Jak vybrat nejlepší pomalý hrnec

Moderní technologie přinášejí nové postupy i do takových tradičních činností jakou je vaření. Výjimkou není ani jeden z typů elektrických hrnců – pomalý hrnec. Pomalý hrnec vaří potraviny při teplotě do 95 °C. Vaření tak trvá déle než v obyčejném hrnci. Podle množství a druhu připravovaného pokrmu se čas vaření pohybuje v rozmezí 3–10 hodin.

Důvodem pro používání pomalého hrnce je vyšší obsah vitamínů a minerálů, které se v potravinách uchovají. Jednotlivé suroviny si kromě toho zachovají svou přirozenou vlhkost. Maso i zelenina jsou šťavnaté a uvařené do měkka. Výhodou vaření v pomalém hrnci je také to, že do něj lze vložit několik surovin najednou a připravit tak kompletní jídlo v jedné nádobě. Pokud přemýšlíte o koupi pomalého hrnce, poradíme vám, na co se při výběru zaměřit.

Proč vařit v pomalém hrnci

Pomalý hrnec potraviny pomalu zahřívá až těsně pod bod varu. Po zbývající čas udržuje stálou teplotu do 95 °C. Vaření je opravdu pomalé, tak jak to napovídá i název hrnce. Podle druhu množství potravin se jídlo připravuje od 3 do 10 hodin.

Pokud se vám to zdá být příliš dlouho, možná vás přesvědčí výhody pomalého vaření:

Vaření v pomalém hrnci šetří čas

I když je doba vaření v pomalém hrnci mnohem delší, tento spotřebič v konečném důsledku šetří váš čas. Všechny suroviny stačí jen připravit, vložit do hrnce a zapnout. Pomalý hrnec se postará o vše ostatní, aniž byste museli jídlo míchat nebo podlévat. Můžete se přitom spolehnout na to, že se nepřipálí. Během vaření se můžete klidně věnovat jiným činnostem.

Pomalý hrnec šetří čas i při jeho mytí. Díky tomu, že do něj lze vložit několik surovin najednou, musíte mýt jen jednu nádobu namísto několika.

Výsledkem je chutné a šťavnaté jídlo

Potraviny si při vaření v pomalém hrnci zachovávají svou přirozenou chuť. Tekutiny, které se z potravin odpaří, se v hrnci srážejí a pronikají zpět do jídla. Pomalý hrnec si poradí i s tužšími druhy masa, například hovězím. Výsledkem je šťavnaté jídlo, které si zachovalo svou přirozenou vlhkost.

Pomalý hrnec potěší i všechny, kteří mají rádi zdravé vaření. Při přípravě jídla nemusíte používat tuk. Uvařené jídlo také obsahuje více vitamínů a minerálů než při běžném vaření. Pokud máte rádi různé koření a příchutě, pomalý hrnec se postará o to, aby pronikly do celého pokrmu. A to dokonce při použití menšího množství koření.

Pomalý hrnec šetří energie

I když je doba vaření delší, pomalý hrnec spotřebuje méně energie. Konečná spotřeba je totiž díky nízkému příkonu nižší, než kdybyste jídlo vařili na sporáku nebo zapékali v troubě.

Nezvyšuje teplotu v místnosti

V letních měsících vás navíc potěší i to, že pomalý hrnec nezvyšuje teplotu v místnosti tak, jako běžné způsoby vaření.

Jak vybrat pomalý hrnec

Na trhu najdete mnoho modelů pomalých hrnců. Kromě ceny se liší i jinými parametry. Při výběru byste se měli zaměřit zejména na:

Objem pomalého hrnce

Objem pomalého hrnce závisí na množství jídla, které v něm budete připravovat. Pro čtyři lidi postačí model o objemu 3,5 l. Pokud potřebujete vařit pro více lidí, na trhu najdete i pomalé hrnce s větším objemem, a to až do 7 l. Někteří výrobci uvádějí na svém produktu pro lepší orientaci i to, kolik porcí je v něm možné najednou uvařit.

Objem hrnce vybírejte také podle toho, jak velké potraviny chcete vařit. Do větších modelů můžete vložit najednou celé kuře, ryby nebo dokonce kachnu. Do menších modelů je třeba potraviny vhodně naporcovat.

Hmotnost a rozměry

Hmotnost a rozměry pomalého hrnce ovlivňují váš komfort při jeho používání. Váha menších modelů se pohybuje okolo 3 kg. Při větších modelech je to až 6 kg. Při zvažování velikosti hrnce předem přemýšlejte i nad jeho uskladněním a umístěním na kuchyňské lince.

Příkon pomalého hrnce

Příkon pomalých hrnců se pohybuje v rozmezí 160–250 W. Na příkonu závisí i výkon. Pokud má pomalý hrnec vyšší příkon, jídlo se v něm uvaří o něco rychleji. Hodnota příkonu je ovlivňována i velikostí nádoby na vaření. Čím je nádoba větší, tím více energie hrnec spotřebuje. Abyste elektrickou energii využili opravdu efektivně, při výběru zkontrolujte, zda hrnec ohřívá varnou nádobu nejen odspodu ale i z bočních stran.

Materiál pomalého hrnce

Při výběru se zajímejte i o materiál, z jakého je vyrobena nádoba na vaření. Nejlepším materiálem, který je používán u dražších modelů, je kamenina. Některé dražší modely mají také varnou nádobu z nerezu. Varná nádoba levnějších modelů je z keramiky. Všechny tyto materiály dobře vedou teplo. Navíc se na nich potraviny nepřipalují. Kromě nádob z keramiky lze varné nádoby pomalého hrnce používat i na sporáku nebo v troubě.

Kromě materiálu nádoby by vás měl zajímat i materiál poklice. Ta by měla být skleněná, abyste jídlo mohli zkontrolovat bez nutnosti otevírání hrnce.

Typ ovládání

Pomalé hrnce se ovládají buď manuálně, nebo digitálně. Pomocí manuálního ovládání můžete pomalý hrnec zapnout a vypnout a nastavit potřebnou teplotu. Digitální ovládání s displejem umožňuje navíc nastavit čas vaření nebo odložený start. Na nejdražších modelech si můžete navolit i různé teploty vaření v jednotlivých časových úsecích přípravy jídla nebo režim ohřevu po dovaření. Tato funkce udrží jídlo teplé, dokud ho nebudete servírovat.

Jednoduchost čištění

Pokud máte rádi jednoduché a rychlé řešení, vybírejte pomalý hrnec s nádobou, kterou lze mýt v myčce nádobí. Případné zbytky jídla na těle spotřebiče jemně odstraníte navlhčeným hadříkem.

Funkce pomalých hrnců

Levnější modely pomalých hrnců obvykle nedisponují žádnými přídavnými funkcemi. U dražších modelů můžete pro ještě vyšší komfort využívat přídavné funkce jako:

  • odložený start
  • časovač
  • ohřev po dovaření
  • pečení
  • vakuové vaření jídla
  • mixování uvařených potravin

Pomalý hrnec je vhodný na všechny typy jídel, jaká byste jinak vařili na sporáku. Připravíte v něm polévky, dušenou zeleninu, guláš či perkelt, maso ve vlastní šťávě i omáčky. Můžete jej použít také na vaření rýže, brambor a zeleniny. A dají se v něm dokonce připravit i džemy a marmelády.

Naše doporučení

Pokud máte rádi šťavnaté jídlo plné jeho přirozené chuti a živin, vaření v pomalém hrnci bude přesně pro vás. Pomalý hrnec vám navíc přinese úsporu energií, času a snadné čištění. Při výběru tohoto spotřebiče byste měli zvážit několik faktorů. Nejdůležitějším je objem, který budete potřebovat. Pro komfortní používání zkontrolujte i možnost mytí vnitřní nádoby v myčce nádobí.

Dražší modely, které jsou pro snadnější ovládání vybavené digitálním displejem, nabízejí různé přídavné funkce. Takový pomalý hrnec budete moci využít na pečení, ohřev, vakuové vaření či mixování. Pokud si chcete přípravu pokrmů usnadnit ještě více, vybírejte pomalý hrnec s časovačem a odloženým startem.

Napsat komentář