tento typ není nic pro vás. Centrum sekacího systému tvoří pevný nůž, na který jsou napojené další spirálové nože na vřeteně. Jeho pohybem a otáčením dochází k odsekávání trávy, která je potom krásně rovná a neroztřepená. Jejich nevýhodou je poměrně komplikované broušení nože a servis, za který si připlatíte.
Lištové
Srdce lištové sekačky tvoří dlouhá lišta, ve které jsou proti sobě umístěné dva pohybující se nože. Jde o poměrně jednoduchý systém sečení, který je určený především pro rozsáhlé rovné plochy. Má největší šířku záběru ze všech typů sekaček.
Strunové
Jde o typ, se kterým dokážete posekat trávu i v náročnějším terénu, případně se hodí pro vysekání zbytků trávy u plotu nebo obrubníku. Nehodí se pro sečení velkých ploch, bylo by to časově velmi náročné. Je možné je považovat spíše za doplněk rotačních sekaček. Na sečení trávy nevyužíváte nože, ale ostrou a pevnou strunu, která velkou rychlostí rotuje. Principem se podobá křovinořezům, ale ty jsou větší a mají trochu jiný účel použití.
Robotické
Nemáte čas na pravidelné sečení svého trávníku? Chodíte domů z práce pozdě a jste unaveni? V tom případě oceníte robotickou sekačku. Jejich jedinou větší nevýhodou je vyšší cena. Na druhou stranu získáte tichý produkt, který nepotřebuje benzín a nemá kabel. V mnohých jsou také zabudované užitečné funkce jako například mulčování. Tím pádem se nemusíte starat ani o posečenou trávu.
Součásti sekaček, kterých je třeba si všímat
Zahradní sekačka se skládá z několika důležitých částí, které se od sebe odlišují materiálem, ze kterého jsou vyrobené a také cenou. Jako první zmíníme sběrný koš. Ty menší přístroje mají objem koše okolo 30 litrů, u větších to může být i 70 litrů. Velký koš nemusíte tak často vyprazdňovat, ale hůře se s ním manipuluje, takže je dobré zvolit rozumný kompromis. Pokud máte menší zahrádku, postačí vám i menší koš. Většina košů je z plastu, cože je v tomto případě považovaný za jakýsi standart – dobře se udržují a čistí. Existují i koše z textilu, ale tam už tak jednoduchá údržba není.
Další důležitou částí jsou kolečka. Mnozí je sice opomíjí a podceňují, ale to se nevyplácí. Zde je důležitá hlavně jejich velikost – čím jsou větší, tím lépe se s nimi jezdí v terénu. Věnujte pozornost i materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Například plastové se nehodí do náročnějšího terénu. Oproti tomu ty s kuličkovým ložiskem už ano, ale jsou pochopitelně dražší. Také madlo může být kovové nebo plastové. Výhodou plastu je nízká cena a lehkost, nevýhodou může být jeho slabší výdrž. Kovové jsou sice těžší a dražší, ale je velmi těžké je poškodit. A přenášejí méně vibrací od motoru do ruky.
Také se platí věnovat pozornost podvozku sekačky (šasi). Podobně jako při madle nebo kolečkách, i podvozek může být z plastu, kovu nebo z různých slitin. Plastová varianta je pochopitelně nejlevnější, ale sekačky s plastovým podvozkem se nehodí do náročného terénu, protože se snadno poškodí. Každý kontakt s kamenem nebo větví totiž může znamenat problém. Z části se to dá vyřešit hliníkovým podvozkem, který je navíc odolný i proti korozi. Nejodolnější je ocel s nerezovou úpravou povrchu, ale počítejte s vyšší cenou.
V neposlední řadě je zde otázka motoru sekačky. Jde o srdce tohoto přístroje. Elektrické a akumulátorové sekačky pohání elektromotor, v případě benzinových jde o klasický spalovací motor. Výkon motoru je přitom poměrně variabilní. Ty nejslabší ho mají okolo 1,5 kW, ty výkonnější i 10 kW a více. U benzinového pohonu je důležité si všímat velikosti nádrže na palivo. Všeobecně platí, že čím větší kapacita, tím lepší. Pokud máte malou zahrádku, tak jedno tankování vám může vydržet i celou sezonu. U elektrického pohonu vezměte do úvahy délku elektrického kabelu. V průměru se pohybuje okolo 10 až 15 metrů. Máte-li větší zahradu, pravděpodobně vám to stačit nebude. Naštěstí je tu od toho prodlužovací kabel. U akumulátorových je důležitá kapacita akumulátoru a jeho typ. Díky větší kapacitě můžete pochopitelně i déle sekat. Většina modernějších výrobků je vybavená akumulátorem typu Li-on, kterým nevadí dobíjení i v neúplně vybitém stavu.
Důležité parametry zahradních sekaček
Když už jste vybrali typ sekačky a jednotlivé součástky, vezměte do úvahy i další faktory jako výkon, pojezd nebo šířku záběru. Jak jsme již zmiňovali, svoji roli hraje i velikost zahrady.
Výkon
Do kopcovitého terénu budete potřebovat větší výkon než na rovný terén. Vezměte v úvahu i to, že pojezd přesune část výkonu jinam než do sekacích nožů. Navíc, čím širší má sekačka záběr, tím více energie a síly je třeba vynaložit na dostatečně rychlý pohyb nožů. U elektrických sekaček se výkon vyjadřuje ve wattech (W). Dobrým průměrem je, když má sekačka alespoň 2000 W. Někdy se setkáte i s jednotkou HP – koňská síla. Převod mezi těmito jednotkami je následující: 1 HP = 745,7 W. U benzinových sekaček se výkon, podobně jako u aut, vyjadřuje v kW, případně ve zmíněných koňských silách. Ty nejvýkonnější mohou mít výkon i 8 HP a více (okolo 6,5 kW). V průměru pro střední a menší zahrady stačí i 5 až 6 HP. Naopak, u větší zahrady myslete na větší výkon a také na pojezd, kterým vám výrazně usnadní práci.
Šířka záběru zahradní sekačky
Tento parametr závisí hlavně na ploše zahrady. Proto si alespoň orientačně vypočítejte její rozměr. Také vezměte do úvahy členitost terénu. Možná se vám zdá, že čím větší záběr, tím lepší. Ale u nerovností terénu by vám takový záběr mohl začít vadit. Menší záběr lépe kopíruje terén. Pokud je na vaší zahradě mnoho úzkých přejezdů mezi kameny, keříky nebo stromy, volte takový záběr, abyste se s přístrojem dostali i na taková místa. U velikosti zahrady o 200 m2 vám postačí šířka záběru okolo 32 cm. Nad 500 m2 už budete potřebovat aspoň 40 cm a nad 1000 m2 by to už mělo být 50 cm a více.
Užitečné funkce
I zahradní sekačka patří k těm pomocníkům, kteří vám díky svým funkcím výrazně usnadní práci. Primární účel je jasný – sečení trávy. Ale některé, dražší a lepší modely, toho nabízí daleko více.
Pojezd
Tuto funkci jsme už v našem článku zmiňovali, ale o co konkrétně jde? Část výkonu motoru se použije k pohonu koleček sekačky. Díky tomu ji nemusíte tlačit před sebou, stačí vám jen korigovat směr zatáčení. Tato funkce je většinou dostupná u benzinových sekaček, protože se u ní vyžaduje vyšší výkon motoru. Pojezd ale má i svoje negativa. Například vyšší záběr zvyšuje cenu sekačky, ale také zhoršuje její ovladatelnost. V případě menší zahrady, nebo v prostoru, kde jsou keře a stromy, je rozumnější, když vyberete sekačku bez pojezdu.
Variátor
Pokud je zahradní sekačka vybavená touto funkcí, znamená to, že si můžete plynule nastavovat rychlost pojezdu – plynulá změna mezi jednotlivými rychlostními stupni. Variátor se hodí hlavně těm, kteří nemohou chodit moc rychle. Také můžete funkci využít tam, kde je tráva velmi vysoká a vy kvůli menší rychlosti nechcete zahltit motor.
Mulčování
Další velmi užitečná funkce, která vám ušetří práci. Sekačka díky ní rozemele pokosenou trávu na malé kousky a opět ji rozhazuje na trávníku. To znamená, že se vám sama postará o hnojení vaší zahrady.
Elektrické startování
Velmi praktická funkce. Namísto startování taháním lanka jen zmáčknete knoflík. Hlavní je, že start se vám se vám povede hned na první pokus. Pokud ne, většinou to značí nějaký problém. Jedinou nevýhodou je, že touto funkcí disponují jen dražší modely.
Nastavitelné madlo
Možnost nastavení výšky madla je užitečná tehdy, máte-li výrazně menší nebo větší tělesnou výšku než je průměr. Pokud tato funkce chybí, jsou standardní modely sekaček nastavené pro osoby s výškou v rozpětí od 170 cm do 185 cm. Pokud nejste v tomto výškovém rozmezí, určitě se to odrazí v komfortu používání. Další výhodou nastavitelného madla je jeho často možnost jeho složení. Tím se výrazně usnadní převážení sekačky a také její skladování.
Nastavení výšky sečení
Určitě vás potěší i nastavení výšky sečení, což výrazně usnadní práci a její výsledek se mílovými kroky přiblíží vaší představě o trávníku. U cenově dostupnějších modelů se tato výška nastavuje úpravou výšky koleček, případně šroubováním podvozku. To je ale samozřejmě pracné. Dražší varianty disponují nastavením výšky sečení pomocí páky, k čemuž vám stačí jednoduchý pohyb.
Několik praktických rad na závěr a shrnutí
Na základě zmíněného množství parametrů a funkcí, které v současnosti moderní sekačky nabízí, se může zdát, že výběr vám dá zabrat. Stačí ale, když si projdete základní kroky, od kterých se potom ty další snadno odvíjí. V první řadě je to cenový limit, za který jste ochotni si přístroj pořídit (nejlevnější můžete sehnat už okolo 2 500 korun, ty nejdražší mohou stát i více jak 25 tisíc korun). Potom je třeba vzít do úvahy velikost, případně nerovnosti vaší zahrady. A nakonec jsme pro vás připravili krátké shrnutí toho, jak výběr sekačky těmto faktorům přizpůsobit a vybrat si tak pro sebe to nejlepší.
- Zvažte klady a zápory pohonů — benzinových, elektrických a akumulátorových sekaček. Každý typ pohonu se hodí na něco jiného. Benzinové se například vyplatí u větších zahrad. Na malé plochy, nebo pokud není terén příliš kopcovitý, si vystačíte i s elektrickým pohonem. U akumulátorových počítejte s nižším výkonem a omezenou dobou sečení.
- Chcete-li mít univerzální zahradní sekačku s lehkým nastavováním výšky sečení, zvolte sekačku s rotačním uspořádáním nožů. Počítejte ale s tím, že blízko překážky trávník neposečete. Je proto rozumné k ní dokoupit jako doplněk ruční nebo strunovou sekačku. Pokud máte v plánu sekat vysokou trávu jen párkrát za sezónu, vyplatí se vám bubnová sekačka. A naopak, vřetenové sekačky jsou vhodné tam, kde potřebujete stříhat trávník každé dva až tři dny. Pro náročný terén se vám vyplatí strunové sekačky.
- Velikost sběrného koše na posečenou trávu volte podle velikosti zahrady. Pokud je malá, stačí vám i menší koš. Velký sice nemusíte tak často vysypávat, ale zase se s ním hůř manipuluje. Navíc platí, že čím je plnější, tím je i těžší. Pokud potřebujete sekačku do náročnějšího terénu, tak se určitě vyhněte plastovým kolečkům. Pro takový případ jsou lepší kovové s kuličkovými ložisky. To jisté platí i pro podvozky sekačky. Kamínky nebo větve stromů mohou plast rychle poškodit.
- Jestli vám vadí vibrace od motoru, zvolte si madlo z kovu – přenáší na ruce méně vibrací.
- U benzinového pohonu zvažte velikost nádržky na palivo. Tady platí, že čím je její kapacita větší, tím lépe. U malé zahrady tak jedno tankování postačí i na celou sezónu. U elektrického pohonu si všímejte délky elektrického kabelu. U větší zahrady se nevyhnete prodlužovačce, čímž se vám ale trochu sníží komfort při práci. To je také jedním z důvodů, proč u velkých ploch raději volit benzinový pohon.
- Pro menší zahrady vám stačí výkon motoru 3–4 HP. U větších zahrad je ideální alespoň 6 HP. A v tomto případě myslete také na pojezd. Tato funkce vám výrazně usnadní práci, protože sekačku nemusíte tolik tlačit.
- Popřemýšlejte i nad šířkou záběru zahradní sekačky. Je sice výhodné mít co nejširší záběr, ale menší přístroj lépe kopíruje terén a snadno si tak posekáte i místa, kam se sekačka se širším záběrem nedostane. Zvolte kompromis a vezměte do úvahy i terén vaší zahrady.
- Nastavitelné madlo by nemělo chybět ve výbavě tehdy, pokud se vymykáte výškovému průměru. Jinak se nebudete při práci cítit pohodlně.
- Chcete-li opravdu přesný sestřih trávníku, myslete na funkci nastavení výšky sečení pomocí páky (tzv. centrální nastavení). Na přesné nastavení sečení vám bude stačit jednoduchý pohyb a nemusíte si hrát s kolečky nebo podvozkem.
- Myslete na svoje zdraví. Pro benzinový pohon je totiž charakteristická i zvýšená hlučnost. Je dobré, když se drží do 90 dB. Naopak se vyhněte takové, která by při práci překročila hranici 100 dB. Riskujete poškození sluchu.