Jak vybrat nejlepší sušičku ovoce

Potraviny můžete uchovávat konzervováním, zavařováním, mrazením ale i sušením. A to nejen ovoce či houby. V sušičce potravin můžete sušit i maso, bylinky a zeleninu. Sušené potraviny si přitom uchovávají většinu výživných látek. Navíc mají výbornou chuť a dodají tělu potřebnou energii.

Pokud jste se rozhodli koupit sušičku na potraviny, poradíme vám, na co byste se měli při jejím výběru zaměřit, aby vám zakoupený model vyhovoval. Kromě přehledu typů sušiček se podíváme blíže na jejich parametry. Jednotlivé modely sušiček se liší také přídavnými funkcemi. Abyste při nákupu na nic nezapomněli, poradíme vám, jaké si k sušičce můžete dokoupit příslušenství.

Sušičky potravin podle tvaru a velikosti

Před tím, než si začnete prohlížet nabídku na trhu, si odpovězte na otázku, jak často budete sušit potraviny. Na trhu najdete dva základní typy sušiček potravin. Menší modely většinou v kulatém tvaru jsou určeny na občasné zpracování potravin. Pokud máte vlastní zahradu a potřebujete sušit větší množství ovoce či zeleniny, bude pro vás lepším řešením sušička ovoce a potravin s větším objemem. Takové modely mívají vyšší výkon a jsou hranatého tvaru. Oba zmíněné typy se od sebe liší zejména způsobem rozvádění tepla při sušení.

Kulaté sušičky potravin

Kulaté sušičky ovoce jsou levnější alternativou. Při sušení se teplo šíří odspodu nahoru. Během sušení budete muset potraviny vždy po čase zkontrolovat. Kousky, které se nacházejí blíže ke středu, se usuší rychleji než ty, které se nacházejí na kraji. Rovnoměrnému usušení pomáhá občasné překládání jednotlivých pater. Jelikož jsou však naskládané na sebe, budete je muset při překládání vždy všechny vybrat.

Hranaté sušičky potravin

Hranaté sušičky patří mezi dražší modely. Mají také větší objem. Potraviny se v nich suší rovnoměrněji. Je to proto, že teplo se v nich šíří z boku a vzduch proudí stejně na každé patro spotřebiče. Jednodušší je také vybírání jednotlivých plat s potravinami, které se dají pohodlně vysouvat.

Porovnání parametrů

Při výběru konkrétního modelu vám pomůže srovnání jednotlivých parametrů. Všímejte si zejména objemu, materiálu sušiček a spotřeby energie.

Materiál sušiček potravin

Sušičky ovoce se vyrábějí z plastu nebo nerezu. Plast se používá při výrobě kulatých sušiček. Pokud se rozhodnete pro plastovou sušičku, zkontrolujte kvalitu plastu, ze kterého je vyrobena. Pokud je příliš tenký, bude se pravděpodobně rychle lámat. Jako informace o kvalitě plastu vám poslouží i cena a značka produktu. Při výběru si kromě konstrukce těla sušičky všímejte také materiálu sušících plat.

Nerezové sušičky jsou dražší. Tento fakt však vyváží delší životnost a větší odolnost tohoto materiálu.

Objem sušičky na potraviny

Objem sušičky na ovoce vybírejte podle množství potravin, které potřebujete běžně zpracovat. Pokud máte zahrádku, bude pro vás vhodnější větší sušička ovoce s 9–11 platy. Pro občasné sušení potravin postačí model s 4–6 platy.

Hmotnost sušičky na potraviny

Pokud vás zajímá hmotnost sušičky na potraviny, menší plastové modely váží jen do 2 kg. Větší nerezové modely mohou vážit až 10 kg. Při koupi tohoto spotřebiče je důležitým údajem i rozměr. Před tím, než si sušičku na ovoce koupíte, zvažte, zda máte k dispozici dostatečný prostor na uskladnění i na samotné sušení. Kulaté sušičky mají výšku do 40 cm. Výška hranatých modelů většinou přesahuje 50 cm.

Výkon a příkon sušičky na potraviny

Příkon sušičky vám prozradí, kolik elektrické energie tento spotřebič spotřebuje. Pohybuje se většinou mezi 200 až 800 W v závislosti na velikosti sušičky. Výkon je údaj, který vám poskytne informace o tom, kolik energie se přemění na teplo.

Délka sušení

S výkonem sušičky na potraviny souvisí i čas, který budete na sušení potravin potřebovat. Výkonnější modely vysuší potraviny za kratší dobu a naopak. Při koupi si všímejte i informaci o povoleném maximálním čase provozu sušičky. Tento se nesmí překračovat, aby se spotřebič nepoškodil.

Hlučnost

Jelikož sušičky budete nechávat zapnuté nepřetržitě několik hodin, musíte předem počítat s tím, že někdy budou zapnuté i během noci. Vzhledem k této skutečnosti se při koupi spotřebiče informujte na jeho hlučnost.

Funkce sušiček na potraviny

Regulace teploty

Při sušení různých druhů potravin oceníte možnost regulace teploty. Nejlevnější modely tuto možnost nenabízejí. Na dražších modelech pro tento účel slouží kulaté spínače nebo tlačítka na spotřebiči. Některé modely bývají vybaveny dotykovým displejem. Výhodou je možnost kontroly času, který zbývá do ukončení sušení, i aktuálně nastavené teploty.

Rozsah teploty, který lze na sušičce nastavit, by měl být v rozmezí 30–70 °C. Je to proto, že jednotlivé druhy potravin potřebují k sušení jinou teplotu. Na bylinky budete potřebovat nižší teploty do 40 °C. Na maso jsou vhodné vyšší teploty nad 60 °C. Teplotu je třeba regulovat i během sušení. Na začátku zvolíte vyšší hodnotu a ke konci sušení, když se v potravinách nachází méně vlhkosti, teplotu snížíte.

Časovač

Pomocí časovače nastavíte požadovaný čas sušení. Po jeho uplynutí se sušička sama vypne. Můžete tak klidně odejít z domu a spotřebič se postará o vše za vás. Časovač nemají jen některé levnější modely.

Pojistka proti přehřátí

Bezpečnostní pojistku proti přehřátí má dnes již většina sušiček. Pojistka spotřebič při přehřátí vypne.

Různé programy sušení

Některé sušičky mají předem nastavené programy na sušení různých druhů potravin. Nebudete tak muset přemýšlet, jaký čas a teplota jsou vhodné k sušení bylinek, ovoce či masa.

Možnosti nastavení plat

Tuto možnost využijete, pokud budete sušit různě velké kusy potravin. Plata se dají umístit blíže nebo dále od sebe. U většiny sušiček je možnost nastavení vyřešena pomocí otáčení plat. Z jedné strany mají vyšší a z druhé nižší okraje. Rozdíl vzdálenosti může při otočení být i 1 cm.

Příslušenství sušiček na potraviny

K sušičce na potraviny si můžete dokoupit náhradní plata pro případ, pokud by se původní poškodila nebo pokud byste chtěli zvýšit kapacitu sušení. K některým modelům je možné koupit také speciální plata na specifické potraviny. Například plato na bylinky má obvykle jemné síťkování.

Pokud plánujete sušit maso nebo jiné potraviny, které by se při sušení k platu přilepily, můžete si pořídit teflonovou vložku. Položíte ji mezi plato a potraviny na sušení.

Pro kulaté sušičky se dá dokoupit otočný kruh pro rovnoměrnější sušení. Otočný kruh otáčí plata a zlepšuje proudění horkého vzduchu.

Plata na zachycení šťávy zachytí šťávu, která odkapává ze šťavnatého ovoce nebo z masa. Šťáva se tak nedostane do motoru.

Závěr

Sušičky potravin jsou výborným pomocníkem při zpracování úrody ze zahrady, ale také i masa. Usuší potraviny mnohem lépe než horkovzdušné trouby. Při výběru konkrétního modelu si nejdříve odpovězte na otázku, jak často budete tento spotřebič využívat. Od toho bude záviset tvar i kapacita sušičky. Jednotlivé modely se dále liší materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, výkonem a délkou sušení. Pro větší komfort si můžete vybrat sušičky ovoce a potravin s možností regulace teploty a časovačem. Pokud nechcete pokaždé přemýšlet, jak dlouho a při jaké teplotě se má daná potravina sušit, kupte si sušičku s předvolenými programy. Pokud plánujete sušit různě velké kusy, výbornou volbou je sušička ovoce s možností nastavení plat.

Napsat komentář