I když to není hned zřejmé, výběr pračky představuje důležité rozhodnutí, co se týče vybavení spotřebičů do domácnosti. Bez pračky se v dnešní době nelze obejít. Zvolení pro vás vhodného modelu pračky ovšem může být poměrně problematické, neboť trh je doslova zaplaven nabídkou těchto praktických pomocníků do domácnosti. Navíc existuje celá řada kritérií, podle nichž se dá tento spotřebič vybírat. My jsme však pro vás vybrali ty nejdůležitější, abychom vám celý proces výběru pračky usnadnili.
Způsob plnění
Prvním krokem při výběru pračky, je rozhodnout se pro způsob plnění. Na výběr máte pouze ze dvou možností – horní, nebo přední plnění. Každá z těchto variant má své výhody, například pračky s předním plněním jsou vhodné do větších koupelen, protože způsob otevírání vyžaduje více prostoru před spotřebičem. Díky velkému bočnímu otvoru ji jednoduše naplníte a poté opět vyprázdníte. Mezi další přednosti patří to, že tyto pračky spotřebovávají mnohem méně vody, proto jsou energeticky úspornější a šetrnější k životnímu prostředí. Zároveň ji bez problému zabudujete pod kuchyňskou linku nebo vršek použijete jako odkládací plochu, třeba i na sušičku.
Oproti tomu pračky s horním plněním se pyšní tím, že poskytují více místa pro vaše prádlo, protože jsou často objemnější. Navíc není tak náročná na prostor. Hodí se lépe třeba pro starší osoby či pro ty, kteří mají problémy se zády, neboť jsou lépe přístupné, a člověk se tak nemusí při jejich vyklízení tolik ohýbat. Nevýhodou je ale třeba to, že ji kvůli umístění plnícímu otvoru nezabudujete pod linku, ani nijak nevyužijete prostor nad ní, protože musí být neustále přístupný.
Maximální náplň
Jedním z nejdůležitějších parametrů pračky je kapacita jejího bubnu, která je udávána v kilogramech. Toto číslo značí, kolik kilogramů suchého oblečení v ní lze najednou prát. Průměrná kapacita praček se v dnešní době pohybuje kolem 7 kg. Při výběru se řiďte třeba tím, že jednotlivcům a párům bohatě postačí maximální náplň 5 až 6 kg, rodiny o třech až pěti členech by se měly porozhlížet po pračkách s kapacitou bubnu přibližně 7 až 9 kilo.
Početnější rodiny se pak neobejdou bez maximální náplně pračky 10 kg a více. Dost záleží na tom, jak často perete. Jestliže jste zvyklí prát častěji než 2x do týdne, klidně se spokojíte i s menší kapacitou. Navíc berte v potaz, že čísla udávaná výrobci obvykle nepředstavují skutečnou kapacitu, kterou pračka má, protože jenom stěží odhadneme, jak bude prádlo velké. Z těchto důvodů je dobré pračku plnit maximálně 75 % výrobcem uváděné maximální náplně.
Hlučnost
To, jak moc tichou, nebo hlučnou pračku si je dobré pořídit, závisí v největší míře na jejím umístění. Pračky se nejčastěji umisťují do dvou místností – do koupelny nebo v případě menších bytů i do kuchyní. Plánujete-li mít pračku v kuchyni, pak rozhodně doporučujeme investovat do pračky, která se vyznačuje nízkou hlučností během praní. To stejné platí i v případě, jestli se pračka bude nacházet v koupelně, ale v těsné blízkosti ložnice.
V ostatních případech vůbec ničemu nevadí mírně hlučnější pračka. Zmiňujeme to zejména z důvodu, že tišší pračky bývají obvykle dražší než ty hlučnější, neboť jsou vybavené speciálními funkcemi na snižování hluku, případně technologiemi, které redukují značnou část vibrací. Hlučnost pračky během praní je udávána v decibelech. Obecně jsou za velmi tiché pračky považovány ty s hlukem do 55 dB. Únosným maximem do obytných prostor by měla být hodnota 65 dB.
Rychlost
Dalším z důležitých kritérií výběru vhodné pračky by měla bezesporu být maximální rychlost otáčení jejího bubnu. Ta se uvádí v otáčkách za minutu, přičemž rychlost v současných praček se nejčastěji pohybuje v rozmezí 1 000–1 600 otáček za minutu. Z jakého důvodu je zrovna rychlost tak důležitá? Vyšší rychlost bubnu umožňuje lepší a hlubší čištění a zároveň zkracuje dobu, která je nezbytná k usušení vašeho oblečení. V zásadě platí, že čím více otáček, tím rychleji bude vaše prádlo suché.
Při výběru vždy zohledněte, že ne vždy je potřeba takové množství otáček. Jestli nejčastěji perete měkké textilie jako je vlna nebo hedvábí, pak si bohatě vystačíte s menším množstvím otáček – těmto materiálům totiž vysoké otáčky škodí. Taktéž si uvědomte, že vyšší otáčky často vedou k vyšším nákladům a také dělají pračku hlučnější. Zároveň mohou mít negativní vliv na její životnost.
Funkce
Pračka není tak jednoduchým spotřebičem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při jejím výběru se zaměřte na to, jaké funkce nabízí. Mezi takové, které zákazníci nejvíce oceňují, patří třeba odložený start, který umí samovolně spustit pračku v době, kdy jsou nejnižší ceny energií. Rodiny s malými dětmi by se pak měly porozhlédnout po pračce s dětskou pojistkou – ta zabrání vniknutí dítěte do bubnu pračky.
Neméně důležité jsou z funkčního hlediska i prací programy, které pračka nabízí. Před zakoupením pračky se přesvědčte, že vámi vybraný model je přizpůsobený praní všech materiálů, které máte v plánu pravidelně prát. Existují například specializované programy na praní vlny, hedvábí či outdoorového oblečení. Skvělou funkcí je také automatické řízení vody, které volí množství napouštěné vody na základě množství prádla. To vám dlouhodobě ušetří značný obnos peněz.
Cena
Během procesu výběru pračky berte v potaz i cenu. Pračku, která dokáže plnit základní potřeby, lze seženete i kolem 5 tisíc korun. Většinu nabídky těchto spotřebičů nicméně tvoří modely, jež stojí mezi 10 a 20 tisíci korunami. Za tuto cenu seženete i pračky s řadou pokročilejších funkcí. V této cenové relaci se pohybují ověření výrobci, u nichž máte jistotu, že pračka bude kvalitní a déle vám vydrží.
Pokud vám to finanční situace dovoluje, doporučujeme do pračky investovat a nekupovat si za každou cenu ten nejlevnější model. Pokud patříte mezi náročnější uživatele, nebo ty, kteří perou opravdu často a ve velkém množství, vyplatí se vám se porozhlédnout i po dražších modelech.
Energetická účinnost
Při koupi pračky je kromě její pořizovací ceny zohledněte také provozní náklady, které jsou s jejím provozem neodmyslitelně spjaty. Ty nejvíce ovlivňuje spotřeba energie. Energetická účinnost pračky je tedy otázkou nejenom ekologie, ale také toho, na kolik vás nakonec skutečně pračka vyjde. Běžná roční spotřeba pračky se pohybuje v rozmezí kolem 200–400 kWh, ale záleží na tom, jak často ji budete využívat.
Jak je možné energetickou účinnost pračky poznat? Součástí nabídky tohoto praktického pomocníka do domácnosti musí být dle zákona štítek s energetickou třídou. Při výběru rozhodně doporučujeme sáhnout po pračce z kategorií A+++ až A, což označuje mimořádně úsporné pračky. Za aktuálně akceptovatelné minimum bychom označili pračky třídy B. Za vyhovující jsou nicméně obecně považovány i pračky s energetickou třídou C.
Než začnete dávat prádlo do pračky, přečtěte si také článek, jak správně prát, ať se ujistíte, že nic nezanedbáte.
Jak vybrat nejlepší sušičku prádla
Zdroje
• https://www.bhg.com/kitchen/appliances/selecting-a-washing-machine/
• https://www.goodhousekeeping.com/appliances/washer-reviews/a21964/washing-machine-buying-guide-2014/
• https://www.quora.com/How-do-I-choose-a-washing-machine